atarionline.pl Internet na wsi - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorstring
    • CommentTime6 Aug 2019

Szukam porady odnośnie podłączenia do internetu. Używany będzie głównie do transferu danych (projekty, wytyczne itd. maks 1 GB dziennie), konferencji na Skype, jakieś radio internetowe, YouTube, czasem Steam (bez gry po sieci), maile, AOL ;) itp. Na wsi ciężko o kablówkę więc zostaje:

1. LTE - ludzie psioczą, limity małe
    2. Radiówka 5 GHz - jest paru dostawców, ale nie wiadomo czy będzie zasięg, dużo drzew, trzeba przetestować i gwarancji nikt nie daje
    3. Satelitarny - duże pingi, sygnał zależny od pogody, cena

Wiem że radiówka z tego raczej "the best", ale jeśli przez te cholerne drzewa będzie problem to zostaje LTE/SAT. Więc to pytanie głównie o ten wybór. Ktoś miał z tym do czynienia? O SAT nie znalazłem za wiele opinii.
    • 2: CommentAuthormav
    • CommentTime6 Aug 2019

Sprawdziłbym jak się zachowa internet mobilno/stacjonarny. Ja mam z Tmobile, bez limitu danych do 60mbps i w większości przypadków wyciąga tę prędkość, aczkolwiek też to nie jest skraj lasu. Z drugiej strony nawet nie stosuję żadnych anten. Jeśli masz jakiegoś znajomego, to można po prostu tam pojechać z routerem i sprawdzić, bo on nie jest w żaden sposób przypisany do lokalizacji.
    • 3: CommentAuthorsun
    • CommentTime6 Aug 2019 zmieniony

Mam radio, dużo drzew. 2 duże anteny mikrotik, z 1 była lipa. Wcześniej, jak drzewa były mniejsze działało na ubiquity :) Odległość od bazy ~10km. Transfery >100Mbit. Próbuj na radio, zazwyczaj wpada brygada i robi pomiar na miejscu. U mnie jak narosło drzew, a naprawdę wzdłuż torów jest ściana drzew, więc nie są to jakieś tam krzaczki gdzie mieszkają kaczki dziwaczki, brygada miała 3 podejścia. Za 3cim razem wyszło super.
    Testowałem LTE - można powiedzieć o tym tylko tyle, że jest. Zarówno na 900 na 1800 i na 2600 - jak są zapchane stacje, nie podziałasz, a wieczorami są. Można bawić się jak się ma lepszy modem z tzw. agregacją pasma i antenę na wszystkie 3 częstotliwości, wtedy można nawet osiągnąć jakieś transfery. Problem jest jednak taki, że jak masz wokół stacje firm zaprzyjaźnionych a nie "firmowe", czyli np. masz sferie, to tam od strzału dostajesz limit do 20Mbit i pozamiatane. Tzn. tak było ze 2 lata temu jak się bawiłem LTE. Miałem modem ZTE, bez agregacji, bez wymuszania logowania na konkretny BTS, antenę ale na 1800 i mi po drodze postawili BTS na 2600. Ten modem łapał lepszy sygnał i logował się na tenże, a antena nie ta i była totalna dupa :( Także wyleczyłem się z LTE. Aha, to był orange.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Aug 2019

nie znam się, to się wypowiem ;). Propagacja fali w przypadku takiego radia idzie po jakiejś "krzywej" (czy dwóch nawet), więc przeszkody na "wprost" nie koniecznie będą miały znaczenie ALE - jeśli już dojdzie do testów to niechaj LIŚCIE będą na drzewach. Jak testowałem łącze na odległości 2 kilometrów w terenie gęsto zabudowanym to rozpędzało się to max do 25Mbps. Mowa oczywiście o 5Ghz, robione na Microtik (czy jak to tam się nazywało). Jeśli masz opcje podpisać umowę POZA lokalem firmy świadczącej usługę - np u siebie w domu - to możesz bodaj do 10 dni od niej odstąpić bez konsekwencji i podania przyczyn.

Z GSM - limity zabijają sens takiego rozwiązania i osobiście, używając właśnie teraz "na wsi" nad morzem w odległości 1km od bts'a osiągam do 3-4Mbps, 1-2 upload. Cienizna. Ale nie jest to LTE :)

Sat - nie mam pojęcia i tym razem się nie wypowiem :D
    • 5:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime6 Aug 2019

ciekawe jak 5G wpłynie na nasze zdrowie , puki co to jesteśmy królikami doświadczalnymi , w Polsce w tym momencie bodaj w dwóch miastach prowadzą testy , a nowych anten ciągle przybywa , najgorzej wkurza mnie to że jeżeli ja nie chcę 5G to i tak będę narażony na oddziaływanie tego gówna ...
    • 6: CommentAuthorstring
    • CommentTime7 Aug 2019

Dzięki. Czyli wynika z tego że radio da radę tylko musi być lepsza antena, no i ogarnięty monter. Chociaż tam jest gęsty odcinek lasu, gdzieś z 50m pas drzew. A i wyższy maszt nic nie da, bo drzewa mają ponad 20m tak na oko.

Z LTE bym spróbował, ale nie mam zamiaru podpisywać umowy na 24 mc-e. To jakaś kpina. Można testować 14 dni ale ludzie piszą że przez ten okres dobrze im ściąga, a po miesiącu-dwóch spada do jakichś śmiesznych prędkości. A te limity to już w ogóle przesada.

