atarionline.pl Najlepsze wybuchy w grach? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 dni temu

Przedwczoraj na Aferku przeglądaliśmy gry pod kątem najlepszych wybuchów, nawet zrobiliśmy jakąś listę do sprawdzenia.

Ale ciekawi mnie, jakie są Wasze propozycje? Oczywiście każdy pamięta przepiękną wizualno-dźwiękową eksplozję z gry "Dropzone", ale chodziło by o mniej oczywiste propozycje - w których grach wybuch jest godny umieszczenia w TOP10? Chodzi oczywiście o gry Atari.
    • 2:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 dni temu

TropŻone nie ma konkurencji.

Hyperblast, tam było przyjemnie rozpierniczać stateczki.
    • 3:

CommentAuthorstring
    • CommentTime2 dni temu zmieniony

Star Raiders II
    Stealth kiedy rozwalamy wieżę.
    Efektowne (chociaż mniejsze) są też wybuchy w Raid Over Moscow
    • 4: CommentAuthorgorgh

w Last Squadron są bardzo ładne wybuchy :)
    • 5: CommentAuthorpoison
    • CommentTime2 dni temu

The Jet Action
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 dni temu

Gra mało wybuchowa, ale w Draconusie gwiazdki pouderzeniowe są śliczne.
    • 7:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 dni temu

Gorgh - no właśnie "Last Squadron" przyczynił się do tej rozkminy, bo tam są bardzo ładne wybuchy, Shanti o nich opowiadał, a potem się na Afterku zastanawialiśmy, w których grach jeszcze można zobaczyć takie lub bardziej efektowne eksplozje.

JHusak - ok, Hyperblast faktycznie był przyjemny pod tym względem, o ile można mówić o "przyjemności wybuchu" :D

String - dobre znalezisko ten "Raid over Moscov", "Stealth" też, aczkolwiek szkoda, że tam tylko jako ilustracja, a nie w czasie rozgrywki.

Poison - agree, we found the same! It was also used in "Jetix".
    • 8: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 dni temu

Cavernia (śmierc bohatera).
    • 9:

CommentAuthorIRATA4

@ Kaz
    Oczywiście zapewne powinny się na waszej liście znaleźć wybuchy z Zybexa,bardzo fajny efekt towarzyszy stracie życia,tak jakby rozrywało i wywracało na drugą stronę ;),równie ciekawie wygląda efekt towarzyszący zestrzeleniu przeciwnika,takie "zdmuchnięcie",albo przestrzelenie ;)i warto tu przypomnieć o stosunkowo nowej strzelance zatytułowanej X-8,kilku klatkowy efekcik dekapitacji wrogich jednostek,zapodany hurtowo daje radę.
    Kolejnym tytułem wartym wzmianki będzie JETBOY,no a jak już jesteśmy w hi resie to utkwił mi w pamięci wybuch piłeczki z PONG od Mirage,bardzo fajny,wręcz jakby namacalny efekt wybuchu.
    Kolega Poison wspomniał o The Jet Action i przypomniały mi się robiące niemałe wrażenie wybuchy z mało smacznego jako całość SOSu Saturna ;).Warte do odnotowania są również wybuchy z gry Robotron,ze stareńkiego Missile Combat i z Iron Roadway ;) gdzie siła wybuchu i czas jego trwania deklasuje konkurencje ...

Fajne takie komiksowe są w Abracadabra,dam znać jak coś jeszcze mi się przypomni,THe Last Starfighter to też tylko pod inną nazwą chyba było wymieniane ...
    • 10:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime2 dni temu

... no i przypomniało mi się kilka gier.
    Choplifter

Defender

Beach Head II

Super Zaxxon

Planetary Defense
    • 11:

CommentAuthorjhusak

A, przypomniało mi się - The Last Starfighter - zacna gierka - miała świetne wybuchy. Swoją drogą pomysłowo - gwiazdki na pociskach, można było poszaleć z grafiką :)
    • 12:

CommentAuthorstring
    • CommentTime2 dni temu

Kuba, napisałem zaraz po Tobie o niej :)
    Ja mam ją na carcie pod tytułem Star Raiders II właśnie.
    • 13:

CommentAuthorjoy
    • CommentTime2 dni temu

Wybuchy podobne do Planetary Defense są w Choper Hunt, ale radość z nich znacznie większa :)
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime2 dni temu

@Władca,
    atari 8 bit i atak na zamek i jego mur...
    • 15: CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 dni temu

Alley Cat: świetny samplowany dźwięk wybuchu po zetknięciu z falą (węgorzem elektrycznym) w akwarium.
    • 16: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime2 dni temu

Alley cat ma sample?
    • 17:

CommentAuthormiker
    • CommentTime2 dni temu

No właśnie tam nie ma sampli, tylko jest mistrzowskie wykorzystanie POKEYa, szczekanie psa np. zabija autentycznością. :)
    • 18: CommentAuthorJacques

Tzn. nie ma sampli w ogóle czy nie ma akurat przy zderzeniu z "falą"?

