atarionline.pl Książki o polskim gamedevie, Atari i takie tam - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2019 zmieniony
     
    Profesor Piotr Marecki przeprowadził rozmowę, tak zwany wywiad-rzekę, z Tomaszem Cieślewiczem, znanym u nas bardziej jako TDC lub Tedec. Ta rozmowa została spisana, okraszona zdjęciami i screenshotami i w ten sposób powstała książka z ponad 300 stronami opowieści o początkach polskiego gamedevu, o Atari, o historii TDC-a. Około 5 grudnia ma iść do druku, w sprzedaży będzie pewnie pod koniec grudnia.

    Na razie prezentuję okładkę (oczywiście maczałem w tym paluchy) i zdjęcia TDC-a ze starych czasów:
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Nov 2019 zmieniony
     
    Maska ze znaku Atari (na okładce) jak dla mnie trochę źle leży.

    Rozumiem, że ta maska to takie symboliczne, ale logo lepiej by się prezentowało na lewym barku ;)

    Na sweterku powinno pisać Action! :D
    • 3:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime23 Nov 2019
     
    Założę się, że TDC chciał jeszcze coś dodać, ale 900 stron to by było za dużo? ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2019
     
    He he, bo maska jest niewygodna, jak praca na real sprzęcie :P. I musi być na oczach, jak klapki, żeby przysłaniało cały świat :D

    Action na sweterku - super pomysł, niestety, takich w epoce nie było, a to jest sweterek z epoki, na paru zdjęciach TDC taki ma :D
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Nov 2019 zmieniony
     
    musi być na oczach, jak klapki, żeby przysłaniało cały świat

    Jak tak krzywo leży to może świat podglądać prawym okiem ;P

    niestety, takich w epoce nie było

    Może sam sobie wydziergał?
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony
     
    Co do okładek ;) Najśmieszniejsza jest ta do FORTH-a, lewe udo takie masywne ;) W ogóle jakieś takie dziwne te postacie, jak z klubu Błękitna Ostryga :D
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony
     
    Czy to jest książka o polskim gamedevie atarowskim wg TDC i p. Mareckiego, czy może jest w niej także szersze spektrum spojrzeń przez inne znane osoby, np. Mazura z Mirage, Miąsika, ASF-owców, itd. ? :o
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony
     
    @Dracon - to jest wywiad więc jest to wszystko "wg". Natomiast mowa jest o różnych tematach, osobach itp. Ogólnie jest tutaj poruszona cała masa tematów, zupełnie nowych, nieznanych Wam historii, dokumentów (skany), pionierskie analizy, odkopywanie na nowo znanych historii, ci co czytali twierdzą, że jest tam wiele tematów nigdy nieporuszanych, nieanalizowanych itp.
    Są też elementy dla osób, które kompletnie nie wiedzą co to Atari, demoscena itp. ale są też bardzo techniczne analizy programów na Atari, porównania itp.
    Z pewnością nie było jeszcze takiej książki - powtarzają to wszyscy co się z nią zapoznali.

    Są omówione bardzo szczegółowo firmy (te z czołówki) i ich dokonania. Książka zawiera masę kolorowych screenów z gier i dem. Są też przybliżone najbardziej kluczowe postacie dla Atari z czasu lat 80 - twórcy, wydawcy itp. W tym te o których mało wiecie lub nic.
    Jest też mowa o innych gamedevach o ile takie istniały;)

    Ogólnie przybliżane są czasy, realia rynkowe w Polsce i na świecie, w których kupowaliśmy swój pierwszy komputer. Jest też sporo o ZX Spectrum w tym kontekście oraz nieco o Commodore, trochę o Atari ST i Amidze + inne ciekawe.

    Polecam zapoznanie się ze spisem treści, który daje pojęcie o czym jest te ponad 300 stron;) (spis treści jeszcze nie został ujawniony, ale zaraz zrobię tę premierę ;) ).