Satelita nie ma limitów, cenę też bym przebolał, ale martwią mnie te pingi, bo już z taką tele-konfernecją przez skype to byłaby porażka imho. Ktoś próbował to satelitarne kiedykolwiek? Też szkoda by było bez rozeznania podpisywać umowy na rok-dwa lata.
    • 7:

CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime7 Aug 2019

Cyfrowy Polsat: Zestaw ODUIDU300 - działa tylko w LTE i wtedy masz nielimitowany transfer (jak jest w LTE - a jest zawsze). Mam to od 3 lat na wsi i zużywam po 200GB miesięcznie.
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony

Miałem przez wiele lat radiówkę jak mieszkałem w Rzeszowie. Do naszego bloku nie docierał żaden światłowód ani kablówka. Antena radiówki była na wieży kościoła a druga na dachu naszego bloku. Widziały się bezpośrednio i nic ich nie przesłaniało. Odległość jakieś 1.5 km. Mimo tego działało to bardzo kapryśnie. Jak zaczynał padać śnieg albo deszcz to już zaczynały być problemy, spadał transfer i rosły pingi. No i prędkość to max 16 Mbitów. Od dwóch lat mieszkam na wsi w podrzeszowskiej Jasionce i tu jest światłowód i działa to rewelacyjnie. W tej cenie co tam po radiówce mam 60 Mbitów po światłowodzie.
    • 9: CommentAuthorsun

@string: pożycz może od kogoś router LTE. Kup starter. Poczytaj forum bez-kabli.pl. Tam chętnie pomagają. Są tam patenty na korzystanie z karty prepaid wszelkiej maści w cenach promocyjnych - niektórzy mają zacięcie do tego i chwalą sobie ;) Ale... nadal uważam, że to eksperyment - LTE. Ja mogę pożyczyć swój ZTE.

@uborg: wszystko zależy od... anten, mocy (ale bez przesady, bo za dużo też sieje zakłóceniami). Po prostu musi być dobra firma, która się na tym zna, a nie tylko taka, co potrafi przykręcić antenę do komina.
    Żeby mi klękło łącze, to musi naprawdę padać kosmiczny śnieg/deszcz. Na szczęście nie mieszkamy w strefie monsunów ;)
    • 10: CommentAuthorurborg

Mówię jak to u mnie działało. Jak padał deszcz, w każdym razie taki już konkretny deszcz, to youtube albo ipla się cięła. Przy śniegu było jeszcze gorzej.
    • 11: CommentAuthorsun

Na ścianę wody nic nie poradzisz, niestety. Ja tylko mówię, że nie ma tak, że leje 3 miesiące non stop ;) Wiadomo, kabel, światło - super, ale jak nie ma możliwości to trzeba się cieszyć z tego co można mieć.
    Niby pada [IMG]https://www.speedtest.net/result/8482924161.png[/IMG]
    [IMG]https://www.speedtest.net/result/8482926274.png[/IMG]
    [IMG]https://www.speedtest.net/result/8482929337.png[/IMG]
    • 12:

CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Aug 2019

@Irata4
    Też mam zastrzeżenia do tej pośpiesznie wprowadzanej, nie do końca dokładnie sprawdzonej technologii... :( Mógłbym się obyć bez niej. Tymczasem są już pierwsze wrażenia i ofiary:
    ->link<-

:(
    • 13: CommentAuthormav
    • CommentTime8 Aug 2019

string - pisałem, pożycz od kogoś, albo ktoś niech przyjedzie do Ciebie.
    Ja się tak z kumplem zgadałem i potwierdziłem "naocznie" szybkość działania. Na ten moment w mojej okolicy nic chyba lepszego nie ma bez limitu danych.
    • 14: CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Aug 2019

Ok. Tak zrobię. Dziękuję wszystkim za porady.
    • 15:

CommentAuthorCreonix
    • CommentTime16 Aug 2019

Jest we Wrocławiu osoba zajmująca się na powaznie tematami związanymi z elektrosmogiem i 5G więc zainteresowanych zapraszam na Smok Elektrosmog, zarówno na Youtube jak i FB. Człowiek pomalował sobie mieszkanie farbą nieprzepuszczającą 5G - wiadro farby to koszt ok. 950 zł, niedługo dowiem się jaki efekt.
    • 16: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime16 Aug 2019

@Creonics
    • 17: CommentAuthorsun
    • CommentTime16 Aug 2019

@creonix: kiedyś wpadł do biura człowiek na szkolenie. Pierwsze co, to wyjął z plecaka jakiś minerał, wyciosany w piramidkę, postawił na stole i powiedział: "No, od teraz do mojego wyjścia jesteśmy wszyscy chronieni przeciw wszelakiemu promieniowaniu, w tym fal EM/radiowych z routerów."
    • 18:

CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime16 Aug 2019

Z Cyfrowego Polsatu można wziąć na 14 dni do testu.
    • 19: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime16 Aug 2019

@sun w dawnych dobrych czasach na uczelnię przyjechała ekipa próbująca przekonać miejscowych informatyków, że kable to przeżytek i cała przyszłość w WiFi (w perspektywie było jakieś dofinansowanie na unowocześnienie sieci komputerowej). Niestety okazało się, że jesteśmy całkiem nieźle chronieni przed promieniowaniem routerów zarówno w pionie jak i w poziomie. Żelbet zrobił co do niego należało. Ekipa była bardzo niepocieszona, gdyż ich rozwiązania ponoć doskonale się sprawdzały w nowoczesnych biurach ze szkła i kartongipsu.
    • 20: CommentAuthorsun
    • CommentTime16 Aug 2019

Zgadza się, żelbet lub stropy/ściany lane na tzw. ściankach Larsena i pozamiatane ;)