atarionline.pl Najlepsze wybuchy w grach? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Przedwczoraj na Aferku przeglądaliśmy gry pod kątem najlepszych wybuchów, nawet zrobiliśmy jakąś listę do sprawdzenia.

    Ale ciekawi mnie, jakie są Wasze propozycje? Oczywiście każdy pamięta przepiękną wizualno-dźwiękową eksplozję z gry "Dropzone", ale chodziło by o mniej oczywiste propozycje - w których grach wybuch jest godny umieszczenia w TOP10? Chodzi oczywiście o gry Atari.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    TropŻone nie ma konkurencji.

    Hyperblast, tam było przyjemnie rozpierniczać stateczki.
    • 3:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime22 Nov 2020 zmieniony
     
    Star Raiders II
    Stealth kiedy rozwalamy wieżę.
    Efektowne (chociaż mniejsze) są też wybuchy w Raid Over Moscow
    • 4: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 Nov 2020 zmieniony
     
    w Last Squadron są bardzo ładne wybuchy :)
    • 5: CommentAuthorpoison
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    The Jet Action
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Gra mało wybuchowa, ale w Draconusie gwiazdki pouderzeniowe są śliczne.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Gorgh - no właśnie "Last Squadron" przyczynił się do tej rozkminy, bo tam są bardzo ładne wybuchy, Shanti o nich opowiadał, a potem się na Afterku zastanawialiśmy, w których grach jeszcze można zobaczyć takie lub bardziej efektowne eksplozje.

    JHusak - ok, Hyperblast faktycznie był przyjemny pod tym względem, o ile można mówić o "przyjemności wybuchu" :D



    String - dobre znalezisko ten "Raid over Moscov", "Stealth" też, aczkolwiek szkoda, że tam tylko jako ilustracja, a nie w czasie rozgrywki.





    Poison - agree, we found the same! It was also used in "Jetix".
    • 8: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Cavernia (śmierc bohatera).
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Nov 2020 zmieniony
     
    @ Kaz
    Oczywiście zapewne powinny się na waszej liście znaleźć wybuchy z Zybexa,bardzo fajny efekt towarzyszy stracie życia,tak jakby rozrywało i wywracało na drugą stronę ;),równie ciekawie wygląda efekt towarzyszący zestrzeleniu przeciwnika,takie "zdmuchnięcie",albo przestrzelenie ;)i warto tu przypomnieć o stosunkowo nowej strzelance zatytułowanej X-8,kilku klatkowy efekcik dekapitacji wrogich jednostek,zapodany hurtowo daje radę.
    Kolejnym tytułem wartym wzmianki będzie JETBOY,no a jak już jesteśmy w hi resie to utkwił mi w pamięci wybuch piłeczki z PONG od Mirage,bardzo fajny,wręcz jakby namacalny efekt wybuchu.
    Kolega Poison wspomniał o The Jet Action i przypomniały mi się robiące niemałe wrażenie wybuchy z mało smacznego jako całość SOSu Saturna ;).Warte do odnotowania są również wybuchy z gry Robotron,ze stareńkiego Missile Combat i z Iron Roadway ;) gdzie siła wybuchu i czas jego trwania deklasuje konkurencje ...

    Fajne takie komiksowe są w Abracadabra,dam znać jak coś jeszcze mi się przypomni,THe Last Starfighter to też tylko pod inną nazwą chyba było wymieniane ...
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    ... no i przypomniało mi się kilka gier.
    Choplifter


    Defender


    Beach Head II


    Super Zaxxon



    Planetary Defense
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Nov 2020 zmieniony
     
    A, przypomniało mi się - The Last Starfighter - zacna gierka - miała świetne wybuchy. Swoją drogą pomysłowo - gwiazdki na pociskach, można było poszaleć z grafiką :)
    • 12:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Kuba, napisałem zaraz po Tobie o niej :)
    Ja mam ją na carcie pod tytułem Star Raiders II właśnie.
    • 13:
       
      CommentAuthorjoy
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Wybuchy podobne do Planetary Defense są w Choper Hunt, ale radość z nich znacznie większa :)
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    @Władca,
    atari 8 bit i atak na zamek i jego mur...
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Alley Cat: świetny samplowany dźwięk wybuchu po zetknięciu z falą (węgorzem elektrycznym) w akwarium.
    • 16: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Alley cat ma sample?
    • 17:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    No właśnie tam nie ma sampli, tylko jest mistrzowskie wykorzystanie POKEYa, szczekanie psa np. zabija autentycznością. :)
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Nov 2020 zmieniony
     
    Tzn. nie ma sampli w ogóle czy nie ma akurat przy zderzeniu z "falą"?

