atarionline.pl Nowa gra "Golden Ticket" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Dec 2019
     
    Ponieważ nowa gra Bocianu i jego kolegi wzbudziła spore zainteresowanie (moje też) to proponuję rozmowy o niej toczyć tutaj.

    Bocianu na zlocie opowiedział mi sporo ciekawych rzeczy o projekcie, chciałem to nagrać jutro w Katowicach, żeby się z Wami podzielić, ale niestety, Wojtek jutro tam nie dotrze. Wymyślimy inny sposób, żeby go przesłuchać na okoliczność... :D

    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    3x sprawdzałem jak to oglądałem czy aby na pewno chodzi o to, że będzie z tego gra bo nie mogłem uwierzyć.

    Jak już uwierzyłem to mysłałem, że to jakieś Paper Please będzie, ale ku mojemu zaskoczeniu będzi to coś co mnie bardziej interesuje! :D

    Styl graficzny po prostu rewelacja, uwielbiam od poierwszego wejrzenia! :D Muza czad! Normalnie jakiś złoty okres dla Atari idzie.

    Do tego @bocianu pokazał się od takiej strony, że lubi dopieszczać produkt więc o jakość jestem spokojny.
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Zapowiedź gry całkiem intrygująca, a kto tak ładnie rysuje?
    • 4:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Zapowiada się świetnie. A jakiego typu będzie to gra, jak się w to będzie grało? I w jakim trybie graficznym?
    • 5: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Szacun Bocianu! Zapowiada się świetnie, w ogóle ostatnio poziom wszystkiego na A8 rewelacja, tak jak pisałem C64 osiągnęło już n niemal maximum a A8 będzie swoje maximum dopiero odnajdywał, powodzenia dla Twórcy/Twórców
    • 6: CommentAuthordrakon
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Jeżeli gra będzie trzymać taki klimat jak teaser, to dla mnie to będzie bomba.
    • 7:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    3.2.1... może czas zacząć już narzekać? :)

    Np. Czemu to jest tak mało kolorowe, czemu to nie będzie działało na xxyy konfigu, czemu używa trybu xxx zamiast yyy.... i czemu tam są turbany...

    A poważnie, fajnie się zapowiada.
    • 8: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Kurcze,za dużo kolorów :-D
    • 9:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Po pierwsze bardzo mnie cieszy, że się Wam podoba klimat/pomysł. Mnie tez pomysł się bardzo spodobał, i stąd w ogóle plan aby się za to zabrać. Bo sama idea i uniwersum nie jest mojego autorstwa i tutaj od razu odpowiedź, kto jest autorem grafik.

    Autorem grafiki i pomysłodawcą całego miejsca którym jest kompleks K-12 jest Grzegorz Bobrowski. Grzegorz jest grafikiem/ilustratorem i sam kompleks wymyślił już kilka lat temu. Nie jest w żaden sposób związany z Atari i pikselowanie grafik było dla niego zupełnie nowym doświadczeniem :)

    Sam Kompleks K-12 to dystopijne miejsce, w którym maszyny przejęły kontrole nad światem. Ludzie są wykorzystywani jako siła robocza, jest ogólny zakaz cieszenia się, uśmiechania i wyrażania wszelkich emocji/uczuć które mógłby odróżnić ludzi od maszyn. Nas ogólnym porządkiem czuwa instytucja "APARÅTU", w której każdy po części ma swój udział, obywatelsko donosząc i raportując wszelkie akty niesubordynacji. Ludzie lojalni wobec "Aparåtu" mogą liczyć na pewne przywileje. Wszyscy obywatele są nieustannie inwigilowani i oceniani przez maszyny. Twój los zależy od Twojej przydatności. Stan ten trwa już od tak długiego czasu, że nikt nie pamięta aby kiedykolwiek było inaczej. Same maszyny są już dosyć stare i zawodne, mogą się zacinać i psuć, co daje dodatkowe wrażenie rozkładu i upadku. Jednak pomimo pozornego rozpadu, "Aparåt" wciąż trzyma się mocno, więc jakikolwiek opór jest bezcelowy... prawie bezcelowy ;)

