atarionline.pl Turbo Blizzard od ST Elektronic - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornowy80
    • CommentTime26 Jan 2019 zmieniony
     
    Miałbym pytanie szczególnie do osób ze Śląska gdzie Blizzard był popularnym systemem. Pochodzę w Warszawy, nigdy w młodości nie miałem doczynienia z tym systemem Turbo. Na giełdzie przy ulicy Grzybowskiej miałem przerabiany magnetofon koło roku 90tego do Atari, ale było to Turbo 2000. Dostałem magnetofon przerobiony na Blizzarda oraz uszkodzony i połamany do niego Kartridż (w latach 90 ten konkretnie kartridż z magnetofonem był używany przez osobę od której otrzymałem zestaw). Kartridż udało mi się odratować, wrzucić w nową obudowę, zaprojektowałem naklejkę. Ściągnąłem z Internetu w plikach wav przykładowe kasety Atari Blizzard wydawane przez firmę Atares sp. z o.o. Kasety nagrałem na mojej starej wieży Techniksa (w systemie normal gry się wgrywają nagrane na tej wieży). Po uruchomieniu leadera z kartidźa nie lądują się nawet nagłówki. Widzę jedynie zmieniające się brązowe pasy. Sygnał na nagraniu jest czysty, używam niezapisanych „nowych” kaset Maxell UDII CD60. Znalazłem informacje że były różne standardy Blizzarda. Może ktoś kojarzy Blizzarda od ST Elektronic i ma informacje jaki to konkretnie Blizzard, gdzie mógłbym ściągnąć pliki dźwiękowe do nagrania na kasetach, ewentualnie jak samemu spreparować takie kasety. Jest na kartridżu Blizzard Copy Tape, jednak nigdy wcześniej nie używałem takiego oprogramowania. Za wszelką pomoc w temacie będę wdzięczny.
    • 2: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime26 Jan 2019
     
    Mój ma takie same objawy. Do dziś to nie ogarnąłem może w końcu jakieś rozwiązanie się tu pojawi i się uda to zrobić. Tylko ja mam ostro nagrzebane w magneciak może to jego wina. W normalu jest ok
    • 3: CommentAuthornowy80
    • CommentTime26 Jan 2019
     
    Magnetofon wgrywa gry w normalu, dołożona płytka z turbo wygląda na sprawną. Wszystkie luty bardzo ładnie wykonane, brak śladów uszkodzeń.
    • 4:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime26 Jan 2019 zmieniony
     
    Ten cart to chyba jakaś jedna z pierwszych składanek do Blizzarda. Mój miał trochę więcej loaderów, np nie widzę KSO (ew. KOS). Brązowe/żółte pasy na cały ekran - z tego co sobie przypominam to właśnie tak to wyglądało, to jest normalny widok.

    edit> o, tego carta miałem ->link<-
    • 5: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime26 Jan 2019
     
    Mój jeszcze inny jest. Ale i tak nie działa jak powinien. Zapis ok (chyba) odczytać nic w turbo się nie da
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime26 Jan 2019
     
    A może ustawienie głowicy jest nie takie?
    Na moim cartridge'u do Blizzarda (Phoenix) był program do ustawiania głowicy.
    • 7: CommentAuthorrobertj07
    • CommentTime26 Jan 2019 zmieniony
     
    microloader nie wszystko uruchamial,dokladnie juz nie pamietam jaki loader byl najlepszy ale sprobuj skopiowac cos z kasety do atarynki a nastepnie zrobic zapis na kasete przez twoj magnetofon...bedzie wtedy zapis na kasecie (biezace ustawienia glowicy) uzyj do kopiowania blizzard copy,albo pisz priv do mnie ..cos sie wymysli mam jeszcze magnet z blizzardem
    • 8: CommentAuthorMGor
    • CommentTime26 Jan 2019 zmieniony
     
