atarionline.pl RAM CART 1MB i 2MB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime23 Mar 2020 zmieniony
     
    Witam, razem z Zenonem opracowaliśmy RAM CARTy 1MB i 2MB. Zenon zrobił schemat i obudowy, a ja projekt płytek drukowanych, rozmieszczenie elementów, sposób przełączania między bankami 1MB/2MB, oraz złożenie wszystkiego. RAM CART 2 MB jest to można powiedzieć prototyp, nikt do tej pory takiego nie zrobił. Wszystko to ręczna robota tak więc delikatne odchyłki mogą być (chodzi o obudowę). Użyte układy pamięci SMD.
    Jak ktoś jest zainteresowany zakupem to zapraszam.

    galtron@wp.pl lub tel.721772727
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2020
     
    Pięknie Przemku! A pytanie - udało się już zrobić jakiś soft to obsługujący, jak widzicie praktyczne zastosowania?
  1.  
    Interested in buying - yes!

    But due to Corona crisis, I am unsure if it will be delivered to Germany (or other foreign countries).

    So please, Ramcart and PokeyMax developers, wait one, two or three months and then ask again for international orders...
    • 4:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime23 Mar 2020
     
    Niestety KAZ, nie mam softu do automatycznej obsługi CARTa. Ja nie napiszę bo po prostu nie umie, Zenek też nie napisze. Seban się gdzieś zaszył i nawet na e-mail-e nie odpowiada nie mówiąc o telefonie. Najważniejsze że działają RAM CART-y ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime23 Mar 2020
     
    CharlieChaplin, I easily receive parcels from China, because that's where I order the tiles I designed. Shipments are DHL Express courier. They arrived from China to Poland a week ago in 3 days. I have already ordered 3 times. 2 months ago, a month ago and two weeks ago. I had to order there because everywhere in Europe they have such prices for the production of printed circuit boards that nobody would buy RAM CART. If you want to buy, I put up an auction on ebay.pl. You enter RAM CART 1MB or RAM CART 2MB and there are only my auctions.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2020 zmieniony
     
    Galtron - Sebastian na pewno jak będzie miał czas to się odezwie. Zawsze się oddzywał. A co do paczek to Duddie właśnie nie może wysłać pocztą paczek do Niemiec. Może jacyś kurierzy.

    CharlieChaplin - true, our main post company (Poczta Polska) is not sending parcels abroad now. What's about private couriers?
    • 7:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime23 Mar 2020
     
    Nie ma sensu wysyłać pocztą polską, kurier DPD kosztuje 60 zł,- i jadą do Niemiec.
    • 8: CommentAuthorseban
    • CommentTime24 Mar 2020
     
    Panowie!

    Sami wiedzie jak obecnie wygląda sytuacja. Jeżeli chodzi o e-mail, to ostatni e-mail który wysłałem do Galtron-a pochodzi z 2.02 (to była moja odpowiedź na przychodzący e-mail) potem już nie dostałem żadnej wiadomości. Więc nie bardzo miałem na co odpisywać.

    Wczoraj Przemek napisał do mnie e-mail, na który już odpowiedziałem (dosłownie przed chwilą).

    Jeżeli chodzi o kontakt telefoniczny to w obecnie chwili jest on ze mną dość utrudniony, po pierwsze ze względu na specyfikę pracy, po drugie obecna sytuacja tylko komplikuje sprawę. Także jedyny preferowany w tej chwili przeze mnie kontakt to e-mail.

    Obiecałem że napiszę soft do weekend 3+ w wersji 512K, ale idzie jak po grudzie, zresztą opisałem Galtron-owi z czym jest problem. Dzięki Zenonowi mam prawdziwy cart (wykonał i przysłał mi cart za co mu bardzo dziękuję!) więc mogę wszystko testować na realnym kawałku sprzętu... tyle że oryginalny pomysł napisania driver-a ramdysku do MyDOS spalił na panewce ze względów wydajnościowych... postanowiłem więc że napiszę dedykowany soft, ale w obecnej sytuacji to jeszcze chwilę potrwa (niestety priorytety musiałem skierować gdzie indziej).

    Jeżeli chodzi o soft do nowego ramcarta to naprawdę nie mogę nic konkretnego obiecać... jeżeli sytuacja się uspokoi to postaram się coś napisać, jednak nie mogę się obowiązać do żadnych konkretnych terminów.

