atarionline.pl Atari Amiga - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    Nigdy nie przepadałem za Queen, ale doceniałem (i doceniam) dorobek artystyczny tego zespołu - teraz nawet bardziej ;)

    • 2: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    Gdybyś przepadał za Queen, to byś napisał że najwięksi (Queen) zawsze trzymają się z największymi (Atari).
    • 3:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    @rbej1977: hehe, no niestety, Queen to nie moja bajka :) Ale jest to niekwestionowana legenda rocka, jakby nie patrzeć :D

    ST do MIDI używali niemal wszyscy :D (a z tego co wiem, to Fat Boy Slim nawet po dziś dzień).

    Tak zaczynał Armin van Buuren:



    Pamiętasz duet Milli Vanilli? :D Zobacz co tam w tle widać :D

    ->link<-
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    Dj Crillo’s:

    ->link<-

    inne studio:


    JMJ?:
    • 5: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    JMJ to napewno nie jest ;)
    Queen i JMJ to moja bajka, więc rozpoznałbym:-)
    Nic dziwnego że muzycy korzystali kiedyś z Atari. Nasze Kombi wymiatało na C64.
    • 6:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    Oj tam, Amiga też miała swój soft do MIDI (gdyby w razie ktoś chciał a z jakiegoś powodu nie chciał na ST :D ):



    ->link<-

    Amiga odgrywała tylko gotowe sample?
    Oto i synteza typu wavetable, na moje ucho spokojnie do wykorzystania w dzisiejszych czasach przy okazji takich gatunków jak np dubstep.
    Tutaj wersja 1.3 z 1986 roku:

    ->link<-
    Program Aegis Sonix w wersji 2.0 datowany na 1987 rok.

    ->link<-
    a tutaj darmowa wtyczka VST inspirowana tym synthem ->link<-

    Czy Atari ST posiada podobny soft, który nie bazuje na wewnętrznej syntezie pokładowej Atari?

    Z innej beczki:

    czy wyszła wersja na ST?

    rbej1977:

    Nasze Kombi wymiatało na C64.

    Też na Atari ST, też. Na C=64 coś tam kombinował Niemen ale mu Niewyszło.
    • 7:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime17 Aug 2019
     
    Kombi wymiatało i przerzuciło się na ST już 100 lat temu ;) Zresztą Sławek Łosowski otrzymał od nas STe i używa go do dzisiaj :)
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Aug 2019 zmieniony
     
    @rbej1977 : goole search i juz wiadomo:

    ->link<-



    fajne te komputerki przemyslowe... a da sie na nich grac?
    • 9:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime17 Aug 2019
     
    • 10:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime17 Aug 2019
     
    @nogorg: fantastyczne wyjątki od reguły ;) no i gość w pierwszym linku ma fajną koszulkę :D
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Aug 2019
     
    a tu cala seria "wjatkow":

    • 12: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Aug 2019
     
    C64 w Kombi było używane jako automat perkusyjny (na którymś teledysku to widać), ale nie wiem czy generowało dźwięk, czy sterowało przez MIDI.
    • 13:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime17 Aug 2019
     
    Oczywiście, że midi. W tamtych czasach to nie wiem czy ktoś w ogóle używał na poważnie brzmień z tamtych komputerów.

    Do muzyki popularnej weszły dużo później:

    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2019
     

    xxl:

    Czytalem co mial do powiedzenia pierwszy z tych panow jeszcze w Atari. w 81 roku przewidywal ze do 10 lat 95% gospodarstw domowych bedzie mialo komputer w domu sluzacy do sciagannia informacji z gieldy, banku itp. byl bardzo niezadowolony, ze Atari kojarzy sie tylko z biznesem gier.


    • 15: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime18 Aug 2019 zmieniony
     
    Taki tam wywiad ze Sławomirem Łosowskim:

    Paweł Świrek: Przy okazji nagrywania płyty "Kombi 4" zestaw syntezatorów był obsługiwany przez 8-bitowca Commodore C64. W jaki sposób były dane wczytywane? Dyskietki? I tu jeszcze jedna kwestia: w jaki sposób były zapisane sample odtwarzane przez Ensoniq-Mirage

    Sławomir Łosowski: Nagrywając album KOMBI 4 Commodore wykorzystałem tylko do nagrań basu syntezatorowego i bębnów jako sequencer. Syntezatory nagrywałem klasycznie na taśmę. Dane zarówno na Commodore jak i Mirage były na dyskietkach 5,25" i 3,5".


