atarionline.pl ATARI vs Gitlab - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    Cześć.

    Dla wszystkich zainteresowanych jak można zgrabnie połaczyć programowanie na ATARI z nowoczesnymi narzędziami developerskimi zacząłem pisać poradnik Gita/Gitlaba. Są już dwie części, aktualnie pracuje nad trzecią.
    Z konspektu mi wychodzi, że docelowo będą to 4 odcinki, ale jak będzie dobry odbiór i masa pytań to może jeszcze rozwinę.

    Poczytać można tutaj:

    Część 1 - ->link<-
    Część 2 - ->link<-

    feedback mile widziany.

    Miłej lektury :D
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Apr 2020 zmieniony
     
    Chociaż temat wydaje się "znam" (oczywiście nie wszystkie możliwości git/gitlab) to zawsze przeczytam "od dechy do dechy" :D
    • 3: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    Trzymam wszystkie kciuki!!!!
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    Bocianu - ile odcinków jest planowane?
    • 5:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    Cytując samego siebie:
    Z konspektu mi wychodzi, że docelowo będą to 4 odcinki, ale jak będzie dobry odbiór i masa pytań to może jeszcze rozwinę.
    • 6: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    Będzie coś o CI/CD? Plus jakieś testu automatyczne ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    CD właśnie się pisze. CI nie planuje :)
    • 8: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    Ja gdzies wrzuciłem na dockerhuba automatyczną kompilacje mad pascala, pewnie dało by się to podpiąć pod gitlaba , jako hooka , żeby sprawdzał czy się kompiluje przy każdym commicie. Ale takie działania nie mają raczej większego sensu, poza ogromną ilością funu...
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Apr 2020
     
    Jest już może 3 część? Bo widzę tylko wersję primaaprilisową :)

    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime6 Apr 2020
     
    Będzie na dniach. Miałem przerwe, bo pracowałem nad stronką serwerka pinokiowego :) Ale temat layoutu zakończony, wracam do poradnika.
    • 11:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Skończyłem trzecią część poradnika:

    ->link<-

    Polecam uwadze. Wszelkie komentarze i sugestie mile widziane.
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    tyle nowych rzeczy można się dowiedzieć, aż dziw że mnie tyle omninęło :) dzięki Bocianu
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    zabieram się do lektury! :]
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Dzięki.
    • 15:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Powoli zabieram się za pisanie części czwartej która będzie ostatnią i zamknie ten poradnik. Będzie tam konfiguracja CI dla projektów w Mad-Pascalu i w CC65, będzie dołączanie zewnętrznych bibliotek potrzebnych do kompilacji, będzie też zdalne budowanie obrazu dyskietki z naszym programem i pisanie konfiguracji "uniwersalnej" którą będzie można kopiować między projektami.

    Jeżeli macie jeszcze jakieś sugestie co do tematów które powinienem poruszyć, albo jakie tematy z części poprzednich rozwinąć to chętnie posłucham Waszych propozycji.
    • 16: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Przejrzałem szybko tekst, nie bardzo miałem czas dokładnie przestudiować. Poza natknięciem się na literówki (większość z nich to po prostu kwestia polskich "ogonków") jedna rzecz zwróciła moją uwagę - zdaje się, że dopiero po sporej ilości tekstu, na samym końcu pierwszego odcinka wspominasz o tym, że Gita można obsługiwać wygodniej, wcale nie z linii poleceń. Do tego czasu część czytelników być może zdążyła już "odpaść od ściany" ;)

    Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże zwłaszcza osobom, które programują na Atari od tych umownych 30 lat, ale nie miały okazji zapoznać się ze współczesnymi zdobyczami techniki usprawniającymi pracę koderów. Generalnie bardzo trudno jest taki poradnik zrobić, miejscami całe obszary wiedzy musisz tylko sygnalizować czy przedstawiać w dwóch zdaniach, aby nie odbiec od głównego tematu - tak więc brawa za odwagę i za podjęty wysiłek niesienia kaganka oświaty :)
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    @Adam co prawda rozumiem Twój punkt widzenia ale z doświadczenia wiem, że dopiero jak się człowiek w miarę swobodnie posługuje git z wiersza poleceń to dopiero dobrze rozumie co robi za pomocą gui. Poza tym do wiersza poleceń masz dostęp zawsze a GUI są rożne.

