atarionline.pl UM Super Cartridge - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Jeśli sobie życzysz:

    ->link<-

    Jakbyś "przypadkiem" teraz zakończył:





    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Ciekawa dyskusja, tylko panowie zaprzestańcie atakować się, bo szkoda, żeby to się zamieniło w zwykłą pyskówkę.

    Ccwr - różnica jest jeszcze jedna. Piotr mówi o swoim sofcie i swoich konstrukcjach. Z tego co wiem, Ty sprzedajesz wyłącznie cudze. Sprostuj mnie, jeśli się mylę.

    Jeżeli zaś Piotr sprzedawał cudze prace to przecież dlatego, że jest to powszechna praktyka - również Twoja. Sprzedajecie carty z grami, które są powszechnie dostępne. Jak mniemam - nie płaci się za ten soft, tylko za carta z usługą nagrania?

    Moim zdaniem niesłusznie dopatrujesz sie hipokryzji u Piotra, bo wydaje mi się, że on reaguje na to, co go spotkało - skoro tak niektórzy dbają o prawa autorskie, to dlaczego nie oddzywają się, gdy łamane są jego prawa? Jego prawa można łamać, a jak on łamie to nie? Jeżeli tak uważasz, to w sumie też jest to hipokryzja...
    • 3:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    @Kaz

    Tak, masz rację jeśli chodzi o soft na 8-bit.

    Tak, masz rację. W niektórych sprawach też jestem hipokrytą.

    To tyle z mojej strony, już w tym wątku nikogo dręczył nie będę :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2021 zmieniony
     
    Spokojnie, dręczyć nie trzeba, ale pewne sprawy warto wyjaśnić. Temat moim zdaniem ultra-ciekawy. To przecież nie dotyczy tylko Galtrona, ale i np. xxl-a, a zapewne i wiele innych osób. Są po prostu ludzie, którzy są na tyle kreatywni, że tworzą własny soft/konstrukcje i chcieliby móc go w jakimś stopniu chronić, a jednocześnie sami korzystają z piractwa. Ja bym się nie doszukiwał tu hipokryzji, bo ona jest tylko względem respektowania prawa. Ale czujemy intuicyjnie, że to prawo jest po prostu słabe, bo nie uwzględnia właśnie wielu spraw stykowych, jak choćby porzuconego oprogramowania, które nie ma właściciela prawnego...
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Wychodzi na to że jestem dla kogoś niewygodną konkurencją. Odzywał się ktoś kto sam niczego sam nie zrobił i sprzedaje cudze a czepia się kogoś kto w życiu coś osiągnął. Ciekawy sposób na życie.
    @KAZ - dziękuję za dobre słowo i pomoc. Do tej pory były wstawiane softy z moich i Piotra cartridge i jakoś nie robiłem z tego problemu, ale jak ktoś zaczyna wstawiać jakieś screen-y i się czepiać a sam robi jeszcze "lepiej" to zaczyna to być delikatnie mówiąc "niesmaczne".
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2021 zmieniony
     
    A tego to nie wiem, czy ccwrc jest konkurencją i czy niczego sam nie zrobił, to chyba za daleko idącego słowa. Ja tam z sympatią do Was obu, chociaż obu znam pobieżnie :). Ale to już ewentualnie sam będzie się bronił, jeśli zechce.
    • 7:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    @Kaz

    Nie, nie będę się bronił, galtron ma rację - nigdy niczego sam nie zrobiłem.

    Na początku byli rodzice, którzy mnie motywowali, później nauczyciele, którzy pomimo mojego oporu próbowali mnie czegoś nauczyć a na na końcu (i tak jest do dnia dzisiejszego) zwykli ludzie, którzy dzielili ze mną jakąś pasję. Nigdy niczego nie zrobiłem sam, zawsze ktoś lub coś był dla mnie motywacją.

