atarionline.pl xBoot DOS - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 May 2020 zmieniony
     
    XbootDOS nie potrafi tego wykryć i próbuje załadować START.BAS do innych kartridży np ACTION!, co zawiesza system.


    mozesz zalaczyc odpowiedni przyklad? u mnie dziala ok.
    • 2: CommentAuthoremka
    • CommentTime23 May 2020
     
    @u mnie dziala
    O.K Który emulator preferujesz?
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 May 2020
     
    emulator nie ma znaczenia. zalacz obraz carta i atr ktory zawiesza Ci kompa.
    • 4: CommentAuthoremka
    • CommentTime23 May 2020 zmieniony
     
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 May 2020 zmieniony
     
    widze problem ale nie moge edytowac tego .CAR a inne obarazy .BIN ACTION nie uruchamiaja mi sie prawidlowo na emulcu :/

    gdybs mial ACTION w innm formacie niz .car bylbym zobowiazany.

    ===
    jak powinny sie karty zachowywac mozesz przesledzic na przykladzie inny niebasicow (np MAC65).
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime24 May 2020
     
    Obetnij pierwsze 16 bajtów (nagłówek).
    • 7: CommentAuthoremka
    • CommentTime24 May 2020 zmieniony
     
    Ten .CAR to mój osobisty kartridż który zrzuciłem do pliku dawno temu. Trzeba by sprawdzić która to wersja.
    .CAR od .BIN różni się tylko 16 bajtowym nagłówkiem który mówi o sposobie bankowania. z reguły 034M lub M091
    najbardziej oficjalne wersje to
    ACTION_ACS_034M
    ACTION_ACS_M091
    To czysty ROM, a rodzaj ułożenia banków musisz wybrać w emulatorze.
    Programy napisane w ACTION! i skompilowane po dołączeniu bibliotek to czysty .BIN (.COM) Dlatego wydaje mi się że ACTION! nie ma autostartu,
    (ale pewnie tylko mi się wydaje, zapytaj mądrzejszych ode mnie).
    MAC/65 zachowuje się tak samo jak ACTION!(zawiesza się), ale przy PORTB = $FD (włączony systemowy BASIC) i włączonym kartridżu to MAC/65 wypluje "What!" i uruchomi się normalnie, a więc ma jakiś zbliżony do BASICa system autostartu o którym ja nic nie wiem. Chyba że autostart w BASICu to jakieś oszustwo systemu i nie powinien się tym zajmować DOS.

    nie moge edytowac tego .CAR

    ACTION! dawno został już zdisassemblowany i jego żródła leżą na
    ACTION! source code
    Cały czas powstaje też jego udoskonalona wersja 3.7

    P.S.
    Rozpoznanie który cart jest BASICiem a który nie to całkiem inna bajka.
    Autostart dla TURBO BASICa XL 2.0 wygląda tak i jest wpisany w program, Twój AUTOSTART będzie się kłócił z programowym.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 May 2020 zmieniony
     
    dzieki Voy i Emka, zerkne na to wieczorem ale:

    1. MAC zachowuje sie prawidlowo - jak masz wlaczony bas wypisze what a jak wylaczony to juz zalezy co jest w start.com - w tm przykladzie jest kod ktor laduje sie i uruchamia z miejsca gdzie jest mac dlatego sie zawiesza - to jest akurat normalne ;-)

    2. autostart to ogolnie "oszustwo" :-) zmiana jednego wektora E: po to zeby pobral komende z pliku zamiast edytora - to tak jakbys cos wpisal z klawiatury - to moze byc dowolna rzecz. przykladowo byc moze bedziesz mogl automatcznie zaladowac zrodla do edytora (chociaz watpie bo ten budzi sie w edytorze a ladowac mozna z monitora). (np. jakbys chcial do tego maca cos zaladowac automatycznie to wystarczy pozmienic RUN "D:START.BAS" na komende ktora rozumie mac)

    3. xBD a konkretnie plik autorun bedzie jeszcze do zmiany (z 10 bajtow mu dojdzie) bo sie okazalo, ze jeden user :D wykorzystuje go z urzadzeniem (na karcie) ktore robi cos ciekawego :D ... bc moze nazwe tez zmienie bo bedzie dotyczc nie tylko basica...
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 May 2020
     
    zmien nazwe na autorun i nagraj na dysk. bedzie dzialal tez z Action.

    z ciekawosci co sie stanie jak w Action zrobisz 2x INPUT z E:
  1.  
    Haha, stupid me!

    Tested XBDOS under emulation with Basic on and it loaded the Start.BAS file fine - a small game. Did the same without Basic and it loaded the Start.COM file, but screen stayed black and nothing happened ?!? As I found out today, the Start.COM file also loads fine - it is just music played back, so one should switch on the PC speakers... ;-)

    My main goal is to use XBDOS with Basic and binary files that have a very low memlo but are multi-stage (multi-files) and this seems to work very good. (A gamedos does not work here, since it does not load multi-stage files.)

    I am NOT using XBDOS with programming languages (since I cannot program anyways) or applications like music-editors (I am unable to create music), gfx-editors (I am extremely untalented to create gfx), etc.