Jest jeszcze jeden świetny dźwięk wybuchu: fajerwerki po dotarciu do kotki ;-)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 dzień temu

Megablast! Filmik z rozgrywki spróbuję zrobić wieczorem, bo na tubie tego nie widzę. FX'y na samplach, ładne animacje wybuchów. Jest też wersja stereo gdzie FX'y są podzielone na dwóch graczy i dwa Pokey'e.
    • 20:

CommentAuthorIRATA4

@ Jacques Nie ma sampli wcale,ale dźwięki brzmią jak sample- to właśnie ta ukryta moc Atari ;),albo jak kto woli mistrzowskie wykorzystanie Pokeya :).
    @ pin Megablasta miałem wrzucić,ale wybuchy tam to nędza,porównaj z Choplifter albo z grami które podałem w wątku nr9.
    • 21:

CommentAuthorjhusak

@string, rzeczywiście, pewnie podświadomość zadziałała.
    • 22:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony

Sample są za to w IK, ale autor efektów w alley cat dałby radę bez sampli. Sam kiedyś-kiedyś robiłem eksperymenty z filtrem POKEYA w basicu i wyszło mi takie "ojojojoj" albo "ajajajaj"

Złowrogie wybuchy na początku muzyki BattleShips :D
    • 23: CommentAuthorJacques

Twoja muzyka w Battle Ships to mistrzostwo świata, jeszcze za dzieciaka uruchamialiśmy często tę grę z kuzynem i młóciliśmy muzykę do oporu, podobnie Garfield Demo :-)
    • 24:

CommentAuthorjhusak

Przepisywana z nagrania z kasety z wersji na C64 :D
    • 25: CommentAuthorJacques

A ja z kuzynem, czyli 10 i 15 -latek obalaliśmy tym bzdurny zresztą komentarz bodaj z Bajtka (lub TS): "Atari ma lepszą grafikę, Commodore dźwięk".

Oczywiście nie zgadzaliśmy się tylko z tym drugim stwierdzeniem ;-)
    • 26: CommentAuthorodislaw

Kult ma całkiem fajny wybuch naszego statku.
    • 27:

CommentAuthorKaz

Dzięki za tyle wrzutek i propozycji! O to właśnie chodziło. Z tego można przygotować już jakieś TOP10.

Niektóre wybuchy ładne, zgrabne, ale jakoś mało efektowne, żeby umieszczać na liście, chyba, że rozszerzymy do TOP20 albo TOP50 :D. Więc z Waszych powyższych propozycji wybrałem:

Irata: "SOS Saturn" - faktycznie duży i dokładnie animowany efekt spopielania przeciwnika... zapomniałem o tym, bo gra nie zachęca do powrotu, ale efekt zasługuje na uwzględnienie. "Ion Roadway" ("Iron Roadway" to nie jest poprawna nazwa!) też świetna propozycja, jedna z pierwszych gier, w które grałem na Atari. "Defender" już mieliśmy na liście, podobnie jak "Robotron", ale "Beach Head" trzeba by przemyśleć. Ładne, ale jakieś takie za spokojne :)

Propozycja stRinga/Kuby odnośnie "The Last Starfighter/Star Riders II" wzięta już pod uwagę, to klasyka rozwałki i też mieliśmy to na liście.

Z trójcy Toma Hudsona - "Burried Bucks", "Planetary Defense" i "Chopper Hunt", gdzie Tom zastosował ten sam algorytm wybuchów, przychylam się do zdania Joy/Bartka, który zaproponował tę ostatnią. Tam wybuchy najbardziej robią wrażenie.

Pin - "Megablast" robi wrażenie samplami przy wybuchu, trzeba wciągnąć na listę :)

Odislaw - "Kult", zdecydowanie tak!

Jacques - dobra puenta :D

Ja jeszcze zaproponowałem "Space Dungeon", jedna z moich ulubionych gier starych czasów:

No to na tę chwilę mam taką listę propozycji, łącznie z tym, co padło na Afterku:

Dropzone
    Defender
    Ion Roadway
    The Last Starfighter/Star Raiders II
    Beach Head II
    Hyperblast
    Megablast
    Chopper Hunt
    Kult
    Space Dungeon
    SOS Saturn
    Firefleet