    Kompleks, jako koncept miał już swoją premierę w serii wystaw obrazów i grafik stworzonych przez Grzegorza, zawierających ilustracje z życia kompleksu. Ciekawscy mogą znaleźć kilka rysunków z kompleksu na stronie Grzegorza: ->link<-
    , albo na jego profilu na Facebooku: ->link<-

    Sam pomysł stworzenia gry w uniwersum Kompleksu pojawił się kilka miesięcy temu. Ustaliliśmy sobie pewien zarys fabuły i zaczęliśmy tworzyć scenariusz. Za wiele nie będę zdradzał, bo odkrywanie świata kompleksu, chcę pozostawić graczom. Podam tylko kilka faktów, które wiadomo już teraz:

    - Silnik gry jest już gotowy i działa, pewnie będą jeszcze jakieś drobne zmiany, ale ten etap mam już w 90% za sobą. Aktualny stan prac nad samym scenariuszem określam na jakieś 40%-50%.
    - Gra powstaje na małe Atari, i wydana zostanie na kartridzu. Pomysł wydania dyskietkowego umarł, ze względu na objętość - na chwile obecną jest już około 400kb samych grafik (skompresowanych), oraz prawie 100kb tekstu.
    - Gra nie będzie wymagała żadnych rozszerzeń, jedynie stereo pokey będzie mile widzianym, ale niekoniecznym dodatkiem.
    - Gra aktualnie powstaje w polskiej wersji językowej, ale wydana zostanie równolegle w dwóch językach (drugi to angielski)
    - Gra będzie przygodówką/paragrafówką, jednak są w niej zaimplementowane pewne innowacyjne rozwiązania, takie jak na przykład upływ czasu, oraz cykl dnia, determinujący pewne zdarzenia w poszczególnych lokacjach. Są tez inne ciekawostki których nie chcę na razie zdradzać.
    - Gra będzie miała kilka różnych zakończeń, zależnych od podjętych przez nas decyzji, więc w przeciwieństwie do innych paragrafówek, będzie miała większe "replayability"
    - Będzie dużo czytania, więc jak ktoś nie lubi to trudno :)
    - Gra będzie całkowicie w hi-resie, i nie będzie "kolorowa" (można już narzekać).
    - Muzykę do gry (podobnie jak do trailera) będzie robił LiSU, aczkolwiek w trakcie samej rozgrywki tej muzyki nie będzie wcale dużo (ale cicho tez nie będzie).
    - Planowany termin wydania gry to lato 2020, ale wiadomo jak to bywa z terminami :D

    na razie tyle, można śmiało pytać o różne rzeczy i zwyczajowo narzekać.
    • 10:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Bocianu, mam pytania techniczne, bo interesuje mnie sposób wydania.
    Czy wersja na kartridżu, to będzie kartridż dedykowany zaprojektowany specjalnie dla tej gry, czy może będzie to w formie wsadu do któregoś/którychś popularnych multikartridży?
    Tu też pytanie o możliwość gry np. na emulatorze (ja co prawda nie gram na emu, ale interesuje mnie całościowo koncept wydawniczy tego typu gier).
    I dodatkowo: czy przewidujesz również możliwość zrobienia plikówki pod rozszerzoną pamięć? (niekoniecznie darmowej)
    • 11: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    hmmm ustawiłem pamięć 320kb compy shop, teraz rusza, ale wywala sie po pierwszym ekranie, w sensie napisy kaszania sie juz w 2gim ekranie, potem puzyka zaczyna trzeszczec jak na popsutym cd romie, ekran w ogole robi sie na stale czarny, czy powinienem ustawic cos z tego ?
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    astrofor? to jest MAC? a emulator to ?
    • 13: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Tak mac emulator:
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    @astrofor: nie znam tego emu, ale widze ze te rozszerzenia to karty do 400/800 - to chyba nie to samo to rozszerzenia XL/XE. Ale sie nie znam :D

