atarionline.pl RAM CART 2MB, 4MB, 8MB, 16MB i 32MB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Nov 2020
     
    Witam, chciałem się przypomnieć w sprawie softu do RAM CART-a. Czy ktoś już podjął próbę napisania softu do pełnej obsługi 1 MB lub 2 MB bez konieczności przełączania się przełącznikami ?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Nov 2020
     
    Pytałem o to Mono ostatnio, u niego jeszcze nie, wszystkie jego projekty się przesunęły w czasie, więc i ten również.
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Nov 2020
     
    Masz może jakieś bliższe informacje kiedy to może ruszyć ? Zastanawiam się czy mam dalej robić RAM CART-y i w jakiej wersji. Jak byłby soft to spadnie cena. Odejdą drogie przełączniki.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Nov 2020
     
    To musisz już bezpośrednio z Mono pogadać.
  1.  
    Jako laik zapytam: czy nie można by stworzyć takiego softu np. w ramach kursu Action!?
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    MONO, gdzie jesteś ?! ;o)
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Spokojnie :) Chwilowo zajęty jestem innym projektem, ale niedługo wracam do RAMCART-a.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Nov 2020
     

    RTG:

    Jako laik zapytam: czy nie można by stworzyć takiego softu np. w ramach kursu Action!?


    Wszystko można, bo tam na kursie każdy tworzy co mu się spodoba. Wpadaj na kurs, chłopaki Ci pomogą i może Ci się uda stworzyć porządany sofcik.
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Ja na programistę się nie nadaję. Jestem człowiekiem od sprzętu a nie od softu. MONO to jest człowiek od softu, podobno potrafi napisać takie programy, że nikt inny nie potrafi ;o)
    • 10:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @MONO czy znajdziesz chwilę na zrobienie tego softu do 1MB RAM CART-a ? Jeżeli chodzi o finanse to na priv zapraszam.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Tak, projekt będzie kontynuowany. Nie chodzi o finanse.
    • 12:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    MONO czy chciałbyś dostać taki RAM CART 1 MB do testów ?
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Mam 1M i 2M.
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Z możliwością sterowania bez przełączników ? Dostałeś od ZENON-a ?
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    A nie, nie :) Mam wersje z przełącznikami. Ale myślę że do testów wystarczy. Póki co niech powstanie oprogramowanie do podstawowej wersji, potem podziałam nad wersjami bez przełączników.
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    No właśnie ja mam taką wersję gdzie po przelutowaniu 3 padów z lewej strony na prawą to zamiast przełączników sterujesz programowo całym obszarem pamięci. Możesz podać numer telefonu na priv ?
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime2 Jan 2021
     
    Już za moment będę przeprowadzał pierwsze testy z RAM CART-em 8MB bez przełączników. Jedyny jaki zostanie to Zapis/Odczyt oraz reset. Docelowo będę się starał usunąć wszystkie przełączniki i zostawić tylko reset. Na razie testy z samymi rejestrami i jest OK. Czekam na pamięć 8MB i będą wszystkie testy.
    • 18:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Jak zapowiedziałem tak też się stało. Są już RAM CART-y 8MB. W testach są RAM CART-y 16MB. Poniżej zdjęcia gotowych już RAM CART-ów 8 MB. Teraz czekam jak na szpilkach na soft od MONO, ponieważ nowe RAM CART-y będą sterowane programowo a nie jak do tej pory przełącznikami czyli sprzętowo. Jest także powrót do oryginalnej etykiety.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Bardzo fajnie, że naklejki mają klasyczny wygląd. Like it.
    Na górze dioda i przycisk reset? Coś tam jeszcze się z góry/tyłu będzie czaić?
    • 20:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    @KAZ - to białe to przycisk R/W (Zapis/Odczyt), obok z prawej RESET. Jedyny mechaniczny przełącznik to zapis/odczyt i reset. Reszta ma być obsługiwana programowo. Nie będzie żadnej diody LED i podświetlenia. Z tyłu nie będzie się nic czaić ;) Wszystko jest widoczne od góry Cartridge. MONO już działa z softem na emulator a później przekaże mi soft do testów na realnej maszynie Atari.
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Czy jest jakiś soft, którym z poziomu Atari można carta znów zainicjować? Mam wersję 1MB (z przyciskami) ale chyba właśnie uwaliłem pierwszy slot, ten na którym są narzędzia (DOS/INIT/przełączanie RW) - wcisnąłem przycisk RW i po starcie kompa cart przestał na tym slocie startować.
    • 22: CommentAuthorZenon
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Tak, jest. Soft dla normalnego carta 128kb działa, działa też soft do obsługi DOUBLE RAMCARTA, łącznie z XDOSEM. Jest to kompatybilne w dół. Śmiało używać tego co jest.
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Możecie rzucić linkiem? Właśnie googlam ale mnie w kosmos linki prowadzą.
    • 24:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Tu ->link<- masz soft do RAM CART-a jako plik ATR.
    • 25: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Jan 2021
     
