atarionline.pl Program "Eter" dla Atar ST/STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Sep 2019
     
    Koledzy, poratujcie Romka programem "Eter" dla Atari ST/STE. Ja mam, ale gdzieś na dyskietkach, a jeszcze oprócz przeszukania setek dyskietek musiałbym zgrać, a chwilowo mam w moim kompie włożonego Goteka.
    • 2:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 Sep 2019
     
    z góry serdeczne dzięki w imieniu Kuby Kruszony (Acid Maker) autora, który swojego programu nie ma.

    znalazłem na swoich dyskietkach starszą wersję źródłówki i już się nią zdążył tak nacieszyć i nasycić, że apetyt ma na więcej tzn. na pełną wersję ;) ja mam jeszcze hardware (stary sampler 8-bitowy do Etera) jak się Kubę podkarmi tak systematycznie to może, może... coś zrobi?
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Sep 2019
     
    Opis "Eteru" był w "Świecie Atari", może mu się przyda, jak Kuba nie pamięta opcji :P. A i opinie warto przeczytać, żeby w razie czego poprawić to, co nie było idealne.
    • 4:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime18 Sep 2019
     
    Magia współczesnych narzędzi, trochę cierpliwości i ... artykuł daje się przeczytać ;) a grafiki w rozdzielczości znaczka pocztowego 320x200 dają się oglądać na współczesnych monitorach i nawet widać co autor miał na myśli. Marzyłem o takich narzędziach 28 lat temu!
    • 5:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime18 Sep 2019
     
    Możecie zobaczyć w czołówce Etera, że na początku byliśmy nastawieni na to, że raczej TOMS a nie Mirage będzie się zajmować dystrybucją ze względu na hardware. W końcu i tak czołówki która pojawia się przy bootowaniu nie zmieniałem.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2019
     
    Nieźle to wygląda! Tylko te fonty mi nie pasują, jakby z średniowiecza, a tu program zdecydowanie futurystyczny :)

    Ale wiem, że stoi za tym pewna historia, więc jakbyś chciał się nią podzielić z ludźmi, to śmiało.
    • 7:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    Dzięki za motywujące słowa, czcionka była konsekwencją mojej fascynacji grami RPG i całym klimatem stylizacji na starzyznę.

    Ponieważ widziałem do niego podobną stylizację właśnie w "Alternate Reality" o którym ostatnio rozmawialiśmy, oraz w podręcznikach do RPG, kojarzył mi się bardzo pozytywnie i magicznie. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że taki font nazywa się też szwabichą i że był ulubionym stylem druku tuż za Odrą w latach 30-tych. Raczej wolałbym dzisiaj już unikać takich skojarzeń, ale znów - to jest archiwalny projekt z nieaktualnymi informacjami, np. Kuba na pewno wolałby żeby nazwisko było pełne: Kruszona-Zawadzki.
    • 8:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    Wszakże "eter" to słynny termin magiczny, zatem fontus gotykus jak najbardziej trafny :)
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Oct 2019
     
    sam napis Eter nie wygląda za specjalnie , za to czcionka i kolorystyka wporzo ,ale tu chyba program jest ważny ...
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    The Fender - ależ eter to termin również, a może przede wszystkim, naukowy!

    ->link<-

    Wraz z teorią względności Einsteina pojęcie eteru odeszło do lamusa, ale ostatnio jest próba wskrzeszenia przez dwóch braci, nota bene Polaków w postaci szczególnej teorii eteru:

    ->link<-
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    @Kaz po przeczytaniu biografii Diraca i Faymana z trudem przychodzi mi do głowy, że bracia Szostak prześwietlili to co ci autentyczni geniusze przeoczyli. Fayman zwany "wielkim wyjaśniaczem" naprawdę rozumiał problem na nice.

    Także wysłuchałem ich obszernych wyjaśnień na YT, że E=mc2 to szwindel ale tego nie przyjmuję.