    Co do "wg", o które pytałeś to wymienione przez Ciebie osoby same muszą udzielić wywiadu i przygotować swoje książki;)
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Nov 2019 zmieniony
     
    SPIS TREŚCI - Premiera:
    "Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny
    Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

    Piotr Marecki, Tomasz TDC Cieślewicz (wywiad-rzeka)"

    1. MIELIŚMY GŁÓD KOMPUTERÓW
    początki gamedevu w Polsce / Byliśmy totalnie do tyłu! / Mieliśmy głód komputerów / Atari w Pewexie, Commodore64 z Niemiec / stan wojenny i pierwszy automat arcade’owy / Ogromna rola ZX Spectrum / różnice między komputerami rzutują na charaktery ich użytkowników / złomodor, spectrumna i Atari z węgla i ze stali /

    2. NASZE SPÓŹNIENIE OKAZAŁO SIĘ ZBAWIENIEM
    Bieda jak w Indiach / czasopisma o komputerach – Top Secret, Secret Service, IKS, Bajtek / Krzyś Kubeczko / Atari podłączone do telewizora / system turbo / Internetu jeszcze nie było / kółko komputerowe bez komputerów / W co wtedy grałeś? / opisy gier nie przystawały do stanu faktycznego / garbowanie pamięci i stołokulotoncze urządzenie wskazujące / granie subwersywne / modyfikacja gry to była rozrywka / chciałem zmieść moją szkołę z powierzchni ziemi / hakowanie rzeczywistości / nudne „państwowe” gry komputerowe / nie chcę się śmiać z bieda-komputerów / polskie konsole / Sinclair skomputeryzował socjalistyczną Polskę / Jack Tramiel przypomina sobie o polskich korzeniach / wydarzyło się jakieś szaleństwo / nasze spóźnienie okazało się zbawieniem /

    3. RYNKOWA SCHIZOFRENIA
    Giełdy i piraci / walka z piractwem polskich gier / tak do końca nikt nie był wtedy w Polsce w tej branży w zgodzie z prawem / rynkowa schizofrenia i gigantyczny biznes / te dzieciaki nie miały pojęcia, że istnieje coś takiego jak prawa autorskie / giełda na Grzybowskiej / zalewanie klejem / crackerzy i hakerzy / cractra jako reklamy piratów / ustawa z 4 lutego 1994 roku / zalety piractwa / otwarte komputery

    4. KOPIOWANIE SUROWO WSKAZANE
    Giełdy a początki gamedevu / prescena czyli nerdzi i geekowie i ich twórczość / polska demoscena i „kopiowanie surowo wskazane” / sztuka, gdzie istotne są forma i sprzęt / nicki na demoscenie / komputer zaczął mówić po polsku / od demosceny do gamedevu / pierwsza polska gra /

    5. GATUNKI I KLASYKI
    Mózgprocesor i Robbo / Czy najsłynniejsza polska gra jest plagiatem? / Taka postawa, jaką prezentuje Pelc, normalna po prostu nie jest / demosceniczne ambicje w grach / to historycznie najważniejszy moment i jednocześnie też katastrofa – Arkanoid II Pink Softhardu / Five to Five – demko jako reklama / początki Mirage’u / gamo- gatunek, który umarł śmiercią naturalną / sukces komnatówki A.D. 2044 / LK Avalon numerem jeden ówczesnego polskiego gamedevu / uczcie się Action! / Mazur i Łukszo – jak Jobs i Wozniak / organizacja pracy w Mirage / pokaz dem w szkole podstawowej / o dziwo – to mnie dziewczyny podrywały na Atari

    6. LK AVALON, MIRAGE, ASF, SPEKTRA, TIMSOFT – POPKULTURA I AMBICJA
    cały świat nie pamiętał już o Atari ośmiobitowym, a w Polsce... / co to wtedy znaczyło wydać bestseller? / popkulturowy Mirage, ambitny L.K.Avalon / Zawsze byliśmy przyjmowani z szacunkiem – kawa, herbata, pepsi… / wcisnęli redakcję Atari Magazynu do pokoju Commodorowców / próby demake’ów / Rosyjska Ruletka / mistrzostwo Jakuba Husaka / ”grzebanie w kodzie” - bugi i debugowanie / Misja i Fred - „koszmarny błąd marketingowy” / współpraca i konkurencja czyli "rynek był piracki, więc ludzie patrzyli na siebie jak na wrogów” / Tajemnice Atari, Świat Atari, C&A, czyli „jak wy to reklamowaliście?” / „W czołówce Kultu był nawet morphing” - gry od Atari Star Force / Inside od Spektry - to jest rzecz genialna / inne dzieła Magnusa / TimSoft wydaje gry na Commodore64 / pecet i Amiga – kolejny etap i doganianie Zachodu / rynek gier na ZX Spectrum – To po prostu u nas nie zadziałało / to byłby błąd, pomijać technologię w badaniach nad historią gamedevu / 3D i 16-bit /