    Ja bym spróbował użyć blizzard copy i tam odczytać grę w normalu i zapisać w turbo. Alternatywnie zapisać w turbo jakiś programik w basicu.
    • 9: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    @nowy80: Kasety w Blizzard turbo spreparujesz sobie przy pomocy programu Turgen. System Blizzard jest bardzo czuły na rozregulowanie skosu bądź zużycie głowicy magnetofonu. Ważna jest też polaryzacja sygnału nagranego na kasecie. W ustawieniach Turgen'a warto poeksperymentować z ustawieniami Tools>Preferences>Turbo Blizzard>Invert polarity of the pulses. Odwrócona polaryzacja sygnału przy nagrywaniu jest prawdopodobnie przyczyną problemów z wczytaniem gier z Twoich kaset.
    • 10: CommentAuthornowy80
    • CommentTime27 Jan 2019 zmieniony
     
    Dziękuje wszystkim za informacje. Turgen bardzo przydatny program, przygotowałem nagrania w różnych wersjach, również z odwróconą polaryzacją. Magnetofon jednak nie czyta nagłówków, sprawdziłem również kilka innych wersji loaderów. Być może jest problem z zużytą głowicą, postaram się sprawdzić i ten trop. Mam nadzieje że dodatkowa płytka w magnetofonie jest sprawna. Swoja drogą chętnie kupiłbym nowy zestaw kart + modyfikacja magnetofonu. Czy ktoś produkuje taki sprzęt w dzisiejszych czasach?
    • 11:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime27 Jan 2019 zmieniony
     
    Pamiętam ze starych czasów, jak handlarz mi mówił żebym przychodził ze swoim magnetofonem bo w Atari głowicy lepiej nie ruszać bo potem bardzo ciężko ją ustawić (gorzej jak w ZX Spectrum i C=64). Fabryczne XC12 (XCA12) różniły się między sobą ustawieniem skosu głowicy, nagranie czegoś na jednym nie gwarantowało odczytu na drugim.

    Ale z drugiej strony :) były w sprzedaży po sklepach kasety z grami na Atari w Blizzardzie i generalnie to też się wczytywało jakoś (niemal 100%). Więc może po prostu trzeba wyczyścić głowicę, a może trzeba ją rozmagnesować?

    edit> jeszcze jedno. Blizzard wymagał najlepszych kaset na rynku. Nawet taki polski hit jak Ferrum forte od Stilonu się zupełnie nie nadawało. Tylko TDK, Sony, BASF.
    Więc możliwe, że to nie tyle głowica co po prostu po tylu latach nośnik (taśma) się nie nadaje już.
    • 12: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime27 Jan 2019 zmieniony
     
    @nowy80: Nagraj Turgenem na kasetę w standardowej prędkości plik z załącznika. Wgraj i uruchom "Blizzard Super cartridge 4.0" i wybierz program do ustawiania głowicy. Napisz co się wyświetla gdy odczytujesz kasety w Blizzardzie, które sobie wcześniej przygotowałeś. Czy są to dwa w miarę wąskie paski?

    PS: Teraz jeszcze doczytałem, że używasz kaset chromowych Maxell UDII CD60. Użyj kasety żelazowej "Type I" i przy nagrywaniu w magnetofonie Technics wyłącz Dolby i MPX. W komputerze we właściwościach dźwięku wyłącz wszystkie rozszerzenia i ulepszacze.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    Albo nawet pokaż fotę :)
    • 14: CommentAuthornowy80
    • CommentTime27 Jan 2019 zmieniony
     
    W programie do ustawiania głowicy przy włączonej kasecie nagranej dla Blizzarda widzę przebieg jak na załączonym zdjęciu. Górna część w przedziale około 4,25-6 kHz zajmuje 90% czasu, na chwilę około 10% czasu na cykl pokazuje się przebieg jak na dolnej częsci zdjęcia. Taki przebieg jest zapętlony.
    PS. zdjęcia wykonałem przy nagranej kasecie Sony EF60 TypeI. Zawsze wyłączam na wieży dodatkowe funkcje podbijające częstotliwości itp.
    • 15: CommentAuthornowy80
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    Dla porównania to samo nagranie włączone na magnetofonie nieprzerobionym na turbo. Widzę jedynie gwiazdozbiór, żadnego uporządkowanego sygnału.
    • 16: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    Przebieg jest zły. Pomijając szerokość pasków widać, że są trzy a powinny być dwa. Zrób tak - w menu Tools>Preferences>Audio generator (lub Wave generator) ustaw parametr Waveform: 5th Harmonic.
    Nie wiem czy nagrywasz na Technicsa bezpośrednio z wyjścia audio PC, czy też generujesz najpierw Wav, więc dlatego napisałem w nawiasie by ustawić parametr dla audio lub wave generatora. Nagraj program raz z opcją "Invert polarity of the pulses" a raz bez. Powtórz test w programie do ustawiania głowicy i zamieść fotki.
    • 17: CommentAuthornowy80
    • CommentTime28 Jan 2019 zmieniony
     