    @Mq: Co do strony technicznej to jeszcze nie zapadły żadne decyzje, czas na to przyjdzie jak będę miał skończony projekt i znał jego rozmiar. Na razie zbudowałem to tak, że każda lokacja może być doładowana jako jeden binarny plik, zawierający grafiki, teksty i wybory możliwe w danej lokacji. Taka budowa umożliwi mi łatwiejsze operowanie danymi na późniejszym etapie.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Ten emulator to skomplikowana nakładka na atari800.
    • 16:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Z ciekawostek, załączam jeszcze fizyczne szkice Grzegorza, na podstawie których pikselowane są grafiki na Atari. Myślę, że jak uda się wydać grę na fizycznym nośniku, to dołączymy do pudełka sporo fajnych artworków ;)
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Jednym słowem BOMBA! :D
    • 18: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    Super fajnie by było gdyby silnik do tej gry byłby do dość łatwego powtórnego wykorzystania. Możliwość stworzenia gry tekstowej z dużą ilością contentu i grafiki, to było by marzenie wielu ludzi tworzących na atari (a przynajmniej moje na pewno).
    W przyszłości napewno było by ekstra, aby powstał jakiś modern webowy port ej gry, grafika atari jest super i retro, ale mając autora ślicznych grafik chętnego do stworzenia gry, szkoda było by nie wykorzystać w 100% tego potencjału.

    ps. javascript do tworzenia outputu asemblerowego na atari - dla mnie bomba. Pewnie wielu konserwatystów zgrzyta głośno zębami.
    • 19:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    @astrofor: narzędzie do budowania przygodówek od dawna czeka na kogoś, kto je ujarzmi i pokaże moc:
    ->link<-
    :)
    Do bojuuu!
    • 20:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    astrofor: no to chyba Twoje marzenie się spełnia, bo wszystkie lokacje do gry są tworzone własnie jako pliki JSON, a potem konwertowane specjalną aplikacją (javascript), która pakuje teksty i grafiki do binarnych paczek zaciąganych przez aplikacje na Atari :) Apka ta umożliwia też ogranie wszystkich lokacji w przeglądarce, przed ich eksportem do Atari, czyli niejako "webowy port" powstaje równolegle z grą na Atari ;)

