atarionline.pl Za chwilę streaming AOL... - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    Wczoraj Xrcr opowiadał mi w Wawie, że spędził rok grając w Alternate Reality The City. Jako, że z kolei ja w ogóle nie grałem w tę grę (bo była tylko dla posiadaczy stacji dysków, której na początku nie miałem), a z chęcią bym zobaczył rozgrywkę, bo słyszałem, że fajna i dobrze zrobiona graficznie, to wymyśliliśmy, żeby nagrać dłuższą rozgrywkę z komentarzem Xrcra i moimi pytaniami.

    Stream zaczynamy dziś o 20:30 tutaj:

    ->link<-

    Prosimy o wyrozumiałość, to nasze pierwsze nagranie tego typu, Xrcr nagrywa w Wawie, a ja łączę się z Wro. Można zadawać pytania i komentować na czacie, zachęcam.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Sep 2019
     
    Kurde,a ja w drodze :-(
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Sep 2019
     
    Też mi to po głowie chodziło (zapoznać się bliżej z grą) bo na Loading... się jarali :) DZIĘKI! :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2019
     
    No Xrcr ma odmienne zdanie: gra jest pięknie wykonana, pomysły świetne, ale gra ewidentnie niedokończona, a i jakiegoś konkretnego celu w grze nie ma. Już skończyliśmy streaming, ale jest dostępny zapis, 1h 6 min. Wrzucę też zapis na yt, bo tam inni ludzie siedzą.

    Generalnie słuchałem Romka z uwagą, czas leciał mi szybko. Dobrze posłuchać osoby, która wie, o czym mówi. Ja tylko w ramach głosu w słuchawce Romana zadawałem pytania :D
    • 5:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime29 Sep 2019
     
    Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i uwagę wszystkim, dziękuję Kazowi za pomysł i poprowadzenie mnie w tym co mam i kiedy mówić.
    Zapraszam do obejrzenia nagrania:
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    Obejrzałem to na Twitchu - spoko transmisja. :)

    A co do samej A.R.:
    Gra kultowa - tajemnicza, trudna i efektowna. Grałem w to trochę, ale nie udało mi się niestety za daleko dojść... Niemniej - nawet w 199x roku wydawała się jedną z najlepszych w swojej klasie.
    Kiedy powstała w latach 80. zeszłego wieku to na pewno zazdrościłbym bardzo (użytkownikom atarynek ze stacją) kontaktu z tym cudem. To musiało wtedy robić NIESAMOWITE wrażenie. Gra wyciskała naprawdę wiele z Atari, a biorąc pod uwagę, iż to dzieło jednego (!) geniusza (plus muzyka?) to wielki szacun. Tam wszystko ze sobą zgodnie współgrało.

    Mam dwie ciekawostki:
    1. Na forum AtariAge pojawił się autor tej gry i ludzie zadawali mu oczywiście masę pytań o A.R.
    ->link<-

    2. Nie każdy pewnie wie, że wielkim fanem w/w gry był Eru/TQA, który to za licealnych czasów pogrywał w to sporo i tworzył nawet swoje mapki do tej mega gry. :) Potwierdzam, bo sam to widziałem i kiedyś korzystałem.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    Mapka pokazywana w streamingu (jak widać, 64 na 64 lokacji czyli 4096 miejsc do zwiedzenia!):
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Sep 2019
     
    @Kaz jestem przygotowany od dawna ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    Brawo Zbyti! To jest zapał i gotowość :D
    To już podziel się ściągniętymi materiałami, dorzuć jako załączniki albo linki.

    Obiecaliśmy sobie z Romkiem, że nagramy jeszcze jeden odcinek o AR, bo teraz już podstawy wytłumaczył, z czym to jeść. A w drugim odcinku pokaże ciekawe miejsca, np. trudnodostępne miejsce w jednej tawernie, w której jest fajna muzyka, jakiej nie ma gdzie indziej.

    Dracon - fajne ciekawostki. Rozmowy z autorem na AtariAge nie czytałem jeszcze, Romek czytał taką, ale na Atari Forum. Jest lektura :D
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    @Kaz mówisz masz ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Sep 2019
     
    @Kaz. Czy możesz zapodać link do Atari Forum w temacie autora A.R. ?

    A z takich ciekawostek, to A.R. wyróżniała się także nietypową protekcją, jakieś wymyślne algorytmy były i dość utrudniało życie crackerom podobno... Czy ktoś coś wie o tym więcej? ;o
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    @zbyti:
    Czy masz może jeszcze przypadkiem wyrypaną muzę z A.R., tak jak tu gościu zapodał listę:
    ->link<-
    ? ;)
    Jeśli nie, to gdzie tego szukać?
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    @Dracon zobacz załącznik, o to biega? Część z listy jaką podałeś jest. Mam to stąd ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2019
     
    Dracon - to Roman czytał, pewnie podziel się, jak znajdzie.

