atarionline.pl problemy z Atari 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorMikeAtari
    • CommentTime29 Mar 2019

Witam,
    mala prosba do kolegow znajacych sie na sprzecie...

Mialem okazje kupic dwie 1050.
    Jedna z nich dziala bez problemow, druga jednak nie czyta dyskietek- dyskietka kreci sie a glowica sie rusza do przodu i do tylu ale to tyle -na ekranie wyskakuje "BOOT ERROR" (w okolo 2-3 sek. odstepeach).
    Glowice wyczyscilem.
    Dyskietki sa OK , kabel SIO oraz zasilacz takze OK (testowane na tej dzialajacej stacji).

Zalaczam dwa filmiki -z wsadzona dyskietka oraz bez.
    Aha, nie wiem czy to istotne , ale stacja ma wbudowane "TOP DRIVE" (pojawia sie menu po uruchomeniu z podniesiona dziwgnia).

Filmiki:
    1. bez dyskietki (sensor wydaje sie reagowac poprawnie?)

2. z dyskietka

Bylbym wdzieczny za pomysly i porady...
    -Michal.
    • 2: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime29 Mar 2019

Do 1050 jest program diagnostyczny, ale nie wiem czy z TOP DRIVE też współpracuje.

Ja bym przełożył cały napęd z działającej stacji i sprawdził czy ruszy.

Jak ruszy to elektronika jest ok i problem będzie w napędzie.

Wówczas może być kilka rzeczy:
    1) uszkodzony czujnik ścieżki 0
    2) przestawiona głowica
    3) uszkodzona głowica
    • 3: CommentAuthorMikeAtari
    • CommentTime29 Mar 2019 zmieniony

ok, ale ja glupi...

Dziekuje za odpowiedz, ale sprawa jakby sama sie rozwiazala..

Nie wiedzialem ,ze przy TOP DRIVE bez podniesionej dzwigni stacja nie dziala...
    W latach '90 mialem CA-2001 i nie wiedzialem, ze w przypadku 1050+TOP DRIVE jest wlasnie taka kolejnosc postepowania.

Teraz wszystko jest OK. stacja wydaje sie byc sprawna (czyta wiekszosc dyskietek, choc nie wszystkie -ale to moze wina samych nosnikow..)

Jest inny problem:
    okorpnie "piszczy" podczas czytania dyskietek,
    cos jakby "paznokciami po tablicy" bbrr! bardzo nieprzyjemny dziwiek.. hmmm
    Probowalem lekko podniesc ramie dociskajace dyskietke do glowicy i to piszczenie jakby ustaje. Czy to mozliwe, ze ramie "za mocno" dociska dyskietke?
    Albo to cos innego?
    • 4:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime30 Mar 2019

na każdej dyskietce tak piszczy ?
    zobacz czy śladów na nosniku nie zostawia.Jak nie to piszczy jakis inny ruchomy element a może prowadnice wystarczy delikatnie posmarować,najlepszy olej sylikonowy do maszyn -pozostawia niewidoczna warstwę,nie przyciaga kurzu itp
    • 5: CommentAuthormysiek
    • CommentTime1 Apr 2019

Sprawdź filc dociskający - to jest najczęstsza przyczyna pisków. Ten filc przestaje być z biegiem czasu elastyczny.
    • 6: CommentAuthorMikeAtari
    • CommentTime2 Apr 2019

ok, dzieki za odpowiedzi!

Jak poruszalem (lekko w gore) tym dociskaczem do glowicy to przestalo piszczec.
    Ale przesmaruje tez lekko, na wszelki wypadek.
    • 7:

CommentAuthorgaltron
    • CommentTime19 Nov 2019

Witam, to ja mam drobne pytanie. Też mam stację 1050 a nawet 2. Problem w jednej z nich jest następujący. Odczytuje wszystkie dyskietki bez problemu, problem pojawia się przy próbie formatowania. Próbuje formatować, przechodzi 2 razy po czym wywala błąd 144. Co może być przyczyną ?
    • 8: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime19 Nov 2019

@galtron

->link<-

144 - Device done error, bad sector, or write-protected disk
    • 9: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Nov 2019

może masz dyskietki z przesłoniętym okienkiem
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Nov 2019

jeżeli problem jest opisany prawidłowo to nie może w jednej stacji mieć dyskietki z przesłoniętym okienkiem a w drugiej nie ;) ponoć w jednej stacji działa a w drugiej nie - mam nadzieję, że chodzi o tą samą dyskietkę :D