    Udostępnię wszystko wraz ze źródłami gry po premierze.
    • 21: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    @Dracon: super, ale dla mnie to troche za wiele. Jak widzę dll plus , visual coś tam , to zapala mi się w głowie czerwone światełko - no fun. Poza tym to są już bardzo konkretne zdefiniowane rozwiązania na konkretną platformę.
    Oczywiście, nie zmienia to faktu że bardzo doceniam ludzi projektujących tego rodzaju rpgowe frameworki.
    Szczerze mówiąc potrzebuję:
    - możliwość deklarowania dużej ilości pamięci na zmienne w mad pascalu, około 200kb na przykład.
    - coś jak to :
    procedure TitleScreen;
    var i:byte;
    begin
    InitGraph(8);
    Pause;
    nmien := $40;
    color2 := 0;
    color1 := 0;
    Move(pointer(TITLE_BASE),pointer(savmsc + (40 * 8)),5840);
    for i:=0 to 12 do begin
    color1 := i;
    Pause(2);
    end;
    readkey;
    for i:=12 to 0 do begin
    color1 := i;
    Pause;
    end;
    end;
    ale z możliwością zamiany obrazka, chodzi o to żeby możana było zaminić zasób TITLE_BASE.
    - tryb hires gr8 , albo inny łądny graficzny z możliwościa paru lini zwykłego tekstu pod obrazkiem.
    Moim zdaniem to minimum pozwoliłoby programować sporo fajnych gier dla osób programujących, ale minimalnie wtajemniczonych w atari.
    • 22:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    @bocianu, te grafiki kolegi od grafiki są super. Pisanie gier tekstowych/paragrafowych/przygodówek point&click itp. nie jest w zasadzie trudne od strony oprogramowania, natomiast całą robotę w takich grach robi dobra grafika i scenariusz, rozmyślne zagadki itd. Już po zajawce widać, że wzięli się za to ludzie inteligentni, więc widać też, że tutaj powstanie na prawdę super produkcja, trzymam kciuki i dodaję sobie z tyłu głowy temat do śledzenia.
    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    @bocianu
    "Sam Kompleks K-12 to dystopijne miejsce, w którym maszyny przejęły kontrole nad światem. Ludzie są wykorzystywani jako siła robocza, jest ogólny zakaz cieszenia się, uśmiechania i wyrażania wszelkich emocji/uczuć które mógłby odróżnić ludzi od maszyn. Nas ogólnym porządkiem czuwa instytucja "APARÅTU", w której każdy po części ma swój udział, obywatelsko donosząc i raportując wszelkie akty niesubordynacji. Ludzie lojalni wobec "Aparåtu" mogą liczyć na pewne przywileje. Wszyscy obywatele są nieustannie inwigilowani i oceniani przez maszyny. Twój los zależy od Twojej przydatności. Stan ten trwa już od tak długiego czasu, że nikt nie pamięta aby kiedykolwiek było inaczej. Same maszyny są już dosyć stare i zawodne, mogą się zacinać i psuć, co daje dodatkowe wrażenie rozkładu i upadku. Jednak pomimo pozornego rozpadu, "Aparåt" wciąż trzyma się mocno, więc jakikolwiek opór jest bezcelowy... prawie bezcelowy ;)"

    Fabuła to trochę taki miks Equilibrium i Flashback,a szkoda,przecież można coś zupełnie oryginalnego wymyślić,ale z opisu to i powróżyć można,w każdym razie trzymam mocno kciuki,fajny ambitny projekt .
    • 24:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    IRATA: też bardzo żałuję że nie udało się nam wymyślić nic oryginalnego. Może następnym razem.
    • 25:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    @bocianu
    Podziwiam twoje opanowanie.

    @IRATA4
    Podziwiam to, że jeszcze żyjesz.
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    bocianu : takie fakty.
    "Film przedstawia orwellowską wizję przyszłości. W XXI wieku wybucha III wojna światowa. Ludzkość dochodzi do wniosku, iż nie da rady przetrwać czwartej. Dlatego postanawiają pozbyć się zarzewi wszystkich konfliktów – emocji.

    W mieście-państwie Libria ludzie raz na dobę przyjmują dawkę leku zwanego Prozium. Lek ten absolutnie tłumi negatywne emocje, a inne wygłusza. Ma to prowadzić do absolutnego ujednolicenia społeczeństwa. Państwem rządzi Ojciec – odpowiednik Wielkiego Brata, oraz jego zastępca – Konsul.

    Obywateli nadzoruje specjalnie powołana instytucja – Tetragrammaton, podlegająca Ojcu i Konsulowi, której członków nazywa się Klerykami. Klerycy niszczą wszelkie przejawy wolnej woli, jak również wszystkie dzieła poprzedniej kultury – filmy, książki, obrazy itd. Buntownicy ukrywają się w Nether – ruinach dawnej metropolii, poza obrębem Librii."
    • 27: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Nie wiem czy tak łatwo wymyślić coś bardzo oryginalnego. Zresztą w scenariuszu liczą się bardziej szczegóły. Na przykład anty-utpopijnych filmów przez badziewne kicze jak igrzyska śmierci, przez przecietne Equilibrium, do na przykłąd genialnego Brazil. wszystko to w sumie podobny pomysł. Poza tym "stare i zawodne maszyny co się psują", zaimlementowane na 8mio bitowcu już same w sobie są formą wysublimowanego żartu i dają klimat. No i oczywiście pod tym wszystkim może kryć się jakieś drugie dno, o którym gracz dowie się w pewnej fazie rozgrywki, na przykład APARÅT nie jest maszyną, tylko chorym na nowotwór mózgiem człowieka , rozrastającym się do absurdalnych rozmiarów i podtrzymywanym przy życiu przez maszynę. W tym urok gier fabularnych. Także także trzymam kciuki.
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    spoko, przecież nie mówię że kalka,ale mocno zauważalne podobieństwa które rzucają się w oczy od razu dla osób które lubią podobne klimaty.
    • 29: CommentAuthorsis101
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    I zaczyna się zaś pi. o Szopenie jak w temacie Alberta. Masakra co do niektórych z recydywy nie ma wyjścia.
    • 30: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    pewnie chcielibyście dać Iracie ;)

