atarionline.pl Drukarka Atari 1029 i inne - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jul 2020 zmieniony
     
    Dawno, dawno temu udało mi się kupić drukarkę 1029. W stanie nieznanym, widoczny tylko brak pokrywy i zakurzenie :). A ponieważ mam to zamierzam ją w końcu kiedyś uruchomić i coś podrukować. Ostatnio zaproponowałem Hani z naszych warsztatów, żeby druknąć jej pracę magisterską o demoscenie, ciekawe, czy komisja egzaminacyjna miała by coś przeciwko :D

    Tutaj chciałbym podziękować PeriNoidowi, który na jednym z online-owych KWAS-ów wspomniał o tym, że też taką kupił i nawet wydrukował to i owo. Po pierwsze zmotywował mnie, żeby i swój sprzęt wyciągnąć z zakamarków. Po drugie i ważniejsze - Łukasz wskazał mi, gdzie można kupić taśmy do drukarki oraz papier pasujący rozmiarami w okazyjnej cenie. No i mam już wszystko co trzeba do odpalenia - 10 kasetek z taśmą i 1000 stron papieru perforowanego (na zdjęciu poniżej widać) :). Niniejszym postem chciałbym mu serdecznie podziękować, bo zaoszczędził mi masę czasu na samodzielne poszukiwania. A tak od razu dostałem linki do sprawdzonych miejsc.

    Chciałbym też podziękować koledze Jarkowi (ksywa Yamaha) z Łodzi, który odebrał mi taśmy od producenta, bo jak się okazało, producent tych taśm ma siedzibę w Łodzi. Odebrałem sobie osobiście podczas ostatniej wizyty w tym mieście.

    Za jakiś czas w tym wątku podzielę się też informacjami, czy udało się coś druknąć. A może ktoś zechce się podzielić własnymi wrażeniami z druku, ma jakieś pytania albo problemy z drukiem na Atari 1029?
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    Odpukać, żeby działała :)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jul 2020 zmieniony
     
    Tego co Kuba napisałeś, obawiałem się najbardziej! Ta drukarka przeleżała nieużywana co najmniej 21 lat w różnych miejscach (od tylu lat jest u mnie). A pewnie i wcześniej nie była odpalana, bo po co? Taśma oczywiście wyschła. Nastawiłem się na to, że większe szanse, że nawet się nie włącza.

    A tu zaskoczenie! Od włączenia wtyczki do prądu zaczęła coś drukować. Okazało się, że przełącznik był w pozycji ON (drukowania self-testu). Odkurzyłem mechanizm (powietrze pod ciśnieniem i odkurzacz), wymieniłem kasetkę, włożyłem papier, uruchomiłem edytor tekstu "Panthera" i... poszło pięknie! Ależ radocha! Zawsze chciałem mieć drukarkę Atari i mam! :D. Najbardziej mnie zaskoczyło, że to zadziałało bezproblemowo...

    Dyskietki z programami do druku przygotowałem sobie na SDrive Max. Informacyjnie dodam, że to urządzonko podpięte do portu drukarki nie sprawiło żadnego problemu, żadnych konfliktów.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    A tu te boskie dźwięki druku igłówką! :D



    I jeszcze dorzucę instrukcję tej drukarki, bo sam musiałem szukać, więc może ktoś zaoszczędzi kapkę czasu.
    • 5: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    piękna sprawa, gratuluję fajnej zabawy
    • 6: CommentAuthorKroll
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    @Kaz, przypomniałeś mi czasy jak miałem małe Atari drukarkę igłową STAR LC-20 i interfejs MicroPrint. Z tego wszystkiego brakuje mi tylko drukarki :). Az mnie kusi żeby to kiedyś ponownie uruchomić, pamiętam jak drukowałem na takim papierze mnóstwo rzeczy 30 lat temu :).
    • 7: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    Kiedyś miałem z Atari drukarkę Mera Błonie D100, D100MPC. Potem zakupiłem LC20 tylko wyczyścić trzeba. Interface też jest, jeszcze zapakowany fabrycznie.
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    Odpukałem :D
    • 9: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    Muszę powiedzieć, że też mam 1029, kupiona w zestawie (z którego potrzebowałem tylko stacji dysków) i też leży i czeka. Kompletna ze wszystkimi plastikami chyba nawet. Rozglądałem się swego czasu za taśmami i jak widzę są ciągle dostępne, to może sam się też zabawię.
    W czasach pandemii pokazywałem córce (5 lat) maszynę do pisania - nieużywana ponad 20 lat, waga koło 30kg i działa. Po zakręceniu kilka razy taśma dalej działa, ale wiadomo, jednak inny sposób "druku".
  1.  
    Też gdzieś mam i parę lat temu nawet coś drukowałem. Pamiętam, że byłem zaskoczony, że normalnie w necie można było kupić tasiemkę.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jul 2020 zmieniony
     
