atarionline.pl Odczyt dyskietek Atari na PC - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    Kolega Artur znalazł paczkę z dyskietkami 5,25 cala do Atari, na których to dyskietkach może być ciekawy soft. Problem polega na tym, że nie ma fizycznie ani Atari, ani stacji dysków Atari, ale ma taką stację do peceta i na razie sam próbuje odczytać je na PC.

    No i pytanie, czy ktoś ma jakieś praktyczne doświadczenie w takim procesie i może polecić jakiś soft do czytania i zgrywania dyskietek Atari?

    Przekazuję pytanie:

    Artur:

    Ja w zasadzie oprócz SIO2PC to peryferiów nie posiadam. (...) Znalazłem kabel PC<->fdd, uruchomiłem stary komputer i teraz pytanie: znasz/masz oprogramowanie najlepiej wraz z obrazem dysku/DOS do odczytu dyskietek z Atari? Z tego co widzę trochę tego jest. Brałem pod uwagę AnadDisk, ale chyba jest sporo nowocześniejszych narzędzi. Pod Linuxa raczej nic nie znajdę, a w tym momencie chyba najlepiej byłoby wystartować z gotowego obrazu z DOS-em i programem do odczytu dyskietek. Jeśli coś takiego masz pod ręką daj znać. Póki co jeszcze nie wiem czy stacja ruszy/będzie czytać dyskietki ale wszystko jest na dobrej drodze.


    Okazało się, że ruszyła, dyskietki są częściowo zczytywane, ale użyty soft - OmniDisk - nie jest zbyt wygodny, bo w przypadku błędu odczytu (a tego przy starych dyskietkach nie brakuje) przerywa pracę.

    Ktoś, coś?
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    Pamiętam, że na początku lat '00 bawiłem się jakimś dosowym programem do odczytu/zapisu dyskietek 5.25" na PC.
    Tyle, że działało to z tego co pamiętam jedynie w przypadku gęstości DD (180KB na stronę).
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    Ano właśnie, tym OmniDisk udało się odczytać tylko DD. Może jest coś lepszego?
    • 4: CommentAuthor0xF
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    "writeatr". Trzeba odpalać pod DOSem. Zgrałem kilka dysków DSDD, trochę "z poślizgu" (otwierasz klamkę i stopniowo opuszczasz). ED chyba też da radę, ale z SD to nie wiem, czy w ogóle pecet da radę.
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Nov 2019 zmieniony
     
    Wydaje mi się, że to jest maksimum tego, co da się wycisnąć kontrolera w PC jeśli chodzi o atarowskie dyskietki.

    Ja używałem programu WriteATR (odczytuje/zapisuje do/z ATR):
    ->link<-

    Co prawda jest wzmianka o eksperymentalnym wsparciu dla ED:

    Version 0.92b added experimental support for the enhanced density (1040 sectors/128 bytes per sector) format. Please note: this format doesn't work with a lot of floppy controllers - use it at your own risk!


    ...ale na 99.9% to nie działało na mojej ówczesnej płycie ABIT KT7 (VIA) z Duronem 800.

    EDIT:
    O, 0xF mnie uprzedził z WriteATR :-)
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    Błędy odczytu prawdopodobnie nie są związane z kondycją samych dyskietek, co z zastosowaniem napędu 1.2M do dyskietki zapisanej w 360KB. Poślizg zwykle pomaga, a WriteATR ma powtarzanie w przypadku błędu. Zwykle około trzy poślizgi wystarczą.
    • 7:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime5 Nov 2019 zmieniony
     
    To oficjalnie stwierdzam, że za tematem stoję ja.

    Udało mi się odczytać poszczególne pliki z użyciem ataridsk.

    OmniDisk niestety chyba błędnie zgrywa dane.
    Nie jestem pewien czy dyskietki Atarowskie nie wymagały konwersji po zgraniu.

    Anadisk coś tam dłubie ale obrazu nie udało mi się nim zgrać.

    Sprawdzę writeatr. Bodajże poprzednio uznałem, że może nie działać pod gołym DOS-em i go nie ściągałem.

    Używam FreeDOS-a z Pentium II 233MHz.

    Niestety mój nowszy stary sprzęt nie widzi pamięci acz spróbuję go jeszcze raz doczyścić.
    • 8: CommentAuthorBlackjack
    • CommentTime5 Nov 2019 zmieniony
     
    Też bawiłem się programem pod DOS do dyskietek Atari i niestety, tylko dyskietki o dużej gęstości czyta, większość Atarowskiego softu z tamtych lat na stacji dysków do PC nie da rady odczytać. Ten soft jest bardziej przydatny, aby coś przenieść do Atari, w drugą stronę słabo się sprawdza z powodu gęstości dyskietek.
    • 9: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    Ostatnią ciekawostką w tej dziedzinie jest Greaseweazle, nawet przymierzam się do spróbowania samemu zrobienia tego projektu(ale na razie do 3,5). W skrócie to taka bardzo tania, otwartoźródłowa alternatywa dla Kryofluxa.
  1.  
    Well,

    nowadays there are several possibilities, like SCP, Kryoflux, etc. But if you happen to have an old(er) DOS PC with 5,25" drive (360k or 1.2MB) test these programs:

    - Util: will try to read/write files from/to 180k Atari disks
    - MyUtil: afaik, the same as Util (never tested it!)
    - Ataridsk: same as Util, reads/writes files from to 180k disks
    - WriteATR: reading: 180k/360k/720k/(1440k on 3,5" only); writing: with my Teac drives one more format: 130k (but write only, it cannot read that format)

    The problem with all these programs is that they depend very heavily on the floppy drive you are using. With some drives they will work, with some they will not work at all and with some drives they will partially work (only read, no write or the other way only write, no read). Had some PC drives that seemed to format and write okay (no errors occured) but the Atari XF551 and the enhanced 1050 could not read a single byte, there was only garbage on the disk.

