atarionline.pl Commodore czy Atari? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    sprawdzałeś? ->link<-

    Czy na jakiś cykl się zanosi, że nowy wątek założyłeś?
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    W sumie dobrze, że kolega zamieścił ten filmik osobno, bo też miałem to zrobić. Chodzi o to, że warto o tych wypowiedziach podyskutować, bo niestety pełno tam przeinaczeń i błędów. Szkoda, że nikt nie zaprosił kogoś, kto się dobrze zna na Atari i Commodore, bo niestety w filmiku pada mnóstwo baboli. Do tego stopnia, że "eksperta" od Commodore 64 trzeba było sprostować , że nie miał wbudowanego interpretera Logo tylko Basic (sic!) :)

    Pierwszy z brzegu babol, który jest podawany kilkukrotnie: jakoby Atari w Polsce jest w sprzedaży od listopada 1986 roku czyli 33 lata. Uzasadnienie tego jest na podstawie "researchu" i pośredniej informacji. Bo w listopadowym numerze "Bajtka" z 1986 roku dyrektor Centralnej Składnicy Harcerskiej stwierdził, że Pewex właśnie podpisał umowy i zaczął sprzedawać Atari i Commodore. Z tego pośredni wniosek, że sprzedaż zaczęła się w listopadzie 1986 roku.

    Na to na to odpowiadam:

    1. W "Bajtku" 11/1986 dyrektor Wojciech Szanter nic takiego o sprzedaży Atari nie mówi! W ogóle się nie wypowiada o Atari, ta nazwa nie pada ani razu. Nie mówi też, kiedy zaczęła się sprzedaż czegokolwiek w Pewexie. Można zobaczyć w załączniku co mówi o Pewexie:
    - "Transakcje związane z rękojmią i prowadzeniem sprzętu zawierają "Baltona" i "Pewex",
    - "Chociaż wśród kontrahentów były także Amstrad i Commodore. Jednakże ze względu na to, że firmy te sprzedają w Polsce komputery w sklepach "Pewexu" i "Baltony", musieliśmy zrezygnować z ich propozycji."
    Ktoś tu widzi informację o sprzedaży Atari przez Pewex? Ja nie.

    2. Wywiad z listopadowego numeru "Bajtka" nie powstał w listopadzie! Ówczesny cykl wydawniczy to kilka miesięcy, więc wywiad był przeprowadzony znacznie wcześniej niż listopad 1986 roku.

    3. Przecież Piotr robił wywiad z Lucjanem Wenclem, który sprowadził Atari do Pewexu. Do takiego wywiadu chyba się robi research? A wystarczyło zajrzeć do listopadowego numeru "Komputera" z 1986 (numer 8, bo niepełny rok), żeby przeczytać słynny wywiad z Wenclem, którego fragment też załączam. Mówi on tam, że sprzedają komputery już blisko od roku, a właśnie zawarli jeszcze większą umowę. OD PRAWIE ROKU!

    4. Tak dla przypomnienia "Komputer" też ma kilkumiesięczny cykl wydawniczy, więc listopadowy wywiad z Wenclem nie powstał w listopadzie 1986 roku tylko wcześniej. Co przesuwa premierę Atari w Pewexie do 1985 roku.

    5. No i sedno sprawy: wystarczy poczytać moją przedmowę do "Atari Basic", w której podaję SPRAWDZONE informacje :D, także tę o tym, kiedy Atari pojawiło się w Pewexie. Ona jest wzięta z kilku źródeł, ale najważniejsze to lutowy numer "Mikroklanu" z 1986 roku. Bo tam szczęśliwie dla nas autor artykułu o Atari 800XL odnotowuje nie tylko kiedy komputery Atari w Pewexie się pojawiły, ale też kiedy pisał ten artykuł (lub redakcja dodała mu ten przypis) - w listopadzie 1985 roku. Dzięki temu wiadomo, że cykl wydawniczy w tym przypadku wynosił około 3-4 miesięcy, a Atari pojawiło się w Pewexie w listopadzie 1985 roku.

