atarionline.pl LiteDOS - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2019 zmieniony
     
    Ponieważ niektórzy pracują nad softem, który wymaga dyskietki albo który wygodniej się rozwija pracując na dyskietce, to warto wspomnieć LiteDOS-a kolegi Mr.Atari, mały i szybki dosik, który właśnie dostał spory update (teraz wersja 2.0):

    ->link<-



    Jest też inicjalizer do dyskietek:



    Pozwolę sobie przetłumaczyć kilka zalet, żeby spopularyzować temat:

    MAŁY: używa tylko 2KB; zostaje 4KB więcej pamięci, a nawet 8KB więcej w przypadku Turbo Basica.
    SZYBKI: bootuje w 2-3 sekundy.
    PROSTY: ładowanie/kopiowanie plików nigdy nie było tak wygodne.
    KOMPATYBILNY: czyta dyskietki w formacie Atari DOS 2.0, 2.5, MyDOS i inne. Dyskietki LiteDOS są czytane przez Atari DOS 2.0, 2.5, MyDOS i klony.

    Wątek na forum AA:
    ->link<-

    Cechy według autora:
    - podstawowe funkcje DUP wbudowane, dlatego nie trzeba tracić czasu na wczytywani pliku DUP.SYS, jak w innych DOS-ach,
    - chyba najszybszy i najmniejszy DOS dla Atari,
    - pamięć dla użytkownika zaczyna się od $1000,
    - do uruchamiania wystarcza nawet Atari z 8KB pamięci (Atari 400/800 bez rozszerzenia pamięci)
    - obsługuje foldery i wildcards (* i ?)
    - do 64 plików w katalogu dla zachowania kompatybilności z innymi DOS-ami
    - nigdy nie próbuj nagrywać dyskietki LiteDOS-a pod innym DOS-em,
    - LiteDOS przy zapisywaniu operuje klastrami, a nie sektorami
    Autor dodaje również, że pracuje nad poprawkami do tej wersji, więc to najlepszy moment, żeby raportować błędy, pomysły, tworzyć listę życzeń. Zalecane wysłanie emaila z załącznikiem, co się dzieje - w przypadku raportowania błędów:

    "mr-atari @ mr-atari . com" (usuń spacje).

    Narzędzia towarzyszące:

    1/ LiteINIT
    Do formatowania i inicjowania dyskietki lub partycji. Nie musi być odalany z dyskietki z LiteDOS, jest samowystarczalny. Obsługuje wszystkie formaty od SD do DD, do 65535 sektorów. Można w opcjach wybrać "autorun" (automatyczne wczytanie pierwszego pliku z katalogu podczas startu), tryb "fast" lub "slow" i weryfikację.

    2/ 850-style R:Driver (Lite850.DRV)
    Wykrywa i ładuje/instaluje sterownik z Atari 850 lub kompatybilnego urządzenia.

    3/ TinyTERM
    Program terminala, bardzo mały, do komunikacji przez urządzenie R:

    4/ Turbo Basic / Compiler / Runtime
    Wersja Turbo Basica 1.5 skompilowana, żeby dawać użytkownikowi maksimum wolnej pamięci.

    5/ SIO2WiFi (ESP8266.DRV)
    Program instalujący sterownik WiFi na Atari (przez SIO2WiFi).

    Pliki np. tu:
    ->link<-
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime18 Mar 2019
     
    Doceniam wysiłki ale robienie dosa w dzisiejszych czasach bez wsparcia dla dysków twardych i side to nikomu niepotrzebna robota. Poza tym jest już dużo sprawniejszy xbios.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2019
     

    gorgh:

    nikomu niepotrzebna robota


    Ja korzystam ze stacji dyskietek na codzień i taki DOS jest mi przydatny. Twardego dysku i SIDE nie posiadam. I z tego co wiem, nie jestem jakimś wyjątkiem.
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Mar 2019
     
    trzeba wykluczyć Kaz-a na margines społeczności, precz z purystami niech żyje patoscena ;)
  1.  
    Another floppy purist here!

    Allthough I do own two IDE-2 (which only collect dust!), I use my floppy drives and my SIO2SD's all of the time. No love here for harddisk nor SDX.

