atarionline.pl Kompleks K-12 Teaser - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hello,

    I have a problem with the "Kompleks K-12" demo/teaser - I cannot get it to run. The program requires 320k RAM, my computers do have 576k RAM, so RAM should not be a problem.

    - Does the program require sep. Antic access ?
    - Does it require a special DOS/Gamedos/Bootloader ?

    Since it has a length of over 140kbytes, it requires a 180k diskette. DOS 2.5 (memlo set to $1Bxx), DOS2XL (memlo $0794) do not work, since they only support 90k and 130k. So I tried with DOS 2.0d, Turbo DOS 2.1N and 2.1EX but it did not work. Also tried MyPicoDOS, XBootDOS, XBinit and a few others and it did not work.

    The program behaves like this: Loading works very slowly (due to dozens or hundreds of segments) but works. When the program starts you hear music for approx. 1 or 2 seconds and then it crashes. (With some loaders there is not even music, the screen shows garbage and thats it.)

    So, how do you load this program from diskette or what are its requirements ?
    • 2:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime14 Jul 2020 zmieniony
     
    I have the same issue :( (65XE, U1MB)
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jul 2020
     
    it requires COMPY Expansion RAM, not RAMBO
    • 4: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Jul 2020
     
    XD
  2.  
    Well,

    I know that it requires Compyshop XRAM - and my 512k RAM extension has both Compyshop (26AE) and Rambo (8ACE) rambanks available. Still it does not work and crashes immediately after loading.

    Here are the banks of my extensions (mega-hz and tf_hh):

    03,07,0B,0F
    23,27,2B,2F
    43,47,4B,4F
    63,67,6B,6F
    83,87,8B,8F
    A3,A7,AB,AF
    C3,C7,CB,CF
    E3,E7,EB,EF

    thats 32 banks or 512k XRAM and should be enough for a 320k demo...?!? So why does it not work - does it work in Compyshop mode only (and I therefore must switch off the other banks) ? Afaik, the U1MB does NOT have a 320k Compyshop mode (only a 576k Compyshop mode)...

    Can someone patch the program, so that it works whenever enough XRAM is available or install a configurator so you can choose your type of RAM enhancement (and its banks) ?
    • 6: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jul 2020
     
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Jul 2020
     
    kolejna produkcja nie dziala na tym rozszerzeniu? patoscena zaraz dostanie piany.
  3.  
    As said before, I do not have a U1MB, only several 512k RAM extensions (2x by mega-hz, 2x by tf_hh) and the Kompleks K-12 demo also does not work with these extensions.

    Looks like it is "limited" to 320k Compyshop mode only...?!? So, if you happen to have a) more than 320k RAM available or b) 320k not Compyshop compatible, then it crashes.

    Alas, I am no programmer, so I cannot patch this program - but I would be very happy, if someone else would do that... ;-)
    • 9: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Jul 2020
     
    trochę przykro się robi, jak ludzie piszą dema pod kąpomaszynę
    • 10:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Jul 2020 zmieniony
     
    CharlieChaplin: It theoreticaly should work on any extension 256+. On my machine (ultimate) it also works on Rambo, but due to my stupid memory layout screen flickers during some operations.
    So probably there might be another reason.
    It was my first code that uses extended memory, so probably I made more mistakes :) Sorry for that.

    I'll try to fix it in my spare time.
    • 11:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Jul 2020 zmieniony
     
    trochę przykro się robi, jak ludzie piszą dema pod kąpomaszynę


    gorgh, mówisz o mnie, czy taki offtopic Ci się zdarzył?
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Jul 2020 zmieniony
     
    będzie fajna gra,trzymam kciuki.Planujesz wydać na Cartridge ?
    • 13:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Jul 2020
     
    Irata: ze względu na rozmiar, tylko cart.
    • 14: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    bocianu: trochę do Cb, mam alergię na rzeczy, które nie działają na czymś, bo autorowi nie chciało się porządnie programu dostosować np do ext ram, dosa albo ntsc, samopomoc chłopska opiera się na szacunku dla wszystkich konfiguracji. Nie zmienia to faktu, że gra to będzie bomba pewnie =)
    • 15: CommentAuthorVidol
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    U mnie na 1mb (nie Ultimate) tez zwiecha po wczytaniu :(
    I czemu ten plik ma taka dziwna budowe - segmenty po 256 b.?
    • 16:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Do ładowania obrazków do pamięci rozszerzonej korzystam z wbudowanych w Mad-Pascala funkcji do jej obsługi. Tak są ładowane:

