atarionline.pl SDrive Micro ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Feb 2021
     
    18 lat temu (pamiętam, bo mieszkałem wtedy na Bródnie i dojeżdżałem do Mirage tramwajem, w tym tramwaju sobie marzyłem) chciałem zrobić carta z kartą CompactFlash. Równolegle Mr.Atari zrobił swojego MyIDE. Pomysł był ten sam - brać połowę słowa, bo CF jest 16 bit. Chciałem przenieść na atarkie gry American Laser Games, nawet do nich pisałem w sprawie licencji. Coś dużo chcieli, nie pamiętam dokładnie.
    Dziś możnaby wrócić do tego pomysłu - coś jak SDrive, ale w carcie. To dlatego, że SIO jest za wolne, żeby czytać grafikę na żywca. Co prawda Mr.Atari zrobił jakieś chore turbo używając zewnętrznego kwarcu, ale to znów blokuje proca i wciąż wali danymi wolniej, niż czytanie bajtów z carta.
    W sumie takie coś zrobił JAC! chyba, tylko nie na microSD zdaje się, ale jakoś inaczej (?).
    Anyways, SDrive jako "cart" to b. fajny pomysł, do niektórych gierek sprawdzi się świetnie. Jeszcze świetniej sprawdziłoby się takie rozwiązanie wepchnięte do cartridge.
    • 2:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime19 Feb 2021
     
    A nie ma już takich rozwiązań? SIDE? AVG?
    • 3:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Feb 2021
     
    są są, cała idea w tym, żeby zrobić ultra-mega minimalistyczny i tani hardware. SDrive micro to świetny przykład, bo nie ma nic nadmiarowego.
    • 4:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime21 Feb 2021
     
    Przeprowadziłem testy SDrive Micro i mojego RAM CART-a. Wszystko działa bez problemu. Z SDrive Micro odpalamy ATR gdzie są pliki do obsługi RAM CART-a, RAM CART musi być przełączony na W (zapis) i pod DOS-em RAM CART-owym możemy kopiować w dwie strony, odtwarzać i co tam sobie każdy życzy ;)
    • 5:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    Dopiero dzisiaj znalazłem czas oraz chęć, aby się pobawić tym elementem do Atari i złego słowa nie powiem. Poszło od pierwszego "szczała" :)

    Dziękuję Panom wynalazcom!
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021
     
    Chyba Panom wynalazcom, bo to dzieło zbiorowe :)
  1.  
    Poprawione, dzięki :)
    • 8:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime21 Feb 2021
     
    Kurde, przepraszam za offtop, powinienem założyć nowy wątek, ale w sumie nie chcę kraść fotki dla pokazania o co mi chodzi, ale już któryś raz widzę u Atarowca taki fajny mały monitorek, a ten tutaj panie magistrze to po prostu miodzio na które choruję, a nie wiem gdzie takich szukać i czy w ogóle można takie jakoś łatwo znaleźć. Dajcie proszę jakieś namiary.
  2.  
    laoo, takie małe TV sprzedawał tu kiedyś na forum Irata4. Po dolutowaniu głośników jest to całkiem spoko sprzęt.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021
     
    Ja kupiłem na Allegro za znacznie mniejszą cenę niż sprzedawał Irata4, lepszy model, i z już wbudowanym głośnikiem :)
    • 11: CommentAuthorrafalnir
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    A można fotke tego tv z alledrogo lub model z głośnikami, jaka cena takiego? :-))
    • 12: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Feb 2021 zmieniony
     
    Kolejna porcja sie robi.Tym razem "Blue da da di da ;)"

    Płytki już są w Niemczech więc pewnie wrzuce na Alle przed weekendem.
    • 13: CommentAuthoradolfinio
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    No i super.
    • 14:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    Proponuję nową nazwę: Smurf drive.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    Myślę Zaxxon, że zrób 5 tęczowych i wystaw na licytację, zobaczymy, jakie ceny osiągną :D

    @mgr_inż_rafal, nawet nie żartuj z tym ąłami na końcach! To niebezpieczne, bo ktoś może się poczuć urażony!
  3.  
    Poprawione, dzięki :)
    • 17: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime24 Feb 2021
     
    Ło kej, edycja blue "smerfowa" wystawiona na Allegro.

    ->link<-
    • 18: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime24 Feb 2021
     
    Dzięki za info.
    Kupione :)
    • 19: CommentAuthorRiverRaid
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Kupione.Dzieki
    • 20:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Feb 2021
     
    Kupiłem, przyjechało, wsadziłem gdzie trzeba, działa, jest super. Mogę potwierdzić, że obsługuje poprawnie kartę Sandisk Ultra MicroSDXC UHS-I 64 GB - po zmianie typu partycji na FAT32, bo karty te są sprzedawane z preinstalowanym exFAT.

    Zasugerowałbym tylko, żeby w przyszłych egzemplarzach może wydziergać na spodniej stronie obudowy kontur karty microSD, który wskazywałby w którą stronę wkładać kartę. Kosztów produkcji chyba nie zmieni, a ułatwi życie.