    Przy RESET musisz przełączyć RAM-CARTa w tryb ReadOnly bo inaczej OS zamaże Ci fragment carta. R/W jest przewidziany tylko do zapisu danych na carta - nie może być używany przy "normalnym" korzystaniu z cartridge'a.
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Jan 2021
     
    No to właśnie to sobie zrobiłem I dlatego teraz mi ten slot nie wstaje.
    • 27:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Jan 2021
     
    @MONO - zapomniałeś koledze @Peri Noid dodać informację że można przycisk zapis/odczyt przełączać przy włączonym Cartridge przy pomocy programiku SW.COM, który uniemożliwi przypadkowe zamazanie danych, ponieważ odcina stan niski od wysokiego i nawet przy skoku napięcia nie zamaże danego banku w którym działamy.
    • 28:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Jan 2021
     
    @Peri Noid - skorzystaj z softu który dałem powyżej. Tam jest wszystko co będzie CI potrzebne do RAM CART-a.
    • 29:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    Już po testach ! Wszystkie wersje sterowane programowo działają. Teraz tylko MONO może ożywić je na tyle że będzie dostęp do całej pamięci. Na chwilę obecną działają z softem z wcześniejszych wersji (128KB i 256KB).
    • 30:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Już są RAM CART-y 2MB, 4MB, 8MB, 16MB !
    Przetestowane z softem od 128 KB i 256 KB RAM CART-ów. Teraz soft od MONO ożywi całą zawartość DUŻYCH RAM CART-ów. ;)
    • 31: CommentAuthoremka
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Z analizy patcha od mono wynika że programowo można zaadresować tylko 1MB pamięci. Dostęp do reszty jest możliwy tylko przez mechaniczne przełączniki. 16 Megowy cart wymagałby 4 przełączników, ale na zdjęciach widać tylko dwa z których jeden jest na pewno przełącznikiem R/W, a drugi resetem.
    Jak odbywa się sterowanie bankami ponad 1MB?
    Czy do tego jest jakiś SDK?
    • 32:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    MONO otrzymał ode mnie schematy tych nowych RAM CART-ów i napisał że będzie Sprata DOS, który bez problemów obsługuje ramdyski i w tym wypadku ramcart-y do 32MB. Tak więc nie powinno być problemu z zaadresowaniem ram cart-ów nawet 16MB. Nawet teraz mając tylko soft do ram cart-ów 128 KB i 256 KB można spod XDOS-a komendą >D501,00 do >D501,0F przełączać się między bankami. Czyli mamy 16 banków po 1MB ale pisząc program można zautomatyzować proces przełączania się między bankami gdy się zapełnią. Z rozmowy z MONO otrzymałem informację że jego inicjalizer będzie sam rozpoznawał wielkość ram cart-a i dopasuje się do jego wielkości. Poczekamy zobaczymy. Nie jestem programistą ale wierzę w MONO ;) Mechaniczne przełączniki można zastąpić rejestrami 74ls273 i wtedy sterujesz programowo a nie mechanicznie. Komenda >D501,00 do >D501,0F umożliwia przełączanie się między bankami. Rejestr jest w stanie wysokim albo niskim i następuje zmiana banku na kolejny.
    • 33: CommentAuthorZenon
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Są dwa rejestry, $D500 i $D501. Z tej przyczyny że nie ma oprogramowania do obsługi całości, moduł 16MB można użytkować jako 16 RAMCARTÓW po 128kB lub 16 DOUBLE RAMCARTÓW po 256kB. Wyboru dokonuje się wpisując 00-0F do rejestru $D501.
    Istniejące oprogramowanie obsłuży to swobodnie. A używając np, DOSCONTROLa można mieć 32 RAMCARTY po 128kb.
    Stąd nie ma przełączników, ich rolę przejął drugi rejestr. Ale moduł przygotowany jest do w pełni programowej obsługi. Oczywiście oprogramowanie używać też będzie dwu rejestrów, $D500 i $D501.
    Normalnie RAMCARTA używać można jako stację dysków, lub dwie stacje np. D8 i D7. Nic nie stoi na przeszkodzie by używać go jako RAMDYSKU, o pojemności dowolnej, od pojemności 8kB do 16MB ze skokiem co 8kB.
    Ale..... oprogramowanie. Stąd, używam tego które jest, a jest eleganckie napisane przez Jagera, a powstaje kolejne o czym Galtron wspomina.
    Przełączniki są w modelach które nie używają rejestru $D501. Ale są też w modelach innych z tej racji że istniejące oprogramowanie nie używa bitów D6 i D7 do wyboru banków a jakoś trzeba zaadresować kolejne banki, moduły.
    Mała dygresja. Pod pojęciem moduł rozumiem RAMCART o pojemności 128kB, lub DOUBLE RAMCART o pojemności 256kB. Bank natomiast, to część RC, lub DRC o pojemności 8 lub 16kB.
    • 34:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime30 Jan 2021
     