    Oczywiście to moja intuicja bo z fizyką mam mało wspólnego na tym poziomie ale nawet jako zwolennik teorii spiskowych tego spisku nie uznaję ;)
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    O ile rozumiem, to nie twierdzą, że teoria względności to szwindel, tylko, że to zaledwie szczególny przypadek ich teorii, a po uznaniu, że istnieje eter i obserwator porusza się względem eteru, obliczenia nawet teorii względności stają się prostsze, bez wprowadzania karkołomnych założeń. Ponoć matematycznie im się zgadza. Spisku w tym nigdzie nie widzę, najwyżej teorię do obalenia/uznania. Nauka w końcu na tym polega, że nie uznajemy dogmatów, a wszelkie próby podważania dotychczasowej wiedzy to nie faux pax, tylko pożądane działania.

    Geniusze geniuszami, a podstawowe zagadki fizyki dalej nie rozwiązane :)

    Na, ale to dygresja. Wracając do tematu, Eter (program) fajny jest, chociaż ma swoje wady.
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    @Kaz tekst od 23:00 minuty, poświęciłem się i znalazłem, co prawda słuchałem to 2 lata temu ale wyszukałem, więc doceń ;) Mówi, w tych materiałach, że teoria jest błędna a w tym konkretnym fragmencie o lobby. Gość im dłużej gada tym mniej zachowawczo a bardziej spiskowo :D To samo ma do astronomów, że ściemniają itd. Wychodzi to też w materiale na innym kanale gdzie jest z bratem i w jakimś jeszcze innym materiale z nawiedzonym (jakieś dziwne poglądy ezoteryczne) fizykiem.



    Kaz:

    Geniusze geniuszami, a podstawowe zagadki fizyki dalej nie rozwiązane :)

    Święta prawda! :)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    Ale to "mylenie się Einsteina" odnosi się do nieco innej sprawy niż sama teoria - do dochodzenia do wniosków i przyjmowania pewnych założeń. Tak wynika z dalszego wywodu. A hasło "Einstain się mylił" jest po prostu wedle autorów, tak mniemam, dobrą przynętą, żeby słuchacze zainteresowali się wywodem. A dla innych - pierwszą przyczyną odrzucenia wywodu :)

    Tak czy siak - zawsze dobrze zasiać ferment intelektualny. Dzięki tej teorii poczytałem sporo o historii teorii eteru. Dla mnie plus :)
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    @Kaz to poszukaj na salon24 materiałów o Einsteinie to się do wiesz, że złodziej intelektualny, miernota niezdolna do napisania własnej teorii a w najlepszym razie plagiator lub zwykły słup za którym stała niemiecka szkoła fizyczna w kontrze do francuskiej.

    Jak tam było to ja nie wiem jakby co ;)

    A co do fermentu masz rację, ja ostatnio miałem zajawkę zrozumieć czym jest czas według obecnego stanu wiedzy (na poziomie popularnonaukowym) i sporo się dowiedziałem rzeczy, które dają do myślenia.

    Także rozumiem zainteresowanie - sam, swego czasu, Pana Szostka wysłuchałem z uwagą, wszystko co jest na YT.
    • 16:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    @zbyti: bardzo skrajny pogląd :) muszę podrążyć internet.

    Kaz:

    The Fender - ależ eter to termin również, a może przede wszystkim, naukowy!

    Ależ drogi Watsonie, oczywiście masz rację - niejedna piosenka zagościła na jego łamach.
    Nie zapominajmy jednak, że eter niejedno imię ma! :)
    • 17:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime7 Oct 2019
     
    Nie pamiętam już kto wpadł na ten "eter" czy ja, czy Kuba - to już tak zamierzchła przeszłość że nasze mózgi mogą to w 100% konfabulować. W każdym razie nazwa wryła się w moją podświadomość, nieźle odchyliwszy wektory prawdopodobieństw torów mojego życia.

    Z tematami "eterycznymi" to ja do dzisiaj mam wiele wspólnego, ale najbardziej zadziwił mnie temat pola Higgsa i cząstki Higgsa, po tym jak opary flogistonu i eteru z retort siedemnastowiecznych alchemików odeszły z tego świata.

    Co do oceny projektu - "de gustibus..." i tak dalej...
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Ponieważ w instrukcji obsługi do samplera TOMS-ów jest też opis programu ETER, to podrzucam tu link do siedmiostronicowego dokumentu: ->link<-
    • 19: CommentAuthormkolodziejski
    • CommentTime28 Nov 2023 zmieniony
     
    Romanusie Eterikusie Estekusie Maximusie - uzupełniam PDFem skanu ze Świat Atari lipiec/sierpień 2(3)/93 - w/w artykuł o programie ETER - z warstwą tekstową i w lepszej jakości.