    7. POLSKO-AMERYKAŃSKA WSPÓŁPRACA NA ŻOLIBORZU
    amerykański gamedev na Żoliborzu / California Dreams - no przecież każdy chciałby w takim miejscu pracować! / jeżeli by zapomnieć, że byliśmy traktowani jak tania siła robocza, to jest to jakaś duma dla Polski / Tetris 3D czyli Blockout / przemiany po roku 1989 zniszczyły fenomen Karenu

    8. ŚWIRY, MANIACY, JASKINIOWCY I ROLNICY, CZYLI DEMOSCENA DZIŚ
    dziś powstaje około stu gier na Atari ośmiobitowe rocznie… / scena atarowa - kulturowy, socjologiczny i psychologiczny fenomen / nisze i jaskinie Atarowców / retro – bardzo nielubiane słowo / dla nas ten sprzęt się nie skończył / Drygol – restaurator sprzętu ze złomowiska / podgrzewanie Atari suszarką / wyższy poziom geekostwa / współpraca z Kazem na Atarionline.pl / wielogodzinne wykłady popularyzujące wiedzę o Atari / świry i maniacy / kolekcjonerzy sprzętu - to jest najgorsze - sprzedawać swój ukochany komputer / idealny dzień Atarowca / byliśmy jak jaskiniowcy na współczesnym torze wyścigowym / popularyzatorskie wykłady o początkach polskiego gamedevu / TDC jako rolnik


    Premiera: Silly Venture 2019
    Ponad 300 str. A5
    Ilustracje kolorowe
    Dostępna w sklepach internetowych, a potem w księgarniach w 2020 roku.
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    Dzięksy za wyłożenie tematu. Rozważam zakup. :)
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    W imieniu autorów: dziękujemy ;)
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Nov 2019
     
    zapowiada się znakomicie :) Bajty Polskie czytałem, więc na tę książkę też mam apetyt :)
    • 13:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Nov 2019 zmieniony
     
    Co do "wg", o które pytałeś to wymienione przez Ciebie osoby same muszą udzielić wywiadu i przygotować swoje książki;)

    Tu bym lekko polemizował. Wystarczy ktoś z takim samozaparciem, cierpliwością i talentem, że pojeździ po całej Polsce i zrobi wywiady oraz połączy to w jeden tytuł książkowy. Teoretycznie wykonalne, jak mniemam. ;]
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2019
     
    Miałem okazję przeczytać "surówkę", czyli tekst jeszcze przed składem i uzupełnieniem ilustracjami, bo poproszono mnie nie tylko o grafikę na okładkę, ale i o konsultację merytoryczną. Zgłosiłem sporo drobnych uwag, z których tylko część została uwzględniona (i jeszcze nie czytałem wersji poprawionej, więc nie wiem które).

    Charakter tej książki jest taki, że to opowieść o starych czasach z perspektywy TDC-a, z ciekawymi pytaniami Maro, które kierują uwagę na kontekst kulturowy, a nie techniczny czy faktograficzny. To celowe, bo całość nie jest skierowana wyłącznie czy przede wszystkim do naszego środowiska, które część tych historii zna doskonale (chociaż oczywiście nie wszystkie), ale również do ludzi, którzy zajmują się kulturą, nauką, a zjawiska im opowiadane przez TDCa są całkowicie nieznane. To taki coming out z naszymi, środowiskowymi historiami do szerszego, nawet "niekomputerowego", odbiorcy.

