atarionline.pl USBJoy2.0 obsługuje paletki Atari/C64! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Nov 2020 zmieniony
     
    Od dzisiaj USBJoy obsługuje paletki Atari/C64.
    Jeśli masz już USBJoy (zakupiony przed datą 20.11.2020) możesz zaktualizować firmware pobierając je ze strony projektu:
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Poprawiłem link do firmware na stronie.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2020 zmieniony
     
    Dzięki. Paletki C64 są takie same sprzętowo jak Atari?
    • 4: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    Rozumiem, że ten firmware jest tylko do nowej wersji sprzętowej czyli USBJoy2.0? Zwykły USBJoy nie posiada chyba rezystorów pozwalajacych obsługiwać paddle.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Nov 2020
     

    xtrem007:

    Rozumiem, że ten firmware jest tylko do nowej wersji sprzętowej czyli USBJoy2.0? Zwykły USBJoy nie posiada chyba rezystorów pozwalajacych obsługiwać paddle.

    Tak.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Nov 2020 zmieniony
     
    @Kaz, nie wiem o co chodzi...

    Ale jajco z tymi windowsami 10. Dzięki pewnemu amatorowi grania, który w dyskretny i twórczy sposób mnie "zmusił" do dodania tej funkcjonalności, jest sukces.
    Co zrobiłem:
    - zainstalowałem avrdude 6.3 wersję 32bit mingw ze strony avrdude: ->link<- ale samo to z siebie jeszcze nie działa. Pomocny filmik: www.youtube.com/watch?v=B7KQ3W4RxcA
    - zainstalowałem Zadig, a w nim libusb-win32(v1.2.6.0) (trzeba podłączyć USBJoy z joystickiem i wciśniętym przyciskiem) - korzystałem z ->link<- gdzie są linki: "successful setup on Windows 10), Zadig - USB driver installation made easy" Tu jest ważne, żeby zainstalować driver libusb0 PO PODŁĄCZENIU USBJoy w trybie USBASP, czyli z podłączonym joystickiem i wciśniętym przyciskiem podczas podłączania. Lista urządzeń może być pomocna, bo USBASP będzie rozpoznany jako znane urządzenie.
    Od tej pory można używać avrdude w linii komend.

    A jeśli programik okienkowy, to:
    - zainstalowałem Khazama (link z ->link<- : ->link<- )
    - wybrałem atmega88 i wgrałem pobrane firmware do USBJoy.

    Można sprawdzać sobie w apce joy.cpl odpalanej z commandline w Win10.
    Niestety, keszuje ona nazwę i niezależnie, co podłączymy, będziemy mieli taką nazwę, jakie urządzenie podłączyliśmy za pierwszym razem.

    -----------------------------
    Na linuksie apt-get install avrdude
    albo podobnie
    -----------------------------
    Na macosx albo:
    brew install avrdude
    albo
    port install avrdude
    w zależności co tam mamy zainstalowane
    Są też instalatory samodzielne, avrdude instalowane jest chyba przy okazji instalacji avr-gcc.
    Jak instalować brew czy port - internet prawdę powie.

    Jeśli w twoim USBJoy2.0 nie ma rezystorów 2x47k (między atmegą a wtyczką db9 na krawędzi) należy je dolutować (w pierwszych USBJoyach zdarzyło mi się ich nie montować w jednej z partii - kilka sztuk) albo wysłać mi, a ja je dolutuję bezpłatnie, odsyłam też na mój koszt i zwracam za przesyłkę - więc nic nie płacisz :) W każdym razie proszę wówczas najpierw o kontakt.
    • 7: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    @Qba,
    jak to ogarnąć, na os-x itp.

    Zadziała to na mac-u?

    p.s.
    Pamiętasz co na wątrobę :P
    Zdrowia .:.
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    Na macu działa z palca po instalacji avrdude :)
    Dzięki :)
    • 9: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    Czy mogę uzyskać informacje gdzie dołożone są dodatkowe rezystory? Czy jest możliwe przerobienie starszej wersji USBJoy tak by działała z nowym firmware?
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Nov 2020 zmieniony
     
    @as:
    MacOSX:

    Podłącz USBJoy z wciśniętym przyciskiem (podłączonego joysticka); w liście usb w SysInfo musi widnieć urządzenie usbasp.

    Następnie uruchamiasz terminal i wpisujesz w nim:

    avrdude -c usbasp -p m8 -U flash:w:usbjoy20112020.hex

    gdzie usbjoy20112020.hex musi być w bieżącym katalogu w tym przypadku.
    • 11: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    Czy dla zewnętrznego oscylatora kwarcowego 12 MHz nie powinno się jeszcze w linii komend avrdude ustawić fusebitów?
    • 12:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    Ustawianie fusebitów to jest odrębna operacja, więc jeśli podmieniasz tylko firmware, który działa z tymi samymi ustawieniami fusebitów co poprzedni, to fusebitów nie ruszasz.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Kuba, chodziło mi o to, czy paletki dla C64, ponieważ nigdy takimi nie miałem okazji się pobawić, działają identycznie jak te od Atari - przekazują te same wartości do portu joya?