    6. Konkluzja: nie minęły 33 lata, tylko 34 lata od pojawienia się Atari w Polsce.

    Takich drobnych błędów jest więcej, tylko kto znajdzie czas, żeby to wszystko prostować? :)
    • 4: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    @ Kaz

    Właśnie,@zbyti tam odniósł się do mojej wypowiedzi,że cytu"Materiał fajny,ale mam wrażenie,że panowie(goście) za bardzo nie orientowali się w wojnach commodorowo-atarowych.Pan prowadzący źle dobrał gości(powinien zaprosić kogoś ze sceny z tamtych lat80 lub trochę późniejszych).je".Tak jak Ty,TDC,XXL,IRATA4,KROLL,bocianu etc. na tej stronie(szacun dla Atari online) i oponętów waszej klasy.
    Oni nie mieli pojęcia o czym mowa.Pan z CENEGI to nawet nie wiedział,że na C-64 jest turbo i jak tam można głowice w magnotofonie ustawić,nie mówiąc o tym,że Basic w C64 był wbudowani i to MicroSoftu(strasznie okrojony),a On o LOGO wspomina(ja pitole)(taki z Niego Znafca retro kompów,bo wydał pare gierek na stare systeny)(no KKK,Gdzie na Atari powstało to trochę pózniej(chodzi mi o turbo na magnetofony w Atari,Notabene zrobione przez naszych)).Żeby było wiadomo,jestem wychowany na Commodorce od VIC/VC-20,przez C-64 po Amigę(Amigę mam do tej pory,ale miałem styczność z Atari(8-16 bit) w studio nagraniowym i tworzeniu muzy na tym sprzęcie(Cubase to była/jest potęga w tym czasie jeśli chodzi o MIDI(pewnie teraz i o sample(PC/MAC),a u mnie na Ami robili sample(taka fajna kogzystencja :) )

    może się powtórzyłerzłem.
    Basic macie lepszy ale to C-64 miał sprzętowe spite.I wcześniej miał porty gierek.Z nowszych na C-64 to Farm Simulator 2019???I nie chodzi mi o jakąś wojenke.Szacuneczek dla jednego i drugiego sprzętu.Poprostu mam 47 lat i mam to daleko.Cieszę się bardzo,że na Atari wychodzą takie tytuły ja "Time Pilot,Bomb Jack(ograłem na emu) i inne",a PoP w wydaniu na A8 to mega zjawisko i niech ten projek okaże się najlepszy na 8-bit..*-BIT rulezz :)

    Edit:próbowałem ukrócić spacje,ale mi się nie udało :)I taka moja troszke chaotyczna ta wypowiedż.Przepraszam,ale w głowie takich baboli co tam wyłapałem to mi się aż zagotowało. :)
    Może jet na Forum ktoś z Rzeszowa z Atari,bo mam Atari 130XE tylko nie sprawdzone czy hula.Wykopałem u kobietki(mojej) w Tapczaniku.Gdyby był ktoś taki to z chęcią bym gada uruchomił(gad jest orginalny,z tego co go rozkręciłem i przeczyściłem).Z góry dziękuje(stary Commodorowiec).

    "6. Konkluzja: nie minęły 33 lata, tylko 34 lata od pojawienia się Atari w Polsce.

    Takich drobnych błędów jest więcej, tylko kto znajdzie czas, żeby to wszystko prostować? :)"

    Jak to kto może prostować jak nie Ty i cała reszta społeczności Atari online???
    • 5: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    może w ramach zadośćuczynienia niech pan Pitu-Pitu na antenie zareklamuje SV :)
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    osobiście uważam, że te wszystkie szczegóły nie mają znaczenia, program nie jest dla nas, ale dla gości, którzy sobie młodość przypominają.
    kogo obchodzą te szczególiki poza nami :)
    (btw - mam historyka w rodzie, który z politowaniem komentuje filmy "historyczne", ale tak na luzie, wiedząc, ze
    ->link<- )
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    a ja przechodzę i zamieniam Atari na Commodore,tam ludek z Princa ma normalny ŁEB !
    Wybaczcie ;-(
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Pirxu - gdyby to były nieistotne szczegóły to nie wałkowano by ich w tym programie. Nie zapraszano by ekspertów, nie mówiono o odkryciach, odkłamywaniu mitów, researchu... Tylko byłoby, że to tylko wspominki starych dziadów :)

    Zresztą, to my jesteśmy odbiorcami tego, a nas te "szczegóły" interesują i właśnie po to mamy forum, żeby sobie o nich opowiedzieć.