    Tekst mi się podobał, szczególnie te fragmenty, które dotyczą osobistych wrażeń i wspomnień autora. Czuć w tym pasję i kultywowaną do dziś radość z programowania/zajmowania się Atari.

    Wczoraj mieliśmy okazję nieco porozmawiać o książce i tamtych czasach w audycji PolskiGameDev.pl (z prowadzącym Mateuszem Witczakiem), ponoć podcast ma być w czwartek lub piątek.
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Nov 2019 zmieniony
     
    Dzięki Kaz za Twoją pracę! i za reklamowanie książki;)
    No i wczoraj w PolskiGameDev.pl też się fajnie wspominało;)

    Książka najprawdopodobniej będzie dostępna na Silly Venture. Po party będzie już w księgarniach internetowych, a potem w tradycyjnych.

    Jeśli ktoś chce zobaczyć, przejrzeć ilustracje itp. to zapraszamy gorąco na SV2019!;)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    No i przedwczoraj ukazało się nagranie. Trwa prawie godzinę:

    ->link<-

    Jest wersja MP3, jest Spotify, jest SoundCloud oraz wersja dla Apple.
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Dec 2019 zmieniony
     

    TeDeC:

    Dzięki Kaz za Twoją pracę! i za reklamowanie książki;)
    No i wczoraj w PolskiGameDev.pl też się fajnie wspominało;)
    Książka najprawdopodobniej będzie dostępna na Silly Venture. Po party będzie już w księgarniach internetowych, a potem w tradycyjnych.

    Ta niesamowita pozycja (bo z kim innym z atarowców zrobiono jeszcze taki długi wywiad?! Nie wiem :)) ma być ponoć do kupienia także na 3miejskiej "Giełdzie 80/90" pojutrze w C.H. Metropolia.
    Mam tylko pytanie w jakiej cenie (orientacyjnie) ? :o
    Organizator, czyli Bachoo, na ten temat milczy...
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Dec 2019
     
    Na okładce jest cena 45 zł, ale w necie jest mniejsza:
    ->link<-
    • 19: CommentAuthor0xF
    • CommentTime12 Dec 2019
     
    Przeczytałem, warto.
    • 20:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime12 Dec 2019
     
    Jestem w trakcie czytania, naprawdę przyjemnie się czyta, charakter książki wspominkowy. Lektura jest wciągająca, wiele rzeczy sobie przypominam, aż muszę sięgnąć w weekend do starych Bajtków i Komputerów :).
    Podoba mi się też solidnie zrobiony skład + zdjęcia.
    • 21: CommentAuthorgrafi71
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Jest czytane :)
    Pozdrawiam po spotkaniu w Katowicach!
    • 22: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime15 Dec 2019 zmieniony
     
    Książka zamówiona.
    Widzę, że książki są na allegro.
    Myślę, jednak że lepiej by było wystawić je w dziale "stare komputery".
    Może by to nieco poprawiło sprzedaż.
    Ogólnie, jeżeli marketing książki ogranicza się do wątku na forum to trochę za mało.
    ..no, ale to chyba problem wydawcy.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Dec 2019
     
    Książka jest dostępna w księgarni Bonito.pl i to w doskonałej cenie, z powodu promocji świątecznej:

    ->link<-

    RTG:

    Ogólnie, jeżeli marketing książki ogranicza się do wątku na forum


    A skąd taki pomysł? Z tego co wiem, były od momentu wydrukowania książki, czyli 5 grudnia, było już kilka wydarzeń promocyjnych w całej Polsce:

    - premiera w Gdańsku na Silly Venture, gdzie autorzy prezentowali książkę (były trzy streamingi, a będzie też moje nagranie)

    - w Katowicach w czasie 7 urodzin muzeum prezentacja i spotkanie z autorami (też mam nagranie, i też był streaming)

    - w Krakowie specjalne spotkanie autorskie w Pięknym Psie (z udziałem Darka Żołny, jednego z bohaterów książki) (mam nagranie).

