atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Sep 2020
     
    Teraz sobie jeszcze przypomniałem, że w przypadku SIO2SD i tak montowanego pliku *.xex był problem z jego rozmiarem. Nie pamiętam jednak teraz ile to było kB max
  1.  
    Actually, if you look closer, it is mounted as a double density DOS 2 (MyDOS) disk, with the file called AUTORUN (it uses MyPicoBoot). With what we've done it can have a max size of 16 megabytes.

    -Thom

    (p.s. you haven't even gotten to the N: device, yet.) ;)
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Sep 2020
     
    dziwne, bo w sektorze $169 widzę same zera.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Sep 2020
     
    chyba, że mam nieaktualne oprogramowanie w Fujinet.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Sep 2020
     
    Czy jest dla Fujinet dostępne jakieś oprogramowanie? Szczególnie interesuje mnie soft dla Sparta DOS X, ponoć coś zostało w tym temacie napisane.
  2.  
    There is no SpartaDOS X specific software, yet. I have been trying to get some help there. It really needs a kernel driver for the N: device.

    There is, however, a set of tools called fnc-tools. (You can mount them from atari-apps.irata.online/fnc-tools.atr), which give you command line equivalents for everything in CONFIG, as well as providing functions to manipulate the N: and R: devices. :)

    -Thom
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    @Thomas Cherryhomes - zapytaj użytkowników (na AtariAge), czy reset Fujinet nie blokuje dostępu do urządzeń I/O podłączonych przez PBI/ECI (np. IDE Plus). U mnie coś tak dziwnego się dzieje. Pomaga tylko wyłączenie i włączenie komputera.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    .. nawet nie reset Fujinet - po zamontowaniu pliku *.xex i po zwykłym reset nie mam komunikacji z urządzeniem NewDevice.
  3.  
    Myślę, że jesteś pierwszą osobą, która rzeczywiście połączyła FujiNet z PBI/ECI. Nie mam sposobu, żeby to sprawdzić.

    I will ask on AtariAge, now.
  4.  
    #Atari8bit #Fujinet contains a complete implementation of the SAM speech synthesizer. Shown here is a walk through of using it.
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    @Thomas Cherryhomes - taka ciekawostka i krótka relacja z placu boju. WWW hostowane z Atari poprzez DragonCart ;)

    ->link<-
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    ->link<-

    ... Widzę, na serwerze odwiedziny z dalekich krajów :)
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    There's nice little SDX program for mounting images into D1-D8 drives of SIO2IDE and SIO2SD, named S2I and S2S respectively, written by trub.

    Maybe there could be S2F, for mounting files from MicroSD of Fujinet?
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    But there already is. It's called FMOUNT (FEJECT for opposite).
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    Cool, didn't know as my fujinet has not arrived, yet ;-)
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    Ten problem z urządzeniem NewDev (IDEPLUS) o którym pisałem objawia się już po boot i uruchomieniu programu do konfigu z Fujinet. Czy ktokolwiek z Was ma choćby nawet SIDE2 + U1MB i podobny problem, lub mógłby to sprawdzić?

    Po prostu wszystko działa OK do chwili wykonania boot z konfiguracją z Fujinet, po tym nie mam dostępu do dysku twardego. Pomaga tylko wyłączenie i włączenie komputera.
  5.  
    @pin właśnie zobaczyłem zdjęcie twojego systemu w innym wątku na atari.org.pl.

    Czy trzymasz pod ręką gaśnicę? ;)
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    Nie, ale kuzyn jest strażakiem :)
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    Bardziej bym się martwił o blackouty w Krakowie ;-)
    • 20:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Sep 2020 zmieniony
     
    Wczoraj próbowałem i u mnie z IDE+2 komputer nie wstaje przy podłączonym FujiNet (wersja na "małym" WROVERZE). Zaczyna terkotać jakby chciał wstać ale tak sobie terkocze i terkocze i tyle.
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020 zmieniony
     
    @Peri Noid - sprawdź dokładnie. Bo samo podłączenie Fujinet u mnie nic nie zmienia i wszystko działa jak należy. Dopiero zbootowanie z Fujinet configu powoduje kłopoty. Bez tego, oprogramowanie dla Fujinet (to pod DOS) uruchamiane z HDD/SDX działa normalnie, widzi urządzenie i jest komunikacja.
    • 22:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    Jeśli to dysk 2.5“ terkocze, to może po prostu brakuje prądu na rozruch. Kiedyś tak miałem z Travelstarem 2.5" w SIO2IDE. Potrzebny był mocniejszy zasilacz.
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    Nie dysk terkocze bo mam kartę CF. Komputerek "popierduje" tudzież "pyrkocze" jak to ma w zwyczaju przy boocie. I tyle. Nie jest to moja domyślna konfiguracja więc się tym nie przejmuję.
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020 zmieniony
     