    Przy ustawieniach 5th Harmonic sygnał generuje mniej śmieci, jest "czystrzy" (załączam video do tej wiadomości jak to wygląda). Nie zmienia to faktu że sygnał jest z tego co piszecie neprawidłowy. Sprawdziłem nagrania na trzech magnetofonach w tym jednym reporterskim z opcją "komputer". Magnetofonu używam z ZX Spectrum. Przebiegi są bardzo podobne (nieprawidłowe z trzema pasami na XC12). Jeśli chodzi o metodę nagrywania, to wypalam cd-r audio z plików wav. Na wieży przegrywam bezpośrednio z cd na kasety. Jest to bardzo wygodne, tym bardziej że mogę ustawić długości przerw między "utworami".
    • 18: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    It would seem recording data in Turbo Blizzard is rather problematic.

    ->link<-

    It is because the rather high transfer speed pushes all elements of the "recording chain" to its limits.

    For the sake of testing, I would suggest converting a .xex file to the "Omicron Turbo".

    ->link<-

    It is compatible with Turbo Blizzard data recorders, but allows much lower speed of 2270 bps instead of 4000 bps. If you are able to load data with Omicron Turbo and 2270 bps, then there is still hope for the data recorder.

    I will research how much effort it would take to enhance Turgen to support also 48 kHz. However, if a CD is in the recording chain, we are back to 44 kHz anyway.
    • 19: CommentAuthornowy80
    • CommentTime28 Jan 2019 zmieniony
     
    Thank you very much for the information, but I am looking for a typical Polish solution. I would like to use turbo available in Poland in 80/90. However, I will check the compatibility between Blizzard and Omicron. This is a very interesting topic.
    • 20: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime28 Jan 2019 zmieniony
     
    Próbowałeś przy okazji zmiany Waveform zmienić także Invert polarity of the pulses? U mnie na magnetofonie Technics kombinacja tych dwóch ustawień działa bezbłędnie. Reszta to kwestia prawidłowego ustawienia głowicy w magnetofonie Atari. Spróbuj też podłączyć magnetofon Technics bezpośrednio do wyjścia audio komputera i tak nagrać kasetę. Im więcej układów przetwarzających sygnał przed nagraniem na kasetę, tym gorzej.
    • 21: CommentAuthornowy80
    • CommentTime28 Jan 2019 zmieniony
     
    Próbowałem zmianiać również polaryzacje, efekt dokładnie ten sam nieprawidłowego przebiegu. Przegrałem również program bezpośrednio na kasetę z komputera za pomocą magnetofonu reporterskiego Akai, efekt bez zmian. Zostaje jeszcze kwestia ustawienia głowicy, sam się tego nie podejmę. Chętnie wyślę odpłatnie magnetofon i kart do osoby która ma o tym pojęcie i systemach turbo. W Warszawie mogę podrzucić osobiście. Stan głowicy określam jako dobry. Porównałem wyłącznie wizualnie z innymi magnetofonami które posiadam. Dziękuje xtrem007 za pomoc i dobre chęci.
    • 22: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    nowy80

    I am suggesting Omicron Turbo only for testing of the recorder, nothing else.