    RAM CART-y gotowe i czekają na nowych właścicieli ;)
  2.  
    @galtron, ja się skuszę na bezprzyciskowy o największej pojemności (ilości banków)

    @Zenon - dziękuję za przypomnienie o DosControl, faktycznie przeglądając Seriousy mi wpadł w oczy, ale jakoś go pominąłem. Teraz jak rozpoznaję przyciskowy - wpadł w moje ręce i sprawdza się jak na razie prawie idealnie.

    ps. @Galtron mam wrażenie, że w banku 1 mam nieco inaczej zapisane programy niż te na ATR z wcześniej podanego linka z zasobów AOL (znów ta wyszukiwarka), czym się różnią? te z banku 1 mi odpalają ZAWSZE, te z ATRa, hmm... cóż. Czasem, albo nie umiem jeszcze za bardzo w tego DOSa.

    ps2. gratulację dla wszystkich zaangażowanych - ależ to jest super sprzęt - przenośna kartridżo-dyskietka (tak, wiem jak to brzmi), wymaga mnóstwa prób i błędów jak ktoś tego wcześniej nie używał (np. ja) ale jak ogarnę to będzie to jedno z lepszych rozszerzeń Atari jakie widziałem. Posiadanie w jednym urządzeniu "z epoki" karta Action! i dyskietki na programy to marzenie.
    • 36:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2021
     
    @mkolodziejski - o największej pojemności to się chyba nie skusisz ;) Właśnie rozpracowałem z Zenonem wersję 32MB, ale chyba zostawię ją sobie bo koszt jest kosmiczny (same pamięci SRAM to koszt 600,-zł 4x150zł 4x8MB) cały RAM CART to koszt około 750,- zł. Tego nikt nie kupi. Mam już 2MB, 4MB, 8MB, 16MB.
    2MB - 200 złotych
    4MB - 250 złotych
    8MB - 300 złotych
    16MB - 450 złotych
  3.  
    @galtron - zdziwiłbyś się :)

    daj numer konta, z przelewu się dowiesz którą wersję wybrałem :)
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Feb 2021
     
    Kiedy będą te 32?
    A tak nawiasem mówiąc, skupił bym się na wersji 1MB, 4MB i max.
    • 39:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Feb 2021
     
    Mam ograniczenia czasowe i zaglądam tu od czasu do czasu. Jak są jakieś pytania albo ktoś chce coś wyjaśnić, zadać pytanie lub zamówić to proszę o kontakt telefoniczny 721772727 lub e-mail: galtron@wp.pl
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Feb 2021
     
    No proszę. 32MB to nie w kij dmuchał.
    • 41:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Feb 2021
     
    @jhusak - jak możesz to w wolnej chwili zadzwoń do mnie w celu omówienia kilku rzeczy ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Feb 2021
     
    @jhusak , @mkolodziejski - wysłałem wam na priv info ;)
    • 43:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Feb 2021
     
    Były prośby o manual do RAM CART-a, poniżej napisany przez Zenon/DIAL manual do wersji podstawowej 1MB, do większych wersji jest obsługa analogiczna. Wersję bez przyciskowe są na razie bez manuala bo nie ma softu do pełnej obsługi (niedługo się to powinno zmienić ;) )
    RAM-CART
    Podstawowy model to RAM-CART 128kB. Swego czasu firma UM dostarczała go wraz z oprogramowaniem. Od tego czasu powstały modele o większej pojemności. Jednak brak oprogramowania które obsługiwałoby większe pojemności spowodował że modele te zostały wyposażone w przełączniki umożliwiające korzystanie z nich posługując się oprogramowaniem przystosowanym do modelu 128kB.
    Model o pojemności 1MB wyposażony jest w trzy przełączniki. Za ich pomocą pamięć modułu dzielona jest na osiem bloków po 128kB każdy. Jest to równoważne z tym że mamy osiem RAM-CARTÓW w jednej obudowie,
    Oznaczmy przełączniki jako A, B, C. Tabelka wyjaśnia wszystko.
    0 - przełącznik wyłączony
    1 - przełącznik włączony
    ABC - RAM-CART
    000 - zerowy
    001 - pierwszy
    010 - drugi
    011 - trzeci
    100 - czwarty
    101 - piąty
    110 - szósty
    111 - siódmy
    Każdy z nich ma ten sam priorytet.
    Przykład:
    Używając RAM-CARTA np czwartego, można przełącznikami wybrać RAM-CART szósty i używając tego samego oprogramowania wykonywać wszelkie operacje jakie ono oferuje.

