atarionline.pl Co definiuje "to jeszcze Atari"? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Ale jaki problem naprawiać, gdy xbios nie ma problemu z pamięcią, stereo czy QMEGiem :P
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     

    Mq:

    @mono, ale te 98% ludzkich komórek, które są wymieniane na nowe, to jednak nikt nie wymienia na np. komórki świni.

    Doprawdy!?

    mono:

    Atari ma otwartą rozszerzalną architekturę i to wyróżnia je wśród innych maszyn z epoki, a wy próbujecie je sprowadzić do poziomu zamkniętej konsoli do gier.

    Jasne, ale firma Atari projektując tę architekturę w konsekwencji ograniczyła także ramy w których można się poruszać, a przekroczenie których uniemożliwia dalsze używanie, uczciwie, pojęcia "rozszerzenie". Cytując klasyka:

    xxl:

    polski czytelnik myli pojecie rozszerzenie i modyfikacja.


    Dla mnie jedyne rozszerzenia leżące w obszarze zainteresowań to te, które nie wymagają otwierania obudowy. Architektura systemu była na tyle dobrze zaprojektowana, że naprawdę nie trzeba wychodzić poza PBI/ECI żeby zainstalować stereo, dodatkowy RAM albo koprocesor graficzny.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    > .. A czym to się różni od stanu dzisiejszego?

    kieds zapis do rejestrow portb nie zawieszal zmodyfikowanego* komputera :)
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Przecież zapis do $D301 nie zawiesza ultimejta :)
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    pod rejestry powtorzone zawiesza, rozszerzaj wiedze a nie tylko sprzet ;-)

    D301,D305,D309,D30D,D311,D315,D319,D31D,D321,D325,D329,D32D,D331
    D335,D339,D33D,D341,D345,D349,D34D,D351,D355,D359,D35D,D361,D365
    D369,D36D,D371,D375,D379,D37D,D381,D385,D389,D38D,D391,D395,D399
    D39D,D3A1,D3A5,D3A9,D3AD,D3B1,D3B5,D3B9,D3BD,D3C1,D3C5,D3C9,D3CD
    D3D1,D3D5,D3D9,D3DD,D3E1,D3E5,D3E9,D3ED,D3F1,D3F5,D3F9,D3FD
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Xxl odkąd kupił samochód niewiedzieć dlaczego wsiada przez bagażnik. Prawdopodobnie dlatego, że się da :)
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    Rozmawiał ze znajomym MIKOL-em (miłośnikiem koleji).

    Tam problem czy odrestaurowana lokomotywa to jeszcze TA lokomotywa i można ją zarejestrować uregulowane jest przepisami. 85% musi być oryginału a dosztukowane 15% musi być z tego samego typu/modelu "pojazdu". Przynajmniej tak zrozumiałem ;)

    Z drugiej strony jak pijakowi przeszczepić wątrobę to będzie to całkiem nowy pijak :D

    Problem iście filozoficznej natury :D
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    To akurat bzdura, bo np z pt47-65 remontowanej w Chabówce a stojącej w Wolsztynie z oryginału zachowali praktycznie tylko ostojnice ;)
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    historii tez nie znasz :-)

    zreszta uzywanie rejestrow powtorzonych nie jest niczym nadzwyczajnych. programisci ery klasycznej tez tak robili :-)
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Tak, ery w której napisano jedyną znaną produkcję: UDDERS?
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    @pin - mój błąd, ponoć to co podałem dotyczy pojazdów drogowych a nie szynowych.

