atarionline.pl Gravity Worms - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Ilmenit - sprowadzanie sytuacji z xxlem do tego, czy używanie nielegali jest przydatne czy nie, jest banalizowaniem tematu. To nie jest też sprawa tego, czy xxl ma do czegoś prawo czy nie, bo nie widziałem tu nikogo, kto by zaprzeczał.

    Sprawa polega na tym, że kolega xxl sam modyfikuje gry, korzysta z cudzego kodu w swoich grach, korzysta z tytułów cudzych gier, łamie prawa autorskie, bo żadnych zgód na to nie ma - a jednocześnie nazywa opryszkiem vel bandziorem kogoś, kto jemu zmienił w kodzie 4 bajty. Wtedy nagle powołuje się na "prawa autorskie". Takim tokiem rozumowania to sam jest bandytą i opryszkiem. Nie wiem jak Ty, ale ja się nie zgadzam na nazywanie tak osób modyfikujących gry czy robiących konwersje bez wyraźnej zgody autora.

    To nie tylko hipokryzja. To niebezpieczny precedens dla naszej niszowej społeczności. Duża część zabawy w retro to modyfikowanie cudzych programów - czy to robienie hacków czy poprawek (np. Moon Patrol Redux), czy robienie konwersji. Do tego archiwizacja plików. Tak po ludzku, nikomu to szkody nie przynosi i zdecydowana większość autorów to rozumie, a nawet jest zadowolona, bo też z tego korzysta. Ale przy którejś takiej kolejnej awanturze sprawy mogą zostać pchnietę dalej i ktoś podejmie krucjatę walki z archiwami Atarimanii, Fandala, AOL - żeby usunąć większość programów. Naprawdę tego chcemy, żeby z powodu czyjegoś ego poszła taka wojna w społeczności, że kamień na kamieniu nie zostanie?
    • 2: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @Kaz - przekonałeś mnie :)
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    > XXL na konkurencyjnym forum napisał, że adresy PORTB losuje podczas kompilacji, więc trzymajmy kciuki, bo masz 50% szans, że wersja cartridżowa będzie zawierała PORTB z przedziału $d300-$d37f

    splciles temat. podalem przklad i napisalem ze nie ma tu wprowadzonch zmiennych zeby nie zaciemniac idei.
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    > Programuję 6502 od 25 lat, więc miałem sporo czasu, żeby zaglądnąć na nielegale, nawet kontemplowałem ich użycie w praktyce, ale po wstępnej podjarce nie znalazłem dla nich zastosowania.

    mialem bardzo podobne zdanie na ich temat po lekturze artykulow z epoki, wlasciwie zawsze blednych. dopiero ostatnie opracowania rzucily zupelnie nowe swiatlo na ten temat przklad:
    ->link<-

    na drugim forum jest watek o ich uzywaniu w kontekscie skracania lub przyspieszania kodu
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @Mono: moze wady GTIA tez nie powinno sie naprawiac?
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @Kaz: a w przpadku wyraznego zakazu autor tez? :-)
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    Co by się stało z The C-64 Scene Database ->link<- przy takim podejściu? Tam programiści się wręcz śmieją z tego, że czasem jeszcze tego samego dnia wpadają 2-3 cracki ich pracy dodające tylko intro do gry ;) To po prostu element folkloru.
    • 8:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Mono: Jeśli wyjdzie nowy rdzeń ( nazwijmy to poprawny) - to uznam to za rozwiązanie problemu po stronie rozszerzenia. Kto będzie chciał ten uaktualni sobie rdzeń (w jakiś tam sposób). I uważam, że wtedy XXL powinien odpuścić. Bo dzięki jego upartości został poprawiony błąd (który kiedyś w przyszłości może być problemem sprzętowym z innym rozszerzeniem).
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @xxl: To leży w gestii użytkownika. Bo widzisz - gra zadziała na wadliwym GTIA :)
    A ty robisz wszystko żeby utrudnić życie UŻYTKOWNIKOM Twoich zresztą programów (!). Sam sobie kręcisz bat na siebie, a najzabawniejsze jest to, że Twoim katem będą potencjalni UŻYTKOWNICY Twoich programów. Potencjalni, bo mimo że nie musisz, to im właśnie utrudniasz życie. Bardzo mnie dziwi że tego nie widzisz.
    • 10: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @maly_swd: Oczywiście. Chodziło mi o ukazanie jak bardzo problematyczna jest poprawka rdzenia z punktu widzenia użytkownika (a nie konstruktorów). Znacznie prostsze jest adresowanie PORTB pod adresem $D301, no ale jeśli programista stwierdził że nie, to nie. Cierpi user.
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @mono: moze nie zadzialac... np. kolizje dzialaja inaczej...
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    I znów, szukanie logicznych wytrychów i wykrętów, 1 post mono odpisany, drugi nie :-)
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @xxl - powinieneś iść w stronę polityki, tam znalazł byś miejsce :)
    • 14:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Obstawiam, że przez takie durne pisanie (każdego) odejdzie ze "sceny" kilku ludzików, którzy coś robili.