    RAM-CART wyposażony jest w przełącznik Zapis/Odczyt i jest wspólny dla wszystkich ośmiu RAM-CARTÓW.
    W pozycji Zapis można kopiować pliki, gry etc... do pamięci modułu. Można też je odczytywać. W pozycji Odczyt możliwy jest tylko odczyt plików znajdujących się w pamięci modułu.
    Przełączenia można dokonywać w/g potrzeb. Trzeba się jednak liczyć z ewentualnymi przekłamaniami zawartości plików, dlatego przełączeń należy dokonywać pod kontrolą procedury SW.COM. Po jej uruchomieniu należy wykonać polecenia ukazujące się na ekranie.
    Jeżeli przełącznik jest w pozycji Odczyt można wykonać BOOT z modułu. Aby to było możliwe do jego pamięci po uprzednim sformatowaniu jej należy przekopiować interesujące pliki i moduł zainicjować uruchamiając procedurę INIT.COM i wykonać polecenia ukazujące się na ekranie. Tak przygotowany moduł po włączeniu komputera zostanie uruchomiony jak normalny cartridge, wyświetli na ekranie spis plików, programów, gier, które można uruchomić naciskając przypisany im klawisz klawiatury.

    Dodatkowo RAM-CART wyposażony jest w przycisk reset.
    Dzięki niemu w momencie gdy np coś się zawiesi nie potrzeba wyłączać komputera by go ponownie uruchomić i zbootować moduł. Wystarczy nacisną ten przycisk reset a po chwili nacisnąć RESET w Atari. W większości przypadków pomaga, a nic tak nie szkodzi pracy komputera jak ciągła pstrykanie klawiszem zasilania, zazwyczaj skutkujące uszkodzeniem pamięci dynamicznej. Nie zawsze to zadziała, bo zależy od tego jak bardzo "skopało" się coś w pamięci komputera.
    Uwaga!
    RAM-CART nie jest urządzeniem doskonałym i bezawaryjnym.
    • 44:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime15 Feb 2021
     
    Zadam tutaj pytanie:
    Czy mając Ramcarta (nowego) uda mi się uruchomić grę/demo wymagające więcej pamięci niż 64kb?

    W jaki obszar mapowane są banki z Ramcarta?
    • 45:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Feb 2021 zmieniony
     
    W jakie obszary się mapuje - $8000 do $9FFF sterowanie przez RD4 BIT D1, $A000 do $BFFF sterowanie przez RD5 BIT D0.
    Jeżeli gra/demo uruchamia się spod DOS-a to powinno się to uruchomić z RAM CART-a nawet jak będzie miało większy rozmiar niż 128KB. Wgrywa się DOS-a który obsługuje RAM CART-a i spod wgranego DOS-a ładujemy naszą grę/demo. Można także użyć INIT.COM czyli inicjalizer (namiastka DOS-a) i BOOT-ując RAM CART wybieramy naszą grę/demo i też powinno się uruchomić chociaż w Atari mamy tylko 64KB. Ładując DOS-a z obsługą RAM CART-a to DOS już sam ładuje grę/demo lub inny program od adresu $8000 aż do &BFFF co daje nam 16KB z połączenia RD4 i RD5 oraz BIT 1 i BIT 0.
    • 46:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime15 Feb 2021
     
    Inaczej zadam pytanie: Biorąc dowolne demo/grę która wymaga >64KB ramu. Czy RamCart (nowy) robi jako rozszerzenie pamięci tak jak to robi np Atari 130XE?
    • 47:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime15 Feb 2021 zmieniony
     
    @maly_swd: nie. RamCart nie robi Ci za dodatkowy RAM portb. Dość łatwo da się robić programy, które potrafiłyby działać zamiennie, ale jednak to wymaga osobnego kodu przełączającego banki oraz sam banki są w innym obszarze.
    • 48: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime15 Feb 2021
     
    Dołączę się do pytania jak @maly_swd , czy taki RamCard bez grzebania w komputerze pozwoli mi zagrać na moim Atari 65 xe w grę np. Laura która nie odpala atari 65. :)
    • 49:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Feb 2021
     
    @laoo - RAM CART może robić za dodatkowy RAM ale potrzebne jest do tego oprogramowanie które wyodrębni część RAM CART-a do tego celu. Podłączając RAM CART z opcją do zapisu mamy dostęp do RAM CART-a i zapis i odczyt. Komunikacja dwukierunkowa. Jak coś to Zenon/DIAL może wytłumaczyć zasadę działania.
    • 50:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime15 Feb 2021
     
    Laoo: Ja o tym wiem ale takie pytania są na FB pod kartami i kolega Galtron trochę wprowadza w błąd odpowiedziami.
    Ja wiem że jak napiszę specjalnie grę to mogę użyć RamCarta jako "dodatkowego ramu".