    Jest jeszcze jeden świetny dźwięk wybuchu: fajerwerki po dotarciu do kotki ;-)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Megablast! Filmik z rozgrywki spróbuję zrobić wieczorem, bo na tubie tego nie widzę. FX'y na samplach, ładne animacje wybuchów. Jest też wersja stereo gdzie FX'y są podzielone na dwóch graczy i dwa Pokey'e.
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    @ Jacques Nie ma sampli wcale,ale dźwięki brzmią jak sample- to właśnie ta ukryta moc Atari ;),albo jak kto woli mistrzowskie wykorzystanie Pokeya :).
    @ pin Megablasta miałem wrzucić,ale wybuchy tam to nędza,porównaj z Choplifter albo z grami które podałem w wątku nr9.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    @string, rzeczywiście, pewnie podświadomość zadziałała.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Nov 2020 zmieniony
     
    Sample są za to w IK, ale autor efektów w alley cat dałby radę bez sampli. Sam kiedyś-kiedyś robiłem eksperymenty z filtrem POKEYA w basicu i wyszło mi takie "ojojojoj" albo "ajajajaj"

    Złowrogie wybuchy na początku muzyki BattleShips :D
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Twoja muzyka w Battle Ships to mistrzostwo świata, jeszcze za dzieciaka uruchamialiśmy często tę grę z kuzynem i młóciliśmy muzykę do oporu, podobnie Garfield Demo :-)
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Nov 2020 zmieniony
     
    Przepisywana z nagrania z kasety z wersji na C64 :D
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Nov 2020 zmieniony
     
    A ja z kuzynem, czyli 10 i 15 -latek obalaliśmy tym bzdurny zresztą komentarz bodaj z Bajtka (lub TS): "Atari ma lepszą grafikę, Commodore dźwięk".

    Oczywiście nie zgadzaliśmy się tylko z tym drugim stwierdzeniem ;-)
    • 26: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Kult ma całkiem fajny wybuch naszego statku.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2020 zmieniony
     
    Dzięki za tyle wrzutek i propozycji! O to właśnie chodziło. Z tego można przygotować już jakieś TOP10.

    Niektóre wybuchy ładne, zgrabne, ale jakoś mało efektowne, żeby umieszczać na liście, chyba, że rozszerzymy do TOP20 albo TOP50 :D. Więc z Waszych powyższych propozycji wybrałem:

    Irata: "SOS Saturn" - faktycznie duży i dokładnie animowany efekt spopielania przeciwnika... zapomniałem o tym, bo gra nie zachęca do powrotu, ale efekt zasługuje na uwzględnienie. "Ion Roadway" ("Iron Roadway" to nie jest poprawna nazwa!) też świetna propozycja, jedna z pierwszych gier, w które grałem na Atari. "Defender" już mieliśmy na liście, podobnie jak "Robotron", ale "Beach Head" trzeba by przemyśleć. Ładne, ale jakieś takie za spokojne :)

    Propozycja stRinga/Kuby odnośnie "The Last Starfighter/Star Riders II" wzięta już pod uwagę, to klasyka rozwałki i też mieliśmy to na liście.

    Z trójcy Toma Hudsona - "Burried Bucks", "Planetary Defense" i "Chopper Hunt", gdzie Tom zastosował ten sam algorytm wybuchów, przychylam się do zdania Joy/Bartka, który zaproponował tę ostatnią. Tam wybuchy najbardziej robią wrażenie.

    Pin - "Megablast" robi wrażenie samplami przy wybuchu, trzeba wciągnąć na listę :)

    Odislaw - "Kult", zdecydowanie tak!

    Jacques - dobra puenta :D

    Ja jeszcze zaproponowałem "Space Dungeon", jedna z moich ulubionych gier starych czasów:



    No to na tę chwilę mam taką listę propozycji, łącznie z tym, co padło na Afterku:

    Dropzone
    Defender
    Ion Roadway
    The Last Starfighter/Star Raiders II
    Beach Head II
    Hyperblast
    Megablast
    Chopper Hunt
    Kult
    Space Dungeon
    SOS Saturn
    Firefleet
    At Arion Line
    Last Squadron
    The Jet Ation (Jetix)
    Wojna
    Alienbusters
    Robotron 2048
    Rally Speedway
    Missile Command
    Laser Hawk
    Laser Gates
    Amaurote
    Space Harrier
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Nie widziałem w necie filmiku z gry "SOS Saturn" to zrobiłem sam. Widać tam te przepiękne animacje wybuchów przeciwnika:

    • 29:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Nie wiem czemu skojarzyło mi się to z gierką Terminator, która w sumie też nie jakieś absolutnie najgorszy wybuch ma:
    • 30:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Ci sami autorzy? Ten sam silnik (no prawie) we wszystkich ich grach? ->link<-
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Nov 2020 zmieniony
     
    @Kaz z gier w HI-res które zaproponowałem żaden wybuch nie podszedł ?



    Z pozostałych to trudno mi jeszcze zrozumieć brak gry Choplifter,przecież kosi się wszystko aż miło,domki się palą śmigłowiec płonie i masa wybuchów po puszczeniu serii.


    Stareńki tytuł i ciekawe pomysłowe wybuchy.