    My friend and me, we tested approx. 12 PC 5,25" drives (360k and 1.2MB, various brands) and only two of them worked fully with the above programs, the Teac FD-55GFR which were to my surprise HD/1.2MB drives. I still have these two drives and use them from time to time with my 2Ghz PC and either Ataridsk or WriteATR. But seeing these ridiculous prices for the Teac drives at ebay and knowing that I rarely use them, I may sell them...

    If you want to read 90k / FM disks you need a really old PC (8088/8086, maybe also 80286) and an appropriate FDC. Only a few PC's and their FDC's were able to read/write FM and nowadays they are pretty rare.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    CharlieChaplin - thanks for all the years with your very helpful comments. Very informative info, as ALWAYS! :)
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Nov 2019 zmieniony
     
    .
    • 13: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime9 Nov 2019
     
    KAZ polecam inną metodę.
    Uniwersalna formuła, zaproponowana przez autora filmiku
    ("https://www.youtube.com/watch?v=RzIZFmkmhFQ")
    działa z każdym sprzętem, z różnymi dyskietkami zapisanymi na różnych systemach producentów retro ATARI, C64, Apple, Amiga itp. Zachęcam do oglądnięcia. Poniżej podałem w punktach czas zaprezentowania poszczególnych modułów (kroków metody). Gdybym miał fizyczną stację na duże dyskietki i dedykowane urządzenie o którym mówi autor, sam bym z niej skorzystał i przetestował. Dlatego wrzucam link do filmu na którym wszystko od A do Z zostało przedstawione:

    -


    01. Początek wstęp, wprowadzenie do tematu (28:35)
    02. KryoFlux (32:02) (odszykaj sobie forum z tutorialami na KryoFlux)
    03. O odczytywaniu dyskietek 5" na PC, początek (41:34)
    04. Konsola Linux (niestety, jednak Ubunty to przyjazny system, zapewniam) (43:05)
    05. dtc -c2 (43:29) program od KryoFlux (dalej Linux w konsoli)
    06. Zrzucanie dyskietki do obrazu (róznież zabezpieczonych przez producenta, oryginalnych) - format g64 - (chodzi o dump niskopoziomowy) (44:15)
    07. Dump obrazu - skrypt dump_g64.sh - do przepisania ze screenu YT (12 linijek) (46:00)
    08. Omówienie helpa dtc i o formatach odczytywanych przez niego (47:52)
    09. Zrzucenie obrazu dyskietki 5" - /.dump_g64.sh do pliku w formacie nazwa_pliku.g64 (48:09)
    10. Efekt zastosowania dump (52.34)
    11. Kopiowanie obrazu cp nazwa_pliku.g64 (53:12)
    12. Analiza zrzuconego obrazu do dysk twardy (53:27)
    13. Narzędzia do odczytania w ten sposób zrzuconego obrazu - DirMaster (tworzenie formatów obrazów) g64conv-master (skrypt perla który służy do formatu tego formatu zapisanej binarnej reprezentacji fali magnetycznej dyskietki na reprezentację tekstową) (na ATARI mogą być inne, odsyłam na forum KryoFlux (54:37)

    Powodzenia :)
    • 14:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime9 Nov 2019
     
    KryoFlux chyba pozwala dyskietki z CRC próbować odzyskać z odpowiednią wiedzą więc sobie zostawię w bookmarkach ale stan w tej chwili jest dosyć stabilny sytuacji.

    Po prostu muszę to opracować i pewnikiem w ciągu tygodnia/dwóch maks będę mieć to co chciałem w obrazach, a reszta poczeka na fizyczną stację czytająca ED.
  2.  
    If you happen to have a HD 5,25" PC drive, it is possible to set the jumpers so that it always works with DD and 300rpm (no more HD and 360rpm). Here are examples for the already mentioned Teac drives:

    ->link<-

    The same can be done to many other HD 5,25" PC drives. Afaik, Catweasel, Kryoflux and a few other solutions had the problem (not sure if it still exists) that they could not work with flippy disks, because of the index hole. (PC drives always require an index hole, so flippy disks must either have 2 index holes or the B-side would not be readable)...