    I takie pytanie mam: Powiedzmy że chciałbym sobie zacząć hackować firmware. Kod źródłowy leży na kbrnet.de, procedura upgrade'u też jest tam (o ile dobrze rozumiem, skopiować SDrive.bin na kartę SD i "samo się zrobi"). Czy jeśli coś zepsuję w swoim firmware i wgram na urządzenie uszkodzony plik SDrive.bin, to czy będę mógł wgrać poprzednią wersję SDrive.bin na kartę i przywrócić działanie urządzenia, czy raczej kaplica?
    • 21:
       
      CommentAuthorcaco
    • CommentTime28 Feb 2021
     
    W końcu udało mi się podłączyć Atari pod telewizor.Wgrywadełko od Zaxona super. Bezproblemowo.Polecam każdemu :)

    • 22:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Feb 2021
     
    No i teraz kupiłem w kolorze niebieskim ;)
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 Mar 2021
     
    Małe, zgrabne, jedyna w mojej ocenie wada to brak obsługi długich nazw plików, co sprawia że jak wrzuciłem tam całe archiwum z Atarionline to nazwy są obcinane.
    • 24: CommentAuthorXuio
    • CommentTime1 Mar 2021
     
    Wcisnij Control + L, dlugie nazwy pojawia sie na dole ekranu.
    • 25: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 Mar 2021
     
    O nie wiedziałem! Muszę sprawdzić. To by w sumie rozwiązywało problem. Dzięki
    • 26: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime2 Mar 2021
     
    Panowie, taka prośba z mojej strony, Jak ktoś może to prosiłbym o wystawienie feedbacku na Allegro. Niestety coraz bardziej im odbija , wymagają coraz więcej. Więc jak koś chce i może wystawić 5 gwiazdkowy feedback to poprosze. Ułatwi mi to nieco życie ;)

    A ja sie biorę za montaż wioski Smerfów ;) Budy podrukowane.
    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Mar 2021
     
    @zaxon
    Nie ma sprawy, feedback poszedł :)
    • 28: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime3 Mar 2021
     
    @zaxon żywisz pasożyta ;-)
    • 29: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime3 Mar 2021
     
    Kupione 7 dni temu.
    Na allegro jest dostawa 14 dni więc nadal czekam.
    Feedback dam jak najbardziej pozytywny, bo promuję ludzi "pozytywnie zakręconych" :D
    • 30: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime5 Mar 2021 zmieniony
     
    No wreszcie po dłuższej przerwie od retro zabawy mogłem dzisiaj przetestować zakupione jakiś czas temu Sdrive od Zaxxona
    @Atariki50 obiecałem zamieścić fotki i opisać wrażenia, więc po nagraniu karty paczką gier z AOL, umieszczeniu w SDrive i podpięciu do Atari interfejs odpalił od strzała, wdusiłem odrazu Control+L aby widzieć pełne nazwy plików i odpaliłem pierwszą grę, wszystko działa jak należy.
    Teraz po kilku godzinach testów doszedłem do jednego wniosku, bardzo brakuje mi przycisku Reset tak żeby nie trzeba było do każdej zmiany gry wyłączać Atari.
    Taki mały interfejsik ale z Resetem to byłoby złoto.
    W każdym razie SDrive to tak na chwilę rozwiązanie żeby odczytywać na czymś oprogramowanie ale docelowo będę zmierzał do FujiNeta :)

    A teraz pytania bo nie wszystko ogarniam

    1. Jak na tym ustrojstwie wejść w Basic?
    2. jak zapisać program napisany w Basic-u?
    3. Jak go potem odczytać?

    Dodam że nigdy nie miałem stacji dysków do Atari i nie znam Dos-a więc trzeba mi to wyjaśnić łopatologicznie
    Do Atari miałem tylko magnetofon i pamiętam że tam programy w Basic-u zapisywało i odczytywało się poprzez komendy "CLOAD" I "CSAVE"
    A jak to robić na SDrive??

    Na koniec foty mojego skromnego retro kącika i SDrive z Atari 800XE w działaniu oraz info do @KAZa:
    W spakowanej paczce gier na stronie brakuje Alberta!
    ;)
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Mar 2021 zmieniony
     
    Potrzebujesz obraz jakiegoś DOS-u, musisz z niego zabootować komputer bez wciśniętego Option. I będziesz miał BASIC.
    Zapisujesz przez SAVE "D:PLIK.BAS"
    Wczytujesz przez LOAD "D:PLIK.BAS"
    • 32: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    A skąd ten obraz "jakiegoś" Dos-u wytrzasnąć? ;)
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Masz tu link do np. plugina do Total Commandera:

    ->link<-

    Zainstaluj TC jak nie masz i ten plugin. Będziesz miał wówczas opcję utworzenia nowego ATR i zainicjowania go (prawie) dowolnym dosem. Zacznij może od MyDOS 4.53.