    ->link<-

    "MIDI auf dem Commodore 64"


    Praktycznie wszystkie popularne komputery z tamtych czasów miały dedykowane moduły midi i jakieś do nich oprogramowanie.
    Przewagą ST było to, ze miały ten moduł montowany fabrycznie i powstało świetne oprogramowanie w postaci Cubase.

    Trochę o historii Cubase:
    ->link<-
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2019
     
    i oprogramowanie dla "poweruserow" do malego atari:

    ->link<-

    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime5 Sep 2019
     
    Bodaj w tym wątku padło pytanie o przykład modulowanych dźwięków w Pauli. To demo tego używa


    Brzmi trochę podobnie do dźwięków z Turbo Implodera, więc możliwe że i on z tego korzysta.
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Sep 2019 zmieniony
     
    Rzeczywiście. Facet nawet opisuje jak komponowano muzykę na PT, żeby w ogóle mieć pojęcie jak modulacje będą brzmieć.
    Wielkie dzięki @nogorg! Ląduje w zakładkach.

    Edit: "Facet opisuje (...)" na połciu: ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime6 Sep 2019 zmieniony
     
    Proszę. To jeszcze podrzucę Ci Turbo Implodera (którego zresztą już kiedyś też tu chyba wrzucałem). Na ucho sądzę, że Paul van der Valk również korzysta tu z tego samego efektu
    • 20: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    Świetne :) Znowu dzięki!
    • 21:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    O, ale jednak poprzednia wersja miała dużo bardziej czaderski soundtrack
    • 22: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    Tak patrząc na to to Atari ST ma tylko 4 kolory w tej rozdzielczości ekranu..
    • 23: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    Super wygląda jak na A500.

    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    to jednak STE ma zdecydowanie lepszego syntha

    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime7 Sep 2019 zmieniony
     
    W formie przypomnienia i na wypadek gdyby w toku zażartej dyskusji komuś to umknęło - Atari STe ma dwa kanały 8-bitowe (przetworniki C/A) + trzy kanały, osiem oktaw z chipa Yamaha YM2149. Który to jest rebrandowanym + lekko zmodyfikowanym AY-3-8910 (który to został zaprojektowany pod koniec lat 70).
    • 26:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime7 Sep 2019
     
    W formie przypomnienia i na wypadek gdyby w toku zażartej dyskusji komuś to umknęło - STe ma częstotliwość próbkowania 50066 Hz :D
    • 27:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime7 Sep 2019 zmieniony
     
    ...a przeciętny człowiek słyszy pasmo 16 - 20000 Hz. :)
    Fakt, teoretycznie na STe można tworzyć chiptune dla nietoperzy (może nowe compo ?) ;)

    ----- ---- -- - -
    P.S. Jaki polecacie tracker dla STe który korzysta z przetworników + YM?
    • 28: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Sep 2019 zmieniony
     
    @TheFender: Oczywiście, ale dlaczego wysoka częstotliwość syntezy jest istotna?
    Wyobraźmy sobie że mamy takiego sampla:
    0123456789ABCDEF0
    ***
    ** **
    *-------*-------*
    ** **
    ***

    Jaką częstotliwość usłyszysz kiedy zagrasz go z 50 kHz? 50000/16=3.125kHz.
    Jak masz mniejszą częstotliwość syntezy, to wtedy co któraś próbka zostanie zagrana i w efekcie dostaniesz nie czystego sinusa, ale np. piłę lub trójkąt. Albo prostokąt.
    Przykładowo grając to z 25kHz:
    0 1 2 3 4 5 6 7 8
    **
    ** **
    **------**------*
    ** **
    **

    otrzymujesz trójkąt 3.125kHz. A z 12.5 kHz?
    0   1   2   3   4
    ****

    ****----****----*

    ****

    jakiś taki prawie prostokąt. Przy 6.25 kHz dostaniesz stały poziom i nie usłyszysz nic, albo dostaniesz prostokąt (jeśli ten sinus będzie odtwarzany z przesunięciem fazowym).

    Oczywiście naturalnym filtrem dla takiej fali będzie szybkość przetworników którymi dysponujesz i bezwładność membrany głośnika, ale to już inna sprawa.

