atarionline.pl LiteDOS - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime30 Oct 2019

topic successfully trolled ;-)
    • 2: CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Oct 2019

Eee tam xxl, nie przesadzaj. Temat jest nadal ten sam: zaczęło się od LiteDOS, a równolegle dopowiadamy, że przydał by się taki LiteDOS, ale być może z obsługą innych formatów dyskietek - czyli gadamy ogólnie o tematyce DOS-a w wersji Lite. Rękawica była podnoszona w temacie, że niby bez sensu - ja nie uważam, że bez sensu, dlatego piszę co myślę ogólnie o temacie. LiteDOS jest fajną koncepcją, ale formaty dyskietek i współpracy ze sobą DOS-ów wzajemnie są równie ważne. Dziś nie jesteśmy konkurencyjnymi firmami, żeby robić sobie nawzajem pod górkę, a soft powinien wg mnie umieć ze sobą współpracować i dawać ludziom możliwość wyboru i przesiadek z jednego na drugi.
    • 3:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2019

Z tym, że koncepcja mini-DOSa wyklucza uniwersalność, wieloformatowość, etc. Jak ktoś udowodni, że jest inaczej, to czapki pójdą z głów :)
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Oct 2019

ogólnie chłopak nie powinien był udostępniać LiteDos-a, powinien był go zachować tylko i wyłącznie dla siebie, nawet nie było tematu :P
    • 5:

CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2019 zmieniony

Dyskusja także o "okrojonej" Sparcie dla zwykłych ludzi...A BeWeDosa używali??? ;) :P

A taka ciekawostka, autor LiteDosa kiedyś popełnił i promował rozwiązanie MyIde, bardzooo zje***e przez elitę atarowską w PL (antydema "MyIde demo 1 i 2"). Nawet chyba Lotharkowi kiedyś się dostało za to, że to komuś montował... ;)
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Oct 2019

@Dracon - a jakie MemLo zwraca BeWeDos? $2000? ... no właśnie

Bo MyIDE jest złe? ;)
    • 7:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony

Dracon:

Dyskusja także o "okrojonej" Sparcie dla zwykłych ludzi...A BeWeDosa używali??? ;) :P

BeWeDOS był wspominany w tym wątku już dwa razy. I tyleż razy go w życiu użyłem. Ale jak napisał Pin - nie ma startu do LiteDOSa, jeśli chodzi o dostępną pamięć.
    LiteDOS - $1000
    BeWeDOS - $2000

Pin:

Bo MyIDE jest złe? ;)

Pomijając temat, czy naprawdę jest złe, czy tylko komuś się nie podoba z jakiegoś względu, to może po prostu komuś marzy się komunizm i jedynie słuszne rozwiązania? :)

Jak ktoś miał ochotę zrobić MyIDE to jego sprawa, a jak ktoś chce tego używać to też jego sprawa. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, więc lepiej mieć więcej opcji w życiu niż mniej.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Oct 2019

No to dziwne, bo do dziś nikt tego nie chce używać. To urządzenie nie jest w stanie np. wykonać boot z partyji.
    • 9:

CommentAuthorKaz

Nie wiem, kto to jest "nikt", ale na forum dedykowanym między innymi MyIDE jest wiele osób, które korzysta i sobie chwalą:

->link<-

Jeżeli chodzi o boot z partycji, to może próbujesz to robić przez Reset zamiast SHIFT+CONTROL+ESC, jak zaleca autor?

Tu masz opis Zaxona do starszej wersji urządzenia MyIDE, a jest już przecież i MyIDE II, wersja 4:

->link<-
    • 10: CommentAuthorpin

AOL/Zaxxon:

Wymieniłem ROM Atari XEGS na EPROM 27C512, ze zmodyfikowanym systemem dla MyIDE oraz z oryginalnym systemem XEGS i dodałem przełącznik wyboru systemu.

pin:

To urządzenie nie jest w stanie np. wykonać boot z partyji.

Dopiszę. Samodzielnie, bez ingerencji w rom. Tzn generalnie nie wiążę z tą kwestią jakichkolwiek emocji bo sprzęt lubię wzbogacać o różności, kwestia o MyIDE była tak dla zjebu z uśmieszkiem dodana, przypominam. Kaz - nie masz chyba aspargera? ;)
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Nov 2019 zmieniony

istnieje prawdopodobienstwo, ze LiteDOS bedzie ladowal programy spakowane LZ4.
    • 12:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2019

Tak, autor mi też napisał, że właśnie nad tym pracuje.

A jeżeli chodzi o filesystem Sparty to przyjrzał się temu i niestety, nie będzie LiteDOS tego wspierał, za duże różnice, za dużo by miejsca zajęła obsługa.
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Nov 2019

jest potwierdzenie:

"LiteDOS 3.00 will have LZ4 decompression build-in the file loading routines."
    • 14: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime11 Nov 2019

A jak on takie binarki rozpoznaje?
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Nov 2019 zmieniony

->link<-

==
    w skrocie (najprostszy przyklad): plik binarn ma budowe identyfikator, nalowek, dane, identfikator, nalowek, dane... identfikatory poza pierwszym sa opcjonalne (jak sie pojawiaja niektore spesudoloadery maja z tym problem). nalowek ma postac adres poczatku, adres konca (po 2 bajty), blok spakowany ma adres konca wyzerowany, to dla loadera oznacza przekaz kontrole do dekompresora a kolejne dane mowia co to za kompresor i ile danych, nastepnie cykl sie powtarza, kolejny nalowek itd.

jest tu pare skrotow myslowch ale mysle ze wiesz o co chodzi.
    • 16: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime11 Nov 2019

Znalazłem to u konkurencji :).
    Osobiście, gdybym miał marudzić, to bym pomarudził, że inny nagłówek (coś innego niż standardowe FFFF i spartowe FEFF-FAFF) byłby lepszym wyróżnikiem niż koniec adresu 0000. No, ale nie będę marudził, bo nie planuję używać w najbliższym czasie ani XBIOSa ani LiteDOSa.
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Nov 2019

moze w sparcie tez warto zaimplementowac tworzac kolejny identfikator :-)
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Nov 2019

To nie jest wykluczone. Nawet zastanawiałem się nad rozszerzaniem loadera SDX np. o ładowanie plików ACX.

Przypomnę może mało znaną rzecz. JBW kiedy robił COS-a którego używano w produkcjach Avalonowych wymyślił sobie rozszerzenie kompatybilne z formatem COM.
    On w swoim COS-ie umożliwiał dodanie nazwy programu ładowanego z taśmy. Taki plik mógł być zapisany programem NCOPY.
    Działało to tak, że pierwszy nagłówek pliku lokował nazwę programu w obszarze $100..$10F jeśli dobrze pamiętam. Loader w COS-ie sprawdzał czy tam załadowano cokolwiek i pokazywał to na ekranie.
    W przypadku kiedy DOS ładował taki plik, no to po prostu nazwa ładowała się w obszar stosu i nic się nie działo. Ale COS to obsługiwał.
    Co najfajniejsze to jest to normalny mechanizm, jaki wykorzystuje zwykły format COM do ustalania adresów INIT (adres w obszarze $2E2..$2E3) i RUN ($2E0..$2E1).
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Nov 2019

nareszcie jakis postep :-)