    Zbyti - dzięki.
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Sep 2019
     
    @Zbyti - dzięki.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2019 zmieniony
     
    Już wrzuciłem zapis naszej rozmowy na yt, tutaj wielu osobom będzie łatwiej dotrzeć i komentować:

    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Sep 2019
     
    Film prywatny.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2019
     
    Niemożliwe, ma już kilkadziesiąt odsłon.
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Oct 2019
     
    Musiałem się wstrzelić w moment. Jest OK.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    Chciałem serdecznie podziękować Pawłowi Nowakowi, który podesłał skany instrukcji do Alternate Reality, a która to instrukcja należy do Huberta z zaprzyjaźnionego z nami kanału "Loading":

    nowy80retro:

    Przesyłam instrukcje do Alternate Reality z giełdy z Grzybowskiej z 1988 roku. Oryginał oraz odręczne notatki są własnością Huberta z kanału YT "Loading". Wyraził zgodę na publikacje instrukcji oraz jego zapisków w wersji elektronicznej u Ciebie w portalu. Pamiętam stoisko z tłumaczeniami oryginalnych instrukcji z giełdy, należało do osób które w późniejszym czasie byli związani z miesięcznikiem Computer Studio. Czerwony pasek to tradycyjne zabezpieczenie antypirackie pirackiej instrukcji przed powielaniem :)


    Dzięki panowie! Będzie czytane, a potem grane :)
    • 21:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime7 Oct 2019
     
    Znalazłem jeszcze więcej ciekawych materiałów, których narazie nie zdradzę. Podzielę się tylko czymś, co miałem przed nosem ~30 lat temu jak rysowałem w pocie czoła mapkę ołówkiem kratka po kratce na kartce z zeszytu, a dopiero teraz zobaczyłem jak spojrzałem na mapę zrobioną przez kogoś innego.

    Ktoś jeszcze wcześniej zauważył, że autor nie tylko podpisał się imieniem i nazwiskiem na mapie, ale też i po byku zaznaczył swoje prawa autorskie?
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2019
     
    Fajnie :). To kiedy nagrywamy drugą część? :)
    • 23:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime7 Oct 2019
     
    proponuję okolice czwartek-piątek wieczorem, może lepiej czwartek wieczór? nie wiem jaki jest harmonogram imprez?
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Oct 2019
     
    Zróbcie mini-wywiad z Filipem Ceną, głównym mózgiem "Alternejta". :)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Oct 2019
     
    Xorcerer zaproponował stream w czwartek, około godziny 14:00. Jak się nic nie zmieni, to zapraszamy na tę godzinę. Może też uda się w końcu uruchomić mój głos, żeby nie wyglądało to dziwnie, że Romek rozmawia ze sobą :D
    • 26: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime8 Oct 2019
     
    @ Kaz

    To tylko sugestia z mojej strony więc proszę bez obrazy.
    Może byś zainwestował w jakieś mikrofony,bo jak oglądam twoje wywiady z ludźmi lub relacje z imprez to bardziej słychać ciebie niż twojego rozmówce(są ciekawe i fajnie by było słyszeć tego drugiego(trzeba mocno podgłośnić)).
    • 27:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime9 Oct 2019 zmieniony
     
    Mam uruchomiony dobry mikser dźwięku, mam nadzieję też i wszystkie niezbędne kabelki - podłączymy tyle wejść audio ile będzie trzeba żeby Ciebie Kaz było słychać. Jak się wdzwonisz przez Vibera to dźwięk powinien być rewelacyjny niezależnie od tego czy połączysz się z telefonu czy z komputera i jakiegoś dedykowanego mikrofonu. Na potrzeby tego podcast'u mikrofon w telefonie w zupełności wystarczy.

    Testy podłączeń i wszystkiego możemy zacząć już po 13tej. Btw. nie tylko wygląda na to, że gadam sam do siebie - też nie nagrał się dźwięk z gry :)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2019
     
    No to dzisiaj za około pół godziny zaczynamy :D
    Druga część o Alternate Reality, można z nami będzie pisać na czacie :)
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Oct 2019
     
    Aleście sobie godzinę wybrali, jakby wieczorem nie dało rady. :o :P
    • 30: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    Bardzo słabo słychać... praktycznie nic się nie da zrozumieć... Kaz Ciebie słychać i da się zrozumieć ale są cyfrowe zniekształcenia...

    Edit: 15:00 szum zniknął, ale ciągle za cicho... gdzie jest mikrofon?

    15:04 znowu szumi...

    15:07 gdybyście czytali forum to byście wiedzieli jak jest z dźwiękiem...

    15:09 znowu szum zniknął

    15:10 znowu szumi...

