atarionline.pl Atari Homebrew Awards - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Jan 2021 zmieniony
     
    Kanał ZeroPage Homebrew związany przede wszystkim z platformą Atari 2600 po raz trzeci organizuje konkurs Atari Homebrew Awards, a po raz drugi jest tam obecna wspólna kategoria najlepszej gry na dwie (prawie bliźniacze) platformy: 8-bitowe Atari/ Atari 5200.

    Rok temu można było głosować w 8 kategoriach growych na 10 nominowanych propozycji, a zwycięstwem chwalił się XXL (gra "Gravity Worms"), tym razem ze względu na duże rozszerzenie liczby kategorii (do 14), aby nie przytłoczyć głosujących liczbą propozycji, zdecydowano się na 6 nominacji per kategoria.

    Prezentację 6 nominowanych produkcji na małe Atari możecie zobaczyć poniżej na livestreamie ZeroPage Homebrew od 2:10:00:



    Swój głos można oddać do godziny 21:00 naszego czasu w niedzielę 31 stycznia w tym wątku forum AtariAge (trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem tego portalu): ->link<-

    Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się w streamie na żywo za tydzień, w sobotę 6 lutego od 21:00 naszego czasu.

    Link do plików z grami: ->link<-
    • 2: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Jan 2021 zmieniony
     
    Tegoroczne nominacje za rok 2020 w kolejności alfabetycznej:

    Biscuits in Hell! - Paul "Playsoft" Lay, Darryl "darryl1970" Guenther, Jaden "JRH" Houghtons (konwersja z ZX Spectrum gry o tym samym tytule z dodanymi elementami innej produkcji tego samego autora: "Endless Forms Most Beautiful")




    Disc O' Pop - autor: Christian "Irgendwer" Krueger (gra oparta na flashowej gierce "Gimme Friction Baby")




    Dizzy - The Ultimate Cartoon Adventure - autorzy: Frantisek "Fandal" Houra, Christian "Irgendwer" Krueger (konwersja z Commodore 64, wymaga 128KB RAM)




    Last Squadron - autorzy: Janusz "shanti77" Chabowski, Michał "miker" Szpilowski




    Raymaze 2000 - autorzy: Nelson "NRV" Ramirez, Paul "MrFish" Fisher, VinsCool, Bobby "Synthpopalooza" Clark, Jason "TheRealBountyBob" Kendall (produkcja oparta na grze arcade "Raimais" z 1988 roku)




    Runner Bear - autorzy: Paul "Playsoft" Lay, Darryl "darryl1970" Guenther, Rob Schlortt

    • 3: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2021
     
    Trwa właśnie livestream, podczas którego ogłoszeni zostaną zwycięzcy wszystkich kategorii: ->link<-
    • 4: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime6 Feb 2021
     
    Gratulacje dla Last Squadron. Sam głosowałem na tą grę. Już się nie mogę doczekać na wydaje oficjalne.
    • 5: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2021 zmieniony
     
    Pierwsza trójka w kategorii A8/A5200 w roku 2020:
    1. Last Squadron
    2. Disc O' Pop
    3. Dizzy
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    Gratulacje!;)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    Warto dodać, że AOL w pewien sposób znowu miał wkład w te nagrody, bo Adam i ja byliśmy tymi, którzy z naszej strony nominowali gry, nad którymi potem było głosowanie.
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    Tak, każda z osób nominujących odrębnie wskazywała szerszy zbiór najlepszych jej zdaniem tytułów (bez podawania kolejności).

    Mój osobisty top 6 byłby nieco inny niż ten poddany pod głosowanie, no ale wiadomo - gusta są różne. Gratulacje dla wszystkich nominowanych produkcji, a zwłaszcza dla zwycięzców.
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    Dzisiaj można już zobaczyć szczegóły głosowania, było 99 oddanych głosów. Przypomnę, że wskazywało się tylko jeden najlepszy tytuł - inaczej niż w poprzednim roku jest duża różnica między pierwszym miejscem a resztą stawki:

    1. Last Squadron - 46 głosów/ 99 wszystkich (46,46%)
    2. Disc O' Pop - 17 głosów
    3. Dizzy - 12 głosów
    4. Raymaze 2000 - 10 głosów
    5. Biscuits in Hell - 9 głosów
    6. Runner Bear - 5 głosów

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorAdam
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    Zapis livestreamu na youtube:



    Kategoria A8/A5200 zaczyna się na dobre od ok. 01:49:50.
    • 11: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Jan 2022 zmieniony
     
    Kanał ZeroPage Homebrew ogłosił swoje nominacje w kolejnej edycji Atari Homebrew Awards za rok 2021, po raz trzeci jedna z kategorii dotyczy najlepszej gry na 8-bitowe Atari lub Atari 5200. Głosować mogą osoby zarejestrowane na AtariAge co najmniej od miesiąca. Więcej informacji w regulaminie – szczególnie twórcy powinni się z nim zapoznać, aby przez reklamowanie swojej gry nie spowodować jej dyskwalifikacji w konkursie.