    ->link<-

    Dlaczego to tak wygląda na wyjściu to już nie wiem - trzeba zapytać Tebego.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Gorgh, chyba troszkę przesadzasz z tym "brakiem szacunku". Zazwyczaj jak ktoś pisze program to na konfiguracji, którą dysponuje i zna, może przetestować zachowanie programu, etc. Bywa, że pisanie i testowanie wszystkiego na wszystkie możliwe konfiguracje nie jest możliwe z braku czasu, wiedzy, umiejętności albo realiów życia, w których trzeba wybrać co uważamy za ważniejsze - np. czas spędzony z rodziną czy dopieszczenie programu, by działał z NTSC :D.

    Moim zdaniem brakiem szacunku byłoby, gdyby ktoś celowo pisał tylko na swoją maszynę czy określone urządzenia, albo celowo pisał tak, by na jakiejś konfiguracji nie działało.

    PS. Znasz Bocianu, chyba nie posądzasz go o defaultowy brak szacunku do kogoś?

    xxl:

    kolejna produkcja nie dziala na tym rozszerzeniu? patoscena zaraz dostanie piany.


    CharlieChaplin:

    As said before, I do not have a U1MB,


    I pieniactwo pozamiatane :D
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    pisalem do:

    sun:

    I have the same issue :( (65XE, U1MB)


    :D
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Sun pisał, że ma ten sam problem, a nie tę samą konfigurację. Czyli nie wyłapałeś, że problem nie jest przypisany do U1MB, tylko zdarza się niezależnie od tego, czy ktoś go posiada czy nie.
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    dokladnie :-) bo gdyby mial ta sama konfiuracje to by nie bylo tematu :-)
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    plik dzielony jest na 256 bajtowe fragmenty i przepisywany do pamięci dodatkowej, dlaczego ?

    - aby była możliwość załadowania plików większych od 64KB
    - aby nie zniszczyć pamięci podstawowej do której wcześniej było już coś załadowane z zasobów
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Jul 2020 zmieniony
     
    a wystarczlo skorzystac z loadera (wiadomo ktory) ktory nie uzywa "bulk" loadingu ;-) wtedy segmenty moga byc dowolnej wielkosci i ladowac sie do xramu dowolnie konfiurowanego...
    (przy 100% wypelnieniu pamieci podstawowej ciagle zachowuje zdolnosc ladowania do pamieci dodatkowej segmentow dowolnej dlugosci)
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    a nawet byc segmentami skompresowanymi :-)
    • 24:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    xxl: a jest do tego tajemniczego loadera dostępna jakaś czytelna instrukcja, dokumentacja, przykłady?
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    tajemniczy loader to ten sam co w kardrydzowym PrinceOfPersia... z instrukcjami mam problem :/
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Jul 2020 zmieniony
     
    320KB (Compy), 576KB (Compy) + Altirra = works fine
    • 27:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime15 Jul 2020 zmieniony
     
    Oczywiście wiem, że se sam mogę zrobić:-) ale co mi szkodzi spróbować zapostulować, żeby może zainteresowany i bardzo skądinąd obrotny bocianu w porozumieniu z błyskotliwym i twórczym xxl-em przygotowali instrukcję z tutorialem jak sobie pożenić xbios z madpascalem i łatwo z tego w całości skorzystać - może być instrukcja przygotowania nic nie robiącego programu wyłączającego system, odpalającego się z xbiosem, doczytującego napis "hello world" i wrzucającego go do banku xramu, oraz "hello world 2" wrzucającego do innego banku, a na koniec kopiowaniu z obu banków do pamięci ekranu obu napisów. Taki przykład z instrukcją w kilku słowach jak co po kolei to by było zbawienie i dla xbiosu, i dla koszernych rozszerzeń pamięci i przede wszystkim dla programistów takich jak ja, którzy bardzo by z tego chcieli skorzystać, ale nie kumają o co w tym chodzi i nie mają weny oraz wystarczająco silnej woli, żeby się za to zabrać w końcu:-) xbios z założenia wydaje się być zajebisty, lecz kombinowanie dla średnio zaawansowanego programisty takiego jak ja jest zbyt czasochłonne, żeby się za nie zabrać:-)