    :( Smutne.
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    @maly_swd jeżeli odejdzie to dlatego, że szukali tylko pretekstu ku temu, także co nieuniknione to nieuniknione :]

    Jeżeli @xxl jest ciekaw opinii osoby postronnej na temat jego umiejętności to ze swej strony mogę powiedzieć, że są wybitne, prześledziłem jego dokonania czytając archiwa AOL. Jeżeli interesuje go czy ubijanie konkretnego rozszerzenia jest OK, to uważam to za bezsensowne zachowanie. Jeżeli by przypadkiem pytał co myślę na temat jego powoływania się na "prawa" etc. to uważam, że to wypinanie się na całe legacy sceny 8-bit.
    • 16:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Tu jest kilka powodów:
    1. Ktoś "rozpruwa" jego twórczość - która jeszcze nie jest "wydana" - crackowanie
    2. Walczy z twórcą rozszerzenia (a tamten nie chce/nie może) wydać poprawki - albo to olewa? Nie znam drugiej strony (może by napisał jak on to widzi). Wiem, Mono już wyjaśnił problem. Ale można go łatwo rozwiązać wydając nowy rdzeń. I wtedy XXL powinien się ustosunkować - czy dalej walczy czy uznaje to za wyciągniętą rękę i też robi ukłon (np robi wybieraczkę d3xx - tak jak wybieraczka banków).
    3. Nagonka na xBiosa
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Jan 2020
     

    maly_swd:

    Wiem, Mono już wyjaśnił problem. Ale można go łatwo rozwiązać wydając nowy rdzeń.


    A faktycznie czytałeś co mono Ci wyjaśniał, skoro po tym napisałeś o łatwym rozwiązaniu?

    mono:

    @maly_swd: Poprawka nie jest związana z flashowaniem ROM-ów, a z przeprogramowaniem wsadu FPGA.
    No to wyobraźmy sobie że Candle zrobi rdzeń, udostępni go (w porozumieniu z Lotharkiem) jako plik, a 3000 użytkowników pobierze IDE (Xilinx, Altera czy co tam było użyte), kupi za $70 programator, rozkręci swoje Atari i przeprogramuje rdzeń... A jeśli na płycie nie ma złącza to sobie je samodzielnie dorobi.
    Ile osób sobie zepsuje U1MB w międzyczasie (więc sprzęt trafi finalnie do Lotharka)? Ile osób w ogóle potrafiłoby to samodzielnie przeprogramować? Już sobie wyobrażam, jak zwykły użytkownik Atari nie mający pojęcia o elektronice i wyciągający je po to, żeby pograć 2h na weekendzie kupuje lutownicę, programator, kabelki, lutuje przelotki, złącza i elementy SMD.
    Inną opcją jest oczywiście zalanie Lotharka 3000 Atarek z żądaniem updatu rdzenia. Wysyłka, transport, poczta zgubi itd.
    Mądre to xxlowe podejście?
    • 18:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Wow. To byłby hit. Wybieraczka "Którego PORTB użyć" i tam lista:

