atarionline.pl Pytania BASIC - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Hejo,

    Mam zamiar napisac sobie gierke w Basicu. Chcialbym uzyc trybu tekstowego nr. 1 w full screenie czyli rozumiem, ze moim trybem bedzie 17.
    Ile pamieci tryb 17 zajmie w pamieci ? Znalazlem jakis tutorial jak uzywac custom fontow i trzeba tam podac ile bajtow zajmuje pamiec ekranu.

    Sorka za glupie pytania, ale dopiero zaczynam i staram sie wszystko pojac ale nie moge niektorych rzeczy ktore potrzebuje znalezc w internecie.

    Z gory dzieki za odpowiedzi :)
  1.  
    Tu jest fajna rozpiska dotycząca trybów Atari:

    ->link<-

    Jednak do "custom fontów" nie musisz wiedzieć, ile zajmuje pamięć ekranu. Skąd dokładnie masz takie info?
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Atari Basic Miguta jak znajdziesz - wznowienie Retronics

    tam sa przyklady dokladnie tego co szukasz bo informacje o redefiniowaniu fontow ktore podales sa mylace, nie korzystaj z tamtego zrodla.
    • 4: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime14 Oct 2020 zmieniony
     
    Info mam stad
    ->link<-

    1. Find MEMTOP on your computer by entering the following line: PRINT PEEK (106)*256.
    2. Decide whether your program using the custom characters will be written in graphics mode 0, 1, or 2. For your information, the bottom of screen memory, including display list, will be located at MEMTOP - X
    where X = 992 for graphics mode 0
    X = 674 for graphics mode 1
    X = 424 for graphics mode 2
    3. The starting address of the custom character set, CHBASE, must be located on a 1K memory boundary, so CHBASE should start 2K below MEMTOP (1K for screen memory, 1K for the character set); therefore, CHBASE = MEMTOP - 2048.
    4. If player/missile graphics are to be used, PMBASE must be located on a 2K boundary (for single line resolution), so P/M Base should start 4K below MEMTOP (1K for screen memory, 1K for the character set, 2K for P/M Display Area); therefore, PM BASE = MEMTOP - 4096.

    Co jest tutaj tym X-em ? Myslalem, ze wlasnie to ile zajmuje pamiec ekranu + display lista
    A widze, to MEMTOP - X bedzie poczatkiem pamieci ekranu.
    Poczatek pamieci dla fontow to bedzie to CHBASE = MEMTOP - 2048

    Polecicie jakies narzedzie fajne do edycji fontow najlepiej z poziomu PC? Widzialem gdzies kurs sikora do robienia gry paragrafowej i tam widzialem wczytywanie fontow w turbo basicu xl. Ja mam metlik w glowie z tymi adresami i innymi rzeczami - moze polecicie jakies fajne miejsce albo ksiazke (oprocz tej co xxl polecil - dzieki wielkie) gdzie moglbym jakos sobie to w glowie poukladac i by bylo przystepnie napisane ;).
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2020 zmieniony
     
    sa rozne szkoly... sposob ktory podlinkowales zamarze zestaw znakow w przypadku gdy Twoj program zmeni tryb graficzny. gdybys jednak umiescil zestaw znakow pod MEMTOP wraz ze zmiana wartosci MEMTOP to bedziesz mial znacznie mniej problemow i obliczen. niektore zrodla mowia ze nie nalezy zmieniac MEMTOP ;-)
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    jeszcze odnosnie tych obliczen. tamto zrodlo nie wyjasnia skad sie bierze ta wartosc X. (Lepiej korzystaj z Miguta na poczatek)
    ... system operacjny atari dziala tak ze jak definiujesz tryb np. 1+16 to i tak zarezerwuje pamiec dla okna tak jakbys definiowal tryb 1. dlatgo moga Ci sie na pierwszy rzut oka nie zgadzac obliczenia.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2020 zmieniony
     
    Sorka za glupie pytania, ale dopiero zaczynam i staram sie wszystko pojac ale nie moge niektorych rzeczy ktore potrzebuje znalezc w internecie.


    Pytaj, pytaj. Tutaj wiele osób chętnie pomoże, jeżeli tylko będzie znało odpowiedź.