    Warto dodać, że TDC przeszedł samego siebie w czasie podpisywania książek i prawie każdą ozdobił odręcznym rysunkiem (rysowanie jednego trwało nawet kilkanaście minut). Robiłem temu zdjęcia, jak ogarnę archiwum to będę tu sukcesywnie wrzucał, bo moim zdaniem warto.
    • 24:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime15 Dec 2019
     
    Na fb wydawcy także sporo się pojawiało informacji.
    Wiadomo, że to nie jest wydarzenie dla wiadomości w tvn i polsacie...musieliby umrzeć ludzie, żeby mainstream się zainteresował.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Dec 2019 zmieniony
     
    Oswald napisał na fejsie:

    Oswald:

    Wczorajsze wydarzenie, krakowska premiera książki autorstwa Piotra Mareckiego i Tomasza TDC Cieślewicza pt. "Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny", to doskonały powrót do przeszłości, tej której nie miałem okazji przeżyć jak i tej którą obserwowałem osobiście. Ciężko było się skupić na obsłudze najlepszego komputera jaki kiedykolwiek wyprodukowano, starając się grać w Hansa Klossa, gdzie twórca Dariusz Żołna ze sceny opowiadał o procesie tworzenia i jednocześnie słuchać opowieści TDCa czy KAZa, którzy wtedy byli w samym centrum wydarzeń, tworzyli tą historię. Priorytetem był jednak odsłuch. Spotkań z takimi ludźmi życzę każdemu! Książkę polecam wszystkim, jak się interesuje to przypadnie do gustu, jak nie? to może się zainteresuje. Jakby kto pytał co jest narysowane na jednej ze stron to już tłumaczę, koncept nowej gry, symulator Atari Pandy, autorstwa TDCa
    • 26: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    w najnowszym Pixel jest calostronnicowa reklama ksiazki.
    Jak dla mnie promocji jest wystarczajaco DUZO :)
    • 27: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime16 Dec 2019 zmieniony
     
    no faktycznie nie mało tych wydarzeń promocyjnych.
    Ja bardziej miałem na myśli "wyjście" poza grupę ludzi, którzy aktywnie uczestniczą w takich spotkaniach. Pewnie jest sporo takich, którzy by kupili książkę ale nie jeżdżą na zloty lub nie kupują Pixela i być może na fora też zbyt często nie zaglądają.
    ..ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że taki marketing wymagałby odpowiednich nakładów finansowych
    • 28: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    Książka zakupiona na prezent dla samego siebie, czeka aż wyciągnę spod choinki na święta ;)

    ps. w starych komputerach na aledrogo by się na pewno więcej egzemplarzy sprzedało.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Dec 2019
     

    RTG:

    w takich spotkaniach. Pewnie jest sporo takich, którzy by kupili książkę ale nie jeżdżą na zloty lub nie kupują Pixela i być może na fora też zbyt często nie zaglądają.


    Jasna sprawa. Dlatego to wydaje Ha!art czyli wydawnictwo, które wydaje poezję, książki w ogóle niekomputerowe, etc. Ono ma nie tylko swoje kanały dystrybucji, ale również wiernych czytelników, którzy w ogóle nie są zainteresowani komputerami. A mimo to książkę kupią, bo lubią dziwne (dla nich) tematy.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Dec 2019 zmieniony
     
    No i przecież ten podcast, w którym mówiliśmy o książce, był skierowany do zainteresowanych współczesnym gamedevem, a nie retro:

    ->link<-

    A tu parę fotek rysunków TDC-a na Silly Venture. Tomek starał się każdemu rysować zgodnie z jego zainteresowaniami, np. pan Zientara dostał rysunek z wyraźną symboliką dotyczącą jego historii i zainteresowań :D
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    A, no i książka dostępna była jeszcze na imprezie organizowanej przez Sebka: Giełda 80/90 w Sopocie:
    • 32: CommentAuthortomaswoj
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    Książka dobrze wchodzi :) Ja mam tę kopię z Nielegalem, a jakże :P
    • 33:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 Dec 2019 zmieniony
     
