atarionline.pl Alley Cat - różna kolorystyka? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorNiejeden
    • CommentTime27 Jun 2019 zmieniony
     
    Koledzy, pytanko, tylko proszę się nie śmiać (za bardzo).

    Gram na RetroPie, emulator lr-atari800. Przy pierwszym uruchomieniu Alley Cata, gra wyglądała tak (zwróćcie uwagę na kolor budynku i wody w akwarium - jest niebieska)


    Potem coś pogrzebałem w ustawieniach i gra zaczęła wyglądać tak (inny kolor budynku, woda w akwarium zielona):


    Myślałem, że to kwestia PAL/NTSC ale nie. Bez względu jaki format ustawię w RetroArch, gra teraz zawsze wygląda tak, jak na drugim filmiku.

    Z czego może to wynikać i która wersja jest właściwa?

    Pozdrawiam!
    • 2: CommentAuthorNiejeden
    • CommentTime27 Jun 2019
     
    Przepraszam, zły dział. Prośba o przeniesienie do kategorii "Gry", jeśli jest taka możliwość.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jun 2019
     
    Jest w kategorii "gry".
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Jun 2019
     
    Display settings -> Video mode settings -> Pixel format.
    Prawdopodobnie zmieniłeś z BGR na RGB albo coś innego jeszcze.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Jun 2019
     
    poprawna ,czyli taka jak na realnym niepokręconym potencjometrami Atari wersja z zieloną wodą .
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime28 Jun 2019 zmieniony
     
    @IRATA4: Chyba w Europie.

    Zdecydowanie chodzi o kwestię PAL/NTSC. Emulator Atari800 przy przełączaniu systemu TV odpowiednio przełącza też proporcje ekranu i algorytm generowania kolorów. Najwyraźniej na styku RetroArcha z rdzeniem lr-atari800 jest błąd ktory tę funkcję psuje. Póki tego nie naprawią, jedyne chyba wyjście to skasować ustawienia RetroPie i zacząć od nowa.

    EDIT: @Niejeden: Która wersja jest właściwa? Zależy od punktu widzenia. Jeśli chcesz grać z prędkością, proporcjami ekranu i kolorami jakie znasz z dzieciństwa, to właściwe dla Ciebie będzie ustawienie systemu na PAL. A jeśli chcesz doświadczyć gry w sposób zgodny z intencjami autora, przełącz na NTSC.

    Nb. nie mam pojęcia czy RetroPie poprawnie obsługuje owo przełączanie proporcji ekranu.
    • 7: CommentAuthorNiejeden
    • CommentTime28 Jun 2019
     
    Dziękuję za odpowiedzi :)

    @Którki - pamiętam, że jak za młodu grałem na Atari 65XE to woda faktycznie była zielona. Wydawało mi się to wtedy dziwne, ale tłumaczyłem sobie, że może glonami zarosło... W sumie dla mnie to nawet nie problem - ta wersja kolorystyczna nawet bardziej mi się podoba (może poza tą wodą...)

    Emulator atari800 próbowałem zainstalować ale po uruchomieniu gry obraz był rozjaśniony na maksa, tak że praktycznie nic nie było widać. Już nie kombinowałem z tym bo w sumie na razie na lr- wszystko mi ładnie działa.

    Przełączanie PAL/NTSC przez Retroach działa mi np w FireChiefie (na NTSC gra jest w ogóle niegrywalna przez bug przy utracie życia), chociaż faktycznie kolorystyka jest w obu przypadkach identyczna więc może nie do końca dzieje się to tak, jak powinno.
    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime28 Jun 2019 zmieniony
     
    Z tym rozjaśnieniem na maksa to może chodzić o to, że "czysty" Atari800 zapisuje konfigurację w tym samym pliku co rdzeń lr-atari800 w RetroPie, i z tego wynika problem. Spróbuj usunąć plik ~/.atari800.cfg, albo otwórz go w edytorze tekstu i usuń wszystkie wpisy że słowem COLOURS w nazwie. Potem uruchom Atari800 ponownie.
    • 9: CommentAuthorNiejeden
    • CommentTime28 Jun 2019
     
    OK, dzięki, spróbuję.