    Kroll, też miałem LC20, ale używałem z Atari ST. Drukowałem na niej magisterkę dla siostry kolegi. Skład pracy w 1st Word :)

    Z tymi taśmami to już nie jest tak łatwo. Jeżeli mowa o tych produkowanych w Polsce, to zdaje się nakład się wyczerpał. Duddiemu sprzedali ponoć ostatnią sztukę z magazynu.
    • 12:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime9 Jul 2020
     
    Pamiętam za dzieciaka z Atari Magazynu recenzję Print Shop Pro. Jakie ma mnie to wtedy wrażenie robiło. @Kaz, działa to?
  2.  
    posiadam takową tylko ze bez taśmy, moze ktos zainteresowany ??
    Dorzucę do tego atari 65xe i magnetofon jezeli ktos sie zamieni na stacje 1050.
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Jul 2020
     
    Odkurzajcie, naprawiajcie. Czasy idą takie, że drukarki mogą się przydać do drukowania bibuły ;-)
    • 15: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime10 Jul 2020 zmieniony
     
    Na amazonie widziałem taśmę ale w opisie jest Atari 1025. Nie mam takiej drukarki więc nie wiem jaka powinna być ale może akurat.
    ->link<-

    Edyta
    Jest Atari 1000 series całego nie przeczytałem
    • 16: CommentAuthormrroman
    • CommentTime11 Jul 2020
     
    Do Atari 1029 pasują taśmy z siostrzanych Seikosha GP500 i Commodore MPS 801.

    @Kaz: z jakiego dokładnie papieru korzystasz? Ja ciągle z pojedynczych kartek ale często zeskakuje mi taśma z głowicy jak wkładam nowa kartkę :).

    Szkoda że ta drukarka drukuje tylko w jedną stronę. Wtedy można by było mieć uproszczone polskie znaki i pogrubienie za darmo. A tak trzeba włączać drukowanie grafiki żeby wydrukować polskie znaki. Szukam ogólnie polskich wersji edytorów (Speedscript, Atari Writer czy FirstXLent) z polskimi znakami na ekranie i z plikami konfiguracyjnymi do 1029.

    Ma ktoś może polskie znaki w ROM drukarki?

    Ogólnie sama drukarka to fajna zabawa. Mi się podoba czcionka w 1029. Jest czytelna :). Ostatnie drukowałem sobie listę zakupów na drukarce :).
    • 17: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime12 Jul 2020
     
    Ja popatrzyłem sobie z nostalgią jeszcze na filmiki z 1027 (nieprzydatna u nas z powodu czcionek rozetkowa "letter quality", do tego rozpada się z czasem guma na głowicy, nawet w new-old-stock) oraz kolorowy ploterek 1020 (skąd brać pisaki?)
    To ja może zostawię ten temat, bo jeszcze zacznę szukać ofert...
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2020 zmieniony
     

    anonymus:

    Pamiętam za dzieciaka z Atari Magazynu recenzję Print Shop Pro. @Kaz, działa to?


    Jakoś mnie te programy Print Shopu nie przekonują, chociaż uruchamiałem i rzuciłem okiem, to jeszcze nie próbowałem z nich drukować, ale faktycznie trzeba będzie spróbować i wtedy dam Ci znać. Co do opisu KMK tego zestawu programów w "AM" to dodam, że gromadzę sobie powoli wszystkie artki z "AM", "Bajtka" i innych czasopism, dotyczące drukarki 1029 i DTP na małym Atari, więc mogę je tu sukcesywnie wrzucać dla zainteresowanych.

    mrroman:

    Do Atari 1029 pasują taśmy z siostrzanych Seikosha GP500 i Commodore MPS 801.