    EDIT:
    second Index hole solutions/bypasses:
    (to read/write/format B-sides even with just one index hole on double-sided drives)

    1) Well, they basically did the same trick as with XF551 floppy drives (index hole re-direction or index hole bypassing or whatever it is called): ->link<-

    2) There was another page that showed a simple trick (again using Teac drives, well actually two of them, since the second drive gives the index signal for the first one): ->link<-

    3) And Abbuc floppydoc, Erhard Puetz, came up with another idea: He installed a second index hole sensor to an XF551 drive, so that the floppy drive would always see the one existing index hole, no matter if reading/writing/formatting side A or B. Think this should also be possible for other PC drives, since the XF mechanic itself is an ordinary 360k PC drive from Mitsumi or Chinon...
    • 16:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime10 Nov 2019
     
    yes, I can read only 1 side.

    a few floppies have 2 holes and I will check reading of both sides on them.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Nov 2019
     

    TMJ:

    KAZ polecam inną metodę.
    Uniwersalna formuła, zaproponowana przez autora filmiku


    Tak, KryoFlux to dobra metoda. Znam ją, nawet o niej nakręciłem filmik z AdamemK (poniżej). Z tym, że to urządzenie kosztuje. Dla kilkunastu dyskietek, które ma archieil to chyba jak armata na muchy. No i CharlieChaplin wspomina, że jest problem z czytaniem drugiej strony na nieindeksowanych dyskietkach.

    • 18:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime10 Nov 2019
     
    Nie rób Kaz złudnych plotek.

    Jest to jeden system w BASIC mam nadzieję, że w kilku wersjach + trochę bzdetów + głównie powtórki tego co jest w bazie.

    Z rzeczy losowych prawdopodobnie będzie zapis partii szachowych do jakiegoś programu/prawdopodobnie Chessmaster 2000 ale nie wiem nic więcej bo tylko widziałem opis na dyskietce i katalog z plikami, które niewiele mi mówią po nazwach.

    Z tego co pamiętam były to jakieś partie z FIDE ale nie pamiętm na jakim szczeblu czy z jakiego roku. Jest tego może z 30 plików. kilkanaście na pewno.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Nov 2019
     
    A gdzie tu złudna plotka? :)

    Pisałeś w mailu, że "Kilka dyskietek nie daje się czytać (...) Kilka dyskietek jest z grami (...)", a do tego dochodzą dyskietki z różnymi wersjami plików, o których piszesz. Z wyliczeń wychodzi, że może to być najwyżej kilkanaście dyskietek. A do tego specjalnie zakupować KryoFluxa to chyba przesada. Ale oczywiście nie zabraniam, chociaż pewnie łatwiej wypożyczyć.
    • 20:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime11 Nov 2019
     
    To w takim razie zmieniam pytanie.

    Co to jest rozszerzenie DTS.

    Myślałem, że to zapisy partii dla Chessmastera 2000 ale z tego co sprawdziłem jednak nie.

    Czym to odczytać/cóż to jest.

    Ktoś się orientuje?

    Biorę jeszcze pod uwagę, że to jakieś zapisy dużego lotka/koła fortuny czy podobnego programu ale póki co 2 dyskietki są z plikami DTS o nieokreślonym przeznaczeniu.

    writeatr w zasadzie poradził sobie poprawnie.

    jest sporo crc więc niewiele działą od ręki rzeczy ale zawsze to coś.

    2 dyskietki z grami w bazie i 2 z plikami DTS, a z reszty muszę to co szukałem wyłuskać w jak najbardziej sensownej wersji.

    dzięki za podpowiedzi.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Nov 2019
     
    Digital Theatre System ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime11 Nov 2019
     
    wiem, wiem, na Atari. ;-)

    może komuś to ułatwi sprawę.

    największy DTS ma 128 sektorów, a najmniejszy 1

    w środku jest sporo tekstu ale trochę to wygląda jak kompilacja czegoś.

    a z drugiej strony prawie na pewno jest to coś związane z szachami. np. Korcznoj się pojawia czy Brzeziński, Harkner itp. nazwiska.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2019
     
    To mogą być jednak pliki pomocniczne Chessmastera, porównywałeś z innymi dyskietkami w naszej bazie gier?
    • 24:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime25 Nov 2019 zmieniony
     
    W sumie mógłbym spróbować poszukać automat do robienia dir z poziomu systemu i przeszukać dyskietki pod kątem nazw z takim rozszerzeniem.

    Sprawdzę powolutku i to.

    Kiedyś miałem zip całej bazy ściągnięty. Tylko muszę poszukać obslugę katalogów w atr z poziomu systemu.

    w sumie dałoby się zrobić z użyciem emulatora. Chyba atari800 pozwalał na emulację w trybie tekstowym i to tylko kwestia oskryptowania.

    Niezły pomysł.
    Jak mnie najdzie sprawdzę. -> to trochę bardziej skomplikowane niż wygląda. Dyskietki z katalogu chessmaster sprawdziłem poprzednio.
    • 25: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime14 May 2023
     
    Odświeżam temat...

    W jaki sposób analizować i eksplorować stare dyski lub dyskietki – krok po kroku, dla ludzi z zacięciem programistycznym. Można odczytać stary dysk z MERA pod systemem CROOK (taki troglodyta mainframe), pewnie da się i na A8. Niestety trudne, ale skuteczne.
    Po prostu mistrz!!