atarionline.pl Przygoda z Atari czyli stream z robienia gry w K65 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorjelcynek
    • CommentTime5 May 2020 zmieniony
     
    Cześć,
    Tworzę ten wątek, żeby można było tu śledzić poczynania związane z moją serią streamów na Youtube na których piszę grę na małe Atari.

    Grę piszę od jakiegoś czasu. Seria aktualnie ma 7 części. Formuła serii zmienia się często, ale na teraz seria wygląda tak. Będę prowadził live raz na dwa tygodnie we wtorki o 21:00.

    Po uporaniu się z ostatnimi problemami technicznymi chciałbym zapowiedzieć dzisiejszy stream o 21:00.

    Link do streama:


    Grę piszę z wykorzystaniem assemblera K65 stworzonego przez KK. Małe atari to druga platforma po atari VCS z którą chce się zmierzyć i stworzyć na nią grę. NIE jestem ekspertem i na bieząco uczę się platformy podczas programowania. Dlatego też zapraszam początkujących, którzy mogą nauczyć się ode mnie jak i ekspertów, którzy mogą nauczyć mnie :)

    Seria nie jest kursem. Jest zapiskiem moich przygód z programowaniem. Docelowo chciałbym, żeby z tego wyszła fajna gra. Co wyjdzie to czas pokaże.

    Playlista z poprzednimi odcinkami: ->link<-

    Repozytorium projektu - ->link<-
    K65 Assembler - ->link<-
    Atari FontMaker - ->link<-


    W tym wątku będę też wrzucał zapowiedzi następnych odcinków. Wszelka uwagi bardzo mile widziane.. Jestem tu nowy, dlatego jeśli ten wątek jakieś regulaminy czy inne reguły to poproszę o łagodną karę. Z czytaniem regulaminów jestem na bakier :)
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2020
     
    Świetnie Jelcynek, że postanowiłeś zamieścić taki wpis, bo dobrze, jak autor opowiada o swoim projekcie - czym jest, a czym nie jest. To się nie sprzeciwia żadnemu regulaminowi, a ja z przyjemnością puszczałem sobie Twoje pierwsze odcinku tego cyklu. Dopiero potem się pogubiłem, przy zmianach dni nadawania.

    Gra wygląda już całkiem zacnie! Więc jestem ciekaw dzisiejszego odcinka. Równolegle będę moderował warsztaty TDC z Action!, ale rzucę do Ciebie okiem od czasu do czasu :)
    • 3: CommentAuthorjelcynek
    • CommentTime5 May 2020
     
    To jest jakiś śmiech na sali, ale już muszę anulować pierwszego zapowiedzianego streama. Mój wioskowy internet w tych trudnych czasach nie wyrabia i niestety live dzisiaj się nie odbędzie.

    Natomiast to nie znaczy, że materiału wcale nie będzie. Na modę carionnową nagram odcinek bez widowni i potem go potnę. Jutro, najpóźniej w czwartek powinien się następny odcinek pojawić.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2020
     
    Czasem tak się zdarza, nie łam się. Dzisiaj i TDC miał problemy techniczne. Operatorzy niedomagają :)
    • 5: CommentAuthorjelcynek
    • CommentTime7 May 2020
     
    Odcinek z wtorku:


    Gdzie pokazuje jak diametralnie gra się zmieniła jeśli chodzi o wygląd. Oczywiście nie obyło się bez problemów technicznych :)

    Następny odcinek za 2 tygodnie.
    • 6:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime8 May 2020
     
    @Jelcynek.
    No powiem że mi gul wczoraj na początku Twojego filmu lekko skoczył ;) Ale potem się mega uśmiałem :D

    Ale mam dzisiaj dla Ciebie to:

    Eat This!
    ->link<-
    • 7: CommentAuthorjelcynek
    • CommentTime8 May 2020
     
    @crrn
    Chciałbym powiedzieć, że to tylko mdły cukierek zawinięty w błyszczący papierek. Że to przeciętny gameplay opakowany w piękną grafikę i fajną muzykę. Nudne levele z wrogami, którzy poruszają się po liniach prostych w takich samych patternach. Ale najgorsze, że na koniec to wygląda bardzo grywalnie, więc na nic mi to mówić :)


