atarionline.pl Idzie nowa Montezuma? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime30 Sep 2020
     
    A zakończenie w Montezuma Redux (odświeżonej wersji Preliminary Monty) wygląda tak :-)

    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Sep 2020
     
    na co wyszła ta Montezauma's Redux ?
    niektore elementy wyglądają paskudnie,mam namyśli diamenty,kolorystykę licznika punktów,ogólnie jest jakby mniej czytelna niż znana mi wersja.
    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime30 Sep 2020 zmieniony
     
    Na Atari :P



    Przy czym tu na YT jest starsza wersja, istnieje nowsza z m. in. poprawionym licznikiem, która pojawiła się na początku września:

    ->link<-

    changes in general :

    - some graphics were changed for example the numbers of the score
    - corrected on the bonus screen that the diamonds should disappear when the music ends.
    - and a great ending was added!!!, if you read well an ending passing level 9.
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Sep 2020
     
    ja pierd.... to generalnie zmienia postać rzeczy ;),choć nadal diamenty wyglądają paskudnie tzn tak płasko i jakby były brudne a przecież Atari ma ładne kolorki,mam również nadzieje że czachy turlające się również są,generalnie fajna ta odświeżona wersja :D.
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime30 Sep 2020 zmieniony
     
    Fajna, na prawdziwym Atari gra się bardzo przyjemnie i wygląda bardzo dobrze, tak trochę bardziej w stronę Ricka, choć turlających się czach nieco brakuje, ale autor reduxu miał inny pomysł :-)
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Oct 2020
     
    pograłem i powiem że mnie ten Redux nie podchodzi,niektóre rzeczy wyglądają ładniej(węże,klucze i mieczyki),ale niektóre są tak skaszanione(cała reszta) że grać nie idzie,na przykład postać Pedra,w oryginale mamy synchronizacje ruchu nóżek z odgłosami,tu tego nie ma,nawet jak spada na głowę jakoś tak dziwnie -że niby guz mu rośnie ...e bubel,to nie dla mnie...
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2020 zmieniony
     
    To jeszcze wspomnijmy o wersji "Montezuma 2: Again!", w przeróbce Matiasa Dimitrov Albarrán, bazującej na wersji gry z 2018 roku. W tej wersji zmiany są następujące:

    Matias:

    Some changes are:
    Same colors for PAL / NTSC.
    Scoreboard embedded.
    All sprites retouched, now Panama Joe enjoy running.
    Animations in elements like crystals and shields.


    W archiwum ta gra jest tutaj:
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    ...ech gdyby tak Montezauma's Redux miała oryginalną postać,której odgłos kroków jest z synchronizowany z animacją ...
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    To nie byłaby tym reduxem i postać pasowałaby jak pięść do nosa ;-)
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    ... no ok,to rzeby szybciej nogami przebierał,jastem tak przyzwyczajony do starej wersji że w redux skoki mi nie "wchodzą",właśnie przez brak tej synchronizacji.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    ->link<-

    Nie grałem,ale ludzie się na FB jarają więc wrzucam.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Fakt, jarają się. Ciekawe czy z nostalgii, czy faktycznie dobry port.
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    ja nie będę sprawdzał,nie gram na telefonie ani na PC,poza tym częściowo unowocześniona grafika wygląda dla mnie paskudnie.
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Oct 2020 zmieniony
     
    Gra opublikowana przez Jaegera na iOS/Android i teraz na Steamie ma opcję przełączenia na starą grafikę. W przypadku wybrania nowej jest ciekawy efekt poziomego skrola - nie mamy komnat tylko jakby cały poziom piramidy jest jednym i skroluje się przy przechodzeniu w bok. Aczkolwiek może się to nie podobać.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Tak, czytałem o tym skrolowaniu, a nawet widziałem na filmikach. Skoro jako opcja jest dostępna stara, statyczna wersja - to wszelkie dodatki i zmiany starego gameplay-u są jak najbardziej na miejscu. Nie jest przecież sztuką zamykanie się w skorupie starych przyzwyczajeń, starego wyglądu, starego gameplayu, ale eksperymentowanie, próbowanie wyciskania z danego tematu czegoś nowego.
    • 16:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Mógłby być fajny efekt takiego scrollowania np. na Atari i płynna zmiana koloru komnaty w miarę przechodzenia ze środka jednej do środka następnej... Ale to raczej na VBXE ;-)
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    @ Jacques
    no niekoniecznie,można by zrobić coś na modłę efektu(pomysł Kaz)z Rescue Expedition ,środek byłby jaśniejszy a kolejne scrollowane komnaty wyłaniały by się z mroku,albo takie stopniowe rozjaśnianie przy pochodni... hm,chyba zagalopowałem się bo tego raczej nie idzie zrobić w pionie,tzn tych linii cieniujących...
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2020 zmieniony
     
    Matias podesłał też swoją propozycję poprawek do Montezumy z zakończeniem:
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Montezuma Again!

    • 20:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Ktoś normalny, poza twórcą tego labiryntu, jest w stanie go przejść? ;)
    • 21: CommentAuthorEmu
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Iiiiii tam, ta wersja to lajcior, ma przecież, o ile pamiętam 200 żyć :) Ja poprosiłem autora o wersję jedynie z 5-ioma życiami, jak w oryginale :D
    • 22:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    No wiesz, pokonywanie przeszkód w poszczególnych komnatach to jedno i to by nawet było spoko, ale jeszcze przecież musisz w odpowiedniej kolejności klucze zbierać i drzwi otwierać.

