atarionline.pl Efekt "trójtrybu" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorRocky
    • CommentTime1 Sep 2019
     
    tak, np. demo Numen potrzebuje ramu i działa w stereo.. czyli nie działa na Atari.. dyskusja nie ma sensu.

    shanti: te dopałki do Amigi to raczej nie były made in commodore.. a były głównie do A1200 bo stosunkowo łatwo można je było stworzyć i włożyć.. np. do A600 dopiero teraz się robi.. pod klapkę jedynie chipram się wkłada (pominąłem tu karciane Amigi).
    • 2: CommentAuthorPecet
    • CommentTime1 Sep 2019 zmieniony
     
    Kwestia pewnego standardu, który jest akceptowany przez (bliżej nieokreśloną;)) większość. Z tego co widzę w kwestii ramu jest stosunkowo swobodne podejście. Przy procku i grafice sprawa wygląda już inaczej.
    Mnie osobiście też bardziej interesują soft-tricki, niż obejście ograniczeń za pomocą hardware. Aczkolwiek gdyby takie vbxe się przyjęło szerzej - nie miałbym nic przeciwko.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Sep 2019 zmieniony
     
    @Rocky: nieprawda, Commodore produkowaly karty turbo do swoich komputerow.

    Atari tez produkowalo komputery z rozszerzona pamiecia

    ale co to zmienia? :-)

    nadal Twoje obrazki nie dzialaja.
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Sep 2019 zmieniony
     

    Rocky:

    tak, np. demo Numen potrzebuje ramu i działa w stereo.. czyli nie działa na Atari.. dyskusja nie ma sensu.

    ram i stereo to wieloletni standard... poza tym dyskutuj(e)my tu raczej o grafice. W "NUMENIE" pozwoliłem sobie na 3-kolorowe obrazki w hiresie, które działają na zwykłym sprzęcie - oczywiście z trikiem, którym jest "przeplot". :P
    • 5: CommentAuthortebe
    • CommentTime1 Sep 2019
     
    ja proponuje przywiązać do szyi XXL-a i Rocky-ego kilka kamieni, następnie wrzucić ich do wody, ten który wypłynie ma rację ;)
    • 6: CommentAuthorRocky
    • CommentTime2 Sep 2019
     
    xxl: zaciekawiłeś mnie, jakoś nie potrafię znaleźć dopałki do Amigi marki Commodore
    Tak Atari produkowało 130XE, którego pamięć również trzeba rozszerzyć..
    Tak te obrazki na Atari bez rapiduza nie zadziałają.. ale zadziałają na Atari z Rapidusem.

    tebe: bez komentarza
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Sep 2019 zmieniony
     
    Commodore produkowało dopałki do "niedomowych" Amig

    Amiga 2000

    ->link<-
    ->link<-

    Amiga 3000

    ->link<-

    Amiga 4000

    ->link<-
    ->link<-

    Co zresztą było całkiem logiczne, na zachodzie ktoś chciał Amigę do domu to kupował 500, do poważniejszych zastosowań kupował 2000/3000. Tylko w Polsce używało się małych Amig "do wszystkiego", zresztą podoba sprawa jest z polskim zjawiskiem jednego samochodu w rodzinie do wszystkiego (miasto/trasy).
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Sep 2019
     
    @Rocky: nie trzeba tylko mozna :-) Atari wyznaczylo sposob rozszerzenia pamieci atari... PORTB
    • 9: CommentAuthorRocky
    • CommentTime2 Sep 2019
     
    xxl: żeby odpalić takiego Numena to trzeba..
    Ale fakt Atari wyznaczyło kierunek i to nawet chyba bardziej użyteczny niż to co mają na C64, gdzie podmieniana jest cała pamięć.. chyba, że mowa o REU, co jest pamięcią z dopałką w jednym.
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Sep 2019 zmieniony
     

    Rocky:

    xxl: żeby odpalić takiego Numena to trzeba..

