atarionline.pl Upgrade SIDE2 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime2 Mar 2019
     
    Witam szanownych Atarowców!
    Kupiłem Atari 130xe i SIDE2. Chciałbym zaktualizować firmware. Ale jestem zupełnie zielony i prosiłbym dokładnie w punktach łopatologicznie mi to wytłumaczyć.
    Mam też zamiar dokupić w przyszłości Ultimate 1MB, lecz sam nie dam rady sobie tego zamontować. Czy jest tu jakiś spec z Warszawy który by się tego podjął?
    • 2: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime2 Mar 2019
     
    Ja mogę zamontować Ci Ultimate i wiele innych rzeczy ale wysyłkowo, jeżeli chcesz to pisz na priv.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    @duncan - update, oraz sposobu aktualizacji szukaj na: atari8.co.uk
    • 4:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Na stronie ->link<- znalazłem archiwum do pobrania. Archiwum pobrałem i co mam zrobić dalej? Instrukcja jest po angielsku. proszę mi to wyjaśnić krok po kroku po polsku, jak dziecku w przedszkolu :)
    P.S. Mam Atari 130xe bez żadnych rozszerzeń.
    Proszę o pomoc
    • 5:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Dodam jeszcze że kartę do SIDE2 mam od Lotharka, Sandisc 16GB, są na niej dwie partycje, jednej z nich nie widzi Windows i prosi o sformatowanie. Oczywiście jej nie formatuję.Partycja którą widzi Windows ma pojemność 6,92GB.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Bo masz kartę w dwóch "formatach". FAT32 i to widzi SideLoader, oraz Atari Partition Table (APT), które są widoczne dla Sparta DOS X.

    Ogarnę może dziś podobny konfig sprzętowy i jeśli mi się uda to wrzucę opis krok po kroku.
    • 7:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    @pin - dzięki, byłoby super. Czy jest jakiś sposób (instalacja jakiegoś sterownika, lub jakiś program), żeby można było zobaczyć pod Windows tą drugą partycję Sparta DOS X?
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Zasysasz to:

    ->link<-

    Kartę CF w czytnik do PC i zapisz tam zawartość powyższego archiwum

    Przełóż kartę do SIDE, daj przełącznik do góry wsadź do Atari i uruchom. W istniejącym loaderze wybierz katalog ROM, uruchom UFLASH.











    po odpaleniu UFLASH ten napisze Ci, że nie widzi urządzenia. Zobaczy je, jak przełączysz przełącznik w pozycje dolną.



    Dalej postępuj zgodnie z obrazkami ;)

















    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    UFLASH się jak by zawiesza z komunikatem "Reading..." na dole ekranu, ale generalnie po resecie wszystko działa. Domniemam więc, że zfleszował ustrojstwo.

    Co do "widzenia" partycji SDX spod PC to muszę podpytać Mono, ale wydaje mi się że chłopaki coś pod Linuxa wykombinowali onegdaj. Dowiem się.

    Jest inna możliwość, można spod Sparta DOS X uzyskać dostęp do partycji FAT, ale musi być to FAT16. Mamy wówczas (tylko do odczytu jak na razie) jednym ciągiem max 2GB - wygone medium do transportu danych na relacji PC->Atari. Niestety na razie w jedną stronę ;)
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019 zmieniony
     
    SIDE2.ROM zawiera w sobie aktualizację pełną, czyli SDX i loader. Pozostałe pliki to aktualizacje pojedynczego komponentu. No i wybierasz SIDE2 a nie 1, jakieś tam różnice są.
    • 11:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Do tej pory jest ok.
    • 12:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Potem wyskakuje to:
    • 13:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Może trzeba mieć w Atari rozszerzoną pamięć żeby zrobić to upgrade?
    Ja mam tylko 128kb.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019 zmieniony
     
    Hmm. Właśnie sprawdziłem i UFLASH wymaga więcej niż 64kB ram. Nie wiem tylko ile więcej i czy 130XE to wystarczające rozwiązanie. Trzeba poczytać na sajcie FJC, może będzie jakieś info.