    Edit: Pewnie na granicy słyszalności nie ma już wielkiego znaczenia czy tam jest grany prostokąt czy sinus, ale poniżej już jednak to słychać. Byłem zaskoczony, kiedy Candle zrobił rdzeń SoundBoard'a dla VBXE (dwa 7-bitowe przetworniki używane do generacji sygnału R i G Video w VBXE zostały użyte do generowania dźwięku dla lewego i prawego kanału Audio) i okazało się że to brzmi bardzo ładnie, a przecież rozdzielczość przetwornika była dość niska. Za to częstotliwość syntezy była ok 300kHz.
    • 29:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime7 Sep 2019 zmieniony
     
    @TheFender: "...a przeciętny człowiek słyszy pasmo 16 - 20000 Hz. :)" Eh, niektórzy koledzy z Amigi nie słyszą też różnicy w dźwięku między starą Paulą w A1200 a Falconem (CODEC – 8 kanałów DMA o rozdzielczości 16-bitowej, przy maks. próbkowaniu 50 kHz) ;)

    Najpopularniejszy obecnie tracker to maxYMiser - YM2149 + DMA.
    • 30:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime7 Sep 2019 zmieniony
     

    greymsb:

    Eh, niektórzy koledzy z Amigi(...)

    Nie jestem od dawna "kolegą z Amigi" :) Sentyment pozostał jedynie.

    greymsb:

    Najpopularniejszy obecnie tracker to maxYMiser - YM2149 + DMA.

    Dzięki! :) Spróbuję się tym pobawić w wolnej chwili.

    @mono: Obszerny wywód i rzeczowy wywód. Wprawdzie z mojego muzycznego i realizatorskiego punktu widzenie synteza dźwięku a próbkowanie (samplowanie) to są dwie różne rzeczy, niemniej biorąc pod uwagę podejście koderskie - czyli próbkowanie (w celu odtwarzania) dźwięku który wcześniej jest syntezowany (wirtualnie wysokorozdzielczo) - jest to jak najbardziej ok :)

    Wiem jakim dobrodziejstwem jest zdolność przetwornika do przenoszenia częst. ponadsłyszalnych :) Wiem też, co daje nadpróbkowanie i jakim dobrodziejstwem dla ucha jest lepszy przetwornik (już nie piszę Atari-Amiga ale ogólnie). Jak każdy entuzjasta tworzenia muzyki jestem z tematem mniej lub bardziej za pan brat.
    Po prostu wydawało mi się, że tyle razy o tym na poważnie tu pisano - przy czym brałem udział w dyskusji, że mogę tu sobie potrolować o nietoperzach :) W końcu to nie jest portal popularnonaukowy ale rozrywkowy. W mojej firmie nawet nie można wejść na atarionline bo zablokowane z powodu kategori "GAMES" (to tak przy okazji).
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Sep 2019
     
    Hehe. No tak. Gupi ja.
    • 32: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 Sep 2019 zmieniony
     
    A nie słyszeliście o twierdzeniu Shannona, że częstotliwość próbkowania musi być większa niż dwukrotność najwyższej składowej częstotliwości w mierzonym sygnale...
    Czyli te 50kHz to w praktyce 25kHz dla ucha..

    Grey, W Amigach twórcy zastosowali filtr (po jednym kondensatorku na kanał), którego celem jest zmiękczenie dźwięku na wyjściu, a w praktyce obcina częstotliwości..
    W Amigach 500 filtr jest najbardziej agresywny (wtedy królowały sample słabszej jakości, mniej pamięciożerne), w A600 mniej, a w A1200 najmniej..
    Niektórzy usuwają te kondensatory z płyty..

    Generalnie układ w Amigach gra wyżej (ok. 28kHz w Pal, w innych trybach może nawet osiągnąć 56kHz), ale sygnał jest przycięty przez jakby korektor na wyjściu..
    • 33:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime8 Sep 2019
     
    @TheFender: ale najlepszy pod względem ostatecznego dźwięku to zdecydowanie
    Turbochip - 7-channel YM+DMA replay
    • 34:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime8 Sep 2019
     
    I testowy song z najnowszej wersji softu
    • 35:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Sep 2019
     
    Dobrego dnia :)
    • 36: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Sep 2019
     
    Wczoraj zdaje się był dzień programisty (który wypada zawsze 256 dnia roku :D). Wszystkiego najlepszego koledzy!
    • 37:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime17 Sep 2019
     
    (:
    • 38:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime18 Sep 2019
     
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Sep 2019
     
    LOL :D
    • 40:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Sep 2019
     
    Zajebiaszcze, tak właśnie bym zrobił tyle że w sprawie A8-C64, z Amiga mam miłe wspomnienia więc zacisne zęby :)
    • 41:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime18 Sep 2019
     
    patrzę na dziadków i przypominam sobie, że mam już i na głowie i w brodzie siwe włosy