    ??? ... trzeba pamięci w standardzie Rambo albo Compy albo innej. Nic wielkiego i specjalnego.
    Powinno chodzić. Finalna wersja jest elastyczna. :P

    W razie czego zostaje powiadomić autora albo samemu spatchować pliki z githuba. :)
    • 11: CommentAuthorRocky
    • CommentTime2 Sep 2019
     
    Dracon: Numen to tylko przykład programu na Atari, który na Atari (wg xxla) nie ruszy, bo wymaga więcej ramu niż ma 130XE.. czyli trzeba rozszerzać, co dla niektórych purystów jest nie do przyjęcia..
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Sep 2019
     
    Acha, o to chodzi. Czasem XXL nie zachowuje konsekwencji, bo coś mi się kojarzy, że kiedyś promował to:
    ->link<-
    ... a to przecież też "rozdziewicza" stockową atarynkę. ;)
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Sep 2019 zmieniony
     
    zachowuje żelazną konsekwencję - dodatkowa pamięć zaproponowana przez Atari może być (prawie) dowolnie rozbudowana magazynkiem (tak -w adresach $4000 a nie tylko $8000 czy $A000)

    tak. bez lutowania :-)

    ---
    tak, ze Rocky... mylisz sie, jak zwykle.
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Sep 2019 zmieniony
     
    @xxl:
    Jak bez lutowania, skoro jakaś "ingerencja" musi być zrobiona. Napisano nawet o tym tutaj:
    ->link<-
    :P
    BTW. jak bardzo stało się popularne to rozszerzenie i które konkretnie programy je wykorzystują?
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Sep 2019
     
    mowie o tym:

    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Sep 2019 zmieniony
     
    XXL, to co pokazujesz nie jest (już) dostępne wg dyskusji na AtariAge:
    ->link<-
    ... więc z tym MapaRamem to trochę taka "sztuka dla sztuki". ;)
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Sep 2019
     
    nie ma znaczenia czy dostepny czy nie. atari na rynku pierwotnym tez nie dostaniesz ;-)

    oczwiscie ze takie fixy to sztuka dla sztuki, wymiana kondensatorow zeb obraz byl wyrazny, kabel fix podprowadzajace zasilanie do SIO, jakies elementy bierne zeby odczyt z nieprzydzielonego IO byl okreslony itp pierdolety... to wszystko sztuka dla sztuki :-)
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Sep 2019 zmieniony
     
    Ta poboczna dyskusja na coś się przydała, bo dodałem hasło tutaj:
    ->link<-

    XXL, masz to już u siebie, udało Ci się załapać na to cudo?
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Sep 2019
     
    nie jestem pewny - elektronik musi sie wpowiedziec ale... rozdzielony dostep antica i cpu przy zewnetrznej pamieci powinien wymagac kabel fixa?
    • 20: CommentAuthortebe
    • CommentTime3 Sep 2019
     
    mam to rozszerzenie pamięci w postaci carta
    • 21: CommentAuthorRocky
    • CommentTime3 Sep 2019
     
    xxl: jak zwykle zaczynasz..


    ok kart jest do max 576kB.. istnieją też programy na ATARI potrzebujące 1MB
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2019
     
    owszem i co? taki space harrier wymaga 1mb i jest dostarczany na karcie ... chodzi na zwyklym 65XE...
    • 23:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime4 Sep 2019
     
    A możemy dalej o temacie wątku? Jest bardzo interesujący.
    A co do odwiecznej wojny czy to Atari to możecie w innym miejscu.
    • 24: CommentAuthorRocky
    • CommentTime5 Sep 2019
     
    tak.. w kontekście trójtrybu chciałbym nadmienić, że to nie dotyczy tylko gr.8+gr.9+gr.15..
    Np. w załączonym obrazku sunny wyświetlam gr9/11 (co drugą linię, potem gr.15 i dalej gr.9/11..
    Ciekawe eksperymenty mi powychodziły po połączeniu gr.15 z gr.10 dzięki temu, że gr.10 jest przesunięty o pół piksela w stosunku do gr.9/11.
    Niestety tu już g2f wymięka, bo nie uznaje przesunięcia trybu gr.10.. potrzebny większy nacisk na tebe.
    • 25:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime5 Sep 2019
     
    @Tebe: Jak duży musi być nacisk aby G2F przesuwał linie trybu gr.10 o 1/2 pixela?

