atarionline.pl Tłumaczenia oryginalnych instrukcji gier dla Atari z lat 80/90tych - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    A te powyższe Ci nie odpowiadają?
    Chodzi o wersje dla małego Atari czy Atari ST?
    • 2: CommentAuthoregdar
    • CommentTime21 Nov 2020
     
    A jest jakaś różnica w opisach do ultimy pomiędzy małym a dużym atari bo mam obie maszynki. Na Loadingu Hubert wspominał o jego instrukcjach do serii które nabył wraz z grami w czasach giełd i o to mi chodzi. Można te skany lub pdfy tutaj zdobyć? Są jakieś linki ale nie działają.
    Pozdrawiam
    • 3:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime26 Dec 2020
     
    Hej, jeżeli chodzi o Ultimy to jestem absolutnie przekonany, że piracka polska instrukcja jest tylko do części III - Exodus. Była pisana pod Atari 8bit ale wersja gry na ST obsługowo nie różni się specjalnie. Po niedzieli, jeśli byś mi przypomniał, mogę wysłać pdfa :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2020 zmieniony
     
    Hubert na święta uraczył nas nie tylko życzeniami, ale i treściwymi prezentami. Przytaczam jego maila, bo pięknie i od serca napisane, i bardzo się z tym wszystkim zgadzam! :D

    Hubert:

    Panowie, obracamy się w tym samym retro światku (Atari oczywiście górą!), i ja bardzo cenię sobie Wasz wkład w te tematy. Dzięki, że jesteście, ja trochę sam próbuje choć ułamek wiedzy dla potomności wnieść też od siebie, z różnym skutkiem.
    Korzystając z okazji życzę Wam wesołych świąt, no i przede wszystkim zdrowia (choć to może być w naszym pseudo nerdowskim środowisku w miarę proste - lepiej siedzieć w domu i tylko wypalać wzrok i pogłębiać skolioze gapiąc się godzinami w promieniujące monochromatyczne neptuny (nawet ze słynnymi filtrami)) Ponadto życzę Wam dzialajacych bezawaryjnie retro gratow, trwałych kondensatorów, ANTICów i stabilnych zasliaczy, bezawaryjnych blaszek lub mikrostyków w joystickach, bezbłędnych selftestów no i jakiegos fajnego spotkania w realu, jak tylko epidemia pozwoli.

    A skoro nadchodzi Boże Narodzenie, to muszą być prezenty dla Was i całej naszej retro-szczególnie-atarowskiej społeczności. Tym razem, dzięki niesamowitej pomyślności losu (jakimś cudem, pomimo że sporadycznie zaglądam na FB a jak już, to nic ciekawego nie widzę), wypatrzyłem bezcenne fanty na zdjęciu z jednej z grup na fejsie, a dzięki życzliwości właściciela skarbu ze wspomnianego fejsowego zdjęcią oraz, muszę przyznać (tak ludzie mówią), mojemu przekonywującemu statusowi "retro celebryty" (jak to brzmi) z Loadingu (bo posiadacz tych fantów nie chciał się z nimi początkowo rozstać, ale rozpoznał mnie i okazał się wiernym fanem naszych podcastów, sprezentował mi bezinteresownie część swojej fantastycznej kolekcji, a także wypożyczył całą teczkę podobnych materiałów, które postarałem się zeskanować w najlepszej możliwej jakości i udostępnić Wam na Gwiazdkę.

    KAZ - bo prowadzisz najlepszy portal i archiwum wiedzy o Atari i wiem, że te materiały tam nie zginą
    Paweł -nowy80Retro - bo masz pasję i wyjątkowe umiejętności składania nadesłanych przeze mnie amatorskich skanów w format profesjonalny w każdym aspekcie, no i za świetny pomysł z cartridge'ami :)

    Wybaczcie, że się tak rozpisałem, ale za przeproszeniem jestem (...) tak podjarany jak 7 latek który dostał pod choinkę kolejkę Piko albo gre telewizyjną :) Co 2-3 dni, od lat, mozolnie, regularnie i bezskutecznie przeczesuję internet w poszukiwaniu giełdowych instrukcji do gier z czasów piractwa, które pewnie zwykle skończyły na makulaturze albo w śmietniku i nagle mogę Wam na raz udostępnić więcej niż upolowałem w sumie przez ostatnie 3 lata, i to jakie tytuły świetne :)

    Jeden komentarz do materiałów - według mnie są to przepisane na maszynie albo na komputerze pirackie wersje pirackich instrukcji (więc chyba trzykrotnie piracone skoro ja je Wam też udostępniam ;)) - również tych z zabezpieczeniem przed kserowaniem czerwonym paskiem (na pewno tak jest z Silent Service - miałem na 100% 'oryginalna' piracką instrukcję do niej i była formatu A5 z marnym skanem obrazka łodzi podwodnej z pudełka gry. Najbliżej 'oryginalu pirata' jest Wargame Construction Set, tylko ktoś pomalował okładkę a format wydaje się ciut mniejszy niż pamiętam. Za to treść jest identyczna. I co ciekawe, całość podpisana przez Wojciecha Zientarę :)

    Jeżeli zechcecie poprawić/redagować/archiwizować te instrukcje, zależy mi aby umieścić gdzieś dane darczyńcy - Maciek VVilk. Ja tylko zająłem się skanowaniem :)

    Życzę Wam miłej lektury, Pawła prosiłbym w wolnej chwili o poprawienie jakości a Kaza o archiwizacje dla potomnych. Ja idę szukać tymczasem kolejnych skarbów :)


    A ja na razie zamieszczam tutaj, zanim materiały trafią na stałe do Biblioteki Atarowca. Nie wejdą tu na forum tylko cztery, bo przekraczają dozwolony rozmiar załączanych plików: Broadsides, Movie Maker, Super Huey, Wargame Construction Set.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2020
     
    Troszkę się przyjrzałem tym instrukcjom. Niektórych nie widziałem, ale niektóre brzmiały znajomo. Zresztą na niektórych widać numerację (65, 88, 142), co sugerowało, że są częścią większych zbiorów. Dlatego wyciągnąłem dwie książki: "Opisy gier" wydane przez Ajasoft z Krakowa w 1988 roku (posiadam część 1 i 2) i "Opisy gier na małe Atari" wydane przez Agencję Reklamowo-Wydawniczą Amiss (mam tylko część 1).

    Znalazłem tam te same opisy "Fighter Pilot", "Atkin's Chess 7.0" (właściwa nazwa to "Chess 7.0"), "Gemstone Warriors". Widać, że wydawnictwo Amiss podkradło te opisy, bo albo są niepełne (brakuje części rysunkowej w "Gemstone Warriors") albo opisy są skrócone, a nawet błędne ("Fighter Pilot" ma niedokończony fragment opisu "ślepego lądowania", że klawisz 5 włącza tę opcję. A w pełnym opisie jest, że owszem, ale na Spectrum, na Atari - joystickiem). Z kolei opis "Silent Service" to jakaś wcześniejsza wersja niż ta, która się pojawiła książce "Opisy gier" Ajasoftu. Tu też jest sygnowana by Aja, więc pewnie Ci sami (obrazek przyrządów jest ten sam, sporo fragmentów), ale tekst zdecydowanie rozwinęli.