atarionline.pl Komputer PAL wyświetla 25 czy 50 klatek na sekundę? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    Według Retrogralnia pegasusy(nes) pracowały w 50/60Hz i wyświetlały obraz w 25/30 klatkach na sekundę, moim zdaniem prowadzący mija się z prawdą.

    ->link<-
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    PAL to zazwyczaj 50 półobrazów czyli 25 ramek. Jeszcze nie oglądałem, ale nie o to chodziło?
    • 3: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    Z punktu widzenia technologii wyświetlania - wszystko się zgadza. Z tym, że nie było to 25/30 obrazów na sekundę, tylko półobrazów z powodu stosowania przeplotu - wysyłana jest co druga linia za każdym razem, co dodatkowo jest źródłem specyficznych problemów, także przy emulacji.
    Co do prędkości to w Atari dokładnie tak było - zegar większości podzespołów był dostosowany do tego, jak generowany jest obraz. Ale jak to było w Pegasusie to już nie wiem.

    No i należy odróżnić "wyświetlanie", czyli przekazanie na wyjście wizji obrazu zgodnego ze standardem "monitora" od generowania obrazu i możliwości z tym związanych. Dziś te dwie rzeczy ją jasno odróżnione (i z wielką pompą łączone ponownie dzięki technologiom synchronizacji malowania klatki i odświeżania monitora, które dochodzi o 240Hz) a kiedyś były jednak mocno związane (stąd wpływ trybu NTSC i PAL na taktowanie całej maszyny).

    A co tobie się nie zgadza?
    • 4:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    Chodzi o to że obraz w tv pal ma wysokość 576 linii i jest wyświetlany na tv w dwóch półobrazach przesuniętych o 1 linie w pionie co po złożeniu daje pełny ekran w 25fps. W komputerach/konsolach które wyświetlają ekran o wysokości 288 linii każdy taki półobraz to tak naprawdę osobny obraz , dodatkowo nie są one chyba wyświetlane z przesunięciem 1 linii.
    Z tego wynika ,że mamy 50 fps w niższej rozdzielczości.
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    To ja jeszcze pamiętam ten materiał:

    • 6: CommentAuthortbxx
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    "Z tego wynika ,że mamy 50 fps w niższej rozdzielczości."
    Jak się "program" wyrobi w ramce ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    Ekran jest zawsze odświeżany 50 razy na sek, a to co w danej ramce wyświetla programista to już inna sprawa.