atarionline.pl Gra "Total Eclipse" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorAdam
    • CommentTime26 Oct 2020 zmieniony
     
    To już 2 lata od premiery Total Eclipse w wersji na małe Atari przypomnę, że akcja tej gry rozgrywa się równo 90 lat temu, 26 października 1930 roku - dobra okazja, aby sobie zagrać ;)



    Niektórzy już może zapomnieli o tej produkcji, inni mogli nie zauważyć jej powstania, jeśli nie śledzili AOL pod koniec 2018 roku. Gra jest konwersją z C64, oryginalnie Total Eclipse to była trzecia gra zrealizowana na nowatorskim jak na lata 80. silniku Freescape, oferującym "prawdziwe 3D" na 8-i 16-bitowcach.

    W wątku tym zaprezentuję różne materiały związane z grą i jej odbiorem, zapraszam do komentowania. Czy ktoś ukończył ją przez te 2 lata? :)


    - link do premierowego artykułu ze szczegółowym opisem gry: ->link<-
    - mapka z World of Spectrum:
    • 2: CommentAuthorAdam
    • CommentTime26 Oct 2020
     
    W numerze 136 niemieckojęzycznego magazynu klubu ABBUC (pierwszy kwartał 2019) ukazała się 4-stronicowy opis i recenzja gry napisana przez Dietricha, załączam fragment. Grono 5 testerów dało łączną ocenę 7,3 (w skali 1-10), a autor recenzji 8,4.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2020
     
    Dzięki Adam za ten wpis. Takich informacji o grach, gdzie zbiera się dostępne o nich materiały, czasem brakuje, więc to dobry kierunek.

    A dla mnie podwójnie, bo od wielu miesięcy chodzę z myślą, żeby zasiąść na spokojnie do tej gry. I co prawda, na razie tylko dwa podejścia po kilka minut, ale w końcu czas się znajdzie.

    No i oczywiście podziekowania i gratulacje za tak udaną konwersję, przebijającą oryginał.
  1.  
    And errrm, for those that do not know, Dietrich = Stefan D. Dorndorf (author of QMEG-OS, Hyper-XF OS, etc.)...

    He is active at Abbuc magazine, on the Abbuc forum and on the Atari Age forum...
    • 5:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    @CharlieChaplin - OUR Stefan?! :) Wow... I just thought about him yesterday "what can he be doing novadays"? ;)

    @Adam - nawet nie wiedziałem o tej konwersji. Robi wrażenie :) Ciekawe, czy działa na Rapidusie?
    • 6: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    @Kaz: dzięki, życzę ciekawych wrażeń, szczególnie po przełączeniu się na odgłosy bijącego serca w sytuacji zagrożenia ;) To nie jest gra dla każdego, ale sądzę, że jej klimat jest w stanie zrekompensować wolne tempo generowania obrazu.

    @CharlieChaplin: thanks for clarification.

    @Alex: tak, na Rapidusie poruszanie się jest bardziej płynne i oczywiście szybsze (zrealizowane jest to przez ustawienie minimalnej długości kroku i minimalnego kąta obrotu). Pin testował i był bardzo zadowolony :)
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    Czy Mariusz W. wypuści jeszcze jakieś nowe konwersje gier z ZX-a/C64? :o
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Oct 2020 zmieniony
     
    W marcu 2019 na kanale ChinnyVision - The Retro Game Review Channel zaprezentowanych zostało 5 nowych gier na 8-bitowe Atari: Time Pilot, Total Eclipse, Ziggy, Druidarium i Jack The Nipper.