    PS. Książkę pod redakcją Miguta "Atari Basic" w oryginale znajdziesz w naszej Bibliotece Atarowca:

    ->link<-

    Ale edycja Retronics oczywiście lepsza, bo pozbawiona wielu błędów (no i są ciekawe dodatki :D). Nie wiem czy Duddie jeszcze ma jakieś egzemplarze, trzeba by go pytać. W razie czego jedną zapasową _w promocyjnej cenie_ ma TDC, którą miał ktoś odebrać, ale dwa lata mija i nie odebrał. Więc jak jesteś z Wawy to też warto zagadać.
    • 8: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime20 Oct 2020 zmieniony
     
    Ja jestem troche laik wiec wybaczcie moje pytania - ale jak najlatwiej zaladowac swoje fonty z dyskietki ? I w czym najlatwiej sobie takie fonty przygotowac?

    Mam bardzo duzy sentyment do 8 bitowego atarka - jak bylem dzieciakiem to moi bracia mieli na komputerze emulator i sobie na nim gralem. Programowac w miare potrafie ale w Pythonie, C#. Jednak tutaj trzeba znac lokacje pamieci itd. I troche sie w tym gubie i nie wiem gdzie jakis poradnik czy ksiazka poprowadzi mnie za reke bym to przynajmniej w podstawowym stopniu zrozumial.
    • 9:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Oct 2020
     
    Jak już Kaz napisał, "Atari Basic" Miguta to świetny start, wszystko tam jest. Nowy, ładny edytor czcionek niedawno się tu pojawił (atarifontcreator2).
    Tak w ogóle to jeśli już walczysz z dyskietką w zanadrzu to polecam Turbo Basic XL - jest tam dużo ułatwień, np. czcioneczkę możesz załadować rozkazem BGET.
    • 10: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime20 Oct 2020 zmieniony
     
    Dzieki pirx za odpowiedz :). Tak mam zamiar pisac sobie w Turbo Basicu XL :). Zobacze sobie ten atarifontcreator 2 - bo nie ukrywam - chcialbym sobie customowe fonty wrzucic ^^. No wlasnie - sporo jest literatury ktora uczy wbudowanego Basica, ale pisanie w TBXL sporo sie rozni wiec nie wiem czy jest sens wgryzac sie w taka literature.A literatury traktujacej o TBXL pomimo jego popularnosci brakuje ;d.

    EDIT
    Dzieki kursowi TBXL Sikora i programowi atari font creator 2 udalo mi sie zaladowac i wyswietlic swoje customowe fonty !!! Wielkie dzieki za pomoc :D. W razie potrzeby jeszcze bede Was meczyl (wybaczcie) ale poki co wszystko gra i buczy ^^
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Oct 2020 zmieniony
     
    Jak się chcesz dowiedzieć więcej o praktycznych zastosowaniach TBXL to zerknij na 10 liners contest ->link<-
    Sporo programików jest b. dobrze skomentowanych (gdy są w formie "nieskompresowanej"). Sporo zostało napisanych w "meta-języku" TBXL z użyciem tego narzędzia: ->link<-

    Bardzo polecam, jeśli piszesz na PC i emulcu to nie ma nic lepszego.

    O, np. tutaj edytor znaków w 10 liniach TBXL:
    ->link<-
    • 12: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    Teraz kolejne pytanie - ile roznych znakow moge miec w fontach w trybie Antic 4 ? Z tego co czytalem to np w trybie 1 moze byc 64 roznych znakow ale nie moge sie doczytac ile moze byc w Antic 4
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    128
    • 14:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    W Antic 4 możesz mieć 128 różnych znaków od 0 do 127. Dostępne masz wtedy też drugie tyle o numerach od 128 do 255, przy czym te drugie tyle to są powielone te same znaki, z tym że mają ostatni kolor podmieniony na alternatywny.
    • 15: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime28 Oct 2020 zmieniony
     
    O - super !! Dzieki za odpowiedzi ! :).
    • 16:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime29 Oct 2020
     
    W Antic 4 masz łącznie 5 kolorów na ekranie, ale w obrębie jednego znaku masz ich 4 (tło+3kolory). Tzw. piąty kolor pojawia się i jest wymienny z czwartym w taki sposób, że zależnie od tego czy weźmiesz znak z zakresu do 127 czy powyżej 127, to masz na tym znaku jeden z tych kolorów.
    • 17: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Dzieki Mq za odpowiedz :). No czekam az mi przyjdzie nowa folia do klawiatury (stara ma posniedziale sciezki i niektore klawisze nie dzialaja) i zaczynam ostro kodzenie na prawdziwym sprzecie. Z dialektow Basica jednak postawilem na FastBasic - juz sobie troche pokodzilem na emulatorku i wydaje sie byc calkiem ok ;). Moze cos z tego sie urodzi - kto wie ;).