    Jeśli jednak 128k jest wystarczające, to poszukałbym dobrego memtestu (McMaster'a może) i przetestował RAM czy aby wszystko z nim jest ok.
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    wydaje mi się teraz, jak na to patrzę że UFLASH lubi dużo ramu :) Przed fleszowaniem czyta cały wsad romu jednym ciągiem i jest szansa, że do przefleszowania Side2 potrzebne będzie +256, lub +512k zależnie czy fleszujesz całe urządzenie, czy tylko pojedynczy komponent.

    Jak masz niedaleko do Krakowa to zapraszam, można to zfleszować u mnie.
    • 16:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Dzięki pin za pomoc i szczere chęci, do Krakowa mam kawałek, mieszkam w Warszawie. Może znajdzie się ktoś z Warszawy z rozszerzoną pamięcią w swoim Atari i pomoże.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019 zmieniony
     
    Możesz też wpaść na Forever party na Słowacji. Jakoś za 3 tygodnie. W Wawie z kompem będę dopiero na Pixel Heaven ;)
    • 18:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Niestety, raczej na Pixel Heaven można by się spotkać. Może wcześniej kogoś znajdę z Warszawy z rozbudowanym Atari i chcącego mi pomóc. Ale na P H i tak będę, masz u mnie piwko pin :) Dzięki Tobie wiem jak to trzeba zrobić.
    • 19: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    Tutaj jest film jak uaktualnić firmware na SIDE2 na nierozbudowanym 130XE. Nie sprawdzałem, ale może taka metoda się sprawdzi w tym przypadku.

    ->link<-
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Mar 2019
     
    .. tylko, że problem jest w tym, że tu mamy do dyspozycji wyłącznie 130XE i SIDE2. Nie mamy dostępnego żadnego innego nośnika. Na w/w filmiku Nir (bo tak po głosie obstawiam) fleszuje z jakiegoś urządzenia SIO.
    • 21:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime4 Mar 2019
     
    Ponawiam prośbę. Czy ktoś z Warszawy jest w stanie sfleszować mi SIDE2?
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Mar 2019
     
    Może Sikor, albo Miker. Jednakże oni mają kompy chyba z +256k i trzeba by fleszować oddzielnie loader i oddzielnie SDX. Przynajmniej tak mi się wydaje.
    • 23:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime4 Mar 2019
     
    Nawet jakby oddzielnie fleszować to i tak finał byłby ten sam. W sumie wiele więcej czasu by to nie trwało. :)
    • 24: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime12 Mar 2019
     
    no to ladnie to ja sie ustawiam w kolejce. Bo wlasnie dorwalem side2 i sie dowiedzialem ze nie moge go uaktyalnic :(
    moja 800XL na razie dziewicza z 64kb.
    • 25:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime13 Mar 2019
     
    To jest nas dwóch, stawiam piwko (nie jedno:) temu kto mi pomoże. Potrzebny Atarowiac z Warszawy który podejmie się uaktualnić firmware SIDE2.
    • 26: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime15 Mar 2019
     
    Moze jest jakis forumowy kolega ktory zajmuje sie serwisem atari w Warszawie?
    Mialbym intereses, instalacja Ultimate, VBXE, stereo. Przy okazji moznaby zrobic upgrady side2?
    • 27:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime16 Mar 2019
     
    Też w niedalekiej przyszłości mam zamiar dokupić Ultimate 1MB. Niestety i z tym nie poradzę sobie sam. Potrzebuję kogoś kto zajmuje się serwisem Atari w Warszawie.
    • 28: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime16 Mar 2019
     
    Jak pisałem wyżej mogę pomóc ale wysyłkowo, znajdziesz mnie na OLX
    • 29: CommentAuthoraniol
    • CommentTime16 Mar 2019
     
  1.  
    Yes, UFLASH reads the entire file into extended memory prior to flashing. If you don't have extended memory, use the self-booting SIDE flasher ATR (which works in 64K) provided with the firmware update. ;)