    Tak, Commodore i Atari produkowało drukarki na licencji Seikoshy.

    mrroman:

    @Kaz: z jakiego dokładnie papieru korzystasz? Ja ciągle z pojedynczych kartek ale często zeskakuje mi taśma z głowicy jak wkładam nowa kartkę :).


    Dokładnie to skorzystałem zarówno z papieru z perforacją na bokach (taki papier biurowy, do ciągnięcia przez traktor drukarki), jak i pojedynczych kartek, takich zwykłych, współczesnych A4, które można kupić w ryzach. W przypadku tych drugich nic mi nie zeskakiwało, więc możliwe, że to nie kwestia papieru. A prawidłowo założyłeś taśmę? (rzuć okiem do instrukcji, że trzeba ją właściwie umieścić i dokręcić pokrętęłkiem w kasetce).

    mrroman:

    Szkoda że ta drukarka drukuje tylko w jedną stronę. Wtedy można by było mieć uproszczone polskie znaki i pogrubienie za darmo. A tak trzeba włączać drukowanie grafiki żeby wydrukować polskie znaki. Szukam ogólnie polskich wersji edytorów (Speedscript, Atari Writer czy FirstXLent) z polskimi znakami na ekranie i z plikami konfiguracyjnymi do 1029.


    Również takie chętnie przytulę. Na pewno gdzieś mam polski Atari Writer+, bo było to popularne. Speedscript chyba też - rzuć okiem do naszego archiwum użytków, może tam są.

    mrroman:

    Ma ktoś może polskie znaki w ROM drukarki?


    A ja dodam - albo ma ktoś polską wersję ROM? Wtedy moglibyśmy zdumpować i wymienić sobie ROM-y w drukarkach! :)

    mrroman:

    Ogólnie sama drukarka to fajna zabawa. Mi się podoba czcionka w 1029. Jest czytelna :). Ostatnie drukowałem sobie listę zakupów na drukarce :).


    O, świetny pomysł! Ja z kolei wpadłem na myśl, że następne pismo urzędowe, jakie mi przyjdzie pisać, wydrukuję na 1029 :D
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    Mirage sprzedawał program do małego DTP, który używał czcionek z ST, ale nie pamiętam nazwy :( Pisałem do niego instrukcję w calamusie ;]
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2020 zmieniony
     
    O! Bardzo ciekawa informacja. Takiego programu, który Mirage sprzedawał, nie kojarzę, więc jakbyś sobie przypomniał jednak tę nazwę... :) Podrzucam wycinek z "Świat Atari", może coś skojarzysz.

    Z polskich edytorów to znam tylko EuroTekst (jego skrótowy opis wyżej) i Panther, ale to edytory tekstu, a nie pełnoprawne DTP. A może to był jakiś spolszczony program, jak Design Master?
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Aug 2020 zmieniony
     
    Podczas Środowiska Prasowego czyli środowego przeglądu prasy komputerowej, przy okazji omawiania artykułów o drukarce 1029, pojawił się temat nasączania taśm. Romuald Bacza czyli koder BCA z grupy Pink Softhard, podrzucił ciekawy link, do artykułu w Młodym Techniku o testach nasączarki NBK-6 z tamtych lat. Zabawny artykuł w 1991 roku napisał Dariusz Adam Przygoda:

    ->link<-

    Tutaj dorzucam PDF-a, gdyby materiał z linku przepadł.
    • 22:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Aug 2020 zmieniony
     
    @Kaz, pamiętam ten artykuł, skutecznie wyleczył mnie z prób nasączania tasiemek :]

    Co do programu DTP na 8-bit - to nie Design Master. Zrobił go Niemiec, chyba jakiś czas później był na Sonderdisku Abbuca, ale mgliście to pamiętam. To nie był WYSWIG, ale procesor tekstu.