    Może jak coś poprawicie w post-processingu to obejrzę powtórkę... poddaję się powodzenia, fajna gierka.
    • 31:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime10 Oct 2019 zmieniony
     
    Przepraszam za problemy techniczne i dziękuję za okazaną cierpliwość wobec całej mojej nieporadności, powtórzymy sesję w przyszłą środę (prawdopodobnie) - pomimo prób poprawienia dźwięku jednak stały podkład dźwiękowy (który miał przypominać gwizdanie wiatru, a w realizacji POKEY'owej jest po prostu szumem, który na nieszczęście wyszedł dużo głośniej niż mój głos) zagłusza mnie nawet po kilkuetapowym filtrowaniu.

    Godzina nie-wieczorna to też była próba zminimalizowania jak się okazało nieuniknionego obciachu ze względów technicznych... cały czas od 13:30 do 14tej z hakiem próbowaliśmy znaleźć źródła sprzężeń wejść i wyjść dźwięku i jak się w końcu w ogóle udało je wyeliminować to już było późno i poddenerwowany nie dopatrzyłem wszystkiego..
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2019
     
    QTZ - dzięki za info. Można też było pisać na czacie. Udało Ci się zobaczyć czata? Pytam, bo może komuś się nie pokazuje. A jeden widz zadawał pytania, odtworzymy je w przyszłym tygodniu.
    • 33: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Oct 2019
     
    Trochę transmisji na Twitchu już widziałem i chat po prawej stronie się wyświetlał, w tym przypadku okienko pozostało z komunikatem "Witaj w pokoju rozmów!", mimo, że słyszałem, że są pytania. Nigdy wcześniej nie miałem potrzeby pisania, ale tym razem spróbowałem i wymagało to podania loginu, bez którego nie dało się pisać, dlatego pisałem tutaj.

    Skoro dźwięk jest (jaki jest), to może udałoby się zrobić transkrypcję do tego nagrania?
    • 34:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    O! Super że się w końcu udało Wam zrobić te transmisję gry.

    Kaz:

    gra ewidentnie niedokończona

    Myślę, że powinien znaleźć się jakiś ekspert, który udowodni że to ja jestem autorem tej gry :D :D
    • 35:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    Zrobienie nowej transmisji będzie kilkukrotnie szybsze niż zrobienie transkrypcji - a żaden automat (w tym gugiel) nie zrobi tego poprawnie z tego nagrania.

    Co w sumie dodaje otuchy - szum z POKEY'a Atari skutecznie chroni przed wrażymi służbami podsłuchującymi non stop przez wszystkie dumbfony komórkowe.
    • 36:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    Osobom o wyjątkowo stoickiej filozofii życia jestem w stanie udostępnić to żałosne niby nagranie z ostatniej sesji na priv w postaci pliku mp4. Ale najpierw muszą przynajmniej udowodnić że wiedzą czym jest klasyczna, grecka, oryginalna filozofia cyników. Tak z grubsza.
    • 37: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    Znana jest historia, która miała mieć miejsce niedługo po śmierci Sokratesa. Platon, poszukując definicji człowieka, określił go jako „zwierzę dwunożne, nieopierzone”. Kiedy usłyszał o tym Diogenes z Synopy, przyszedł do Akademii z oskubanym kogutem, mówiąc: „Oto jest człowiek Platona!”. Akademia, chcąc naprawić definicję podaną przez swojego mistrza, dodała: „z płaskimi paznokciami”.

    To jak? Mogę ten film? :D
    • 38:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    dziękuję, zaśmiałem się starczo, lekko cynicznie - czyli trafiony zatopiony :) wysyłam
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    @Kaz Elvira (obie części) była także na C64, wiem bo grałem w tamtym życiu :D

    Tutaj jedynka (wersja na carta) ->link<- druga cześć chyba tylko po niemiecku ->link<-

    ps. dla niezorientowanych piję do rozkminy Panów na lajwie ;)
    • 40:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    A tak już bardziej poważnie:

    Kaz:

    gra ewidentnie niedokończona

    Tak gra to miała być jedna z 3 części gry, które jako całość należało przejść, czyli cz. 1 jest tylko wstępem, w którym mamy zdobyć coś (wiedzę?), która pozwala przejść część 2 i 3. Nie jestem pewien czy dobrze pamiętam historię tej gry, ale problem w tym, że firma ta wydała jedynie część 1 i 2, więc nie wiemy co miało nas czekać w cz. 3, oraz do czego całość historii miała nas zaprowadzić.

