atarionline.pl Dogrywanie kodu programu z magnetofonu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Cześć. Wyjaśnię najpierw okoliczności. Idea jest taka, aby program w trakcje pracy doczytywał sobie kod, i ma być z magnetofonu. Więc co mi przyszło do głowy to jakiś Basic, bo to mi rozwiązuje problem. Natomiast, pytanie moje jest takie: czy mogę sobie w trakcie pracy przełączać kable w SIO i raz mieć magnetofon, a raz SIO2SD (które nie ma tej przelotki na następne SIO)? Czyli załadować interpreter z SIO2SD, żeby było szybciej, a potem już właściwy program i dodatki z magnetofonu. Moja wątpliwość dotyczy interakcji z peryferiami, kiedy je odłączamy i podłączamy w czasie pracy komputera, bo może to jest niezdrowe.

    Ewentualnie opcja interpretera np. TBXL odpalanego z RAM-CARTa, ale tym się nie bawiłem nigdy.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    W magnetofonach 1010 i XC11 masz przelotkę, żeby podłączyć kolejne urządzenie.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Ale chodzi Ci o to, żeby program na dyskietce odczytywał czasem coś z magnetofonu? Bo nie bardzo rozumiem ideę przewodnią - dlaczego wszystkiego nie możesz mieć na SIO2SD?
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Można przepinać urządzenia SIO, jeszcze chyba nic nikomu się nie zrąbało. Ale raczej nie podczas pracy :)
    • 5: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    @jhusak jak dawno dawno temu pożyczyłem od znajomego SN360 (nie miała przelotki), to bezczelnie pociągnąłem kable z wtyczki SN do wtyczki magnetofonu i działało.
    Jeśli wszystko jest w 100% zgodne z SIO to zamiast przełączać wystarczy zastosować rozgałęźnik.

    [Edit] Jakby co to Lotharek ma gotowca: ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Krzyś - jeżeli chcesz mieć TBXL i tam sobie coś pisać, to może lepiej całe środowisko zmieścić na obrazie dyskietki ATR? Możesz zrobić nawet 16MB obraz takiej dyskietki, więc miejsca na swój program, wraz z materiałami pomocniczymi i milionem narzędzi raczej Ci nie zabraknie. Domniemywam, że chodzi Ci o stworzenie sobie jakiegoś środowiska programistycznego. Ale jeśli źle domniemywam, to napisz jaki jest cel tego odczytywania kodu z magnetofonu? Może to chodzi o to, że program ma doczytywać jakieś dane z kasety?
    • 7: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    @Kuba,Bruno - dziękuję, za przełączanie ręczne i rozgałęziacz (nie pomyślałem).
    @KAZ - to nie do końca tak. Ostatnio trochę wróciłem do paragrafówek, w tym do Odkrywców Nowych Światów. Tam jest to rozwiązane tak, że paragrafy np. definiują lokalne ustawienia planety. Ale użycie sztywnych plików konfiguracyjnych, sprawiłoby że tylko manipulujemy parametrami, a wgranie kodu do planety daje o wiele większy wachlarz możliwości, lokalne istoty, nietypowe zachowania itd. A dlaczego magnetofon? Już kiedyś myślałem o tym, aby magnetofon stał się akcesorium, czyli np. "Ustaw urządzenie namierzające na 120", "Ustaw kurs gwiazdolotu na 080", i wtedy ustawiasz magnetofon i ładujesz kawałek, ot żeby było nietypowo. Ponadto, jak często jest w takich grach, wynikowy paragraf jest rozwiązaniem zagadki i musisz wczytać od tego obrotu, jeśli wczytasz zły - zonk. To są luźne pomysły i na razie robię przegląd wojsk tylko. Gra pochodzi z 1981, jak znalazł na małe Atari.
    Co do przelotki - mam Phonemarka, nie mam gniazd tutaj.
    • 8: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    @Krzys problem w tym, że co magnetofonu to w każdym trochę inaczej licznik działa. Trzeba by uwzględnić odpowiednie tolerancje.
    Podobne rozwiązanie funkcjonowało w AD2044 w wersji kasetowej. Przy pierwszej grze trzeba było ręcznie spisać pozycje. Gra miała 4 lub 5 części.
    • 9: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    @Bruno, tak, prawda, plus długości taśm. Wtedy gra się zaczyna od pytania jakiej kasety używasz:)
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    to trochę wyższa szkoła jazdy, ale możesz jeszcze:
    a. nagrać ścieżkę dźwiękową z jakimiś wskazówkami na taśmie (na jednym kanale stereo)
    b. zakodować na taśmie jej pozycję, np. umieszczająć nr bloku w każdym bloku albo mieszając krótkie znaczniki i dane. Wtedy mógłbyś wyświetlić licznik bloków na ekranie
    c. można zrobić dość łatwo kalibrację:
    - na ekranie wyświetla Ci się "przewiń taśmę do pozycji 003 i wciśnij Play", odczytuje się blok danych z tego miejsca.
    - "przewiń taśmę do pozycji 100 i Play", znów wczytuje ci się blok z tego miejsca. Bloki masz pooznaczane, więc wiesz, że blok np. blok 1 będzie od "003", blok 113 od "100" na liczniku. Teraz mnożysz/dzielisz/dodajesz/odejmujesz i wychodzi ci, gdzie użyszkodnik ma przewinąć, żeby odczytać blok 47 :]
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    To widzisz, teraz sprawa jasna! Świetnie, że wziąłeś się za paragrafówkę. Akurat "Odkrywców Nowych Światów" nie znam, za to miałem i mam "Gwiezdny Kupiec" i "Wojna o pierścień" :). Widzę, że to ciekawa gra, szkoda, że mnie w epoce ominęła, ale niełatwo było takie rzeczy kupić:



    Nietypowy, ale fajny pomysł, żeby odczytywać z kasety po podanych numerze na liczniku. Będzie to jednak trudne do organizacji, jak napisali koledzy. Ja jeszcze dodam, że częste manewrowanie na magnetowanie klawiszami << >> i play, żeby odnaleźć właściwe miejsce będzie skutkowało szybszym zużyciem mechanizmu magnetofonu. A dzisiaj to już ma znaczenie. Pomijam, że pod emulcem będzie to też niewygodne.

    Ja bym polecał rozwiązanie, które Pirx zaproponował w punkcie a). Wtedy musiałbyś sam przygotować nagranie na kasetę lewego i prawego kanału, ale miałbyś nad tym pełną kontrolę i rolą użytkownika byłoby tylko nagrać plik na odpowiednią kasetę albo zakupić przygotowaną kasetę.
    • 12: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    O kurcze, 'Odkrywcy...' też po mojej głowie chodziły.
    Gdzieś tam krążą również czasami: 'Gwiezdny Kupiec' oraz 'Labirynt Śmierci'.
    Kaz - chyba musimy się znów zgadać ;).
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Bober - jasne, nie ma problemu. Ciekawe, czy chodzi Ci po głowie implementacja na dużego ataraka? :D
    • 14: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    @Kaz "Widzę, że to ciekawa gra, szkoda, że mnie w epoce ominęła, ale niełatwo było takie rzeczy kupić"

    Gdzie by było nie łatwo, tam było niełatwo. W niewielkim Kutnie w sklepiku przy dworcu mieli gier Encore na kilogramy ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jan 2021
     
    No i już wiem, dlaczego u nas nie było tych gier. Wszystkie były w Kutnie :D
    • 16: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime27 Jan 2021
     
    • 17: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime27 Jan 2021 zmieniony
     
    @KAZ, @Astrofor :)

    @Krzys jak się dobrze przez te paragrafy Odkrywców przekopać, to zostanie gdzieś z 1/4 tekstu. Reszta to warunki które w wersji komputerowej będą pewnie sprawdzane automatycznie i zapis będzie mniej pamięciożerny.
    • 18: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime27 Jan 2021
     
    @Bruno, przyznaję, że nie porywam się na przeniesienie gry na komputer. Podoba mi się pomysł, urozmaicenie, fabuła, która się zarysowuje, ogólna mechanika itp.

    @Pirx, ja niestety nie mam tyle wiedzy, żeby coś takiego zrobić. Ale może odrobię pracę domową. Z tym że to, co planuję (o ile ostatecznie starczy mi cierpliwości i chęci), to najwyżej ładowane per planeta, czyli może kilka razy w czasie gry.
    • 19: CommentAuthorMGor
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    ... a może każdą planetę na osobnej kasecie (z dwóch stron) ???
    Wyobrażacie sobie to MEGA wydanie pudełkowe gry ;)
    • 20: CommentAuthorMGor
    • CommentTime29 Jan 2021
     
    ... i łatwość dodawania nowy planet do gry :)
    • 21: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime1 Feb 2021
     
    @MGor, niech mi starczy cierpliwości, żeby to chociaż do stanu używalności doprowadzić.