    Nie bardzo wiem, czy jest sens takiemu nieopierzonemu koderowi jak ja się z Tobą ścigać. Ale rzadko robię coś z sensem. Chyba czas zarwać jakąś nockę przy kodowaniu :)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 May 2020
     
    Ładne, widać, że robione przez grafika-programistę :D
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime10 Jan 2021
     
    @Jelcynek: chciałbym zapytać o status tej gry. Będą jeszcze jakieś odcinki?
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Przyłączam się do pytania, bo byłem widzem :D Może trochę niewiernym, bardziej sporadycznym, ale to z braku czasu.
    • 11: CommentAuthorjelcynek
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Cześć,
    Wybaczcie mi bycie śmierdzącym i niesystematycznym leniem. Kursu nie będzie z kilku powodów. Jeden z pośrednich jest taki, że źródeł nie wysyłałem na gita i klasyczny scenariusz - padł dysk i nie ma. Więc musiałbym kod napisać jeszcze raz, a niezbyt mi się chce (ostatni commit jest bardzo dawny).

    Drugi już bardziej poważny to po prostu to, że zwijam się z projektem o nazwie Jaskinia Prawiczka. Mam inne tajemne plany, a kanał jutub pożera za dużo czasu. Nie wykluczam, że kiedyś nie ruszę z nowym kanałem poswięconym tworzeniu gier (także lub przede wszystkim na retro platformy), ale to raczej nie plan na ten rok. Jak coś by się w tym temacie działo to będę na pewno dawał cynk.

    Z samymi streamami miałem taki problem, że tak naprawdę były bardzo chaotyczne. Nie miałem wystarczająco czasu, żeby się porządnie do nich przygotować. Z jednej strony takie było założenie, bo mogłem robić albo bez przygotowania albo wcale. Ale z drugiej strony po fakcie nie byłem z tego zadowolony (pomimo, że kilku osobom się podobało, wybaczcie). W przyszłości chciałbym to zrobić mniej byle jak. Albo chociaż post factum ciąć te odcinki, żeby miały jakiś flow tak jak to robił carrion ze swoją gierką.

    W każdym razie rok 2021 raczej będzie mało atarowski, a na pewno jego pierwsza połowa. Nic nie obiecuje co do przyszłości, ale jak coś ruszy to będę się reklamować!
    • 12: CommentAuthorAdam
    • CommentTime12 Jan 2021
     

    jelcynek:

    Więc musiałbym kod napisać jeszcze raz, a niezbyt mi się chce (ostatni commit jest bardzo dawny).

    A czy te ostatnie niewypchnięte do repozytorium zmiany były robione w wolnym czasie poza nagrywaniem na żywo odcinków? Czy też straciłeś wyłącznie te fragmenty kodu, które wprowadzałeś na żywo 7 maja w ostatnim odcinku (nr 8)?

    Pytam, bo widzę, że 15 kwietnia, czyli w dniu odcinka nr 7, robiłeś commit, a jeśli wszystko jest nagrane w następnym odcinku, to chyba byłaby to jakaś pomoc przy odtworzeniu :)

    Tak czy siak - niezależnie od kontynuowania odcinków fajnie by było, aby coś po nich pozostało w postaci grywalnej gry.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Jakby coś, to pomożemy też z grafiką :D
    • 14: CommentAuthorjelcynek
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Tylko do grywalnej gry było bardzo daleko. Nie oszukujmy się, to co było w ostatnich streamach to było mocno nieokrzesany fundament. Do tego taki fundament, który doświadczony retrokoder pewnie postawi w jeden dzień, bo to takie podstawy jak tilemapa, poruszanie, scrollowanie.

    Myślę, że gra niewarta świeczki. Ale jak wspominałem wyżej (dodam tu coś jeszcze), cięzko mi uwierzyć, że wytrzymam długo bez programowania dla społeczności. Zwłaszcza, że odbiór jest wyjątkowo pozytywny. Ale też sam chciałbym wcześniej trochę skilla zdobyć, bo czasami moje kodowanie wyglądało komicznie (przynajmniej w mojej głowie).