atarionline.pl Stacja dyskietek ATARI STE nie czyta/zapisuje - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Oct 2020
     
    Witam, pojawił się kolejny problem. Przestała czytać stacja dyskietek w Atari STE. Stację podpiąłem pod inne Atari 1040 STE i bez problemu czyta i zapisuje. Natomiast na tym egzemplarzu po włożeniu dyskietki, kręci dyskietką ale głowica nie wykonuje żadnego ruchu, po czym Atari wchodzi do TOS-a. Czy to nie jest sprawka kontrolera napędu ? Ktoś miał podobny przypadek ? Stacja na 100% jest sprawna.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Oct 2020
     
    jak masz możliwość, to podmień to wd1772 na inne, coś więcej będzie wiadomo.
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Oct 2020
     
    A ma ktoś na zbyciu układ wd1772 lub zamiennik vl1772 ?
    • 4: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime17 Oct 2020 zmieniony
     
    U Exxosa kupisz, bo w PL to wszystkie już się rozeszły na klony XF551 ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Poczytałem w necie i znalazłem układ WD1773. Ma takie same wyjścia i wejścia co WD1772. Jedyna różnica to że WD1772 obsługuje stacje 5,25 cala a WD1773 nie obsługuje. W przypadku Atari ST/STF/STFM/STE stacje najczęściej to 3,5 cala. Tak więc powinno działać. Czy ktoś może to potwierdzić ?
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Tu schemat drugiego:
    • 7: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Z tego co ja kojarzę to ani WD1770 ani WD1773 nie zadziała.
    • 8:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime19 Oct 2020 zmieniony
     
    Witam ponownie. Dorwałem inne Atari ST i tam był w podstawce WD1772. Wylutowałem w jednym Atari. Wstawiłem podstawkę, po czym zamieniłem kontrolery. Niestety pojawił się problem, ponieważ okazało się że kontroler jest sprawny ( jeden i drugi ). Flop sprawdzony też działa. Lecz w tym jednym STE stacja dalej nie chce odczytać żadnej dyskietki. Nie miałem jeszcze takiego przypadku. Najczęściej jest to wina kontrolera, ale nie w tym przypadku. Czy ktoś już spotkał się z czymś takim ?
    • 9: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime20 Oct 2020
     
    Może zacznij od poprawienia lutów przy taśmie fdd oraz "przedzwonienia" samej taśmy, nie pamiętam już jak w STE, ale pewnie tak samo jak w innych ST jest lutowana do płyty bezpośrednio ?
    • 10:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime26 Oct 2020
     
    Przedzwoniłem taśmę i jest OK. Wszystkie przejścia są. Tak więc dalej jestem w kropce. Gdzie tu jeszcze szukać. Myślałem o DMA, ale nie jestem przekonany do końca czy ma wpływ na takie zachowanie.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2020
     
    Co oznacza "przedzwonienie taśmy"?
    • 12: CommentAuthormrroman
    • CommentTime26 Oct 2020
     
    Tak mi się coś przypomina że chyba jeszcze Yamaha YM2149 była połączona ze stacją dysków. Może to też sprawdzić?
    • 13: CommentAuthorgwinter
    • CommentTime26 Oct 2020
     
    Zmień taśmę. Najlepiej wylutuj starą i wlutuj gniazdo. Potem taśma od PC tylko bez przeplotu. Te kable mają po 30 lat i mają prawo padać
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime26 Oct 2020 zmieniony
     
    KAZ - Przedzwonienie taśmy jest to sprawdzenie miernikiem z buzerem wszystkich kabelków.
    Problem został odnaleziony. Niestety poleciał układ DMA. Podmieniłem układ DMA z innego Atari ST i wszystko ruszyło. Dla przeprowadzenia testu włożyłem też ten wymontowany DMA do innego Atari ST i też stacja próbowała zaczytać ale nic nie była w stanie przeczytać. Tak więc poszukuję układu DMA CO25913-38 PH23-030 lub zamiennik C100110-001 który podobno pasuje tylko do Atari STF i STFM. Nie jest to problem bo można wyjąć oryginał z STF włożyć zamiennik a oryginał włożyć do STE i po sprawie.
    • 15:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    Dzisiaj zrobiłem test z zamiennikiem układu DMA. Zamiast CO25913-38 wstawiłem C100110-001. We wszystkich artykułach które znalazłem było info że zamiennik będzie działać tylko w Atari 1040 STF/STFM, a na STE nie zadziała. Jeżeli w STF/M i STE w oryginale były stosowane takie same układy jak CO25913-38 to dlaczego nie włożyć zamiennika. Po założeniu zamiennika C100110-001 do STE stacja dyskietek nagle ożyła, wszystko działa i nie ma problemów. Natomiast układ kontrolera WD1772 miał mieć dobrego zamiennika VL1772 i tu niestety jest porażka, po zamontowaniu zamiennika stacja czyta ale z błędami, oraz podczas odczytu przyspiesza i zwalnia.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    Dzięki za informację. To się może komuś przydać, gdy sam będzie miał problemy ze stacją.
    • 17: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime2 Nov 2020 zmieniony
     
    Jeśli VL1772 miałeś serii C587Q, to ona nie działa i kropka. Pozostałe powinny być ok.
    • 18:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime5 Nov 2020
     
    Seria C587Q była wadliwa ? Sprawdzę która wersja i odpiszę. Mam za to ciekawą informację. Zakupiłem układ WD1773-PH i przeprowadziłem testy na Atari 1040 STF/FM. Wyciągnąłem układ WD1772-PH i wsadziłem WD1773-PH. Wszystko działa, minimalnie wolniejszy jest skok głowicy, którą porusza silnik krokowy, ale odczytuje i zapisuje bez problemów wszystkie gęstości. Jest jedna różnica. W przypadku WD1772-PH gdy stacja zainicjuje dyskietkę to wyłącza się silnik obracający dyskietką. W przypadku WD1773-PH po włożeniu dyskietki silnik obracający dyskietką pracuje cały czas.
    • 19: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime6 Nov 2020 zmieniony
     
    Nie wiem czy cała seria, ale seria która sprzedawał/sprzedaje jegomość z Niemiec na Ebayu jest felerna i nie działa.

    ps. gdzieś są nawet filmiki na youtube o tym.
    • 20:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime6 Nov 2020
     
    Zgadza się, mam serię C587Q. To wyjaśnia problem z błędami odczytu.
    • 21: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Czyli jak ktoś chce zamiennik WD1772 czyli VL1772 musi zwrócić uwagę aby nie był serii C587Q. Ciekawe czy WD1773 da się jakoś zmodować aby działał poprawnie?.
    • 22:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Nov 2020
     
    Nie wiem czy da się zmodować.Wydaje mi się że jest to do zrobienia. Chodzi o sterowanie tak zwane MOTOR STOP, które odpowiada za wyłączenie obrotów dyskietki a przy układzie WD 1773-PH nie chce wyłączyć i cały czas obraca dyskietką po włożeniu. Na szczęście wszystkie pozostałe funkcje działają prawidłowo.