    Kniga doszła wczoraj, dzięki Bonito - bardzo szybko i bezpłatna wysyłka. Pozostało tylko dorwać bohatera całego zamieszania i uzyskać jakieś ozdobienie strony tytułowej pozycji o ISBNie 978-83-65739-86-5. :)))
    • 34: CommentAuthorCezik
    • CommentTime17 Dec 2019
     
    Grrr. Ja również muszę się postarać o autograf!
    • 35:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime17 Dec 2019
     
    Mi też by się przydał :)Może na następnym spotkaniu w Warszawie
    • 36: CommentAuthordrakon
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    Wczoraj skończyłem czytać. Świetna pozycja. Z racji zainteresowań autora nie spodziewałem się czegoś, co wykracza poza tematy atarowe, ale jak sam Tomasz na FB wspomniał, chciał poszerzyć informacje o scenę C64, lecz utrudniały mu to pewne osoby ;).

    Czytało mi się cudnie, choćby z tego względu, że czasy powstania Mirage, ASF itd. to akurat czasy pierwszego MOJEGO komputera, czyli 65XE odziedziczonego po kuzynie.

    Właściwie czytając, czułem się momentami trochę jak Tomasz, bo widzę, że rocznikowo chyba jest podobnie, jeśli chodzi o wiek ;).

    Pamiętam jak szybko zbierałem kasę, bo w księgarni, gdzie było stoisko z oprogramowaniem pojawił się oryginalny CMC i Klątwa.

    Łza się w oku kręci. Dziękuję :)
    • 37:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    zacząłem czytać. Bardzo mi się podoba .
    Ale co jest najlepsze to Tomek pokazał gdzie jest miejsce zx spectrum w szeregu :)
    • 38: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    Na zdjęciu o cywilizacji "niemożliwe jest zrobienie tej gry na komputer o tak małej pamięci".
    8 Bit Civilizations na C64 pokazało, że jest możliwe ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    W książce TDC wspomniał że spolszczył swoją ukochaną grę z lat 80-tych The Last Starfighter. Czy ktoś ma tą wersję? Tomku, możesz udostępnić?
    • 40: CommentAuthornosty
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    Chcę tylko powiedzieć, że wbrew temu co napisał TDC, nigdy nie sprzedałem swojej skromnej kolekcji softu i sprzętu Atari ;P
    • 41:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime18 Dec 2019 zmieniony
     
    Dziękuję za wszystkie miłe słowa!;)

    Z pewnością będzie jeszcze masę okazji do tego aby gdzieś zdobyć autografy od autorów książki;) Co miesiąc od roku są spotkania atarowców w Warszawie itp. Planowane są kolejne - będziemy o tym informować. No i oczywiście dobrą okazją będzie Pixel Heaven;)

    Cieszę się że książka się Wam podoba, bo właśnie tak miało być, bo takiej atarowej książki jeszcze nie było;) A dzięki Piotrowi właśnie powstała;)

    drakon:

    Z racji zainteresowań autora nie spodziewałem się czegoś, co wykracza poza tematy atarowe


    Ale ja od lat mam wielogodzinne wykłady o początkach demosceny i gamedevu (razem i oddzielnie), gdzie jest mowa w równym stopniu o wszystkich platformach. Np. jak jeszcze funkcjonowało muzeum w PKiN - Muzeum Techniki i Przemysłu. A potem wiele kolejnych prezentacji.

    Jednak:

    1. ta książka odpowiada na to co zostało zadane w tytule, a tam ZX i C64 niewiele mają do powiedzenia - to nie moja wina

    2. Taką wizję książki miał autor, czyli Piotr

    3. Jako że to nie jest typowa książka, z tradycyjnymi rozdziałami, przyspiami, ramkami, dodatkami, bibliografią - a wywiad rzeka (to taki gatunek literacki) - to nie ma tutaj mowy o wyczerpaniu tematu. Tu mówimy o tym o czym chce rozmawiać zadający pytania i często oczywiście schodzimy z tematu, skaczemy itp. ale nie miało to nigdy mieć na celu wyczerpania tematu i omówienia wszystkiego co się da ;)

    duncan:

    W książce TDC wspomniał że spolszczył swoją ukochaną grę z lat 80-tych The Last Starfighter. Czy ktoś ma tą wersję? Tomku, możesz udostępnić?