    Nasza konwersja Total Eclipse została przede wszystkim pochwalona za szybkość, cytuję: "puts C64 version to shame" (może trochę przesadnie - pod filmikiem jest dyskusja na ten temat):



    Kod silnika gry (Freescape) był pisany oryginalnie na procesor Z80. Wersja na Commodore'a jest wyraźnie wolniejsza od tych na Amstrada i ZX Spectrum, wolniejsza też z grubsza 2 razy od lepiej zoptymalizowanej wersji Atari, a w akcji wygląda tak:

    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Oct 2020
     

    Dracon:

    Czy Mariusz W. wypuści jeszcze jakieś nowe konwersje gier z ZX-a/C64? :o

    Pewnie tak, ale nie znam jego planów.
    • 10:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    jest jeden duży tytuł w przygotowaniu od ponad roku, ale z tego co wiem wiem to prace stanęły - chodzi o Laser Squad. Chyba żadna tajemnica to nie będzie, bo już mówiłem o tym na paru zlotach. Spróbuje się dowiedzieć czy coś drgnęło w temacie.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    Bocianu - podpytuj. Tajemnica to nie jest, bo pisaliśmy o tej grze już w 2018 roku, pojawiały się też screeny z konwersji:

    ->link<-

    A wracając do tematu wątku: Adam, czy jest gdzieś lista zmian w stosunku do wersji C64? Co było wzorowane na C64, co na innych kompach, etc.?
  2.  
    No właśnie. Co tym Laser Squadem? Ja jestem wielkim fanem gatunku. X-Comy pokończyłem jeszcze na 386, a teraz kończę Steambot Heist na Switchu. Ale Laser Squada na Atari w VBXE to by było coś.

    Swoją drogą z tym VBXE to jest nieco rozczarowania. Wiele pięknych gier z dawnych czasów można by podkolorować albo udoskonalić jak mój ulubiony StarQuake czy mocno niedoceniany Head over Heels.

    Czy taki proces wymiany sprite'ów na hiresowe i dodania kolorów do bitmap w grach z użyciem VBXE to jest coś co normalny śmiertelnik jest w stanie opanować? Bo może znalazłem dla siebie niszę. Motywacja jest. Z czasem trochę słabo, ale jakby ktoś pomógł zacząć to może jakoś to pójdzie...
    • 13: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Oct 2020
     

    Kaz:

    Adam, czy jest gdzieś lista zmian w stosunku do wersji C64? Co było wzorowane na C64, co na innych kompach, etc.?

    Nie ma takiej listy, mogę spisać. W każdym razie zdecydowana większość elementów została oparta na wersji commodore'owej.

    Jeśli chodzi o muzykę, to autorem oryginalnego utworu na C64 - klimatycznego, stylizowanego na bliskowschodnie brzmienia - jest Wally Beben, stRing zrobił cover na Atari na 4 kanałach:



    Efekty dźwiękowe (na które można się przełączać w grze i które pomagają w rozwiązywaniu niektórych zagadek) też zostały stworzone przez stRinga na wzór C64, natomiast zdumiało mnie, że mimo tego, że efektów jest dość sporo, to nie istniał w tym zbiorze odrębny odgłos dla najczęściej słyszanego w grze efektu bijącego serca - ten sam suchy odgłos jest przeznaczony na strzał z pistoletu i na uderzenie serca. Bez sensu, brzmiało to dziwacznie. Poprosiliśmy więc stRinga o dodatkowy efekt i teraz w wersji A8 nie da się pomylić serducha z wystrzałem ;)
    • 14:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Oct 2020
     
    W praktyce na 3, bo kanał basowy jest 16-bitowy. A w dalszej części utworu gdzie wchodzą filtry, jest przez chwilę 8-bitowy.
    Dzięki Adam za wrzucenie wizualizacji wersji stereo, nie widziałem tego wcześniej.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2020
     

    Adam:

    Nie ma takiej listy, mogę spisać.


    To poproszę, jeśli to nie kłopot, bo to rzecz warta odnotowania.
    • 16: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Nov 2020
     
    @Kaz: to nie kłopot, kwestia znalezienia czasu na to
    • 17: CommentAuthoremkay
    • CommentTime1 Nov 2020
     
    Normally , I'd like to have more "original" tunes for the Atari.
    But this one is really a genious, also on a real Atari without a second pokey.