    Większości należą się ode mnie podziękowania, co do reszty - pominę milczeniem ;)
    • 8: CommentAuthoremka
    • CommentTime16 Jan 2021
     

    "galtron":

    Chcę zauważyć że ten Cartridge jest w dalszej sprzedaży i udostępnianie oprogramowania nie jest na miejscu

    Rozumiem że to do mnie.
    Odezwałem się w tym wątku ponieważ pustak kupił od Ciebie cartridge i zderzył się ze ścianą jak skopiować coś z dysku na kasetę w UM turbo. Bez takiego kopiera ten cartridge jest niewiele warty, i to Ty powinieneś sam dodawać taki kopier do każdego sprzedanego cartridge. Oczywiście z licencją na jednostanowiskowe używanie.
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime17 Jan 2021
     
    Soft który jest na Cartridge był przewidziany przede wszystkim do robienia kopii zapasowych z kaset w normalu na turbo albo już z istniejącego turbo też na turbo. Były 2 albo 3 kopiery z dyskietki na turbo ale to był soft zrobiony na liczne pytania o takie rozwiązanie. Niestety nie pojawił się na Cartridge ponieważ musiałaby być zmieniona struktura zapisu na Cartridge a chcieliśmy uniknąć grzebania w ładnie działającym sprzęcie. Dlatego powstały 2 lub 3 wersje na dyskietce przewidziane do tych celów czyli kopiowanie dyskietka na turbo UM.
    • 10: CommentAuthorpustak
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    Dopiero od kilku dni używam Turbo UM od galtron-a.
    Generalnie świetna zabawa.
    Nagrałem 3 kasety po 20 gier każda za pomącą softu od emka używając SIO2SD.
    Ten ATSCOPY.EXE jest badrzo dobry. Nie spotkałem Xex-a który by nie działał - pliki z ekranami tytuowimi, intrami (np. The Hunt, Biscuits In Hell). Nie ma problemu z zapisem do turbo UM.
    Przydały by się dwie rzeczy:
    - więcej bufora żeby wykożystać pamięć 130XE
    - obsługe nieprzerobionych stacji 1050

    Niestety jeszcze nie znalazłem nic co działało by dobrze ze czystą stacją 1050.

    Dzięki @galtron za UM Trubo.
    Dzięki @emka za ATSCOPY.EXE.
    • 11: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime29 Jan 2021 zmieniony
     
    @pustak

    Nie będzie działało ze stacją JAKĄKOLWIEK.

    Bo DOS który jest ZASZYTY (zintegrowany) z oprogramowaniem obsługuje TYLKO gęstości SD lub DD i kropka. Żadnych pośrednich typu 1050 Enhaced Density.

    Sformatuj dyskietę na SD DOS'em

    Na taką dyskietkę zapisz pliki
    • 12: CommentAuthorpustak
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    A to ciekawe.
    Faktycznie wszystkie dyskietki mam w ED.
    Sprawdzę wieczorem.

    Ze SIO2SD działa nawet jak pod D1: wstawię plik xex - z bazy Homesoft-a.
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    Ze SIO2SD działa nawet jak pod D1: wstawię plik xex - z bazy Homesoft-a.


    SIO2SD jest emulatorem stacji dyskietek Atari8
    Więc z założenia ma w ***** ograniczenia sprzętowe fizycznych stacji do tego komputera.
    Dlatego SIO2SD działa a oryginalna 1050 nie.
    W twoim przypadku pozostaje, o ile chcesz się bawić z turbo UM + 1050.

    1- Przegrać pliki na format SD
    2- Przerobić FDD-1050 $$$$
    3- Dać sobie spokój
    4- Patrz punkt 1-

    Albo zamienić/kupić CA-2001 lub LDW-2000
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime29 Jan 2021 zmieniony
     
    A ja mam soft który umożliwia kopiowanie w każdą stronę. Dyskietka<>Kaseta Normal , Dyskietka<>Kaseta Turbo UM, Normal<>Turbo UM, w komplecie możliwość wgrania Loader "!". Działa ze wszystkimi stacjami bez wyjątku. Także z RAM CART-a na wszystkie inne nośniki. Wgrywa się DOS-a z obsługą RAM CART-a i później program który posiadam do kopiowania UMCOPY (UM DISK).
    • 15: CommentAuthoremka
    • CommentTime29 Jan 2021 zmieniony
     

    "atariki50":

    Przegrać pliki na format SD

    To nic nie da. Problemem jest komenda dla stacji dysków, która informuje DOS o wielkości sektora i której nie ma w 1050, bo wszystkie sektory mają 128 Bajtów. Można wynopować całą procedurę i ustawić na sztywno 128 Bajtów. Taki kopier będzie tylko pracować w SD i ED. Ale dajmy galtronowi trochę czasu może zauważy ile jest warty hardware bez softu i udostępni to co ma.