    Czy nacisk w postaci % może być?
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Sep 2019
     
    G2F został zaprojektowany dla trybu Pixel 2x1, wszystkie pozostałe są "na siłę" co objawia się różnymi problemami z ich działaniem, np. gubieniem albo myleniem kolorów w GR10, albo utratą funkcjonalności która występowała we wcześniejszych wersjach

    nie, nie planuję pisać od nowa G2F, jeśli ktoś będzie się tym zajmował to sugeruję wykorzystać gotowy emulator i nim sterować poprzez odpowiednie GUI, jak np jest to zrealizowane w C64_65XEDebugger

    ->link<-

    jest też Lepix który umożliwia edycję wielu formatów interlace
    • 27: CommentAuthorVidol
    • CommentTime5 Sep 2019
     
    Nie rozumiem jaki jest sens mieszania gr15 i gr10, przesuniecie o pixel gr15 nic nie daje a tylko obciaza procka i pozostawia "kratke" na brzegach obrazka.
    Jak dla mnie to takie wymyslanie CIN'a od nowa.
    • 28: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    z gr.15 do gr.10 można przejść bez dziur, które trzeba maskować spritami przy przejściu z gr.15 do gr.9
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    no dobrze a jesli zmieniamy tryb np. 8 na 10 w linii to czy przypisanie kolorow "10" jest normalne? jak wyglada sprawa przesuniecia? cykl koloru "wystaje" czy linia konczy sie tak jak zwyka "8" ?
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Sep 2019 zmieniony
     
    Co do przejścia z gr.8 do gr.10 nie bawiłem się..
    Załączam moje eksperymenty z trybami gr.10 (po lewej) i gr.15 (po prawej).. robione pod g2f, ale na czuja, bo g2f inaczej to pokazuje dodając dodatkową kolumnę...
    Na styku niestety będą problemy z kolorem, bo jest jakieś przejście, jakby jedna kolumna dziedziczyła kolor z innej..
    Niestety paleta też się przesuwa..
    Drugi obrazek to przejście z gr.15 na powrót do gr.10.. jakby gładziej..

    Plusem jest to, ze nie ma czarnych dziur na przejściu trybów.

    Przejścia w obie strony mam na jednym ekranie.. Zrzuty z altirry..
    • 31: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    W praktyce daje to możliwość zrobienia ciekawej gry, gdzie pole gry po środku jest w większej rozdzielczości (np. jakiś pionowo strzelający statek, a po bokach mamy banery w gr.10.. lub na odwrót..
    Wadą tego jest to, że duszki mają te same kolory co dodatkowe barwy trybu gr.10..
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    nie o to mi chodzilo. z lewej strony jest gr.8 po srodku 10, z prawej pseudo 15, czy linia ponizej bez tych przejsc jest tej samej szerokosci? chyba tak... ?
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    ...i znowu z wątku o trój trybie robi się Atari vs reszta świata & Atari nie ciągnie bo dopalone ...ech

    Ciekawe w jakich grach trzy tryby były wykorzystane ,mnie cieszyły animacje dolnego panelu Hi Res w Mieczach Waldgira 2 , podobnie rozwiązano sprawę tyle że bez animacji w grze Magia Kryształu ,ale to nie "trójtryb" ,za to w Henry's Hous na planszy tytułowej już występuje ów efekt
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    mozesz wskazac w ktorej linii w Henrys House uzyty byl efekt ktory tu nazwam trojtrb? podejrzewam ze nie wiesz o czym piszesz.
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    wiem,ale tym wątku najwyraźniej nie do końca ;-) .
    Teraz wiem
    Chodzi o linię ,no tak , o problemach z przęłączaniem trybów w linii po przejściu z trybów Atnic do GTIA i późniejsze wywołanie HI res
    • 36: CommentAuthorblb
    • CommentTime6 Sep 2019 zmieniony
     
    W moim dawnym interku na końcu jest ten efekt (zwany przeze mnie splitem) z celowym pominięciem 15, szeroka 8 z przejściem na 9. Od 2 minuty 57 sekundy.

    • 37:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    Bez 15 to już nie jest trójtryb, tylko dwutryb.
    • 38: CommentAuthorblb
    • CommentTime6 Sep 2019
     
    Wow :D
    • 39: CommentAuthorpgru
    • CommentTime8 Sep 2019
     
    Ta "karta" to swietny pomysl na rozbudowanie pamieci, szkoda, ze wymaga ECI ktorego moje Atari nie ma :-(