    Wychodzi na to, że configurator z Fujinet instaluje w systemie własną obsługę D: skutkiem czego kontroler dysku nie dogada się z HDD.
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    Próbuję teraz inaczej. Bez boot-configu i spod SDX poprzez FMOUNT:

    FMOUNT 1 4 R fnc-tools-combined.atr

    (z bodaj fujinet.online) ... taka składnia wynika z dokumentacji, czyli drive D1: z serwera z pozycji 4, tylko do odczytu i plik o powyższej nazwie z serwera. Zwrotnie otrzymuję komunikat:

    "ALL ARGUMENTS REQUIRED"

    Co jest nie tak?
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    Program: FNC.COM - skąd go można zassać??
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020 zmieniony
     
    ... po obejrzeniu iluś tam filmików o Fujinet okazało się, że chłopaki stosują inną niż zazwyczaj spotykana składnię linii poleceń, więc:

    FMOUNT 1 4 R fnc-tools-combined.atr

    -to nie zadziała, ale:

    FMOUNT 1,4,R,fnc-tools-combined.atr


    to już tak. .. i nawet w dokumentacji jest w tym temacie błąd, bo nie ma tam "," tylko spacje. I w tym momencie mam podmontowany z chmury ATR zamapowany na D1: i mam na tym etapie możliwość wyboru (pod Sparta DOS X) czy chcę mieć na D1: widoczne urządzenie SIO, czy partycje dysku twardego. Uważam, że tak to powinno wyglądać od początku w wyniku działania wbudowanego konfiguratora. No ale ten najwyraźniej coś psuje w systemie i nie działa to prawidłowo.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    A teraz .....

    ... zapisałem u Bociana na serwerze plik ATR w formacie Sparta DOS, wielkość 16MB ... i kopiuje z twardziela atarkowego na tenże serwer kilkanaście katalogów z demkami. Czyli to działa.

    Naprawcie ten konfigurator!!!111 ;)
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    ale muli nieźle. 12 demek w 20 minut ;)
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Sep 2020
     
    Wrzutka na 2.5MB, orientacyjna prędkość I/O z Fujunet przy HSioINDEX 4: odczyt 3.4kB/s, zapis 1.4kB/s
  6.  
    Yup, przepraszam, zmieniłem formaty komend dla narzędzi fnc, z powodu tego, że w nazwach plików mogą być miejsca.

    Piszę samodzielnie narzędzia, dokumentację i przykłady, i piszę różne części firmware'u, więc jestem trochę rozrzedzony. :)

    -Thom
  7.  
    Mówiąc o cienkiej rozpiętości, muszę napisać przykładową grę na użycie N: device, gry Battleship, napisaną w Turbo BASIC XL, którą można zobaczyć na atari-apps.irata.online/Games/Battleship.atr

    • 33:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Sep 2020
     
    Thomas, I promise as soon as I get my device I will be doing silly gamez like this one for fujinet, maybe even we will "finish" our Scorched World clone, it would be ideal for FJN.
    I've already set up linux box for the server :]

    I never knew the ships in Battleships had class names, in Poland these are sailing ships with different numbers of masts.
  8.  
    Yup, The ship classes that I have defined are:

    * Carrier = 5
    * Battleship = 4
    * Destroyer = 3
    * Cruiser = 2
    * Submarine = 1
    • 35: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime21 Sep 2020 zmieniony
     
    10 Fuji Netów poszło dzisiaj do ludzi. Zmontowanych tak jak autor przykazał ;) Z obudowami tylko troche zaszalałem z kolorystyką ;)



    [IMG]https://images90.fotosik.pl/421/5fc0e4b309e62434med.jpg[/IMG][/URL]
  9.  
    • 37:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Sep 2020 zmieniony
     
    Jak uruchomić R: z FujiNet dla terminala ICE-T?
    Wystarczy mieć zestawione połączenie z Internetem i przed załadowaniem ICE-T uruchomić jego ATARI850.HND czy jest jakiś własny handler R: z FujiNet?

    EDIT:
    Na serwerach TNFS znalazłem bootowalne ATR-y z m. in. ICE-T i ładowanym uprzednio handlarem Altirra.hnd 0.2, ale wszystko co otrzymuję w ICE-T po komendzie open ... to ERROR, niezależnie czy na 2400, 9600 czy 19200...

    EDIT:
    Przyczyną było używanie komendy open zamiast atdt, ale nadal otrzymuję tylko NO CARRIER.
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Sep 2020
     
    Ja też mam pytanie. Jak skonfigurować połączenie dwóch graczy dla gry MIDIMAZE?

