atarionline.pl SDrive Micro ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony

@Krótki widzę delikatną nutkę złośliwości ale może mi się wydaje
    Ja się poprostu zamotałem z tym trochę bo w pierwszych komentarzach jasno napisałem o jaki DOS mi chodzi, jasno napisałem też co już zrobiłem i co umię a otrzymałem porady obsługi SDrive, jak odpalić DOS i jak zapisać program w Basic
    Z tym "Dir" też mi poradzono więc zmęczony sytuacją pisałem na ekranie bez namysłu to co mi radzono a jak się okazało zamiast obszernych instrukcji tego co mi nie potrzebne lub co już wiem wystarczyło jedno zdanie z D:*.*

Ale masz rację muszę poczytać bo z DOSa Atari jestem zielony, 30 lat temu miałem tylko magnetofon a teraz uczę się wszystkiego praktycznie od zera
    • 2:

CommentAuthorDracon

@Belzebub
    Powodzenia z nauką, bo warto jak chcesz się bawić więcej z systemem, itp.
    DOS-y na Atari są różne, te proste, małe ale całkiem użyteczne (DOS II+/D, uwielbiam!) jak i te na max zaawansowane typu Sparta-Dos, którego sens jest raczej dopiero w połączeniu z twardyskiem. :)

Piszesz, że 30 lat temu miałeś tylko magneciak a co było pomiędzy? Nie bawiłeś się w DOS-ie na pececie albo pod Linuksem w terminalu? :o Do tej pory tak można (zamiast DOS jest "wiersz poleceń" w Window$). Podobieństwa są naprawdę wyraźne, da się przestawić. ;)

Co do reakcji KrÓtkiego, to taki jego styl: max wiedzy i minimum uszczypliwości nieraz, taki po prostu jest. :]
    • 3:

CommentAuthorKrótki

Belzebub:

@Krótki widzę delikatną nutkę złośliwości ale może mi się wydaje

Nie mogę napisać "A to przepraszam, nie była zamierzona", więc napiszę tylko "A to przepraszam".

Ja się uczyłem dyskietek i DOS-a po 10-letnim okresie współżycia z XCA12. Na początku kompletnie nie rozumiałem dlaczego stacja podłączona i włączona, dyskietka utkwiona, piszę SAVE "D:NYTERK.BAS" a komputer tylko burrrrczy i ERROR. Koncept ładowania DOS-a przy starcie systemu był mi po prostu obcy. Gdyby nie Zientara, leżałbym i kwiczał. Disiaj jest łatwiej, można się dopytać w internecie.

Dracon:

Co do reakcji KrÓtkiego, to taki jego styl: max wiedzy

Och dziękuję, usłyszeć coś takiego od jednej z legend polskiej sceny to jest nobilitu
    i minimum uszczypliwości nieraz, taki po prostu jest. :]

(ಠ~ಠ) ... jące.
    • 4: CommentAuthorBelzebub

@Dracon oczywiście że się bawiłem, nadal to robię ale nakładki na DOS typu Norton Commander rozleniwiają no i może dlatego też uparcie pisałem "DIR" gdy komputer pytał mnie o coś innego :)

@Krótki masz rację, wiedza kluczem do sukcesu a kto czyta nie błądzi.
    • 5: CommentAuthoradi

Trzeba pamiętać, że dzięki Atari cofamy się o 35-40 lat.
    W tamtych czasach wiele współczesnych udogodnień po prostu ludzie jeszcze nie wymyślili.
    Dziś są dla nas oczywiste, bo korzystamy z nich na co dzień.

Czytam właśnie książkę Woźniaka, a w niej wspomnienia z wynalezienia
    interakcji klawiatura->komputer->telewizor.

Wcześniej komputery domowe miały przełączniki i lampki (Altair 8800).
    Wpisywanie komend polegało na manipulacji tymi przełącznikami a komendy były binarnymi reprezentacjami instrukcji maszynowych.