    Dlatego cz.1 jest niedokończona w tym sensie, że już jako plan projektu miała być częścią całości;)
    • 41:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    No proszę, a Wiki podaje że tych części miało być jeszcze więcej...

    en.wiki:

    The "Lost" Games
    The original outline for the game series included plans for 6 games:

    - The City
    - The Arena
    - The Palace
    - The Wilderness
    - Revelations
    - Destiny


    Niemniej pamiętam, że to te pierwsze 3-części miały stanowić całość, po której mieliśmy się poruszać i do czegoś dojść. Było już blisko aby się pojawiły, więc gracze się napalili, no ale nie doszło do tego...
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    TDC, serio? Miało być o wiele więcej, tzn. 6 (!) gier:
    ->link<-
    • 43:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Oct 2019 zmieniony
     
    Dracon - właśnie.
    No wielka szkoda, że tak genialny tytuł, który powstał specjalnie na Atari (wykorzystywał genialnie jego możliwości techniczne - co widać w innych wersjach tej gry; Wersja na Atari jest chyba najbardziej kolorową grą na ten komputer w momencie pojawienia się jej na rynku - a przy okazji najbardziej kolorową grą na komputery 8-bit), nie został ukończony, bo mogłaby to być gra epoki... ale nie wiemy o co autorowi chodziło...
    • 44:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Oct 2019
     
    ... może w wątku na AtariAge coś zdradził? Niestety nie mam czasu całego go przetrząsać...
    • 45:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime13 Oct 2019 zmieniony
     
    Głównie to czuje się w jego słowach wzdychanie do dawnych czasów, sentyment do kumpla muzyka z którym ten projekt robił, a potem jest ściana za którą jest zabunkrowana inna wersja Philipa Price - ta która przetrwała załamanie młodzieńczego projektu życiowego jako programista dla US Air Force symulatora Stealth bombera.

    Jest w związku z tym chorobliwie obsesyjne kokoszenie się nad tym jakie to wspaniałe, wielopoziomowe zabezpieczenie napisał, jak to cmoka z podziwu nad crackerem który w końcu mu to cudowne zabezpieczenie złamał i jakie to było cudo ach jaj.

    Żadnej refleksji, że para poszła nie w tę stronę i że na przykład badziewia wypuszczane od lat przez Bethesdę są modowane kosmicznie i to dzięki community tamte słabe projekty wciąż kwitną. Żadnej refleksji, że Alternate Reality mogłoby iść w tę samą stronę.

    Wywiadów z Gwiazdorem Kodu jest kilka w różnych miejscach sieci i po przeczytaniu jednego do końca przeczytało się je wszystkie.
    • 46: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Oct 2019
     
    @xorcerer tymi słowami zamordowałeś moje nienarodzone dzieciństwo z tą grą ;) ale coś w tym jest co mówisz, niestety...
    • 47:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime14 Oct 2019
     
    Jolajnie ostrzegałem: trzeba być cynikiem, żeby znaleźć jakieś swoje perełki w tym temacie :)

    Jako nastolatek czytałem rubaszne fraszki Sztaudyngera, które rodzice bunkrowali gdzieś w biblioteczce domowej i jak już sprawdziłem, co które słowo formalnie oznacza i mniej więcej zrozumiałem na zasadzie ".... acha.... dobrze, tylko dlaczego facet który pisze sprośne dowcipne kawałki używa takich słów?..." zadumałem się nad taką fraszką i dalej nad nią dumam:

    Mistyk
    Wystygł
    Wynik
    Cynik
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    Przecież to haiku! ;)

    Ja w podobny sposób w pacholęcym wieku zapoznałem się z fraszkami i aforyzmami Oskara Wilde z mini-tomiku wydanego w 1978. Do kupienia na OLX ->link<-

    Zapamiętałem trochę adekwatnych do sytuacji niewygasłych mistyków:

    "Mała mi się spodobała. Myślę już o jej upadku a wtem ona cmok mnie w rękę: -Bardzoście przyjemni dziadku."

    "Tak mnie urzekł czar jej nóżek, że bym chciał być jej podnóżek."

    "Na mnie pewna koza działa jak narkoza!"

    I cyników:

    "Ta Pani słynie z tego, że kocha wciąż jednego lecz skutkiem lekkiego sumienia ten jeden wciąż się zmienia."

    "Kobieta światowa - puchar przechodni od spodni do spodni"
    • 49:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime14 Oct 2019
     
    Chwila moment jak haiku to musi być przecież po japońsku. To może tekst Marcela Adamowicza, tego samego który wymyślił równie odkrywczy tekst piosęki "Kupiłem czarny ciągnik". Oto haiku-fristajl:

    Sarenka na mrozie nie może
    Czeka na ciepły oddech
    Leśniczy ją głaszcze po udzie
    Niech się naje do syta

    Hijeta kanokoga
    tamaranai
    Atatakaj iki o
    Matteiru aida
    śin-rin kantokukan-no tega
    futumomoni fureta
    Esaoo ippai tabete-ne
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Oct 2019
     
    Nie znałem - dzięki! :D