atarionline.pl Quick Assembler/Altirra/Disks - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime14 Jul 2020 zmieniony
     
    Cześć!

    Właśnie takie problemy powodują, że odbijam się od czasu do czasu od dalszego rozwoju w programowaniu A8.
    Odpaliłem sobie Quick Assembler pobrany z AOL ( ->link<- )
    pod Altirrą.
    Ładnie zbootowałem, przypomniałem sobie obsługę, nawet napisałem krótki programik, który nic nie robi.
    Niestety, kiedy chciałem stworzyć nową dyskietkę i użyć jej na np. D2: do zapisywania moich programów spod QA, okazało się, że ani QA ani DOS, z którym jest dystrybuowane nie widzi tych dyskietek. Nie działa DIR, zgłasza Error 160.
    Niby wszystko OK, atr zrobiony pod dos2.5, medium density.
    Czy czegoś nie wiem, co należy zrobić, żeby ten DOS 2.5 z CP dostrzegł nową dyskietkę?
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Chopie, ja też w 2008 zaczynałem od QA i mi koledzy w tym Tebe szybko doradzili krosasembler Mads i ja tobie teraz go polecam- serio dużo to wygodniejsze. Jeśli chcesz programować na prawdziwym sprzęcie to polecam MAC65, tak robi np. Drac030/kmk
    • 3:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    draco używa raczej MAE (min 128KiB RAM), jest zarąbisty.

    Potwierdzam, olej quicka, tylko MADS. Jak chcesz wejść w to jak w masełko, to oblookaj WUDSN: ->link<-

    JAC! (Peter Dell) zrobił tak zarąbiste tutoriale, że się samo programuje normalnie: ->link<-
    • 4: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime15 Jul 2020 zmieniony
     
    Rozumiem, że do stworzenia pustego atr'a użyłeś Altirry?
    File->Disk Drives..->D2->New Disk->Disk Format (medium)/filesystem (DOS 2/2.5)->OK->save disk as..
    ..u mnie wszystko działa (dir, zapis i odczyt plików pod QA).
    Spróbuj może z MakeATR. Gęstość medium (ED). W opcjach możesz chyba zaznaczyć każdy DOS oprócz Sparty. Zrób format następnie save as..potem close.
    Oczywiście nie zapomnij w Altirrze dołączyć (attach disk) pustego obrazu, który stworzyłeś do D2. W QA przy zapisywaniu i odczytywaniu pliku nie zapomnij też podawać w nazwie ścieżki (D2:nazwa).
    Musi działać.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Zamiast tworzyć nową dyskietkę, stwórz sobie kopię tej z QA, która Ci działa. Następnie podepnij w D2, usuń z niej wszystkie niepotrzebne pliki i masz 100%, że masz działającą, kompatybilną z tą dyskietką, którą używasz w D1.
    • 6:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    @Kaz - To jest genialne w swej prostocie i oczywiście zadziałało! Dziękuję!
    Tylko ciekawostka, że po zapisaniu programu z QA na D2: musiałem jeszcze wejść w Drives na Altirrze i nacisnąć 'Save' na D2: żeby się pliki rzeczywiście zapisały na obrazie dyskietki.

    @RTG - Dzięki, przeszedłem jeszcze raz tę ścieżkę działań, którą opisałeś, żeby się upewnić, że żadne gapiostwo mnie nie ogarnęło, ale niestety nadal du*a.
    Dodam, że jest to Altirra na Wine64 pod Maciem, więc wszystko możliwe.
    Chociaż jak przeszedłem na DOS II+/D 6.4 to dyskietki są widoczne i nawet spod Action coś na nich nagrałem...
    Teraz po tym jak się wyspałem i po sukcesie dzięki Kazowi, zrobiłem dalsze próby, okazuje się, że chyba QA/DOS2.5 nie widzi dalej niż do stacji D2:.
    Zaczął widzieć te dyskietki wcześniej wygenerowane jeśli podpiąłem pod D2:, więc chyba o to chodziło.
    Dodatkowo zainstalowałem sobie emulator dedykowany dla Mac: Atari800MacX i tam zadziałało generowanie dyskietki i również QA/DOS2.5 nie widzi dalej niż do D2:...

    No cóż, w latach 90-tych w Polsce mało kto miał więcej niż dwie stacje ;)

    @pirx, gorgh - Dzięki za polecenia, na pewno się przesiądę na to co radzicie, jak tylko mój assembler wejdzie na wyższy poziom :) Na razie chciałem odpalić to co znałem z lat 90-tych. Miałem wtedy oryginalnego QA na kasecie i nawet fajnie to wtedy działało, instrukcje całą przeczytałem, choć dużo nie porobiłem.
    • 7: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    a to prawda, programowanie w QA ma swój duży urok, ja miałem QA na RAM Carcie
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2020
     
    Ciesze się, że się udało :). To jeszcze przypomnę pro forma, że mamy obie wersje instrukcji do QA w Bibliotece Atarowca:

    ->link<-