    Jeżeli ktoś inny zechce z tym powalczyć to nie ja przecież nie "rezerwowałem tematu" ani nie "oczekuję wyłączności". Moim pomysłem w tej kwestii było tak jak w przypadku Weekend 3+ 512K napisanie sterownika ramdysku dla MyDOS (mam doświadczenie tylko z tym DOS-em, a o pisaniu pod SpartaDOS mam naprawdę nikłe pojęcie).

    Kroki które w tej kwestii do tej pory uczyniłem to konfiguracja środowiska kompilacji, konwersja źródłem MyDOS z formatu "stokenizowanego" MAC/65 do formatu ASCII oraz kompilacja tychże źródeł za pomocą OMC/65 (http://atariki.krap.pl/index.php/OMC65). Zacząłem grzebać w tym, jednak bardzo szybko sytuacja się drastycznie zmieniła i musiałem prace nad tym zawiesić.

    Piszę bez ogródek jak jest abyście wiedzieli na czym to stoi i abym nie powstrzymywał innych osób od prac w tym temacie. Jeżeli ktoś ma pomysł i może pomóc byłoby fajnie. Ja wszystkie nie ogarnę, w szczególności że muszę jeszcze w końcu zakończyć parę innych spraw.
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Mar 2020
     
    jaki problem z softem ?
    Soft od starych Ram-Cartów 128k ZENON/DIAL powinien z nim działać.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2020
     
    1. Galtron z Zenonem przez kilka ostatnich miesięcy pracują nad zrobieniem nowej wersji RAM-CARTa, o większych pojemnościach, którego stary soft nie obsługuje. O czym wielokrotnie informacje się pojawiają.

    2. Przychodzi Irata i pisze, żeby wziąć soft od Zenona, bo działa.

    3. Zenon bierze soft od Zenona i nagle cała pamięć zaczyna być obsługiwana! Irata znalazł rozwiązanie!

    Oklaski, kurtyna :P

    Seban:

    Jeżeli chodzi o soft do nowego ramcarta to naprawdę nie mogę nic konkretnego obiecać... jeżeli sytuacja się uspokoi to postaram się coś napisać, jednak nie mogę się obowiązać do żadnych konkretnych terminów.


    Seban, ja uważam, że super, że się podjąłeś zrobienia softu, a czas - jak wiadomo - nie jest z gumy, więc tylko chcę napisać - że kibicuję i trzymam kciuki. I bardzo mi się podoba pomysł z MyDosem.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Mar 2020
     
    @kaz
    wczoraj rozmawiałem z Przemkiem który powiedział mi że soft ten co jest powinien pasować.
    Nie sprawdzałem więc nie wiem a wiadomości nie wyssałem z palca.

    Widzę że ciągle mnie punktujesz,w każdy możliwy sposób,zaparz sobie melisę zmiast wyładowywać życiowe frustracje na mnie.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2020 zmieniony
     
    Irata, czytaj ze zrozumieniem. Przecież napisałem, że znalazłeś rozwiązanie, na które nikt nie wpadł, należą się oklaski! :P

    Ja też rozmawiałem z Przemkiem wczoraj, skoro już tak robisz festiwal chwalenia się :)

    Trochę dystansu do siebie. Nie punktuję Ciebie, tylko to co piszesz. A że piszesz wszędzie i na każdy możliwy temat to wydaje Ci się, że "ciągle Cię punktuję" :)

    Uśmiechnij się, rozchmurz się :)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Mar 2020
     
    ...tak,śledzisz każdy temat w którym coś napisze i punktujesz,podejrzewam że masz jakąś apke która powiadamia cię o moich wpisach;).
    Nie chwalę się ,po prostu tak mi powiedział "że powinno obsłużyć"

    bo w sumie na co mi cart bez oprogramowania którego sam nie napiszę ?
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime25 Mar 2020 zmieniony
     
    Panowie, po co te nerwy. Już wyjaśniam: Soft który jest w tej chwili nawet na stronie atarionline.pl działa ale trzeba ręcznie przełączać się między bankami przełącznikami które są w RAM CART-ach. 3 klawisze co daje 8 kombinacji po 128 KB razem 1024 KB (1MB). Jest wersja 2MB gdzie jest dodatkowy przełącznik którym przełączamy się z jednego kompletu 1MB na drugi 1MB. W tej chwili wygląda to tak że mamy 8 dyskietek (lub 16 dyskietek w wersji 2MB) po 128 KB i zmieniamy je przyciskając przyciski na RAM CAR-cie. Wszystko w pełni działa. Chodzi o to aby ktoś napisał soft który automatycznie po zapełnieniu się jednego banku przechodził do drugiego banku a my żebyśmy widzieli po formacie całe 1 MB. Coś jak HDD. To tak w wielkim skrócie ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Mar 2020
     