    Dobrą drogę obrał @bocianu.
    • 18: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    Moim zdaniem nie używanie gita, przez dużą część środowiska nie płynie z niewiedzy, lenistwa, albo learning curve, tylko filozofii życiowej. Co więcej wcale nie uważam że to jest w 100% złe. Na przykład jak na zlotach zachęca się kogoś żeby coś pokazał, albo ktoś sam z radością coś pokazuje. Z gitem to nie ma co pokazywać, bo wszystko od początku widać. No chyba że gitujemy (uwalniamy) już gotowy produkt. Ciekawe czy istnieje jakiś produkt na atari, otwarty od początku rozwijany przez kilku równo ważnych contributorów, ja nie słyszałem .. Inna sprawa to gityzacja vs monetyzacja. Także spectrum problemu jest bardzo duże, może założć wątek o tym ?
    • 19: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    @Zbyti:
    Chyba nie zrozumiałeś, co miałem na myśli - nie chodziło mi o to, że źle robi pokazując w ten sposób polecenia Gita, tylko że zbyt późno wyjaśnia, dlaczego tak robi. Bocianu dopiero na koniec pierwszej części tłumaczy, dlaczego ciągle pisał o korzystaniu z linii poleceń ("zawsze warto wiedzieć, co tak naprawdę się robi i co się dzieje pod maską ;)"). Miejsce jest moim zdaniem niekorzystne - lepiej wcześniej zaznaczyć, dlaczego taką drogę wybrał i odpowiednio wcześnie dać nadzieję, że można łatwiej i wygodniej :)

    Dobrym zdaniem na początku pierwszej części mogłoby być również coś w rodzaju Twojego "z doświadczenia wiem, że dopiero jak się człowiek w miarę swobodnie posługuje git z wiersza poleceń to dopiero dobrze rozumie co robi za pomocą gui" - ale chyba niczego podobnego tam nie ma. Pamiętaj, że mają to przeczytać przede wszystkim osoby bez doświadczenia ;)
    • 20: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    @astrofor: Mylisz system kontroli wersji (CVS, Subversion, bazaar, git) z platformą projektów open-source (github).
    Podstawową zaletą VCS kiedy się prowadzi projekt samemu jest historia zmian (!).
    A kiedy w projekcie jest parę osób pracujących nad tym samym kodem jednocześnie to podstawą jest praktycznie automatyczne mergowanie zmian (nie siedzisz i nie włączasz czyjegoś kodu do swojej wersji). No i oczywiście po raz kolejny historia zmian! :)
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020
     

    Adam:

    jedna rzecz zwróciła moją uwagę - zdaje się, że dopiero po sporej ilości tekstu, na samym końcu pierwszego odcinka wspominasz o tym, że Gita można obsługiwać wygodniej, wcale nie z linii poleceń. Do tego czasu część czytelników być może zdążyła już "odpaść od ściany" ;)

    Czy uważasz, że jakby to wyjaśnił na początku to GUI-KLIKACZE nie odpadli by od ściany?

    Jak ktoś chce to opanować to musi się ściany trzymać ;)

    Sądzę, że Cię zrozumiałem, ale nie podzielam Twego zdania :>
    • 22: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Apr 2020
     

    astrofor:

    Moim zdaniem nie używanie gita, przez dużą część środowiska nie płynie z niewiedzy, lenistwa, albo learning curve, tylko filozofii życiowej.

    Jeśli nie siedzi się w IT, to można było spokojnie przegapić Gita i setki innych "nowinek", nawet będąc bardzo dobrym koderem na Atari (zwróć uwagę na komentarz Tebe powyżej).
    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    @tebe nie siedzi w IT?!
    • 24: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    @Zbyti: nie wiem, po co te drobne złośliwości z Twojej strony i pisanie o "gui-klikaczach". Wydaje mi się, że wyjaśniłem, co miałem na myśli. Tę samą treść można różnie "opakować", różnie rozłożyć akcenty, tak aby całość była jeszcze bardziej przyjazna dla czytelnika, który dopiero poznaje temat.

    Piszę: jeszcze bardziej przyjazna, bo Bocianu wykonał duży wysiłek, aby już teraz było przyjaźnie.
    • 25: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    Racja. To kolejny aspekt którego nie wziąłem pod uwagę. Oczywiście z repozytorium można korzystać samemu, lokalnie, albo na prywatnym projekcie na jakimś hubie aby mieć porządek w swoim projekcie.
    Miałem na myśli inny kontekst, czyli:
    1) udostępnianie kodu.
    2) wspólna praca ludzi ze społeczności nad otwartym projektem.

    Edit: Serio są programiści nie używającego gita ?
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     

    Adam:

    nie wiem, po co te drobne złośliwości z Twojej strony i pisanie o "gui-klikaczach".

    Bo to nie są złośliwości. Chyba muszę przemyśleć jak i co piszę ;)

    @Adam ja naprawdę rozumiem co proponujesz @bocianu, tylko nie umiem sobie wyobrazić odbiorcy jego tekstu jako casuala, raczej wyobrażam sobie, że do lektury siada ktoś kto chce to narzędzie posiąść (bo już o nim coś słyszał) a to już wymaga wysiłku.

    Dobrze. W sumie nie potrzebnie komentowałem. Jak @bocianu wprowadzi Twoje sugestie to jego tekst nic nie straci, a być może, tak jak mówisz, kogoś pozyska?
    • 27:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    @Adam, dzięki, jak zwykle celna i cenna uwaga. Dodam taką informację gdzieś na początku w pierwszej części ;)
    • 28: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Bardzo też polecam: ->link<-
    Kolorowo, interaktywnie, inne podejście niż kurs Bociana, także raczej nie konkurencja ;)
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    @astrofor fajna rzecz :D dzięki!