    D301
    D305
    D309
    D30D
    D311
    ...
    • 19:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    Jacques: Czytałem. Napisałem o tym również. Że samo wydanie nowego rdzenia uważam za ROZWIĄZANIE PROBLEMU i po tym XXL powinien podjąć gest pojednania. #8 post na tej stronie.
    @Laoo: Wilk syty owca cała i każdy mógłby w przyszłości decydować "co i jak" :D
    • 20: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Odpowiedź Candle'a na AtariAge: ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    @maly_swd
    Acha, czyli rozwiązanie teoretyczne, a w praktyce skrajnie problematyczne dla użytkowników, poza tym bez gwarancji, że ktoś nie znajdzie sobie innej cechy, której się przyczepi i zacznie wykorzystywać, bo logika i dobre intencje już dawno tutaj umarły.
    • 22:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Jacques: Nie, czemu? Będzie nowy rdzeń z poprawkami - kto chce ten "instaluje sobie". A XXL już nie jeździ po $d3xx tylko $d301.
    I "wojna" jest zakończona. Co w tym rozwiązaniu jest złego?
    • 23: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @maly_swd - xxl to kreatywny gość, może ma przygotowaną kolejną rzecz w U1MB, którą będzie wykorzystywał po poprawce PORTB, aby na tym sprzęcie nie działało? ;)
    • 24:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    To co opisał mono, czyli cały korowód z przeprogramowaniem FPGA, w dodatku to co napisałem powyżej o znalezieniu kolejnego "haka" i to, że rozwiązanie to tylko Twój scenariusz, a nie dogadana umowa, a dobrych intencji wobec użytkowników U1MB/Incognito już zakładać chyba nie można.
    • 25:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Jacques: Dajmy szansę XXLowi - to mądry gość:) Obecnie jestem po jego stronie. Ale jeśli nie wyciągnie ręki po wydaniu np "nowego rdzenia" lub jakiejkolwiek próby rozwiązania problemy przez twórcę U1MB... wtedy idę do obozu który linczuje XXLa.

    Dajcie chłopakowi szansę. Co Wy na to?
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    @maly_swd ale przecież niech @xxl pisze jak mu wygodnie tylko niech później nie ciska się o prawa autorskie gry freeware bo to rozwali cały system.
    • 27:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    @zbyti to też jest złożony problem. XXL nie ciskał się na początku - tylko poprosił grzecznie o usunięcie (do czego ma 100% prawo i powinno być to uszanowane). To że później wyszła "pyskówka" to inna sprawa.
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    @maly_swd ja to wszystko rozumiem oprócz jednego: dlaczego człowiek, wydawało by się świadomy "jak to wszystko działa", nagle postanawia egzekwować swoje prawa. Przecież musi wiedzieć, że w przestrzeni w jakiej się poruszamy jak wszystko zacznie być nagle lege artis to możemy gasić światło w takim przedsięwzięciu jak AOL i podobne.

    Skoro nie przejmuje się takimi konsekwencjami to znaczy, że przestał mieć jakikolwiek sentyment do retro a interesują go inne sprawy.
    • 29: CommentAuthorVidol
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Jak Voy zrobil 'cracka' XXL nic nie mowil. Dopiero jak sie okazalo ze wersja Voya nie dziala poprawnie na 64kb poprosil o usuniecie.
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    @Vidol ale zamiast umotywować to tym, że @voy zrobił bubla i jako autor sobie nie życzy takiej maniany to wyjechał z prawami autorskimi etc. a to już może spowodować lawinę.
    • 31:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Zbyti: Wszyscy patrzą na XXLa jako tego złego. Ale:
    1. To jego produkt
    2. Dzieli się tym
    3. Daje to za darmo
    4. Prosi grzecznie o niemodyfikowanie (pisał o tym gdzieś w którymś wątku)
    5. Prosi grzecznie o usunięcie modyfikacji (i dopiero po odmowie - jest niemiły).

    Zobacz jego dorobek. Ile zrobił dobrego. Więc jakiś szacunek się mu należy.
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    @maly_swd jak pisałem, przeczytałem sporo na AOL materiałów związanych z tym co zrobił XXL i napisałem, że według mnie programistą jest wybitnym.