    PS.wybuchy z Amaurote to wyglądają jak błąd graficzny ... aż się muzyka resetuje he,he,he.
    • 32:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Nov 2020
     
    apropo: ->link<-
    • 33:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime26 Nov 2020
     
    wow! niezłe ;)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Nov 2020
     

    Irata:

    @Kaz z gier w HI-res które zaproponowałem żaden wybuch nie podszedł ?


    Wybuchy całkiem przyzwoicie wykonane, ładne i mają Ci się prawo podobać. Przecież te nasze opinie są całkowicie subiektywne. Ale jakaś selekcja musi być, szczególnie do wyboru TOP10, tam nie powinny się mieścić rzeczy dobrze wykonane czy ładne, ale naprawdę się wyróżniające wśród ładnych.

    A jeżeli chodzi o "Chopliter" to wybuch robiący "pac, pac, pac" moim zdaniem nie zasługuje na jakąś szczególną uwagę. Wybuch to nie tylko część wizualna, bo ona jest oczywiście bardzo ważna, ale również część dźwiękowa. Jak by to była jazda na lodzie czy konkurs skoków narciarskich - liczy się również ogólne wrażenie, a tutaj ogólne wrażenie jest takie, że to nie wybuch tylko pacanie jakimiś kropelkami... :D

    Jeżeli chodzi o "Jetboy" (gra, przy której maczałem palce, ale efekt graficzny końcowy niezgodny z tym co proponowałem, więc niechętnie się przyznaję) to wybuchy brzmią i wyglądają właściwie. Ale czy jest w nich coś ekstra? Moim zdaniem nic specjalnego.

    Z kolei w "X:8" wybuchy brzmią właściwie, ale przyjrzyj się klatkom animacji. Naprawdę uważasz, że są narysowane dobrze? Dla mnie, nie dość że jest ich mało, to wydają infantylnie.

    "Abracadbra" to dobre znalezisko, bo interesujący pomysł na wybuch, kojarzy mi się z nampompowaniem potwórków w "Dig Dug". Z tym, że jakoś to wrażenia przy "Rally Speedway" czy "Ion Roadway" nie robi :D

    "Amaurote" to przykład wybuchu cząstęczkowego, zrealizowanego bardzo oryginalnie.

    A jeszcze jak zrobię filmik z "Firefleet" to pokażę dlaczego umieściliśmy go na liście.
    • 35: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime27 Nov 2020
     
    To może Schreckenstein, ma efekt fajerwerków na zakończenie
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Nov 2020
     
    Prosze, oto i wybuchy w "Firefleet" - dla mnie świetny pomysł, bo nietypowy. Takie to trochę Robotronowe, ale jednak inne... Tak czy siak, czuje się "rozwałkę" w tej grze, a o to w końcu chodzi :)

    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Nov 2020
     
    "Z kolei w "X:8" wybuchy brzmią właściwie, ale przyjrzyj się klatkom animacji. Naprawdę uważasz, że są narysowane dobrze? Dla mnie, nie dość że jest ich mało, to wydają infantylnie."
    Są jakie są(jakby lekko koślawe ;) ),ale dzięki tej prostej animacji nie męczy ta ich powtarzalność.
    Mnie się bardzo podoba wybuch piłeczki z gry Pong od Mirage,jest dźwięk a napięcie przed pęknięciem aż namacalne ;) .


    Odnośnie Choplifter to przesadzasz,taki SOS Saturn żadnego dźwięku przy eksplozji nie ma ... no że ładna ok,ale w Choplifter równie miło się pruje ogniem i wszystko kosi,zauważ że akcja ukazana jest z dość daleka,może z wnętrza jakiegoś pojazdu przez co wybuchy są mniej słyszalne takie jakby wytłumione he,he,he ;).
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Nov 2020
     
    Irata - stosuj znaczniki [ quote ] i [ /quote ] dla cytowanego tekstu, będzie się łatwiej czytało.

    Irata:

    Odnośnie Choplifter to przesadzasz,taki SOS Saturn żadnego dźwięku przy eksplozji nie ma ...


    Jak to nie ma? Oczywiście, że ma. Posłuchaj:

    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Nov 2020 zmieniony
     
    ... o faktycznie,szkoda że bohater założył buty do stepowania ;),ale jak wygodne to czemu nie. ;)
    Jednak widocznie wolałem grać z muzyczką .
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2020
     
    Buty nie do stepowania, tylko słychać, jak buty mu się przyklejają do mazi, którą obcy pozostawili na podłodze...
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2020
     
    ... generalnie nie jest znana mi substancja która podczas przyklejenia czy odklejenia od podeszwy wydaje taki dźwięk,to musi być straszne ... Kaz +5 do klimatu ;),ja pesymistycznie na to patrzę... chociaż grę Android będę bronił,lubię cyborga w pozawymiarowej bazie gdzie czas płynie inaczej a wyłączenie kolorów pozwala nam dostrzec ukryte komponenty które są niezbędne do odblokowania "właściwego" ekranu końcowego,generalnie grę trzeba przejść dwa razy bez wyłączania komputera !!!


    ...no dobra,ale mogłoby tak być :).
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jun 2022
     
    W sumie "Aztec" też ma niezły wybuch :)