    Tę pierwszą wersję jakoś sobie skasowałem. Potem zrobiłem drugą i tę może gdzieś znajdę. Natomiast ta druga została zrobiona ze znacznie mniejszym zaangażowaniem, bo byłem przybity stratą tej pierwszej...

    nosty:

    Chcę tylko powiedzieć, że wbrew temu co napisał TDC, nigdy nie sprzedałem swojej skromnej kolekcji softu i sprzętu Atari ;P

    Tak? O!;)
    Byłem u Ciebie w domu na ul. Google'a;), byłem w nowym mieszkaniu, byłem w pomieszczeniu, które nazywasz pracownią i nigdzie nie widziałem tych sprzętów, więc musiałeś je bardzo skrzętnie przede mną chować :D :D :D

    W jednym miejscu w książce jest literówka w Twoim nicku - za co bardzo Ciebie przepraszamy!
    • 42:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    @tdc Może być i ta druga wersja, jak znajdziesz możesz nad nią trochę popracować w wolnym czasie :)
    • 43:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    @duncan - ok, ale nie teraz;) Wybacz;)
    • 44: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    wlasnie zamowilem, ale bedzie dopiero po swietach. Mam nadzieje ze ma sporo obrazkow.
    • 45:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    Tak, obrazków jest całkiem sporo.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    A propos obrazków, prezentuję kolejne, rysowane ręcznie jako dedykacje:
    • 47:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    @Kaz: weź no nie rób "smaka", że TDC tak się rozkręcił i narobił miłe rysuneczki. Drugie tyle pewnie przed nim. :P

    duncan:

    @tdc Może być i ta druga wersja, jak znajdziesz możesz nad nią trochę popracować w wolnym czasie


    tdc:

    @duncan - ok, ale nie teraz;) Wybacz;)

    Duncan, wykazałeś się tutaj niechcący daleko posuniętą naiwnością. ;) Machina promocyjna właśnie ruszyła, teraz będą masowe odwiedziny w zakładach pracy, szkołach, itp. a 1 szt. O.M.T.K.W.S.P. pójdzie do Biblioteki Narodowej jako "egzemplarz obowiązkowy". :)))
    • 48: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Dec 2019
     

    Dracon:

    (...) 1 szt. O.M.T.K.W.S.P. pójdzie do Biblioteki Narodowej jako "egzemplarz obowiązkowy". :)))

    Jako ciekawostka na marginesie: egzemplarzy obowiązkowych jest znacznie więcej - przy nakładzie powyżej 100 sztuk wydawca powinien w krótkim czasie od dnia publikacji przesłać egzemplarze do 15 bibliotek :)
    Lista bibliotek tutaj:
    ->link<-

    Więc jak po świętach pójdziesz Dracon do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, to powinna tam już być...
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2019 zmieniony
     
    Uzupełniając informację Adama, przy nakładzie do 100 sztuk wystarczą 2 sztuki - do Warszawy i Krakowa :)


    A przy okazji, zauważyli książkę w środowisku teatralnym, recenzja człowieka "z zewnątrz" wygląda tak:

    ->link<-

    Całość utrzymana jest w luźnym i gawędziarskim tonie. Mnóstwo tu wiadomości, ale podanych przystępnie (jeśli nie liczyć momentów volapuku informatycznego), autorzy rozmawiają swobodnie i z wyczuleniem na to, co może być ciekawe z perspektywy zwykłych odbiorców. Dostarczają wielu screenshotów, dzięki grafikom też mogą przypomnieć charakterystyczne plansze gier (chociaż już zdjęcia z imprez nadają się bardziej do tworzenia memów niż cieszenia się atmosferą). Jest ten tom bardzo ciekawym wprowadzeniem do historii informatyki.


    Te zdjęcia na memy to niepokojąca uwaga :P
    • 50:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Dec 2019 zmieniony
     
    TDC stał się przypadkiem (?) celebrytą atarowskim pełną gębą. :)))
    Więcej niż Dely i Kaz razem wzięci. :D