    Z punktami od 1-4 się zgadzam. Ja tylko wskazuję, że w dochodzeniu "swojego" wydaje się, że gość jest w stanie puścić wszystko z dymem. W sporze z @voy według mnie przekroczył "niepisaną" granicę i tyle ode mnie.
    • 33:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Co do pkt. 5 Jestem w stanie się zgodzić z Tobą :). Tak w 99% (1% pozostawiam sobie tak na wszelki wypadek).
    • 34:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime27 Jan 2020 zmieniony
     
    W tym "cracku" (bo nawet crackiem nazwać tego nie można) zmieniłem jedynie wystąpienia cieni PORTB, nic więcej. Czyli ciągi typu 8DEDD3 zmieniałem na 8D01D3 i tyle. Pozostały kod nie był ruszany i to, że nie działa na 64k, to nie moja wina. To snapshot spod Altirry (komenda .dumpsnap) i był robiony z włączoną emulacją rozszerzenia 1MB.
    • 35: CommentAuthorVidol
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Emulacja 1mb nie ma znaczenia, kazdy dumpsnap z altiry do poprawnego dzialania wymaga 128 kb ramu. Szkoda tylko ze daje sie to zaladowac na komputerach z 64kb, bo pozniej wychodza rozne cuda.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    Jeśli wymaga 128kB to dlaczego programista altirry nie dołączył detekcji pamięci ext?
    • 37: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    tutaj masz do niego kontakt ->link<-
    pytaj
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2020
     
    dzięki - wrzucę temat na wokandę.
    • 39:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime29 Jan 2020 zmieniony
     
    Ok, mam działającą na Ultimate 1MB wersję. :D Wcześniej przeoczyłem dwa miejsca.

    Bierzemy rozpakowaną wersję od Baktry o długości 46030 bajtów. Wczytujemy ją np. do HexEdit i w podanych poniżej lokacjach występujące tam bajty podmieniamy na $01:

    - $0611 (był tam adres $D3FD)
    - $0628 (poprzednio $D3F9)
    - $361C (poprzednio $D3F5)
    - $3624 (poprzednio $D3F1)
    - $676F (poprzednio $D3ED)
    - $6798 (poprzednio $D3E9).

    Widać pewną regularność; adres zmniejsza się o 4 bajty przy każdym kolejnym wystąpieniu. :)

    Prośba do użytkowników wiadomo czego o testy. :D
    • 40: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    mają rozmach *** :)
    • 41: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    Voy, zrób to jak należy, intro przed grą, scrolla, logos w stylu Bloody Coders i przestań się ujawniać ;)
  1.  
    @Voy: Hehe, this reminds me of a nice action against the DVD copy protection. When someone found out how it works and how he can defeat it, the inventors of the copy protection did not allow him to release his code publicly (They forced him to remove the code from various webpages.) So he went to a shop and printed it onto thousands of T-Shirts that sold very well... ;-)

    And if you are not allowed to upload a patched/fixed version of Gravity Worms here, just tell everyone publicly how to patch or fix it themselves... ;-)
    • 43: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    voy człowiekiem roku magazynu Times!
    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2020 zmieniony
     
    Wreszcie, jak już u siebie uruchomiłem Gravity Worms to przyznam, że ZAJEBISTĄ muzyczkę "in game" napisał Aceman!

    W jakim trackerze to było pisane?

    @Voy - jeden potencjalny problem, czek priv.
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    Voy - fałszywy alarm. Wszystko gra. Przynajmniej do trzeciego lewelu
    • 46:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    RMT. Muzaki już wyrypałem do ASMA. :)
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    @voy zagra główną rolę w kolejnej części

    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    Voy - w asma jak rozumiem są sapy. A możesz podesłać źródło?
    • 49: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Jan 2020 zmieniony
     
    A to nie jest ten sam kawałek co Chip_Chop.sap?

    @pin

    voy:

    Oryginalne .rmt można wyciągnąć z SAP-ów wg drugiego posta z tego wątku: ->link<- Przy okazji wyciągną ci się muzyczki w wielu formatach, a na wielu wywali błąd. :P
    • 50: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Jan 2020
     
    heh... ale wiecie ze jego utwory sa do sciagniecia w zrodlach na jego stronie?