    Pyniek9999 - dzięki za miłe słowa, szczególnie, że deklarujesz się jako Commodorowiec! :) Odniosę się do dwóch fragmentów Twojej wypowiedzi:

    Pyniek9999:

    Basic macie lepszy ale to C-64 miał sprzętowe spite.I wcześniej miał porty gierek.


    Wbudowany Basic szybko przestał być istotny. Na Atari znacznie lepszy jest Turbo Basic XL. Na C64 to samo, zewnętrzne impementacje jak Simon Basic czy Warsaw Basic były znacznie lepsze od wbudowanego.

    Co do sprzętowych duszków - to w Atari pojawiły się w 1979 roku, a w C64 dopiero 1982. I niektórzy twierdzą, że inżynierowie Commodore uważnie je przestudiowali w Atari, żeby też zrobić u siebie.

    Co masz na myśli, mówiąc, że miał wcześniej porty gierek? Porty gier powstają od zarania dziejów, np. w latach 80-tych, zanim powstał C64, już były na Atari porty gier z Apple II.

    Pyniek9999:

    Może jet na Forum ktoś z Rzeszowa z Atari,bo mam Atari 130XE tylko nie sprawdzone czy hula. Wykopałem u kobietki(mojej) w Tapczaniku.Gdyby był ktoś taki to z chęcią bym gada uruchomił(gad jest orginalny,z tego co go rozkręciłem i przeczyściłem).Z góry dziękuje(stary Commodorowiec).


    Z Rzeszowa jest tu np. kolega Mono, a w ogóle na Podkarpaciu sporo Atarowców. Od pana Roberta Pelca kupiłem w Rzeszowie obudowę Atari 130XE :)
  1.  
    napisałem pod filmem na YT.

    Zimą 1985 Atari było już w Polsce tylko wydaje mi się, że nie w Pewexach tylko w Baltonie je widziałem najpierw - a potem w czerwcu 1986 udało się dozbierać i kupić 800XL w Pewexie. 115 USD czyli 80,5 tys. zł - do końca życia będę pamiętał ten przelicznik waluty.

    Być może było tak, że zanim poszła właściwa seria dystrybucji to puszczali jakieś partie testowo czy się sprzedadzą, może czekali na jakieś pozwolenia, koperty pod stołem etc. Takie czasy.

    Jak kupowałem to 800XL to pojawiły się wtedy jako nowość 130XE, 65XE nie było w sklepach, tylko właśnie 130XE.
    • 10: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime12 Dec 2019
     

    Kaz:

    Co do sprzętowych duszków - to w Atari pojawiły się w 1979 roku, a w C64 dopiero 1982.


    Właściwie to w 1977 wraz z pojawieniem się układu TIA i A2600 (GTIA to rozwinięcie tej koncepcji). Równocześnie powstawały konkurencyjne chipy.


    Kaz:

    I niektórzy twierdzą, że inżynierowie Commodore uważnie je przestudiowali w Atari, żeby też zrobić u siebie.


    W zasadzie to tak twierdzą konstruktorzy VIC II, choć nie była to ich jedyna, ani też główna inspiracja.

    "We looked heavily into Mattel Intelvision" recalls Winterble. "We also examined the TI 99/4a and Atari 800. We tried to get a feel for what these companies coudl do in the furure by extrapolating from their current technology. That made it clear what the graphics capabilities of our machine had to be."

    ->link<-
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Dec 2019
     
    ATARI
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Dec 2019
     
    Atari w sercu i na biurku, Commodore 64 w szafce, żeby czasem się pobawić sprzętem konkurencji również ze sporą frajdą :-)
    • 13:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    Orientujesię ktoś o jakie nowe możliwości C PLUS/4 chodzi?



    Gra wydaje się być przenośna na Atari.

    "At the time of release, some new techniques were introduced that were discovered by the programmers of the game, resulting in a colorful game with 50 hz scrolling."
    • 14:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    Podony na Atari jest np. Humanoid
    • 15: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    @Archieil C+4/16/116 w stosunku do c64?
    Szybszy procek, więcej kolorów (głównie zielonych).