    Miłej zabawy :)
    • 34:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    no albo tak, choć pluginem w prosty sposób można przenosić dane pomiędzy Atari a PC.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Belzebub - gratulacje z okazji odpalenia całości :)

    Belzebub:

    Teraz po kilku godzinach testów doszedłem do jednego wniosku, bardzo brakuje mi przycisku Reset tak żeby nie trzeba było do każdej zmiany gry wyłączać Atari.


    Dlatego pisałem, że SDrive Mini to jako uzupełniający nośnik, a dla wygody warto mieć coś "pełnego" czyli SDrive Max albo Sio2SD, etc. Możesz zainstalować sobie jakiś interfejs AKI to będziesz miał Reset poprzez ALT+Control+Del :D

    Belzebub:

    info do @KAZa: W spakowanej paczce gier na stronie brakuje Alberta!


    I wielu innych plików... Bo one się pakują automatycznie raz na jakiś czas. Trzeba więc albo odczekać, albo... zawsze możesz zaoferować pomoc - jeśli będziesz ręcznie pakował paczki z plikami to będziemy je zamieszczać częściej :D
    • 37: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    @KAZ nie dzięki, to zaczekam ;)
    @prix dzięki, jeszcze powiedz który ten DOS odpalić? Czy to obojętne?
    Jak wyszukałes ten link? i czy są gdzieś na AOL programy na Atari? Bo ja chyba ślepy albo głupi jestem :) i znalazłem tylko gry
    • 38: CommentAuthorXuio
    • CommentTime6 Mar 2021 zmieniony
     
    No niestety Belzebub to pierwsze - uzytki sa w dziale "Użytki/Utils" po prawej stronie strony, na dole.
    • 39: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Mar 2021 zmieniony
     
    @Xuio no faktycznie
    Chyba powinienem odwiedzić okulistę, cały czas patrzyłem na lewą część strony i tam szukałem :) dzièki.
    @KAZ z tym "resetem" to FujiNet ma chyba taką funkcję?
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    @Beelzebul osobiście to najwięcej używałem DOS II+, MyDos też jest popularny, chyba trochę więcej pamięci zajmuje.
    • 41: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    @prix z punktu widzenia osoby która chce pisać programy i może nawet proste gry w Basic-u to który DOS wybrać? I czy to ma jakieś znaczenie?
    Jest jakieś faq z opisem Dos-ów Atari?
    • 42: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Generalnie z tym resetem to teraz mam wyrzuty sumienia....Sorry, jest bez.Będzie w następnej serii jeśli będe jeszcze robił..

    Linia produkcyjna. W poniedziałek wszystkie powinny być wysłane..
    • 43: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Mar 2021 zmieniony
     
    @zaxxon nic się nie dzieje, każdy wiedział na co się pisze
    Ale fakt faktem temu małemu skurwielowi :) reset przydałby się bardzo
    Dlatego w nowej serii wprowadź to usprawnienienie bo jedynie tego brakuje do szczęścia dla "początkujących" Atarowców :)
    • 44: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    No , jak ktoś jest uparty i odważny ;) to może sobie samemu dodać... Micro switch trzeba dolutować do kondensatorka na górze płytki żeby, jak jest wciśnięty to go zwierał.
    Rzecz w tym że nie planowałem ingerencji w środku więc buda jest klejona i ciężko ją otworzyć...To już na własne ryzyko jak ktoś chce.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Mar 2021
     

    Belzebub:

    @KAZ z tym "resetem" to FujiNet ma chyba taką funkcję?


    Nie wiem, jeszcze czekam na swoje urządzenie. Może ktoś inny będzie wiedział.
    • 46: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Fujinet ma. Wciskasz prawy przycisk i po resecie Atari, Fujinet ładuje sobie swój loader ponownie.
    • 47: CommentAuthorrafalnir
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Zaxon do kondka c3 tego micro switcha? Mozesz zapodać fotke jak to ma wygladać?
    • 48: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime7 Mar 2021 zmieniony
     
    Mniej więcej tak,do C7 nie do C3 !!!, u góry jest 6 małych kondensatorów i jeden większy C7 .To reset.
    • 49: CommentAuthorrafalnir
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Dziekuje za info i fotke, teraz jest jasnosc:-))
    • 50: CommentAuthoradi
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Gratulacje Zaxon za tanią produkcję tego fajnego urządzonka. Nie wiem czy pamiętasz, pisałem o SDrive 11 lat temu na atari.org.pl. Byłeś wtedy jednym z niewielu, którzy mnie poprali. Reszta wychwalała SIO2SD. SDrive to kawał dobrej roboty wykonanej przez Św. pamięci Raster-a. Gdybym miał używać realnego Atari (wciąż taki posiadam) to pewnie używałbym również SDrive. Jednak Atari ma fatalną jakość obrazu na dużych telewizorach i bardziej podoba mi się jego emulacja.