    Ano właśnie. Skoro Seban pisze o sofcie do zrobienia, a Przemek "Niestety KAZ, nie mam softu do automatycznej obsługi CARTa. Ja nie napiszę bo po prostu nie umie, Zenek też nie napisze." to warto się tym zainteresować - dlaczego potrzebny jest soft i jaki jest problem z dotychczasowym, a nie jak Irata wypowiadać się autorytatywnie i w lekceważącym tonie "jaki problem z softem?"

    Zenon opisał problem jeszcze dokładniej to zacytuję:

    Mowa o sofcie do ram carta. Pisałem wielokrotnie a początek jest w SERIOUSIE. Jest moduł 1MB już dawno działający od lat dwudziestu a Jager napisał oprogramowanie. Ale.... nie kombinował za dużo i zrobił to tak że moduł obsługiwany jest jako cztery DOUBLE RAM CARTY czyli po 256kB. Jest do tego odpowiedni DOS i reszta, wszystko w SERIOUSACH. Z tego względu by mógł być obsługiwany programowo dałem drugi rejestr który można sobie ustawić tak (DOSem Stefcia) >D501 xx ;xx to numer wybranego DOULE RAM CARTA (DRC) Rejestr ten jest konieczny bo ten pod $D500 nie zachowuje ustawień bitów które odpowiedzialne byłyby za wybór 1 z 4 DRC. (tak działa oprogramowanie na którym bazowałem) Gdy się to zrobi oprogramowanie obsługuje 4x256kB. Lub można używać oprogramowania firmowego UM i też działa, ale jako fragmenty po 128kb. A w połączeniu z plikami typu .BAT działa jeszcze lepiej.
    Moduły które teraz Galtron sobie zażyczył działają podobnie, tyle że przełącznikami wybiera się fragment 128kb pamięci z całości. Tak więc dla wersji 1MB są trzy przełączniki i mamy 8 modułów po 128kb, dla wersji 2MB są cztery przełączniki i mamy 16 modułów po 128kb, oprogramowanie jest i działa. Ale nie ma oprogramowania które w jednym kawałku bez przełączników, i czego tam jeszcze obsługuje całość,czy to 1Mb czy 2MB.

    Słowem to działa, ale przydałoby się by działało lepiej. I jeszcze, te moduły można sobie skonfigurować. Na płytce łączy się trzy zworki i wyboru dokonuje się przełącznikami. A gdy zworki ustawi się w położenie przeciwpołożne, moduły w pełni obsługiwać można programowo, zapominając o przełącznikach. Ale..... do tego nie ma oprogramowania, z wyjątkiem wspomnianego i zamieszczonego w SERIOUSACH.
    • 16: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime25 Mar 2020 zmieniony
     
    Galtron a nie myślałeś żeby zaprojektować płytki pod obudowy od Sikora? Podobno dostępne są gotowe szablony. Może udało by się zmieścić baterię na PCB.
    Te obudowy są naprawdę super (chociaż zdaję sobie sprawę, że koszty carta były by jeszcze większe).
    Fajnie by było jakby naklejki były identyczne jak w starych Ram-Cartach, żółto-czarne, drukowane najlepiej na folii.
    Tylko takie naklejki niestety drukują chyba na jakiś większych arkuszach, ..no i był by to oczywiście dodatkowy koszt.
    Co do oprogramowania, dla mnie to plus, że stary, oryginalny soft to obsługuje (taki retro sentyment).
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime25 Mar 2020 zmieniony
     
    RAM CART jest dość ciężki i w Atari XE by "zwisał" a trzeba też wciskać przyciski. Bateria na zewnątrz ma dwa zastosowania. 1. Łatwa wymiana bez rozbierania RAM CARTa, 2. Robi za podpórkę, więc RAM CART jest w jednym położeniu i bez problemu można wciskać przyciski i RAM CART pozostaje w miejscu nie naginając blaszek w złączu Atari. Myślałem o włożeniu baterii do środka i byłoby to możliwe, lecz to rozwiązanie jest lepsze bo nie nadwyrężamy złącza Atari.
    • 18:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime29 Mar 2020
     
    Jak coś to mam wersję z czerwonymi diodami ;)