    #czuwaj
    • 20: CommentAuthorpiter
    • CommentTime28 Nov 2023 zmieniony
     
    do obsługi tego samplera od TOMsów być może najlepiej nadaje się program Sound Merlin ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Eter to nic innego jak... wieter :)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    No i do kompletu jeszcze opis / recenzja Etera w Tajemnicach Atari (dodatek o ST), numer 2 z 1993 roku:

    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    No tak,

    "twórcy programu postawili na widowiskowość i "fajans" znany bardzo dobrze z konkurencyjnej Amigi"

    ... śpieszę prostować, że jako grafik to ja napierałem dokładnie na taki plastyczny i skeumorficzny interfejs (oraz po byku wielki wskaźnik myszy, żeby z lupą go nie szukać w trybie mono do cholery), bo Kuba zrobił po prostu puste prostokąty z napisami nazw funkcji w środku.

    Gdybym miał to robić jeszcze raz dzisiaj... zrobiłbym dokładnie to samo, tylko może trochę więcej bym się przyłożył do wypikslowania tych buttonów. No i zrobiłbym wersję 16-kolorową dla TT-tki i Falcona. Żeby już naprawdę nie było wątpliwości, że to jest interfejs skeumorficzny rodem z samego początku ryczących lat 90tych.

    @Misza i @Kaz dzięki za artykuły, pdfy i linki.

    @piter dzięki za wskazanie alternatywy, Sound Merlin ->link<- (polski artykuł ->link<- ) jak rozumiem jest na dyskach PD, tylko pewnie jak znam życie i poziom takiego softu, jest znacząco wolniejszy. Pooglądam tak czy siak.

    ps. ten "niestandardowy file selector" który dla Autora artykułu jest wadą z jakiegoś powodu (życzę powodzenia w używaniu systemowego i jednocześnie próbie wykorzystania do maksimum naparstka 4mb RAMu) był dla mnie motywacją do pisania mojego wypasionego file selectora / czy też może czegoś na kształt alternatywnego desktopu którego nigdy nie zakończyłem, bo niestety do jego pisania użyłem makrosów i do dzisiaj nie chce mi się z kilku tysięcy linii kodu ich eliminować.

    Ale kto wie, może gpt4 albo mixtral-instruct napisze mi w pythonie prostą maszynkę która porozwija mi makrosy w zwykły kod.

    ps2. skan instrukcji samplera w bazie AOL'a niestety jest nie do ściągnięcia.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    W nazwie pliku zamiast pdf był PDF. Poprawiłem, powinno działać.

    Romku, wiesz, że kibicuję Twojemu projektowi, bo wiem na czym polega Twój artystyczny zamysł, ale wiesz też, bo Ci mówiłem, że zgadzam się w tym jednym z autorem, że GEM to piękny GUI, bo jako ST-kowiec nie przepadam za bizantyjskim stylem amigowych interfejsów użytkownika :). I fajnie, że to Cię motywuje, żeby napisać własny, lepszy, kompletniejszy, tak to powinno działać :)

    Sound Merlin, jeżeli dobrze pamiętam, to był Shareware, ale jeżeli chodzi o szybkość działania to było wszystko ok.
    • 25:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime9 Jan 2024 zmieniony
     
    Dzięki za korektę, dzięki za doping i ponownie wielekroć gratulacje dla Ciebie i mono za odkrycie czegoś na temat hardware Antic-a, czego nikt wcześniej nie odkrył. TO jest genialne co zrobiliście.

    A tu małe conieco ode mnie, po (stosunkowo) krótkiej szarpaninie z gpt3.5, gpt4 i gemini pro, wreszcie mam przynajmniej krótki skrypt, który z długiej i pobałaganionej źródłówki wyłuskuje makrodefinicje i je listuje razem z parametrami i nazwami makrosów.