    Wady: brak duchów, brak SID.
    • 16:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    @bruno_j
    brak sprawjtów ale wychodzą takie gry jak ta wspomniana czy Pets Rescue, The Lands of Zador, Adventures in Time, Slipstream, a wież mi że powstaje więcej :)

    @archieli
    koderze na plus 4 obcykają to co na c64 już od jakiegoś czasu było obcykane np królowanie bitmap czy właśnie programowe sprite'y. w Demach się to już pojawiało ale w grach od niedawna. A będzie tego więcej ;)
    • 17: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    ->link<-

    Nowy gameplay z strzelanki SoulForce.
    • 18:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    @rboj1977
    Jeśli dobrze rozumiem jest to tło całkowicie scrollowane na znakach i praktycznie statyczny ekran z przeciwnikami animowanymi co kilka ramek.

    Jednak sprzętowe wspomaganie gdy ma dosyć ograniczone możliwości ogranicza wyobraźnie programistów jeśli chodzi o poszukiwanie tricków go wspomagających gdy brak powodów żeby poszukiwać nowych rozwiązań.

    Według mnie z C PLUS/4 100% kodu jest przenośna na Atari z inaczej realizowanymi kolorami na ekranie.
    Wycinając atrybuty dostaje się trochę cykli, które trzeba zamienić na przeniesienie części animacji na PMG żeby uzyskać podobną kolorystycznie grę.

    Czyli animacja to: kilka znaków na tło i przeciwnicy jako obiekty znakowe z bokami OR-owanymi z tłem pod aktualną pozycją danego przeciwnika.
    Kiedyś takie pomysły były poza moimi pomysłami realizacji animacji. Dla mnie operowanie na znakach jest dosyć sztucznym tworem ale paralax pola gry inaczej na takim sprzęcie się zrobić łatwo nie da.
    • 19: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    Tutaj masz trochę technikali wprost od autorki tej gry:

    ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    @archieli
    No niestety grafika z plus 4 chyba nie jest przenoszalna na atari. W lini znakowej możesz mieć lekko licząć więcej niż 80 kolorów.
    We wspomnianej strzelawce z plus 4 jest na dodatek chyba tryb graficzny (prawie jestem o tym przekonany) stąd te wspomniane nowe triki. Na bitmapie łatwiej było by im robić soft sprity więc dla tego twierdzę że tam jest bitmapa.

    W 4 kolorowej bitmapie pewnie dało by się to jakoś na atari zrobić ale 1-do-1 IMO raczej nie.
    • 21:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    @rboj1977
    Niewiele tam tych technikaliów.

    Nie wiem jak inne etapy maja wyglądać ale ten z linku tło miał tylko po to żeby oczy cieszyć więc podejście żeby PAL/NTSC miały inną jego szerokość jest fajnym pomysłem.

    Na oko. około 16-32 znaków na tło.
    Kulki to chyba 4(2)+4*X, X - ilość kulek.

    Może obiekty to 3x2 czyli około 16 aimowanych na znakach co kilka ramek obiektów dałoby się na Atari w takim stylu chyba zrobić.

    Sprzętowy scroll czasem wcale nie pomaga ale DLI to co innego.

    Myślę, że w takiej grze jak SoulForce nie byłoby problemu zrobić na znakach:
    32 znaki tło górna połowa ekranu
    96 znaków obiekty ruchome
    32 znaki tło dolna połowa ekranu

    a przy pewnych ograniczeniach podzielić na:
    [A] tło góra
    [A] maskowane znaki obiektów górna połowa ekranu
    [AB] statyczne/wspólne części obiektów
    [B] maskowane znaki obiektów dolna połowa
    [B] tło dół

    Zamiana wyglądu boków animowanych obiektów pomiędzy góra dół nie jest większym problemem.

    I to by było rozwiązanie kwęczenia o 128 znakach ograniczających paralaxa w Atari.
    • 22: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    @crm na Apple II, ZX Spectrum czy Amstradzie też nie ma duchów a gier wyszło w opór. Doskonale zdaję sobie sprawę, że to nie aż taki problem.

    A problem z TED jest taki, że wycięli duchy i w zamian dali pamięć kolorów, sterowanie luminacją i dwu kanałowy dźwięk.

    Nie mogę się doczytać jak jest z dostępem do pamięci. Wstrzymuje procek jak Atari, czy czyta co drugi takt jak c64.
    • 23:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    @bruno_j
    Wstrzymuje jak Atari.
    15% szybszy od C-64 przy włączonym ekranie.
    Jest w wiki.
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    ATARI rulez i tyle! :)