    So LiteDOS looks like a good + very small DOS 2.x alternative for me (since I am not a fan of XBIOS)...
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Przypomnę tylko, że od sierpnia jest już wersja 2.08, a jest też jeszcze mniejsza od LiteDOS wersja LiteDOS-XS :)

    ->link<-

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Interesujący wątek, choć nie mam stacji :)
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Interesujący wątek, choć bez sensu ;)
    • 9:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Czemu nazywacie czyjąś pracę/hobby "bez sensu"? Trochę jest to brak szacunku dla tej osoby. To że nie używacie TEGO dosa nie oznacza, że ktoś inny go nie będzie używał.
    • 10: CommentAuthorMGor
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Ja tam się cieszę jak cokolwiek na małe Atari powstaje - nawet jak tego nie używam. Więc brawa dla kolegi !!!!
    Dem też się nie używa a dużo ich powstaje :)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Dema też sie używa :) Co zlot czy spotkanie to jakieś dema ludzie oglądają, komentują, naśladują :)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    @Mały - wyluzuj trochę i nie spinaj się tak :)
    • 13: CommentAuthorMGor
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Nie no Kaz ja wiem co to Dem, więcej ja umiem użyć Dem. To był żart ;)
    • 14: CommentAuthorMGor
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Najlepiej używa się Dem z alkoholem :)
    • 15:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Ja się nie spinam, tylko krytykowanie czyjegoś projektu w taki sposób jest mało motywujące.
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    @Mały - bo można było to na milion sposobów zrobić z głową i wówczas, to by mogło być faktycznie ciekawe. Zdaje się, że faktycznie już xbios jest od tego lepszy ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    A co Ci Pineek nie pasuje? U mnie działa :)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Oct 2019 zmieniony
     
    @Pin: Twoje komentarze sa bez sensu. zero tresci.

    konkrety. co Ci sie nie podoba w LiteDOS
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    .. ale po co, jeśli to nic nie zmieni? To strata czasu. Wyrażam tylko opinię, że bazując na obecnie spotykanym w naturze hardware jest to słaby pomysł i tyle.
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    jesli uwazasz ze to nic nie zmieni to po co sie odzywasz?

    ten dos nie obsluguje jakiegos hardwere?
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Oct 2019
     
    Zerknąłem na stronkę projektu i jest coś takiego: ->link<-

    Jest też IRATA.ONLINE ;-)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Oct 2019
     
    No właśnie Pin - ja też z chęcią dowiem się o wadach LiteDOS-a z Twojego punktu widzenia. Nie piszę złośliwe, po prostu warto znać ograniczenia używanego rozwiązania. Akurat ja mam taki hardware, że mi się LiteDOS przydaje. Wbrew pozorom, nie każdy ma taki hardware jak Ty. Przecież gdyby każdy miał, to być nie pokazywał go na Retrospekcji jako rzadkość i atrakcję :).

    Twoje przepychanki z xxl-em na temat xbiosa czy nielegali, pomijając aspekt osobistych złośliwości, też były/są cenne - bo edukują w zakresie zalet i wad tych rozwiązań. Trochę mi to przypomina, co już kiedyś pisałem, starcia Kamińskiego i Kurka. Z tym, że oni oczywiście przyjęli taką formułę programów celowo i nie było tam przytyków pozamerytorycznych. Ale wartość merytoryczna tam i tu jest!
    • 23: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Oct 2019 zmieniony
     
    Pin-ek wyraził swoją opinię i .... to tyle, niczego to nie zmienia

    To jakaś krucjata na nawracanie Pin-ka ?
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Oct 2019 zmieniony
     
    "bez sensu" - to opinia? chyba 5 latka.
    • 25: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Oct 2019
     
    spodziewałeś się bardziej wartościowej wypowiedzi XXL :) to Pin-ek
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Oct 2019
     
    Dobrze. Bezlitośnie przewałkujemy dziś na Retrospekcjach ten nowy oto produkt i opiszemy dokładnie wady i zalety.

    Czy tak jest ok? Bo widzę, że dość emocjonalnie podchodzicie do tematu :)
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Oct 2019
     
    Super! To nawet nagramy "spowiedź Pina" :D

    PS. Ja nie podchodzę emocjonalnie, ale nie mam nic przeciwko emocjom xxla czy Tebe - dzięki temu zgodziłeś się odpowiedzieć na moje pytania :D
    • 28: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Oct 2019
     
    poznać Pin-a od strony merytorycznej, bezcenne :)
    • 29:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    I jak już wiadomo czemu ten dos jest kiepski?
    • 30: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    wiadomo że Pin jest mocny w gębie ;)
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    Ojtam mocny od razu ;) test muszę przełożyć na koniec tygodnia, bo na Retrospekcjach brakło mi cierpliwości, przerosła mnie intuicyjność i nowatorskie rozwiązania LiteDOSa:)
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    co w prostych slowach mozna przelozyc na: w szeszlym tygodniu wyrazilem opinie ale z produktem zapoznam sie za tydzien... moze.
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    Na podstawie istniejącego opisu się wypowiedziałem, a prawda jest pewnie taka, że nikt z Was pewnie nie uruchomił w/w oprogramowania ;)