    Zapytałem o PT 47-65. Ponoć wszysto jest poskładane z części od innych tego samego modelu/typu i uznają za oryginał. Na zasadzie, że jak jeszcze maszyna była pod parą to remontując podmieniano by tak samo zepsute części. Co do zasady to ponoć faktycznie ostoja i budka jest tym co wyszło z fabryki, reszta jest zgodna z podzespołami tego modelu.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    @zbyti - istnieje pełna dokumentacja do dowolnego parowozu produkowanego w polsce, części się dorabia nowe zazwyczaj. Dokumentacje ma ZNTK w Pile. Nawet na nowe kotły do parowozów są aktualne certyfikaty UE (!)
    • 13: CommentAuthorRocky
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    Podobną retorykę można stosować przy instalacji LPG do aut.. Dokładamy coś co zajmuje miejsce i trochę zmienia sposób użytkowania/serwisowania takiego auta (trzeba mieć to na uwadze).. czy to powoduje, że to już nie jest ten model/marka samochodu.
    Trzeba również oddzielić fizykę/konstrukcję od logiki architektury.
    W przypadku Atari, Amigi, C64.. to logika jest najważniejsza, czyli sposób w jaki "rozmawiają" ze sobą specyficzne czipy w danej architekturze..
    Mniej jest istotne, czy coś zostało wetknięte, czy wlutowane. W przypadku samego Atari mamy kilka różnych rozwiązań, które konstrukcyjnie różnią się diametralnie, ale tworzą jedną architekturę:
    -seria 400/800 (dodatkowe porty, sloty rozszerzeń..)
    -seria XL (nowa konstrukcja, zmieniona część układów, inne złącze krawędziowe)
    -seria XE (nowa konstrukcja, część układów innych, kilka rewizji płyt głównych z różnymi rozwiązaniami, inne złącze krawędziowe, model XEGS...)
    W jednej serii dane rozszerzenie można wetknąć, w innej coś dolutować.. jakie to ma znaczenie.. żadne, kwestia rozwiązania technicznego.

    Co do rozszerzeń, to niezgodne z architekturą małego Atari są: Covox, VBXE (jeśli używamy trybów "VGA"), różne wkładane karty z innymi układami dźwiękowymi (AY, SID..), karty, wtyki, które z Atari robią mediaplayera.. itp..

    Sam rapidus jest ok i można go przyrównać do kart rozszerzeń w Amigach opartych o procesory Motoroli (logika działania bardzo podobna).
    W przypadku Amig, problemem stały się rozszerzenia PPC, które przestały być architekturowo zgodne.. to nowa generacja, stąd wytworzył się w tym środowisku podział, na Amigi klasyczne (do MC68060) oraz Amigi NG, od PPC w górę.

    W przypadku Atari nam na razie taki podział nie grozi, no chyba, że ktoś postanowi wetknąć lub wlutować np. malinkę sprowadzając platformę Atari to bycia zasilaczem, klawiaturą i portami na kontrolery, a system odpali w formie emulacji..
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    @Pin: jak zwykle sie myslisz. w latach 80 w produkcjach komercyjnych (sprzedawanych) mozna znalezc przyklady uzywania rejestrow powtorzonych.
    • 15: CommentAuthorRocky
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Co do standardu rozszerzeń, to aktualnie możemy uznać, że mamy dość dobrze okrzepnięty jeden, czyli rozszerzony RAM oraz stereo Pokey.. reszta to extrasy.
    Dodatkowo dorobiliśmy się fajnych rozwiązań I/O (te nie mają nic wspólnego z architekturą) opartych o porty SIO oraz karta..
    Dobrze by było, aby autorzy współczesnych programów brali pod uwagę te elementy.. to dobrze by o nich świadczyło..
    (tak naprawdę wystarczy uważać na kilka adresów)
    Oczywiście znajdą się tacy, co będą mieli to gdzieś, a w śród nich złośliwcy, którzy będą celowo pisać tak kod, aby utrudnić życie posiadaczom jakiegokolwiek rozszerzenia.. (jak ktoś ma Covoxa np. pod $d700 to wystarczy walić coś pod ten adres zmuszając właściciela covoxa do ściszenia dźwięku, twierdząc, że to jego Atari to nie Atari i tak musi być).
    • 16: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    @Rocky
    -seria 400/800 (dodatkowe porty, sloty rozszerzeń..)


    Cięcie kosztów: wywalenie obudowy z blachy pancernej (wymaganej przez FCC), ograniczenie możliwości rozbudowy (pozostało jedno złącze PBI, usunięto wewnętrzne karty, drugi port carta zastąpiono ROMem), uproszczenie konstrukcji przez zastąpienie kilku czipów ogólnego przeznaczenia jednym dedykowanym, wycięcie dwu portów dżojstika i przekierowanie odzyskanych w ten sposób zasobów do sterowania pamięcią. Ustalenie standardu 64kb, poprawiono OS.

    -seria XL (nowa konstrukcja, zmieniona część układów, inne złącze krawędziowe)


    Dalsze cięcie kosztów: wywalenie złącza PBI, dalsza redukcja ilości chipów. Ustalenie standardu 128kb.

    -seria XE (nowa konstrukcja, część układów innych, kilka rewizji płyt głównych z różnymi rozwiązaniami, inne złącze krawędziowe, model XEGS...)