    "atariki50":

    Dać sobie spokój

    Im cięższa jest walka tym słodsze będzie zwycięstwo.
    • 16: CommentAuthorpustak
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    Potwierdzam słowa emka.
    Właśnie spróbowałem na dyskietce sformatowanej w SD i efekt jest ten sam: ERROR !!!.

    @glatron rozumiem ten soft UMCOPY nie jest ogólnodostępny?
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    Tu jest plik ATR w którym jest plik umdisk.com . Odpalamy ten ATR bo jest na nim DOS z obsługą RAM CART-a, uruchamiamy umdisk.com i kopiujemy co chcemy i gdzie chcemy.
    • 18: CommentAuthoremka
    • CommentTime30 Jan 2021 zmieniony
     
    @ pustak
    Z ciekawości w ATSCOPY.COM zamieniłem PERCOMstatus na 1050status tam też jest informacja o wielkości sektorów. Jak znajdziesz chwilę to przekopiuj na jakąś dyskietkę i sprawdź czy pójdzie na nieprzerobionej 1050.
    • 19: CommentAuthorpustak
    • CommentTime30 Jan 2021
     
    @emka na szybko odpaliłem poprawioną wersję ASTCOPY przez SIO2SD.
    Potem podpiołęm 1050 i wszystko śmiga SD i ED. Poprawnie wyświetla się zawartość dyskietki. WIELKIE DZIĘKI!!!

    Jeszcze tylko jak by się z tym buforem większym dało coś zrobić to ASTCOPY byłby rewelacyjny.
    Po co bufor - bo np. Cropky czy Laury nie da rady przy buforze 58kb nagrać na kasetę w Turbo :)
    • 20:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @pustak - testowałeś ten program co wstawiłem ? On załatwia kopiowanie we wszystkie strony.
    • 21: CommentAuthorpustak
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @galtron jeszcze nie. Odpaliłem, ale nie miałem czasu dokładnie testować. Ale sprawdzę i ten program jak znajdę chwilę.

    Zauważyłem, że trzeba wpisywać ręcznie nazwy plików np. "D1:draconus.com", trochę to mniej wygodne od ASTCOPY bo tam plik wybieramy z listy. Dodatkowo trzeba wiedzieć co się ma na dyskietce bo chyba nie ma polecenia DIR.
    • 22:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Feb 2021
     
    nie ma polecenia dir, chyba że cofniesz się do DOS-a. Ale nie trzeba wpisywać całej nazwy, wystarczy np: d1:dr*.* i sam wczyta do pamięci. Później tylko wybierasz opcję jak chcesz zapisać i gdzie.
    • 23: CommentAuthorpustak
    • CommentTime1 Feb 2021
     
    @galtron próbowałem skopiować UMDISC.COM jakąś gierkę.
    Wczytałem z dyskietki gre. Pokazało mi jej długość.
    Dałem zapis do Turbo (CTRL+S) i coś zapisało, ale nie zrobiło pilota z nazwą. Nie mogłem tego wczytać.
    Jak to zrobić? Gdzie można wprowadzić nazwę gry do pilota?
    • 24:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Feb 2021
     
    Dawno się już tym nie bawiłem. Dzisiaj dokładnie sprawdzę. A po wciśnięciu CTRL+S nie ma możliwości napisania tytułu zanim wciśniesz return ? Jest jeszcze opcja BOOT.
    • 25:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Feb 2021
     
    Potestowałem, wydaje mi się że to UMDISC.COM powstało do testów i w wersji finalnej nie będzie działać. Jako kopier jest OK ale nie do Turbo.
    Mam jeszcze 20 sztuk CARTRIDGE. Jak ktoś ma potrzebę zakupu to zapraszam.