    W przeglądarce w sieci lokalnej wpisując IP Fujinet wyświetlana jest strona z konfiguracją. Mam tam wpisać nazwę hosta, czyli co dokładnie w tym przypadku?
  10.  
    @Pin, the R: modem is a completely hayes compatible modem.

    e.g.

    ATDT BBS.FOZZTEXX.NET:23

    As for midimaze. you use the host name or IP address of the other host playing, and the other host uses your address.

    In theory, you should be able to support more than two players by setting up host addresses in a ring:

    P1 uses P2's address
    P2 uses P3's address
    P3 uses P4's address
    ...
    P16 uses P1's address

    -Thom

    -Thom
    • 40:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Sep 2020 zmieniony
     
    It would be most welcome if Thom or other devs write a vast tutorial on how to prepare and use this kind of uncommon hardware - just for mere humans like me or others. :)
  11.  
    @Dracon, until I write the user's guide that I need to write, I wrote a Testing Plan, here, that exercises the major features:

    ->link<-

    This is also why I have been constantly making videos.

    -Thom
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Sep 2020 zmieniony
     
    .. jest tu wiele dziwnych rzeczy jak na razie:

    1. Jak dokładnie ładowany jest z Fujinet XEX? Dokładnie chodzi o to co dzieje się w boot sektorze. Pomijam już fakt, że mógłby to być normalny ATR z filesystemem i loaderem + jeden plik z wpisem w sektorze $169

    2. Udało mi się częściowo obejść problem z urządzeniami NewDev (podłączone przez PBI/ECI). Konfigurator, który normalnie bootuje się z Fujinet skopiowałem do pliku ATR i z tego pliku wykonałem boot, ale z partycji HDD. Skutek taki, że konfigurator uruchomił się i po zamontowaniu pliku z serwera TNFS mam do niego dostęp spod DOS i HDD. Warunek konieczny - po zamontowaniu w konfiguratorze pliku nie można dopuścić do boot'a z Fujinet. Odczyt nawet kilku sektorów z Fujinet psuje coś w systemie z urządzeniami NewDevice. Postaram się to sprawdzić jeszcze w tandemie SIDE2 + Ultimate1MB (z PBI bios) ale sądzę, że problem będzie ten sam.

    3. Następny problem jest jeszcze dziwniejszy. Mam podmontowany plik ATR z serwera: FUJINET.PL. Jest to plik ATR, 16MB, sektor 256B. Plik ten po zamontowaniu na D1: formatowałem z poziomu Atari na Sparta FS v2.1. Wrzuciłem tam kilka MB danych ale - coś jest nie tak z boot sector'em, więc próbowałem go naprawić programem CLX (CleanUp). Skutkiem działania programu jest monit, że jest problem z boot sector'em i że można to naprawić. Zapisuje zmiany a na koniec okazuje się, że dane nie zostały zmodyfikowane. Zaznaczam tu, że plik ma flagę do zapisu.

    4. Komunikator Bociana mi nie działa. Przegrzebałem nawet router wyłączając firewall'a .. i nic. Ponoć requesty ode mnie widać, zwrotnie jednak do mnie nic nie przychodzi. Dziwne.
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime23 Sep 2020
     
    Ad.2. Mógłbyś rzucić linkiem do tego konfiguratora? To co znajduję to ATR-y ale w formacie, z którego nie umiem wyjąć binarki. Dzięki.
    • 44:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Sep 2020
     
    I przy okazji, jak się dobrać do ATR-ów udostępnianych na serwerach TNFS, żeby sobie je zaciągnąć do siebie na PC?
  12.  
    TNFS tools here:
    ->link<-

    The CONFIG program is built literally into boot load form. The source code is here:

    ->link<-

    There is no .xex, because it builds to $0700 and directly into ATR format.

    -Thom
  13.  
    @pin - I am contemplating on your second point.

    To the first point, all of this is dynamically done in our firmware code:

    ->link<-

    to your third point, @bocianu's chat program requires UDP port 2000 to be open on firewall.
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Sep 2020
     
    ... a nie portu :6502?
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Sep 2020
     
    @Jacques - ja montuję na Fujinet jednego ATR z serwera tnfs i albo zrzucam na dyksk i stamtąd dopiero do PC, albo na ATR podmontowany na SIO2SD i dalej kartą SD na PC.
  14.  
    actually, yes, it is port 6502, sorry. (UDP)
    -Thom
    • 50:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime23 Sep 2020
     
    Thomas: problem with shoutbox is related to not connected PROC line in pin's device :)