    Z tymi "diametralnymi" różnicami byłbym ostrożny. W zasadzie małe Atari nie zmieniło się od chwili powstania, jedynie potaniano i upraszczano produkcję.
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    d7xx jak najbardziej jest miejscem gdzie powinny pojawiac sie rozszerzenia. tako rzecze atari.
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     

    mono:

    Atari ma otwartą rozszerzalną architekturę i to wyróżnia je wśród innych maszyn z epoki, a wy próbujecie je sprowadzić do poziomu zamkniętej konsoli do gier.

    Krótki:

    Jasne, ale firma Atari projektując tę architekturę w konsekwencji ograniczyła także ramy w których można się poruszać, a przekroczenie których uniemożliwia dalsze używanie, uczciwie, pojęcia "rozszerzenie". Cytując klasyka:

    xxl:

    polski czytelnik myli pojecie rozszerzenie i modyfikacja.

    @Krótki: Oczywiście, to miałem na myśli pisząc że to Atari ustandaryzowało mechanizmy rozszerzania.
    Ale lata '90 zaowocowały modyfikacjami (w nomenklaturze Klasyka), które może nie do końca są po myśli Atari, no ale już są. Musielibyśmy wyrzucić wszystko co było montowane do środka: POKEY-a, 1MB RAM, tego nieszczęsnego QMEG'a i dołożyć go z zewnątrz. O ile wiem nie da się np z zewnątrz zrobić rozszerzenia pamięci kompatybilnego z 130XE (a dokładnie w serii XL się nie da, bo na PBI nie ma sygnału HALT, a w XE się już da bo na ECI jest).
    Trochę szkoda, że twórcy 1088XLE zaprzepaścili dziejową szansę na ustalenie nowego standardu złącz bo można było tam dodatkowo wyprowadzić różne pomocne sygnały (np. sygnały do tworzenia obrazu) właśnie dla urządzeń. No ale przepadło.
    Zresztą narzekalibyście że tworzą nowe standardy :)

    Krótki:

    Dla mnie jedyne rozszerzenia leżące w obszarze zainteresowań to te, które nie wymagają otwierania obudowy. Architektura systemu była na tyle dobrze zaprojektowana, że naprawdę nie trzeba wychodzić poza PBI/ECI żeby zainstalować stereo, dodatkowy RAM albo koprocesor graficzny.

    Kłopot polega na tym, że tu są dwie opcje:
    1. Koprocesor który przygotowuje dane dla pary ANTIC+GTIA (to potrafi np. blitter z VBXE).
    2. Koprocesor, który generuje nowe tryby i rozdzielczości - to urządzenie musiałoby generować kompletny obraz. VBXE czy Sophia zastępuje GTIA a więc korzysta z danych wewnętrznie wysyłanych przez ANTIC i nie pojawiających się na zewnętrznej szynie. Tu bez modyfikacji się nie obejdzie. Inaczej trzeba by wziąć złożony sygnał wizji ze złącza monitorowego, rozebrać go i dopiero wygenerować swój. Można, ale modyfikacja jest prostsza.

    Z mojego punktu widzenia rozszerzenia są wygodniejsze, bo wystarczy że kupię urządzenie i podłączę do Atari.
    Modyfikacja wymaga, żeby ktoś mi to zainstalował w środku, a wtedy przez jakiś czas nie mam komputera.
    Ale dla mnie to wszystko to ciągle jest Atari :)

    Wydaje mi się, że powoli trend się zmienia i będziemy mieli coraz mniej do czynienia z modyfikacjami, a coraz więcej z rozszerzeniami.
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    > Wydaje mi się, że powoli trend się zmienia i będziemy mieli coraz mniej do czynienia z modyfikacjami, a coraz więcej z rozszerzeniami.

    wiec problem Ultimate zniknie, jak i on sam ...
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Z nowszych wynalazków "Sio2sd" jest spoko. Nie pamiętam, aby coś mi się spod niego nie ładowało...
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Xxl, a powiedz mi, tak z ciekawości - w jakich programach, czy może grach używano wg. Ciebie czegoś innego niż d301?? Bo generalnie, wszystkio u mnie działa. Oprócz oczywiście Twoich produktów, bo tu bywa różnie.
    • 22: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Dec 2019
     

    xxl:

    wiec problem Ultimate zniknie, jak i on sam ...