    Zdecydowanie dla bardzo cierpliwych fanów gry
  1.  
    Pograłem chwilę w nową Montezumę na Steamie i jest całkiem OK. Taki miks Montezumy i Preliminary Monty. Mapy wydają się dość pozmieniane. Są wszyscy starzy wrogowie włącznie z nietoperzem. Pedro nazywa się Pedro, a nie Panama Joe :) Acz po części dlatego, że prawa do "Panama Joe" ma inna firma.

    Z nowości:
    - Możemy zbierać losowo porozrzucane maski. Zebranie 3 daje nam 'perfect level completion'.
    - Po stracie żyć jest możliwość kontynuacji. Zdaje się tylko raz i do tego zeruje punkty.
    - Poziom tuż przez ciemnością, jest nieco ciemniejszy niż reszta labirytu - ot taki miły smaczek.
    - Jako, że to Steam, to ukończenie poziomu jest zapisywanie jako achivement.
    - Widać też tablicę 'globalnych' najlepszych wyników - w tej chwili najlepszy to 3 miliony punktów.

    Grałem na PC z klawiatury i uważam, że gra się wygodnie. Wersja 'retro' bardzo dobrze powiela oryginał. Wręcz poczułem jakbym grał na Atari lub emulatorze. Wersje 'modern'... Hm... Nie pograłem za dużo, bo to miły dodatek (zwłaszcza za skrollem), ale nie dla niego kupiłem grę

    Z ciekawostek: nad nową wersję pracowali obydwaj twórcy oryginału, czyli Rob Jaeger i Mark Sunshine (plus jeszcze dodatkowy deweloper).
    • 24: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime30 Dec 2020 zmieniony
     
    Zbliża się Sylwester i dla tych co będą grać w grę, przyda się mapa. Co prawda od kolegów commodorowców z Reddit ale co tam, chyba rozkład komnat identyczny, co nie ? :)

    ->link<-

    Wklejam tutaj, bo tam jeszcze zaginie a to cenna mapka. Jakby co, źródło pozyskania u góry w linku :)

    Do Siego Roku :)

    ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Dec 2020 zmieniony
     
    Niesamowite, ale chyba nadszedł ten moment, kiedy Robert Jaeger dokończy Montezuma's Revenge na Atari:

    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Dec 2020
     
    To by było coś !
    • 27: CommentAuthorAdam
    • CommentTime2 Jan 2021 zmieniony
     
    Mam nadzieję, że wkrótce Rob Jaeger sam nam opowie na tym forum o postępach w tworzeniu gry. Welcome, Robert! :D
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2021
     
    Tak, prawdopodobnie Rob się zarejestrował, też się ucieszyłem :D
    Ale może nie pisze, bo zobaczył, że już są wątki z jego filmikiem promo :D
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Jan 2021
     
    37 lat (dobrze liczę?) zabrało autorowi przekonanie się do dokończenia tej kultowej gry... dobre i to. :)
    "Lepiej późno niż wcale". ;)
    • 30: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime2 Jan 2021
     
    I lepiej późno niż jeszcze później ;-)
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Jan 2021
     
    ... świetnie ! ,z początku myślałem że to żart.
    • 32:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime3 Jan 2021
     
    Ok. Ale zdaje się że chodzi o wersję Steam a nie te z Atari prawda? Bo póki co nigdzie nie napotkałem informacji że jednak chodzi o wersję na Atari.
    • 33:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Jan 2021
     
    Chodzi o wersję Atari, Robert planuje wydanie na cartridgu. W filmiku-zapowiedzi jest też pokazane Atari uruchamiające Montezumę.
    Wersji na Steam już nie trzeba zapowiadać, ona już wyszła ;-)
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime3 Jan 2021 zmieniony
     
    @Wolfen
    Przykładowo oficjalny profil facebookowy gry: ->link<- - przypięty u góry post, nie trzeba mieć konta na FB, aby go przeczytać:
    "(...) In the works: Atari 8-bit "Director's Cut" for original Atari computers and emulators."

    W komentarzach pod innym wpisem czytamy (w tym przypadku chyba trzeba mieć już konto na FB): "Atari 8-bit cartridge is planned."
    • 35:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime3 Jan 2021
     
    @Adam, Dzięki. Jakoś ten "przypięty post" mi umknął. Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie trzeba cierpliwie poczekać :)
  2.  
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    "Director's Cut"


    W tym wypadku to raczej "Director's Add" ;)
    Mnie się bardzo podoba jego zdjęcie z tamtych czasów:
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Dzieciństwo minęło dziesięciolecia temu, ale dożyliśmy świetnych czasów, gdy po latach możemy się w końcu dowiedzieć jak autor sobie wyobrażał głównego bohatera, symbolicznie złożonego z kilkudziesięciu pikseli :-) Nawet jeśli ten dawny Pedro przemawia do nas bardziej ;-)
    • 39:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    @Kaz o kuuuurcze, na tym zdjęciu widać, że C64 jest zrypane z A800
    PIĘKNE ZNALEZISKO