    • 31: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    @ ccwrc
    to groźba?
    czy mam się zabić za prawdę ?
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019
     
    @tebe ale w tych zawodach @IRATA4 mógłby oddać jak nie powalisz pierwszym plaskaczem a kawał chłopa z niego ;)

    Chyba czas jak zapaśnicy mostkować na karku z obciążeniem by znieść taki pojedynek :D
    • 34:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Dec 2019 zmieniony
     
    Uwielbiam wspomniany film "EQUILBRIUM" i jeżeli faktycznie okazuje się, że omawiana w tym wątku gra ma sporo z jego ducha to super. W ogóle nie przeszkadza mi to "pokrewieństwo". ;)
    • 35:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    Jako że rok 2020 się skończył, czuję się zobowiązany przeprosić, że nic się nie dzieje z tytułem, na który wiele osób ostrzyło pazurki. Prace stanęły jakiś czas temu z powodów nieistotnych dla tego wątku, ale mocno wierzę, że jeszcze wrócimy do tego projektu z kolegą Grebem, bo szkoda ogromu pracy który już był włożony. Silnik gry jest kompletny, nie udało nam się jeszcze skończyć całości ambitnego scenariusza i grafik. Chociaż ogólny zarys wszystkich ścieżek fabularnych mamy... no, trzymam nadal kciuki i nadal wierzę, że tytuł uda się dokończyć. Będę meldował.
    • 36: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    No niby gra miała być gotowa na jesieni 2020, także na razie minimalne opuźnienie. Zresztą wydawanie gier w terminie jest słabą strategią, teraz modzie jest podobno dmuchanie baniek marketingowych - patrz redsi. Zresztą to że gra nie jest wydana nie znaczy że nie można uwolnić silnika na przykład ;) Trzymam kciuki za projekt.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    To dalej trzymam kciuki! :)
    • 38: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    nie spieszcie się, gra na pewno będzie super, powo!
    • 39: CommentAuthortomaswoj
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    Samuraju, lepiej poświęcić nieco więcej czasu i dopracować ją na poprzednich generacjach, niż żeby miała się scinać czy żeby trzeba było ściągać od razu jakieś wielkie pacze.

    A na poważnie - trzymam kciuki, zapowiada się smakowicie. Na dobre rzeczy trzeba po prostu poczekać.
    • 40:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Jan 2021
     
    Dzięki za dobre słowa.

    No ja też nie chce porzucać tego projektu, bo lubię robić rzeczy do końca. Ale widocznie taki los, że ten akurat projekt musi jeszcze trochę poczekać ;)

    Za to inny projekt poszedł w tym czasie mocno do przodu i jak utrzymam tempo, to na wiosnę pokaże Wam chyba całkiem fajną grę na nasze małe Atari. Feedback od testerów jest optymistyczny, więc chyba szykuje się przyzwoita pozycja dla fanów action-adventure :D
    • 41:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Jan 2021
     
    Ja bym nawet powiedział, że szykuje się hicior:-) Nie żebym coś wiedział, ale coś tam wiem, więc nic nie powiem:-), tylko lekko podkręcam atmosferę:-)