    Oto filmik z ogłoszenia nominacji, kategoria dla małego Atari zaczyna się od 42:25



    W 4 z 6 nominowanych produkcji brali udział nasi rodacy. Polskie akcenty występują też w innych kategoriach, np. gra "Unnamed" Marcina Siwka na Atari Lynxa (o której tworzeniu pisaliśmy w 2019 roku: ->link<- ), czy "DaggerQuest Bielany" Marcina Łapińskiego w kategorii najlepszego wydania gry i fizycznych dodatków (pisaliśmy o niej tutaj: ->link<- ).
    • 12: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Jan 2022 zmieniony
     
    Głosowanie trwa do 6 lutego, ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 lutego. Oficjalny link do plików z grami nie został jeszcze podany.

    Głosujemy na tej stronie: ->link<-

    Lista nominowanych gier:

    Albert:



    Final Assault:



    Flob:



    Gacek:



    Prince of Persia:



    The Children (10-linijkowiec w Fast Basicu):

    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2022
     
    Tak, zgodnie z regulaminem, nominowałem 15 gier, wszystkie powyższe się tam znalazły :)

    Dzięki Adam za wszelkie przypominajki, bo czasem te terminy wydają się odległe, a czas biegnie jak szalony i łatwo przegapić.
    • 14: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Jan 2022 zmieniony
     
    Oficjalny link do wszystkich plików z grami i instrukcjami do nich: ->link<-

    Przypominam, że głosuje się do 6 lutego wskazując jedną grę pod tym linkiem: ->link<- (dla kategorii Atari 8-bitowe/5200)
    • 15:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime29 Jan 2022
     
    The Children to świetnie wykonana jak na swoje założenia konwersja gry Baba's Palace. Da się podejrzeć jej kod w bardziej przystępnej postaci niż to?
    • 16: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Jan 2022 zmieniony
     
    Tak, Vitoco (czyli Víctor Parada) pisze świetne 10-linijkowce i szczegółowo opisuje działanie każdego programu, prezentuje zarówno wersję "skompresowaną" do 10-linijek, jak i wersję bardziej standardową, z czytelnym kodem.

    Polecam zajrzeć na jego stronę. Gra "The Children" jest opisana tutaj: ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime29 Jan 2022
     
    O świetnie, dzięki Adam. Przeanalizuję to sobie w wolnej chwili :)
    • 18: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Jan 2022 zmieniony
     
    Wracając jeszcze do tego fragmentu:

    stRing:

    The Children to świetnie wykonana jak na swoje założenia konwersja gry Baba's Palace.

    "Baba's Palace" nie jest całkowicie oryginalna, oparta jest na pomyśle wykorzystywanym wielokrotnie, oryginalnie pochodzącym z gry "Pitman" na Sharp MZ-700 (rok 1985):



    Vitoco nie znał do pewnego momentu oryginału, pisząc swego 10-linijkowca inspirował się dwiema innymi "pochodnymi" produkcjami: "Pitkat" na Atari 2600 oraz "Millie and Molly" na Atari 7800 (konwersja z C64), obie z 2020 roku:



    • 19: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Dziś jest ostatni dzień na zagłosowanie na AtariAge - a dokładniej, ponieważ chodzi o północ czasu pacyficznego PT, to w Polsce możemy głosować do 9:00 w poniedziałek.

    Przypomnę, że głosujemy tutaj: ->link<- i wskazujemy jedną najlepszą naszym zdaniem grę 2021 roku ze zbioru:
    Albert / Final Assault / Flob / Gacek / Prince of Persia / The Children
    • 20: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Nie wiem co wygra ale dla mnie Prince of Persia to dzieło sztuki na Atari XL/XE
    • 21: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Szkoda, że małe Atari jest trochę traktowane po macoszemu - jest tworzonych coraz więcej kategorii w tym konkursie, ale nie dla 8-bitowego Atari. Tzn. ograniczono liczbę nominacji w obrębie 1 kategorii z 10 do 6 tłumacząc, że w zamian za to jest więcej kategorii (np. chodzi o rozdzielenie głosowania na produkcje oryginalne i konwersje), ale poszkodowane zostało wyłącznie 8-bitowe Atari (i połączone z nim w jedną kategorię Atari 5200), bo druga kategoria dla niego nie powstała.
    • 22: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Za chwilę zacznie się prezentacja nominacji na streamie ZeroPage Homebrew: ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    @Adam dla Amerykanów atari800 nic nie znaczy, jesteśmy tam tylko dlatego, że to też Atari. Połączyli dodatkowo kategorię gier wydanych na fizycznym nośniku dla atari 2600 i Atari Xl/Xe . Oczywiście żadna z gier z naszego Atari nie została nominowana.