    Blizzard was a very good turbo system - a solid and convenient hardware solution accompanied with software of a very decent quality. Only the transfer speed was overkill.
    • 23: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    Tylko dla ludzi o mocnych nerwach ;)
    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    Nieźle, 355 KB danych w około 14 minut... :)
    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    Haha Blizzard Turbo z magnetofonu od C64? :D
    • 26: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime28 Jan 2019 zmieniony
     
    Bo guziczki w nim takie ładne brązowe:)
    Tak na poważnie to tylko obudowa jest z podrabianego C2N (bez logo Commodore). W środku siedzi elektronika z najprawdziwszego XC-12. Taka hybryda bardzo dobrze sprawdza się z Blizzardem z jednego zasadniczego powodu - dopracowanej kieszeni kasety w C2N. Oryginalne magnetofony XC-12 mają paskudną przypadłość dotyczącą przysłowiowej klapki. Kieszeń kasety przy zamknięciu nie jest prawidłowo dociskana i nieco się przekrzywia. W efekcie po każdym otwarciu i zamknięciu klapki kaseta ustawia się inaczej, przez co wymagana jest niewielka korekta skosu głowicy.
    • 27:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    Ha, czyli wilk w skórze owcy :)
    • 28: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    @nowy80: Nawiązując jeszcze do tego co pisał baktra, sprawdź co masz ustawione we właściwościach karty dźwiękowej w PC z którego nagrywasz bezpośrednio na Technicsa.
    • 29: CommentAuthornowy80
    • CommentTime30 Jan 2019
     
    Dokładnie na tych ustawieniach pracowałem wcześniej. Wygląda na to że problem mam z magnetofonem a dokładniej u stawieniami głowicy.
    • 30: CommentAuthornowy80
    • CommentTime26 Nov 2019
     
    Wymieniłem głowicę w magnetofonie i sprzęt jest w pełni sprawny. Przebieg głowicy wygląda jak poniżej na zdjęciu. Na ustawieniach w programie Turgen System przy wyborze 7th Harmonic w preferencjach programy wczytują się idealnie. Zrobię o tym materiał wideo, będzie wskazówka dla osób które natrafią na podobne problemy. Pozdrawiam
    • 31: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Świetnie!
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    Nowy80 - dzięki za rozmowy w Warszawie. I mam pytanie - ten filmik o Turbo Blizzardzie już nagrałeś czy to dopiero w produkcji?
    • 33: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    W międzyczasie system Turgen nauczył się używać 48 kHz.
    • 34:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    A w temacie, używa ktoś Cas2Audio ->link<- (od Baktry na Androida - podziękowania :) - jest zajebisty!!!) ?
    Z odczytem casow w standardzie nie mam absolutnie żadnych problemów. Z Blizzardem cóż... udaje mi się odczytać header z tytułem i czasem pierwszy rekord. Gdy natomiast odpalę kopier z phoenixa i wczytam również przez adapter coś w standardzie i nagram w Blizzard na fizyczną kasetę to już zapis działa poprawnie. Czy casy z Blizzardem trzeba w odpowiedni sposób generować spod Turgena? (ja używam po prostu create tape image). Poprobuje pewnie wieczorem.
    • 35:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    p.s. znalazłem też (ponownie zresztą) wątek ->link<- na forum dotyczący generowania waveow (z opcjami do ustawiania po str Turgena) ale ja chcę generować same casy w Turbo (a tu nie mam zbyt wielu parametrów do zabawy)

    p.s.2. FUJI (dzięki!) mi wyjaśnił w osobnym wątku - jako że posiadam Turbo 2001 to o ile jakimś cudem mogę zapisywać w "Blizzardzie" sygnał generowany przez mój magnetofon może nie być kompatybilny z oryginalnym Blizzardem - dlatego to najprawdopodobniej nie działa - ale wciąż zostaje mi opcja skopiować najpierw danych w standardzie do kopiera (bezpośrednio w audio przez kasetę adapter) a potem zapisać już na moim magnetofonie w Turbo "Blizzard" ;)
    • 36: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime2 Mar 2020
     
    Teoretycznie, najlepsze ustawienia dla Blizzarda w TS 8.6.14

    Tools>Preferences>Turbo Blizzard
    Silence after header > 7s
    Może jeszcze więcej sekund, aby mieć czas na naciśnięcie klawisza Y.

    Tools>Preferences>Tape Image Output
    Sampling rate: 48000 Hz


    A w CAS2Audio:
    Square waveform - TAK
    48 kHz - TAK
    • 37:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime2 Mar 2020
     
    Spróbuję wygenerować jeszcze wg opisu :) dzięki za pomoc