Tak więc nie kłóćmy się proszę o wygodę.
    • 6: CommentAuthorbaton
    • CommentTime19 Mar 2021

cześć może w tym wątku znajdę u Was poradę:
    używam sio2sd i teraz program w Basicu na dyskietce.atr podpiętej do d1: z włączonym Basicem ładuje się tak

ready
    Poke 842,12:run"nazwa.bas"

jak zmienić to automtyczne ładowanie powyższego programu na inny? [dos2.5]
    • 7:

CommentAuthormarcowy
    • CommentTime20 Mar 2021

@adi czytasz "iWoz. Od komputerowego geeka do kultowej ikony"? Polecasz?
    • 8: CommentAuthoradi
    • CommentTime20 Mar 2021

Tak, przeczytałem książkę i polecam, choć nie we wszystkim się z Woźniakiem zgadzam.
    • 9: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime26 Mar 2021

Kolejna porcja, jakieś takie.....szare...No ale nie mam siły z ortodoksami walczyć ;) . Wyśle w poniedziałek bo dzisiaj nie zdążyłem do POP.
    • 10: CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Mar 2021

NiEpAsUjEdOAtArI800xL!!!!!!!!!1!!!!1!!one!!!
    • 11:

CommentAuthormarcowy
    • CommentTime27 Mar 2021 zmieniony

Moja przeróbka na wersję z resetem. Przycisk pod literką "R" jak reset ;)
    Nie jest to może najwygodniejsze miejsce, ale palcem wskazującym całkiem spoko trafiam :D
    • 12: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Mar 2021

Lepiej niż tak....;)

->link<-
    • 13:

CommentAuthorstring
    • CommentTime28 Mar 2021

Jak to wygląda od środka? Gdzie dolutowac ten przycisk?
    • 14: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime28 Mar 2021

Równolegle do C7 (jest zdjęcie w jednym z wcześniejszych postów).
  1.  
    Hehe, ten na OLX to wygląda jakbym ja robił :p
    • 16:

CommentAuthorstring
    • CommentTime28 Mar 2021 zmieniony

Mi już też działa :)
    Widzę ze każdy ma inny patent na to.
    • 17: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime29 Mar 2021

Szare z resetem dzisiaj rano wysłałem więc wyglądać tam kopert ;)

Zostało mi 5 sztuk Micro SD "Smurf" , przeceniłem i wrzuciłem an Alle , ->link<-
  2.  
    Ja mam już parkę :)
    • 19: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime30 Mar 2021

Czy majac spliter, mozna kopiowac z jednego na drugi?
    • 20: CommentAuthormav
    • CommentTime30 Mar 2021

Albo czy da się za pomocą tego zgrać coś z dyskietek?
    • 21: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime30 Mar 2021 zmieniony

@mgr_inz_rafal jeszcze Ci smerfowego brakuje do kolekcji :)

@Zaxon musisz zrobić wersję we wszystkich kolorach tęczy dla kolekcjonerów
    :D
    • 22: CommentAuthorpustak
    • CommentTime31 Mar 2021 zmieniony

Ja odebrałem kopertę wczoraj.

@ZuluGula kopiowanie wnętrza ATR-a pomiędzy Sio2SD, a micro SDrive działa bez problemu przez spliter, więc pewnie z jednego na drugi też by się dało.
    Edit: dwa takie same urządzenia mogą wywoływać między sobą konflikt. Może to jednak się nie udać.

@mav wydaje mi się że tak samo jak że Sio2SD, czyli tak. Sprawdzę wieczorem.
    Edit: Szybko sprawdziłem niestety micro Sdrive wdaje się w konflikt ze stacją pomimo, że w D1 (w SDrive) jest pozostawiony pusty.
    Chyba domyślnie w SDrive w D1 jest sdrive.atr. Trzeba by może stację ustawić jako kolejne urządzenie i wtedy przegrywać.
    Edit2:
    Faktycznie stacja ustawiona na D3 bez problemu kopiuje do ATR-a ustawionego w sdrive pod D4. Tak że jest możliwość kopiowania dyskietek.

@zaxon świetny gadżet dzięki!

SDrive ładnie współpracuje z HSIO z U1MB.
    Reset działa, ale dobrze mieć pod ręką cold reset w Atari bo sporo gier z warm resetu nic sobie nie robi. Tak że współpraca z QMEG-iem lub U1MB jest o wiele lepsza.
    • 23: CommentAuthorRiverRaid
    • CommentTime3 Apr 2021

@zaxon ja tez odebralem.Mam juz 3szt hihi.Dzieki
    • 24: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime5 Apr 2021

Polecam się ;)

Następna porcja wystawiona na Alle . Może dobijemy do 200 szt sprzedanych ? ;)
    • 25: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime5 Apr 2021

@zaxon SDrive jest mega ,teraz czekamy na RAMBO :P
    • 26: CommentAuthorXuio
    • CommentTime7 dni temu