    Aaaaaa. No to powiedz wprost, że produkty określonych marek Ci nie odpowiadają, a nie toczysz prywatną wojnę pod płaszczykiem wojny ideologicznej :)
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    co za bzdure wymysliles :-)

    nie odpowiada mi modfikacja ktora podczas dostepu do rejestrow powtorzonch czipow atari zawiesza komputer.
    • 24:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Ja tylko dopowiem, że mi też taka modyfikacja się nie podoba. A skoro ja tak uważam i jest co najmniej jeszcze jedna taka osoba, to na pewno są też inni, którzy zauważają, że coś tu jest nie ten teges. Wszystkie inne rozszerzenia RAM w zasadzie lubię, nie spotkałem takiego drugiego jak U1MB, które by mnie tak odrzucało. A szkoda wielka, bo jako najpopularniejsze i chwilowo jedyne chyba dostępne w stałej sprzedaży, mogło by szanować użytkownika końcowego.
    • 25: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Więc jakie rozszerzenia pamięci są bardziej kompatybilne?
    • 26:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Najlepiej takie na płytce uniwersalnej wg schematu Jera lub Pasia polutowane w roku 2001 :D Ubaw po pachy był z tymi wszystkimi kabelkami do scalaczków i SIMMa, a jaka niezawodność po otwarciu kompa ;-)

    A tak poważnie, od wielu już lat zarówno w 800XL i 130XE mam 1088KB wg schematu Pasia zmontowane na płytce od Pajero i chwalę sobie :-)
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    @XXL - to podasz te tytuły?
    • 28: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Hmm....

    Maszyny Jay Minera widać mają coś w sobie. Tutaj równie pasjonująca dyskusja u młodszej siostry: ->link<-

    :)
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    @Pin: oczwiscie, przykladowo BountBob w oryinalnym wdaniu wykorzystuje rejestry powtorzone wszystkich czipow atari
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    W oryginalnym? Czyli jak, ktoś to ostatecznie poprawił? Sprawdzę dziś na ALTIMEJCIE :)
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    tak, koniecznie sprawdz na spatchowanej wersji :-)
    • 32: CommentAuthorRocky
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    Ultimate daje jedną niesamowitą rzecz niedostępną w innych rozszerzeniach.. brak potrzeby psucia obudowy..
    Ja osobiście mam wiele ustrojstw w środku, ale udało mi się uniknąć jakiejkolwiek modyfikacji obudowy..

    Ultimate daje mi możliwość sterowania praktycznie wszystkim.. niestety oprócz Covoxa.. niby jest opcja tylko ON/OFF, ale Lotharek twierdzi, że nie da się tego użyć?? Przydałoby się tak jak w VBXE, ustalenie adresu+disabled, choć w praktyce pozostaje $d700, które może być zakłócone prze niektóre programy pod VBXE adresujące na tej stronie.

    Może temat zgłębię na zlocie.
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    robi sie coraz dziwniej :-)

    > Ultimate daje jedną niesamowitą rzecz niedostępną w innych rozszerzeniach.. brak potrzeby psucia obudowy..

    zastanawiam sie czasem czy nie robisz sobie jaj...

    naprawde inne modyfikacje zawsze wiaza sie z psuciem obudowy?
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Ultimate jest po pierwsze NIEOPROGRAMOWANYM jeszcze freezerem tak przy okazji. Jeśli się komuś zachce, to w przyszłości będzie możliwość wykonania SAVESTATE dla dowolnej gry ;) W świetle obecnych i przyszłych zastosowań nie przeszkadza mi bzdurne i irracjonalne pitolenie koszernego purysty, czy tam nawet dwóch. Jeśli wam Panowie i Panie przeszkadza coś w ULTIMEJCIE, to nie kupujcie, a jak macie to wyrzućcie i zdeptajcie jako element całkowicie niekoszerny i niepotrzebny.
    • 35: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    1. jako jedne nie niszczy obudowy
    2. w przszlosci bedzie mozna ....

    cos jeszcze?
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    tak. Bounty Bob zassany właśnie z netu:

    1. odpalił na U1MB
    2. odpalił na 65c816 (jak 98% programów)
    3. odpalił spod Sparta DOS X
    4. odpalił z HDD

    Mam coś jeszcze do tego konfigu dołożyć? ... bo nie wiem czy oryginalny zafoliowany zasilacz mi się nie stopi ;)
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    .. nie ma więc o co kruszyć kopii ;)
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    ale jestes dobry. jak zaladowales .casa ?