    I just want to load games with it, that have a very low memlo, e.g. type-in listings from old magazines that were written for use with tape/data-recorder and normally overwrite DOS (or commercial tapes that overwrite DOS). For this task, XBDOS is very good and easy to use!
    • 11: CommentAuthoremka
    • CommentTime24 May 2020 zmieniony
     
    Musisz jeszcze coś zrobić aby autorun nie próbował załadować pliku którego nie ma
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 May 2020
     
    w zalaczniku
    • 13: CommentAuthoremka
    • CommentTime30 May 2020 zmieniony
     
    Taki microdos jest potrzebny tylko gdy potrzeba maksymalnie dużo przestrzeni adresowej w głównej pamięci komputera.
    Twoja ostatnia poprawka mocno gryzie się z MAC/65.
    Już chyba wolałem jak wypluwa "what!" i uruchamia się normalnie.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime31 May 2020
     
    gotowe, w zalaczniku. daj znac czy ok to podmienie na stronie.
    • 15: CommentAuthoremka
    • CommentTime31 May 2020
     
    Rozumiem że przeniesienie programu z $0400 do $0600 to tylko tymczasowy zabieg mający na celu ogarnięcie problemu.
    (DOS nie powinien używać tej strony).
    Jeżeli jedynym problemem jest niezmieszczenie się w buforze magnetofonu to możesz wykorzystać przestrzeń pomiędzy końcem SPECIAL a LOMEM.
    CASBUF zaczyna się od $03FD a nie od $0400 i zostaną ci tylko 2 bajty do upchnięcia.
    Problem z ACTION! opanowałeś. Pozostał ci MAC/65 i EASMD.CAR
    Autostart traktuje je jako BASIC i próbuje załadować
    RUN D:START.BAS
    Przy braku pliku START.BAS da się z nimi pracować i można potraktować to jako właściwość a nie błąd.
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime31 May 2020
     
    kod ladowany na $600 wkonuje sie tylko raz po zaladowaniu autorun, nawet program usera automatcznie loadowany (start.com) moze sie tam zaladowac i nie ma kolizji ale masz racje, cos z tym trzeba zrobic.

    natomiast "problem" z mac (probuje zaladowac start.bas i wpisuje what?) - tak? to moim zdaniem nie jest blad. autorstart dla dowolnego karta zostaje, moim zdaniem raczej problemem jest to ze nie kazdy z nich rozumie RUN "D:program" - nie wiem. jesli nie "pracujesz" z basic to lepiej nie umieszczac pliku start.bas
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Jun 2020
     
    latwo poszlo.
    • 18: CommentAuthoremka
    • CommentTime1 Jun 2020
     
    Żeby zmieścić się całkowicie w buforze magnetofonu zabrakło ci tylko 2 bajtów. Zamiast to zoptymalizować użyłeś bufora drukarki. OK. to twój program, ale zobacz że przy podmianie urządzenia E: w HATABS niepotrzebnie archiwizujesz stary wpis, co zajmuje ci 12 bajtów. Tablica E: we wszystkich systemach jest pod adresem $E400.
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Jun 2020 zmieniony
     
    nie kazdy uzywa systemowego E: (np. ja mam karta ktory podmienia edytor) dlatego trzeba przechowac poprzednia wartosc tablicy.

    natomiast nie to jest wkurzajace - wkurzajace jest to, ze do autostartu wystarczy wektor GET przekierowac... ale niestety... sprawdzalem to z roznymi toolami i czasem to za malo - dlateo moim zdaniem niepotrzebnie przechowuje cala tablice 12 bajtowa zamiast gora 6 bajtowej...
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Jun 2020
     
    prosze. po optymalizacji.
    • 21: CommentAuthoremka
    • CommentTime1 Jun 2020 zmieniony
     
    nie kazdy uzywa systemowego E:

    Nie o to mi chodzi.
    Twój autostart akurat używa systemowego E:
    042B: AD 21 03  LDA $0321   <-- $00
    042E: 8D 5E 04 STA $045E <--
    0431: A9 44 LDA #$44
    0433: 8D 21 03 STA $0321
    0436: AD 22 03 LDA $0322 <-- $E4
    0439: 8D 63 04 STA $0463 <--
    043C: A9 04 LDA #$04
    043E: 8D 22 03 STA $0322
    .....

    045D: A0 00 LDY #$00
    045F: 8C 21 03 STY $0321
    0462: A0 E4 LDY #$E4
    0464: 8C 22 03 STY $0322

    Według mnie te wpisy są niepotrzebne

    PS.
    Nie zauważyłem twojego wpisu
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Jun 2020
     
    te wpisy sa niezbedne:

    jesli masz np. zmieniony wektor E: wtedy $321 i $322 maja inne wartosci - trzeba ja przywrocic.
    • 23: CommentAuthoremka
    • CommentTime1 Jun 2020 zmieniony
     
    Mówimy o starcie systemu i $321 i $322 są ustawione systemowo, ty je zmieniasz i ty je przywracasz na systemowe.
    Ale OK.
    Najważniejsze że zmieściłeś się w CASBUF.
    Dalsza optymalizacja to sztuka dla sztuki.
    Nara.
    PS.
    Oświeciło mnie.
    Masz rację tak będzie dla zmodyfikowanego systemu gdzie E: ma tablicę w innym miejscu niż $E400. Chętnie poznam taki system
  2.  
    A version of this could be adapted to only have an N: handler, for FujiNet, making a NOS. :)

    ->link<-

    -Thom