Zaxon, czy zamontowany w wersji 2.0 guzik moglby zamiast funkcji resetowania urzadzenia przelaczac pliki pomiedzy stacjami (d1 - d4)? Chyba taka funkcjonalnosc bylaby bardziej przydatna niz reset (?).
    • 27: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime7 dni temu

Nie.Przełaczanie , diody , switche i reszta jest w dużym SDrive.
    • 28: CommentAuthorXuio
    • CommentTime7 dni temu

Ok, ale warto bylo zapytac :)
    • 29: CommentAuthortbxx
    • CommentTime4 dni temu

A dałoby się zrobić taki mikro "emulator" kaseciaka? na pliki cas/wav/mp3?
    • 30: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime4 dni temu

zaxon robi takie coś

->link<-
    • 31: CommentAuthortbxx
    • CommentTime4 dni temu

@atariki50 - dzięki
    • 32: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime4 dni temu zmieniony

@tbxx czy przez tą pandemię doczekamy się na te retro eventy? Ehh..
    • 33: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime20 godzin temu zmieniony

Pytanie do wszystkich:
    Panie i Panowie jak używając SDrive odczytywać programy zapisane w Basic-u?
    Chodzi mi o takie z rozszerzeniem .BAS

Gdy wczytuje tak jak pliki .ATR lub .XEX tylko bez wciśniętego "Option" to nie wchodzą

Czy żeby je odczytać trzeba je jakoś umieścić w obrazie dyskietki? Jeśli tak to jak to zrobić?

Zaznaczam że wiem jak w DOSie umieścić tj. Zapisać i odczytać napisany przez siebie program w Basicu.
    Robię to przez umieszczenie pod Dosem w obrazie dyskietki poprzez komendy SAVE"D:PLIK.BAS" A następnie odczyt czyli LOAD"D:PLIK.BAS"

Problem jest z plikami .BAS które pobrałem z AOL, jak je umieścić czyli przekopiować do obrazu dyskietki tak by je potem wczytać?
    Czy może jest jeszcze inna metoda?

Proszę o pomoc,

*DOS dowolny z tych dostępnych na AOL w dziale użytki
    • 34: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 godzin temu zmieniony

Pliki możesz przegrać np. za pomocą wtyczki do Total Commandera albo innego softu do operowania na obrazach ATR.
    • 35: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 godzin temu

Czyli z poziomu samego Atari plików .BAS (nie utworzonych przez siebie) nie uruchomię używając SDrive?
    • 36: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 godzin temu

Uruchomisz jeśli nagrasz je sobie w ATR-że a nie luzem.
    • 37: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 godzin temu zmieniony

Ale za pomocą samego Atari tego nie zrobię tak?
    Wtyczkę do TC pewnie znajdę na AOL?
  3.  
    @Belzebub: Regarding .BAS files you may use a simple trick - load Atari Basic as a fileversion from diskette / ATR image !

All versions of Atari Basic (Rev. A, B and C) can be had as XEX fileversions nowadays. Copy a DOS onto diskette/ATR, then copy the fileversion of Basic onto that disk/ATR and name it e.g. Autorun.SYS (if loaded under DOS 2.x) or use any name you want and start it with a batchfile (under SpartaDOS). So, even when you hold down the Option key, built-in Atari Basic gets disabled, but the fileversion of Basic still loads from disk and you can get the READY prompt if you want (if it does not autorun a Basic file).

I was evil once and asked Fandal to patch the fileversions of Atari Basic (only Rev. A and C) for me in such a way, that they will autorun a .BAS file directly after they have loaded (just like TB XL does with Autorun.BAS). So you can rename your favourite program to this autorun name and it will load directly -or- alternatively rename a Basic menu to this autorun name and it will present all .BAS files on the disk and load them. The autorun name I have chosen for Basic programs that are very old and do require Atari Basic Rev. A is "Autorun.ABA", whereas the autorun name for Basic programs that load under Rev. C is "Autorun.ABS" (I could have used .ABC but did not like this extension).

Let me know if this is interesting for you and I will upload my "Fandal patched" fileversions of Atari Basic with autorun. If you just want a fileversion of Atari Basic with READY prompt (no autorun), you can download such versions in several threads at Atari Age forum. Of course the disk/ATR must have enough space then for the Basic program, DOS and Atari Basic as a fileversion...

(And errrm, since I do not like SpartaDOS or SDX, I have never tested if these fileversions of Basic run fine under SpartaDOS or SDX; I know there are some DOS 2.x versions, where the autorun trick that Fandal used does not work, but it works at least under DOS 2.0 and DOS 2.5.)