    Do tego, żeby przeprocesował mi całą źródłówkę i podmienił makro na zwykły tekst to jeszcze conajmniej następne kilka godzin szarpania zostało, ale jakiś krok naprzód wreszcie po latach jest.

    ps. update - Claude poprawił mi kod z gpt tak, żeby poprawnie wyodrębniał listę parametrów makro. giepet się zapętlił i nie był w stanie sam siebie poprawić.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jan 2024
     
    Oooo!!!! To zwiastuje to, co tygrysy lubią najbardziej - świeże mięso! :D W postaci zbliżających się źródeł "Eteru".

    Xor:

    po (stosunkowo) krótkiej szarpaninie z gpt3.5, gpt4 i gemini pro, wreszcie mam przynajmniej krótki skrypt, który z długiej i pobałaganionej źródłówki wyłuskuje makrodefinicje i je listuje razem z parametrami i nazwami makrosów.


    A doprecyzuj proszę dla laika, jakie pliki przetwarza ten skrypt? Domyślam się jeno, że chodzi o źródła w Turbo Assemblerze dla 16-bit Atari? Bo widzę w skrypcie jakieś pliki .s, ale nie pamiętam, jak mówiłeś w którym asemblerze to było pisane:

    # Parse the source text file and extract all MACRO definitions
    macro_definitions = parse_source_file('MEN4.s')


    Xor:

    conajmniej następne kilka godzin szarpania zostało, ale jakiś krok naprzód wreszcie po latach jest.


    Czy będziesz z tego korzystał również do "Xor Paint" czy tam masz wszystkie źródła?
    • 27:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime9 Jan 2024 zmieniony
     
    Tak wygląda format najstarszych makro dołączanych do AssemPro ( ->link<- )
    CREATE:MACRO          $\1,$\2
    MOVE \1,-(SP)
    PEA \2
    MOVE #$3C,-(SP)
    TRAP #1
    ADDQ.L #8,SP
    ENDM
    OPEN:MACRO $\1,$\2
    MOVE \1,-(SP)
    PEA \2
    MOVE #$3D,-(SP)
    TRAP #1
    ADDQ.L #8,SP
    ENDM
    CLOSE:MACRO $\1
    MOVE \1,-(SP)
    MOVE #$3E,-(SP)
    TRAP #1
    ADDQ.L #4,SP
    ENDM
    READ:MACRO $\1,$\2,$\3
    MOVE.L \1,-(SP)
    MOVE.L \2,-(SP)
    MOVE \3,-(SP)
    MOVE #$3F,-(SP)
    TRAP #1
    ADD #12,SP
    ENDM
    WRITE:MACRO $\1,$\2,$\3
    PEA \1
    MOVE.L \2,-(SP)
    MOVE \3,-(SP)
    MOVE #$40,-(SP)
    TRAP #1
    ADD #12,SP
    ENDM


    Tego formatu niestety użyłem przy tworzeniu alternatywnego file selectora/ mikrodesktopu MENU4 (zrzut ekranu w załączniku, nie pamiętam już dlaczego to 4 ale chyba chodzi o ilość podejść do tego, żeby w ogóle coś zaczęło działać, kod ma znów ponad 6000 linii).

    Devpac ma trochę inny format:

    appl_read	macro	id,length,buff
    move.w \1,int_in
    move.w \2,int_in+2
    move.l \3,addr_in
    aes 11
    endm

    appl_write macro id,length,buffer
    move.w \1,int_in
    move.w \2,int_in+2
    move.l \3,addr_in
    aes 12
    endm

    więc niestety nie ma tak lekko, że to od razu zadziała. Trzeba by zmienić regularne wyrażenia regex w taki sposób, żeby nie tylko :MACRO działało, ale też i macro po tabulatorze.

    Ale generalnie lista parametrów powinna się załapać.

    Pierwotny pomysł był taki, żeby stworzyć ultra prymitywny interfejs, który pozwala wyłączyć całkowicie system operacyjny (w każdym razie jego część która inicjowana jest już po odpaleniu zawartości katalogu AUTO i uruchomieniu desktopu - to właśnie zżera najwięcej RAMu). Makrosy miały ułatwić tworzenie tego interfejsu z klocków, ale same makrosy stały się zawalidrogą.

    Jeśli okaże się, że to ma sens, to dołączę to do programu graficznego. Jak nie, to będę musiał zmienić założenia początkowe tego file selectora i przebudować go od nowa.