    ..ale, nie przesądzajmy sprawy, bo jeśli soft ma pewną funkcjonalność (która wg. Opisu nie istnieje), to może być całkiem nieźle. Szczegóły niebawem.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    Potwierdzam, trochę nie było warunków do nagrania spowiedzi Pina, bo był spory hałas (który wytwarzał głównie Pin swoim sprzętem). Ale fakt też jest taki, że Pin zaczął czytać przy mnie opis LiteDOSa, żeby taką wypowiedź nagrać :D. Jestem więc dobrej myśli, że się następnym razem uda, bo teraz to sprawa honorowa :P

    Pin - ja uruchomiłem, mam na jednej dyskietce testowo. Właśnie dlatego, że skusił mnie opis zalet :)
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    rozmawiałem z Pinkiem ,niezły ubaw :D ,zrobi to specjalnie dla was/nas ale tylko dlatego że rozszyfrowanie działania tego "intuicyjnego"dosa można porównać do rozszyfrowania Enigmy ;) ,no a Pin lubi zagadki ...
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    Irata - dla niektórych wszystko, co wymaga przeczytania akapitu tekstu jest trudne, zagadkowe i nieintuicyjne :)

    Na razie mamy dwie odmienne opinie Pina, nie poparte na razie argumentami :)
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Pomijając głupi bełkot Kaza :) .. mam konkretne pytania:



    Czy po zakończeniu pracy Compilera i po wyjściu do dos sytuacja zastana jak na powyższym zrzucie ekranu to normalna sprawa?



    Tu dla odmiany ładujemy sam interpreter TBXL



    .. i już myślałem, że się udało, jednak znów mam CMD dosa, na tle loadskrinu TBXL.





    Próbuję więc załadować coś innego z dysku systemowego.... i kupa. Zwis prosty.

    Ogólnie idea wydaje się być po części słuszną, dementuje dodatkowo pogłoski jakoby dos nie współpracował z HDD. Tzn robi to pośrednio, bo ATR normalnie daje się uruchomić z nośników w rodzaju SIDE/U1MB, czy IDE+, czy inne tam urządzenie równoległe mające w opcji załadowanie obrazu ATR. Natomiast mając na względzie powyższe niuanse domniemam, że produkt jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i dużo jeszcze przed nami. Pytanie tylko, że uda się dalej utrzymać tak niskie memlo.
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     

    manual:

    LiteDOS obsługuje odczyt plików z DOS 2 / 2.5 i wielu klonów typu DOS 2, takich jak MyDOS.
    Gdzie jako dysk LiteDOS są również czytelne przez DOS 2 / 2.5 i klony.


    Dziwne jest to, że Sparta o ile widzi dyski MyDOS'a od 90kB do 16MB tak nie jest w stanie poprawnie rozpoznać formatu dysku systemowego LiteDOS. Jak dla mnie to spora wada dość skutecznie utrudniająca dalszą zabawę ale - zobaczmy co na to sam MyDOS powie.

    .. bo jeśli mam używać dosa 2.5 do transferowania danych na dysk w formacie LiteDOS - to NATYCHMIAST to kasuje i kończę dalsze testy, oraz dywagacje na ten temat ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Słabo Pin, słabo. Miałeś udowodnić, że "bez sęsu", a tu kicha, coraz lepiej to reklamujesz :D

    Pin:

    Ogólnie idea wydaje się być po części słuszną, dementuje dodatkowo pogłoski jakoby dos nie współpracował z HDD.


    Przeczytałem instrukcję i nigdzie nie widzę informacji ani pogłosek o współpracy bądź nie z HDD. Gdzie to przeczytałeś/usłyszałeś?

    Błędy raportuj do autora - program jest na bieżąco poprawiany. Podaj konfig i sytuację w której to się stało.
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    > dementuje dodatkowo pogłoski jakoby dos nie współpracował z HDD. Tzn robi to pośrednio, bo ATR normalnie daje się uruchomić z nośników w rodzaju SIDE/U1MB, czy IDE+, czy inne tam urządzenie równoległe mające w opcji załadowanie obrazu ATR

    co to za belkot.
    jakie posrednio? jesli za pomoca systemowych procedur to BEZPOSREDNIO.

    co konkretnie jest "bez sensu".
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    No i? Co z tego wynika Panowie? ;) Bo zaczynacie się niepotrzebnie pienić.

    @XXL - bezpośrednio, to rozumiem jeśli byś zainicjował partycje APT wprost LiteDOS'em. Ale to tylko kwestia podejścia do tematu i mniej istotny szczegół.

    @Kaz - owe pogłoski rozgłaszane chyba w tym temacie przez użytkownika. Nie mówiłem o instrukcji.