    Krótko mówiąc próbuję podpuścić kolegów, którzy łatwiej i szybciej potrafią zapewne przez to przebrnąć, żeby to zrobili, a następnie podzielili się wiedzą w pigułce:-)

    Oczywiście przyjmę do wiadomości również odpowiedź napisz.se :-)
    • 28: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    przykład użycia XBIOS z MadPascalem jest w przykładach BLIBS

    ->link<-
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    :) - a później będą jeszcze ze dwa strzeliste wątki z cyklu: "dlaczego to znów nie działa" :D
    • 30:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Jul 2020 zmieniony
     
    tebe dzięki:-) WIem że takie coś jest, ale tu właśnie chodziło mi o to moje lenistwo, żeby tak ktoś opisał to bardziej łopatologicznie i z tymi wszystkimi propozycjami, które opisałem:-) Dobra, poćwiczę sam, może więcej się nauczę i więcej mi w głowie zostanie jak będę musiał bardziej ją zaangażować do pracy:-)

    Strzelistych wątków nie będzie jeśli solidarnie ukryjemy przed Pinem publikacje nowych gier i w tym czasie ktoś odwróci jego uwagę:-)
    • 31:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    tebe, thx za plik, rzeczywiście na compy działa OK, rambo = crash.
    bocianu i team - o KUUUUUURRRRRRRR, teaser zadziałał, gryzę paznogi i czekam!!!
    • 32:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime16 Jul 2020 zmieniony
     
    Ja tam nie narzekam, dopisałem się tylko do wątku, że też mam problemy z tym softem. Przyznaję, że nie testowałem innych ustawień poza 1088K Rambo - lenistwo :) Teraz sprawdzę plik od tebe.

    Też męczę gierkę (madpascal), gdzie wrzucam wszystko do extmem za pomocą .rc jak bocianu, ale nie zauważyłem, żeby mi to się ładowało w "dziki" sposób i działa na ustawieniach full 1088K Rambo.
    • 33: CommentAuthortebe
    • CommentTime16 Jul 2020 zmieniony
     
    Bocianu wybrał Compy, Compy oznacza oddzielny dostęp pamięci dla CPU i ANTIC-a, Bocianu z tego skorzystał

    Atari tak chciało :)

    program pada bo stos zostaje "zabity" kiedy ANTIC zaczyna wykonywać program typu "krzak", wtedy przerwania DLI nie zostają ukończone tylko non-stop wywoływane, program przerwań DLI nie osiąga końca gdzie zdejmuje ze stosu zawartość rejestrów odłożonych na jego początku, w konsekwencji stos ulega przepełnieniu

    p.s.
    detekcja pamięci w MP realizowana jest procedurami Draco/KMK, możecie być pewni ich najwyższej jakości :)

    dostęp do pamięci zależy od użytkownika, MP nie ingeruje w to
  4.  
    So the program requires sep. Antic access ?

    Would be doable for my machines, but then I have to install a switch (to switch from 576k Rambo+CS mode without sep. Antic access => to 320k CS only mode with sep. Antic access)...

    And this should also work with U1MB, just switch to 576k CS mode (with sep. Antic access)...
    • 35:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    Po włączeniu w "patorozszerzeniu" U1MB trybu 576 Compy teaser odpala - ten co miałem, zatem ten od tebe pewnie też :)
  5.  
    Alright then, so it looks, like the program requires sep. Antic access. Here are some A8 programs that (I know) make use of sep. Antic access:

    01) The (Sparta DOS) Wedge by Ed Bachmann (menu for format option requires sep. Antic)
    02) Video Blitz by Helvetica Bold => patched version by HiasSoft available, that does not require sep. Antic!
    03) TL Cars by T.L. => patched version by Homesoft available that does not require sep. Antic!
    04) AD 6502: Arsantica 2 by Heaven/Desire, Karolij Nadj
    05) Apple II Emulator by ???
    06) RGB picture slideshow by metalguy666 => changed version by me available that works with 64k RAM and therefore does not require sep. Antic!
    07) one more program which name I do not remember atm.
    08) most-likely "Kompleks K-12 Teaser" by Bocianu

    Afaik, Kompleks K-12 is the only program that requires min. 320k RAM, while all others work with 128k RAM...
    • 37: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    Apple II emulator was made by Piotr "Artax" Mejer: ->link<-
    • 38: CommentAuthortebe
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    czyli jest taka możliwość ale najlepiej aby z niej nie korzystać :)

    jest test pamięci pozwalający stwierdzić czy rozszerzenie pamięci obsługuje oddzielny dostęp CPU/ANTIC? obrazkowy, widzisz napis to jest, nie widzisz to go nie ma :)
    • 39: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Jul 2020 zmieniony
     
    Daj spokój Tebe. Co to za porządki? Ustawiasz dwie dlisty w $4000 - jedną bez DLI w pamięci podstawowej, drugą z DLI w banku. Ustawiasz dostęp EXT dla ANTIC-a, czekasz ramkę i jak wystąpiło DLI to wiesz, że masz rozdzielny dostęp.

    Edit: Albo analogicznie ale ze sprajtem i badasz kolizje.

    Edit 2: EXT dla ANTIC-a a BASE dla CPU oczywiście.
    • 40:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Jul 2020 zmieniony
     
    @ bocianu
    przekonałeś mnie do gry więc już zamawiam jeden egzemplarz(by nie było że nie ma),jak będziesz chciał wpłatę prześlij na mail,tel albo fb numer konta i kwotę. :D


    PS.aż się boję jakie problemy będą z moją produkcja i kompatybilnością sprzętową,no ale w końcu będą porządne gry na 1MB... no a już na pewno ambitne ! .

    PS2.Fajnie że wypuściłeś taką wersję,dobry test kompatybilności,ja w każdym razie wiem że Bocianu się postara by wszystko było na TIP-TOP i trzymam kciuki.
    • 41: CommentAuthortebe
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    dziękuję Mono :)
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    Ależ proszszszsz...
    • 43: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    Dlaczego kocham mad pascala odcinek 1 - biblioteki: Bardzo podoba mi się odpowiedź:
    "Do ładowania obrazków do pamięci rozszerzonej korzystam z wbudowanych w Mad-Pascala funkcji do jej obsługi....
    Dlaczego to tak wygląda na wyjściu to już nie wiem - trzeba zapytać Tebego." W skrócie: nie biorę udziału w wojnach ideologicznych = Panie co pan ja nie jestem rolnikiem ;) W kodzie napisanym w assemblerze nie byłoby tak łatwo.
    • 44:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    @astrofor, ale na tym właśnie polega programowanie w językach wysokiego poziomu. W samochodzie też kręcisz kierownicą i skręcają się w efekcie koła, nie? Obchodzi Cię jakie przekładnie są po drodze i pod jakim kątem zęby na zębatkach zaprojektowano oraz jakie siły przenoszą ów zęby i z jakiego dokładnie stopu je wykonano podczas gdy chcesz dojechać po prostu samochodem z punktu A do punktu B? :-)
    • 45: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime18 Jul 2020
     
    @Mq: Ależ oczywiście. Tylko nigdy wcześniej nie spotkałem tego tak jasno eksplikowanego w kontekście atari, co bardzo mi się spodobało.
    • 46:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime24 Jul 2020
     
    Tak to tylko tu zostawię.
    Pasuje do tematu.
  6.  
    Ależ teaser!
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jul 2020
     
    Bomba!
    • 49:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime25 Jul 2020 zmieniony
     
    Postanowiliśmy z Grzegorzem pracować razem nad kompleksem co czwartek po 3h w tygodniu, aby usystematyzować trochę pracę, bo ciężko było nam się zorganizować w locie. I prace szły powoli. A to zdjęcie to właśnie ze spotkania w tym tygodniu. Wielce owocnego :)