    Mirage sprzedawało ten program w ładnych białych pudełkach po LDW, tzn. nie stacji, ale kupiliśmy hurtem pudełka od Wencla czy Karenu raczej, tak mniej więcej wielkości DVD z miejscem na dyskietki 3.5 (ale 5.25 też były OK) z logo LDW, pewnie na jakiś util do ST.
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Aug 2020 zmieniony
     
    Ja nabyłem na Computer Expo w PKIN w 199x spray tuszowy do tasiemek 200 czy 250 ml za odpowiednik 20 zł (pewnie dzisiaj ca 60-80). Rozbierało się tasiemkę, psikało do środka i zostawiało na jakiś czas. Ale i tak było "jasno-ciemno-jasno-ciemno", pewnie nie dość dokładnie psikałem.
    • 24: CommentAuthormrroman
    • CommentTime25 Aug 2020
     
    Widziałem taki trik gdzie WD40 służy do nasączania tasiemek:

    • 25:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime27 Aug 2020
     
    Co do programu, być może to byłby Mad Designer. Ale jeżeli nie o niego chodzi, proszę o zignorowanie, nie śledziłem całego tematu.
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Aug 2020 zmieniony
     
    Programów do "desktop publishingu" i szeroko pojętego drukowania obrazów, gazetek, schematów, pism itp. na Atari było wcale niemało i całkiem niezłe jak na swe czasy.
    Design Master, Mad Desginer, XL 1st Wordprocessor, Panther,
    The Newsroom, Print Shop, Typesetter... czy mniej znane jak Daisy-Dot, Desktop Atari (z grupy HBSF), WASEO-Publisher, News Station, itp., itd.

    RAMbrandt, bardzo wszechstronny program graficzny, posiadał własny moduł do druku (bezcenne przy uwiecznianiu na papierze obrazków z trybów tzw. GTIA).

    To, o czym wspominał Pirxu, zwało się "Sprint XL", dziś chyba całkiem zapomniany, a szkoda, bo naprawdę wyciskał "ostatnie soki" z atarowskich drukarek. :)
    ->link<-
    ->link<-
    Wiem o tym, bo kiedyś znałem osoby z drukarkami, które chwaliły sobie to niemieckie oprogramowanie. A tak przy okazji to pewnie mało kto wie, że zapalonym użytkownikiem drukarki atarowskiej był ś.p. Krzyś Kubeczko (ulubiony program: Print Shop z dodatkami :)).

    W sumie przydałoby się zrobić jakiś duży, przekrojowy artykuł na ten temat, bo póki co, wszystko jak widać ulega zapomnieniu... Kto(ś) chętny?


    Parę linków w temacie:
    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime27 Aug 2020 zmieniony
     
    SprintXL!!!! Ciekawe, czy moja instrukcja gdzieś przetrwała :|
    THX @DRACON!!!
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2020 zmieniony
     
    O widzisz, ciekawa sprawa, nigdy się nie natknąłem na pudełkową wersję tego programu od Mirage.

    A przy okazji tematu drukarkowego, Peri Noid zapytuje, czy ktoś ma drukarkę XDM121, bo może odstąpić/odsprzedać taśmy, których kupił nadmiar :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2020 zmieniony
     
    I działanie tejże pięknej maszyny (piękny dźwięk drukowania!) prezentuje Peri Noid:

    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2020 zmieniony
     
    A na środowym spotkaniu na zoomie kolega BCA podrzucił info, że w Trybunie Ludu nr 47 z 1987 roku jest artykuł o drukarkach. Jest też trochę mowa o Atari, więc odnalazłem, wyciąłem i podrzucam poniżej. Tekst wskazuje, że był jakiś cykl o komputerach, więc może warto poszukać dalej.
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Sep 2020
     
    Ależ wykopki!
    • 32: CommentAuthortatko74
    • CommentTime30 Oct 2020
     
    Pamiętam miałem taką. Ojciec załatwił skądś papier do telefaksów czy czegoś w tym guście. Miał 4 kopie i każda w innym kolorze. Jak się umiejętnie stworzyło kilka grafik i tasowało potem samymi kalkami przy drukowaniu na tej samej kartce to można było uzyskać coś a'la kolorowy wydruk :D
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2020 zmieniony
     
    Tatko74 - niezły sposób. Oczywiście żaden przykładowy taki wydruk nie przetrwał?