    Zamiast pierdolić, to może odpalcie to u siebie celem sprawdzenia, czy DOS zachowuje się równie nieprzewidywalnie, co u mnie.
    • 42: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    co za trolololo, to teraz rozumiem, jesli dos zachowuje sie jak WSZYSTKIE dosy (procz sparty, ktor operuje na ZMIENIONYM protokole a co za tym idzie i standardzie) to jest "bez sensu"?

    trzeba tak bylo odrazu :-)

    ponizej screen jak to dziala z TB... wiec... moze uruchamiaj na Atari to nie bedziesz mial problemu :-)

    ---
    zreszta przepraszam, czego ja wymagam... hehe
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    To w takim razie muszę porównać pliki ATR, bo może po prostu coś się uwaliło i stąd to zamieszanie.

    Z compilera możesz normalnie wyjść w dos i nie zostaje ekran po cmp?
    • 44: CommentAuthornosty
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Ostatnio zaglądam na to forum raz na tydzień, po paru minutach czytania dostaję raka musgu, potem 6 dni się leczę :P

    Przepraszam za OT. Do zobaczenia za tydzień.
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Jeśli dożyjesz ;)
    • 46: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Pin kończy zanim zacznie :)
  2.  
    Hmmm,

    lazy as I am, I never tested loading a file with LiteDOS by typing in its filename (allthough this is allowed). Instead I moved the cursor in front of the filename and pressed Return. Maybe the author did the same and therefore did not notice that typing in the filename manually gives errors ?!?

    EDIT: Nope, just tested it with latest version LiteDOS 2.08. TB XL works fine (under Atari 800 Win) a) when loaded with L1TB10.COM and b) when I move the cursor to the filename and load it. The Compiler loads fine with both variants, but when you exit, you always get an Error 168. Maybe it uses a direct jump into DOS 2.5 (or DUP of DOS 2.5) ? But Control-R to reboot the system works fine. Attached some short videos...
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2019 zmieniony
     
    Nosty, to Ty jeszcze nie przywykłeś do sporów xxla i Pinka? :) Wiadomo, że mogą wystąpić inwektywy, złośliwości i przytyki. Ale pomiń tę warstwę wypowiedzi, a pojawi się ciekawy spór i fajne punkty widzenia obu naszych kolegów, które powodują, że wszyscy dowiadujemy się więcej.

    Właśnie próbuję Pinka zmusić, żeby wykrzesał z siebie jakieś wady LiteDOS, ale na razie Pinek słabo przygotowany, znalazł tylko jeden, mało istotny błąd :P. W sumie się nie dziwię, bo skoro na codzień używa SpartaDOS, to skąd ma znać LiteDOSa?

    Pin:

    @Kaz - owe pogłoski rozgłaszane chyba w tym temacie przez użytkownika. Nie mówiłem o instrukcji.


    A, teraz widzę, że Gorgh takie coś zasugerował w poście #2.
    No to dobrze, że to dementujesz. Dzięki za info.

    Pin:

    Z compilera możesz normalnie wyjść w dos i nie zostaje ekran po cmp?


    U mnie z TBXL normalnie wychodzi, z Compilera nie, ale jak napisał CharlieChaplin - wystarczy wyjść przez Reboot, a będzie ok.

    Pin:

    Dziwne jest to, że Sparta o ile widzi dyski MyDOS'a od 90kB do 16MB tak nie jest w stanie poprawnie rozpoznać formatu dysku systemowego LiteDOS.


    Bo to nie jest format Sparty czy DOS2/2.5, tylko zmodyfikowany DOS2/2.5 (oparty na klastrach, a nie sektorach).

    Dla mnie zalety tego DOSa:
    - ultraszybki start z dyskietki, naprawdę trwa to około 2,5 sekundy i mamy pełnego DOSa,
    - jest inicjalizer dyskietek, który pozwala łatwo zrobić bootowalną dyskietkę z grami,
    - zostaje więcej miejsca na dyskietce na programy (akurat nie korzystam z TBXL czy innego języka programowania, ale jest więcej miejsca na pliki na dyskietce),
    - czyta stare DOS-y, więc łatwo sobie przekopiować wszystko na LiteDOS,
    - daje radę z XF551 i innymi stacjami o pojemności do 720KB,
    - autor reaguje na zgłoszenia bugów i rozwija program.

    Wady dla mnie:
    - nie rozpoznaje dyskietek SuperDOSa (a mam w nim sporo dyskietek),
    - nieintuicyjny, komendy inaczej niż w pozostałych DOS-ach, chociaż jest ich na szczęście niewiele.

    Inne cechy LiteDOS na razie nie były mi potrzebne.
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    Jeszcze jedna rzecz mi się podoba, po resecie zachowuje ustawienie konkretnej stacji jako domyślnej (np. D2). Dopóki nie przestawimy sami.
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    Szkoda, że nie jest open-source. A może jest?