    to w koncu dowiodles ze nie korzystano z rejestrow powtorzonych?
    • 39: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Co definiuje "to jeszcze Atari"? :
    Wrzutnia na wyngiel...;)
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    XXL - być może dowiodłem, że ktoś normalny poprawił babola i opublikował działający poprawnie plik w sieci.
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Ilmenit, to teraz masz niezłą z tego wszystkiego tu bekę raczej ;)
    • 42: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Dec 2019 zmieniony
     
    to nie babol. ta gra byla sprzedawana w takiej postaci. i dziala.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Ludwiku Dorn i psie Sabo. Nie idźcie tą drogą :)
    • 44: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Dec 2019
     
    xxl: mając "klasyczne" rozszerzenie ramu np. simm 1MB, żeby to wyłączyć trzeba wstawić fizyczny przełącznik lub może i dwa, aby wybrać stock, 512kB lub 1MB.. mając stereo też trzeba je jekoś wł/wył.. kolejny pstryczek.. chcesz więcej OSów.. kolejne pstryczki i dziury w obudowie.

    Będziesz na zlocie to zobaczysz, że u mnie nie ma żadnej modyfikacji obudowy.. a złomu pod maską mam sporo.
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Dec 2019
     
    antonia ma to samo, nie zawiesza kompa i tez mozesz konfiurowac bez przelacznikow na obudowie.

    nie przekonales mnie ze u1mb jest jedna modfikacja ktora nie wymaga psucia obudowy.
    • 46:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime6 Dec 2019
     
    Mam 65XE swoje w oryginalnej obudowie, która nie ma żadnej modyfikacji, żadnych dziur, przełączników itp. W środku mam SIMMexp 1MB, włączony na stałe, bo jest to rozszerzenie zaprojektowane w taki sposób, że WSZYSTKO na nim działa i nie ma kompletnie powodu, żeby je wyłączać. Mam cały czas włączone i w niczym nie przeszkadza. Mam też w środku 4xOS, do którego skonstruowałem elektroniczny przełącznik, przełącza się z klawiatury, montaż jest bardzo prosty, niebawem opublikuję układ, na razie nie miałem czasu tego porządnie opisać.
    Podstawowym OS-em jaki używam jest QMEG, który ma wbudowanego freezera działającego rewelacyjnie i bezbłędnie, a savestaty z gier mogę sobie robić już od dawien dawna, więc temperatura mi się nie podniosła od rewelacji, że U1MB jest prawie freezerem, który będzie być może w przyszłości pozwalał się uruchomić pod warunkiem, że ktoś go łaskawie oprogramuje albo i nie:-)
    • 47: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Dec 2019
     
    Antonia ok.. choć mało wygodna jest konfiguracja poprzez wczytywany program..
    Ultimate potrafi też sterować VBXE i stereo, ma też opcję całkowitego wyłączenia Rapidusa oraz wiele przydatnych ficzerów..
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Dec 2019
     
    probowalem sobie przpomniec ile razy potrzebowalem konfigurowac vbxe, pamiec, OS... nie przypominam sobie

    nie przekonujesz mnie

    tak jakby sprzedawca samochodu reklamowal Ci go tak: kup, super bryka bedziesz sobie ja mogl myc kiedy chcesz.

    :/
    • 49:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime6 Dec 2019
     
    Miałem kupić właśnie U1MB do swojej 130-stki, ale teraz się zastanawiam czy nie lepiej w coś innego zainwestować. Mam SiDE 2, ale bez U1MB nie można uruchamiać plików atr.
    Czy jest jakieś inne rozwiązanie, aby z Side 2 dało się uruchomić plik atr?
    • 50: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Dec 2019 zmieniony
     

    Mq:

    W środku mam SIMMexp 1MB, włączony na stałe, bo jest to rozszerzenie zaprojektowane w taki sposób, że WSZYSTKO na nim działa i nie ma kompletnie powodu, żeby je wyłączać.

    Jeśli Twoje rozszerzenie jest kompatybilne z tym, to nie jest ono kompatybilne z 130XE i może sprawiać kłopoty programom wymagającym oddzielnego dostępu ANTIC-a i CPU do pamięci.
    Jeśli jest kompatybilne z 130XE, to poprosiłbym o jakiś opisik, to wrzucę do Atariki.

    Edit: Już znalazłem - to jest rozszerzenie Pasiowe, które linkowałem.