    A przy okazji wrzucam materiały "drukarkowe" z przegladu prasy czyli "Moje Atari", do numeru 4 włącznie.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2020 zmieniony
     
    Pirx - a tę instrukcję do Sprint XL gdzieś jeszcze masz? Bo faktycznie, mamy w zasobach tę wersję Mirage - rozumiem, że tam też spolszczenie Ty robiłeś?
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Nov 2020
     
    tak, robiłem spolszczenie i instrukcję, składałem ją Calamusem 1.09N, niestety nic się nie ostało. nie mam pojęcia, o co chodzi na tych ekranach ;)))))))))))))))
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    Szkoda. Może ktoś z czytelników będzie miał instrukcję i uda się ją zeskanować dla potomnych.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2021 zmieniony
     

    mrroman:

    Ma ktoś może polskie znaki w ROM drukarki?


    Raczej nie mam, ale z chęcią bym podmienił ROM (a najlepiej zrobił przełącznik oryginał/modyfikacja). Mamy polski ROM w zasobach naszego archiwum użytków:

    ->link<-

    Jak twierdzi Zientara w "Poradniku użytkownika Atari XL/XE" (tam jest mnóstwo informacji dla posiadaczy drukarek, w tym listingi i opisy programów korzystających z tego urządzenia) taka wersja 1029 była sprzedawana w Pewexie. I tak sobie myślę, że w sumie trzeba by sprawdzić nasze drukarki, może któreś z nich to egzemplarze pochodzące z Pewexu? Czy one się jakoś różniły - naklejką choćby?
    • 38: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Jul 2021
     
    To może nie jest tak świetne jak realna drukarka, ale tak sobie myślę, że skoro jest w zasobach wersja z PL znakami to może część osób byłaby zainteresowana dodaniem takiej opcji do FujiNet?
    • 39:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jul 2021 zmieniony
     
    Jak jest ROM to trzeba go wysmażyć i sprawdzić. Jest plan.

    Ciekawe, w jakim kodowaniu są te pl-literki i jak je efektywnie uzyskać.
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2021
     
    Pgru - doskonały pomysł - ja jestem zainteresowany.

    PeriNoid - to cieszy, że się za to zabrałeś! Daj znać co i jak robisz, będziemy kibicować :)

    Nawet wczoraj w nocy z AtariFanem dyskutowaliśmy na temat testu - czy da się programowo z Atari sprawdzić jaki jest ROM drukarki, ale bez drukowania (nie zawsze jest możliwość, papier, taśma, etc.). Jakby ktoś miał jakiś pomysł to poprosimy...
    • 41:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jul 2021
     
    To by trzeba było sprawdzić, jak drukarka się zgłasza.
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021 zmieniony
     
    Z okazji naszych zoomowych i lostowych rozkmin na temat Atari 1029, Pańcio zanabył taki oto zabytek zza Odry. Gratulacje! :D
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    No to teraz trzeba taśmę znaleźć. Chyba, że Kaz ma nadmiarowe.
    • 44:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Tak sobie pomyślałem, że wysmażę ten ROM z polskimi fontami razem z oryginalnym ROMem + przełącznik jak tylko moja sztuka pojawi się w zasobach... póki co czekam na kuriera :-)
    • 45:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Też tak chcę zrobić. W weekend.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2021
     
    Tak, z bólem podzielę się taśmą z Pańciem (niestety, nie nadmiarową, bo każda potrzebna i na wagę złota), ale niech i Pańcio ma radochę z druku! :D
    • 47:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 Jul 2021
     
    Oj tam. Po twoich zakupach źródło nagle wyschło i nie można już tych taśm dostać. Musiałeś ich sporo nabyć ;-)
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2021
     
    Ja kupiłem tylko kilka, w tym dla UBU Labu. Ale im już wtedy została końcówka. Mieli bodajże 11 sztuk jak pytałem - ostatnią kupił Duddie, jeśli dobrze kojarzę.
    • 49:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 Jul 2021
     
    No i nastąpiła posucha i żałość wielka w świecie atarowym albowiem nie ma już żadnego źródła takich taśm na Świecie )-;
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2021
     
    Są - na ebayu bywają skądś nówki. Ale piszmy też do tej firmy z Łodzi, żeby wyprodukowała partię - oni to ponoć produkują seriami w razie zapotrzebowania. Jak ich zaatakują ludzie z różnych miast i wsi, to może się skuszą :)

    Zapodaj proszę do nich maila, bo nie mam w tej chwili - kto może niech pisze!