atarionline.pl Ameprod TVG-10 (Elwro) - jaki transformator? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgrzybek
    • CommentTime1 Jul 2020
     
    Cześć,

    Czy ktoś z Was zna może parametry transformatora sieciowego w Ameprod TVG-10 ("Gra Telewizyjna")?
    Głównie chodzi mi o napięcie na uzwojeniu wtórnym.
    Z internetów wiem tyle, że to czterowatowy transformator z podwójnym uzwojeniem wtórnym. Model z serii TS4, ale nie wiem jaki dokładnie.

    Chciałbym ożywić tego ponga, a trafo szlag nagły trafił i krew nagła zalała... i tak szukam bezskutecznie info na jego temat, bo nie wiem na jaki wymienić. :( Schematu też nie uświadczyłem.
    Może ktoś posiada tą konsolkę i mógłby zmierzyć napięcie wtórne miernikiem?

    Wiem, że poruszany był dawno temat Ameproda na tym forum, więc pomyślałem, że nie zaszkodzi zapytać. :)
    • 2: CommentAuthorVLX
    • CommentTime2 Jul 2020
     
    W sobotę mogę zmierzyć, jeśli nikt nie będzie szybszy. :)
    • 3: CommentAuthorVLX
    • CommentTime6 Jul 2020
     
    Nie zdążyłem sprawdzić w sobotę tego napięcia. Sprawdzę w poniedziałek.
    • 4: CommentAuthorVLX
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    No i klops. Konsolka ma oryginalną plombę i nie rozkręcę jej.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Spróbuj uderzyć do muzeum we Wrocławiu lub Katowicach, bo oni posiadają zarówno konsolkę, jak i ludzi zdolnych to sprawdzić.
    • 6: CommentAuthorVLX
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    Dostałem takie info:

    Na zdjęciach w Google widać, że to jest transformatorek dwupołówkowy, prawdopodobnie symetryczny, moc pewnie 5W lub trochę większa. Opisu nie widać.

    Układ Ay-3-8500 powinien dostawać 9V, więc transformatorek powinien dawać min.12V (na każdej połówce).

    ->link<-

    To może być TS6/10, TS6/42, TS6/47 lub TS8/10. Z pewnością konsolka na którymś z nich, jako zamienniku, pójdzie.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Jul 2020 zmieniony
     
    Obawiam się, że nie widziałem na zdjęciach płyty stabilizatora i być może dobór transformatora może być kluczowy. (wiem, same: jeśli, może. obawiam się ...)
    • 8: CommentAuthorgrzybek
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    Cześć ponownie. Przepraszam za przerwę w odpowiedziach. Życie. :)

    Udało mi się ogarnąć zagadkę. Więc podaję dla potomnych:
    Użyłem transoformatora TS4/024. Ma 2x7,5V (pod obciążeniem) na wtórnym uzwojeniu. Zwarłem środkowe wyjścia uzwojenia wtórnego, uzyskując tym samym trafo ze środkowym odczepem. Konsola się uruchomiła. :)

    Przede mną kolejna zagadka. Chciałbym przerobić ją na cinch, zostawiając również oryginalne wejście antenowe. O ile się da. ;)
    • 9: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime20 Jul 2020 zmieniony
     
    @grzybek tutaj ktoś walczył z composite:
    ->link<-
    i tu: ->link<-
    • 10: CommentAuthorgrzybek
    • CommentTime20 Jul 2020
     
    @bruno_j

    Widziałem te tematy (już trochę tego szukam ;)). Podoba mi się rozwiązanie z tego schematu (mimo, że komuś z innego forum nie działał):


    Jednak nie mogę pojąć skąd wziąć inputy. Mogę video i sync prosto z chipu AY-3-8550 czy powinienem raczej pobrać skądś indziej na płytce (np. tam gdzie łączą się katody diod bav z rezystorami, czyli tam gdzie łączą się składowe sygnału video)? Czy to nie ma znaczenia?

    Tak samo napięcie do POINT_1 i masa POINT_4. Powinienem to ciągnąć odpowiednio z 2 i 4 pinu chipu czy skądś indziej?

    Wiem, że trochę chaotycznie napisałem, ale powoli sobie to układam w głowie. ;)
    • 11: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime20 Jul 2020 zmieniony
     
    Tu niestety nie pomogę, jesli chodzi o elektronikę to potrafię przylutować kabelek do miejsca wyraźnie oznaczonego ;)
    • 12: CommentAuthorgrzybek
    • CommentTime1 Aug 2020
     
    Wróciłem!

    Udało się ogarnąć wypuszczenie video cinchem z pomocą tego schematu z poprzedniego postu. Nie wiem czy zrobiłem to w 100% dobrze, ale działa. ;)))) Dodatkowo jeszcze wyprowadziłem audio drugim cinchem. Jak już całkowicie ogarnę tego Ameproda, to spróbuję opisać proces możliwie łopatologicznie, żeby już nikt nie musiał się tak z tym męczyć. ;)

    Teraz muszę ogarnąć te manipulatory (kontrolery, dżojstiki). Czy może ktoś wie jakie potencjometry były w tym montowane oryginalnie? Bo w moich chyba ktoś poleciał po bandzie. Trzpienie za długie, odstają te pokrywki pomarańczowe... Parametrycznie mam 100kOhm, prawdopodobnie logarytmiczne. Czy nie powinny to być liniowe? :>

    @VLX
    Wiem, że plomby masz (trochę zazdro, że masz nierozkręcany Ameprod ;) ), ale czy w manipulatorach też są plomby? Nie mógłbyś sprawdzić jakie masz potki tam? Jak są plomby, lub jest to problematyczne, to luz. :)
    • 13: CommentAuthorVLX
    • CommentTime1 Aug 2020
     
    W manipulatorach jest dostęp do potencjometrów. Z tego co wiem, powinny być 100 kOhm liniowe (A), ale miernik pokazuje 90 kOhm. Nie wiem, czy uznali że 90 będą lepsze, czy akurat do takich mieli wtedy dostęp w Elwro, w każdym razie działają dobrze.
    • 14: CommentAuthorgrzybek
    • CommentTime2 Aug 2020
     
    U mnie też nie pokazują tych 100 kOhm na mierniku. Cóż. ;)
    Spisałbyś co tam jest napisane na nich? I ewentualnie jeszcze średnica bębna i wysokość trzpienia? Oczywiście jeśli to nie kłopot. Nie chcę być upierdliwy. ;)))
    • 15: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime2 Aug 2020 zmieniony
     
    @grzybek
    Teraz muszę ogarnąć te manipulatory (kontrolery, dżojstiki).


    Wiosełka ;)
    • 16: CommentAuthorVLX
    • CommentTime4 Aug 2020
     
    Brat pomierzył i wyszło tak:

    18mm średnicy

    Coś takiego, tylko 100kOhm (A), a ten na stronie jest 1kOhm:

    ->link<-
    • 17: CommentAuthorgrzybek
    • CommentTime5 Aug 2020
     
    Dzięki ogromne! :)
    • 18: CommentAuthorgrzybek
    • CommentTime16 Sep 2020
     
    Gra ogarnięta, działa jak natura chciała. Jedynie muszę znaleźć jeszcze inny transformator (najlepiej oryginalny), bo się jednak nie mieści... jak skręcę obudowę, to plastik wybula trochę. xD

    A że obiecałem się podzielić sposobem na wyjście cinchami, to odsyłam do postu, który napisałem na elektrodzie na ten temat:
    ->link<-

    :)
    • 19:
       
      CommentAuthorCreonix
    • CommentTime20 Sep 2020
     
    to jest fajne. Brawo za konsekwencję.