    @Belzebub na mnie POP nie robi wielkiego wrażenia , bo nigdy mnie ta gra jakoś nie kręciła. Dodatkowo jest to wierna konwersja, czyli cała mechanika i plansze zostały wycięte z oryginału, grafika została trochę przerobiona, trochę więcej animacji. Ale to nadal ta sama gra, którą kto chciał już kilka razy zaliczył. Dla fanów super, dla pozostałych można po prostu odfajkować następną konwersję. Moim zdaniem wygra FLOB, ale to tylko moja subiektywna opinia.
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    To był dobry rok dla A8-bit.
    • 25: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime7 Feb 2022 zmieniony
     
    @shanti77
    No tak, konwersja ale jaka! Gra robi wrażenie tym że jest na 8 bitowym Atari i grafikę ma bardziej dopracowaną niż nawet na niektórych mocniejszych maszynach
    • 26: CommentAuthorAdam
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Trwa ogłaszanie zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
    ->link<-
    • 27: CommentAuthorAdam
    • CommentTime13 Feb 2022
     
    Nie miałem czasu oglądać na żywo, z komentarzy wynika, że w kategorii A8/A5200 zwyciężył "Prince of Persia".

    Szczerze mówiąc, inny wynik przyjąłbym jako dużą niespodziankę - co wcale nie znaczy, że ja osobiście zagłosowałem na PoP :)
    • 28: CommentAuthorAdam
    • CommentTime13 Feb 2022
     
    Oficjalne wyniki: ->link<-

    Oddano 112 głosów:
    1. Prince of Persia - 59 głosów (53%)
    2. Flob - 33 głosy (29%)
    3. Final Assault - 7 głosów (6%)
    4. The Children - 6 głosów
    5. Albert - 4 głosy
    6. Gacek - 3 głosy
    • 29: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Feb 2022
     
    Filmik z ogłoszenia zwycięzców Atari Homebrew Awards za rok 2021 (kategoria Atari 8-bitowe/ 5200 mniej więcej od 2:02:30 do 2:07:30):

    • 30: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime14 Feb 2022
     
    Tak jak pisałem wyżej Prince of Persia robi największe wrażenie i dlatego nie dziwię się że wygrała, brawa dla autora tej konwersji.
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2022
     
    A ja się trochę dziwię. Flob jest nową i niespotykaną grą.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Feb 2022
     
    Ja swój głos oddałem na "Flob", bo również uważam, że należy docenić oryginalność, pomysłowość i doskonałe wykonanie. Gratulacje Bocianu! "PoP" jest imponujący i również dobrze wykonany, ale tak jak pisał Shanti - to do pewnego stopnia przeniesienie gotowca z innej platformy, a więc znacznie łatwiejszy proces. Sądziłem, że różnica będzie minimalna między obiema grami, a jednak zwolenników konwersji było Atari Homebrew znacznie więcej. Pewnie ma tu też znaczenie, że prawie każdy gracz kojarzy "PoP", a tytuł "Flob" chyba tylko zapaleni kolekcjonerzy i gracze z naszego, dość wąskiego środowiska. Ciekawi mnie, czy gdyby zrobić KK za zeszły rok, to nasi głosujący też woleliby "PoP" czy produkcję Bocianu?

    Pocieszam się, że wszystkie gry w tej szóstce były przeze mnie wybrane jako członka komitetu nominującego, a więc wytypowałem dobrze najlepszą szóstkę, łącznie z "The Children", które oczywiste nie jest, bo to 10-linijkowiec :D

    Warto zauważyć, że w tej szóstce "Flob", "Albert", "Gacek" czyli "połowa siły rażenia" to produkcje polskie. Pooooolska, biało-czerwoni.... :D
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Mar 2022 zmieniony
     
    Zwłaszcza przy małej ilości głosujących takie głosowanie "zagładza" słabsze produkcje. Albert wypadł nadzwyczajnie słabo w porównaniu do tego, jak wygląda.

    Dla mnie Flob też numer 1.
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime17 Feb 2023 zmieniony
     
    Właśnie trwa prezentacja nominowanych tytułów za rok 2022 w kategorii Atari 8-bit/5200 na kanale twitchowym ZeroPage Homebrew: ->link<-

    Za kilka dni będzie zapewne - jak zwykle - udostępniona na ich kanale YouTube.
    • 35: CommentAuthorAdam
    • CommentTime17 Feb 2023 zmieniony
     
    To ostatnie godziny na zagłosowanie w piątej edycji Atari Homebrew Awards za rok 2022.


    Kategoria gier w produkcji "Atari 8-Bit/5200 WIP Homebrew" - głosować można na 1 grę spośród 6, trzeba mieć konto na AtariAge:
    ->link<-

    Nominowane tytuły:

    - Dark Keep (A8) by Vladimir Janković @popmilo

    - Kij Samobij (Port | A8) by Krystian Walczyk @Salmax

    - Last Ninja 2 (A8 | Port) by Jakub Husak @jhusak (Code) / Michał Szpilowski @miker (Music) / Adam Wachowski @+Adam+ (Fonts, Graphic Advice)

    - L'Abbaye des Morts (Port | A8) by Fantômas @fantômas (Programming) / Konstantinos Giamalidis @TIX (Graphics) / Bobby Clark @Synthpopalooza (Music)

    - Tony (A8) by Krzysztof Dudek @xxl and Rafał Chabowski @mgr_inz_rafal (Code) / Rafal Dudek @RafalDudek (Graphics) / Michal 'Caruso' Brzezicki (Sound)

    - Trax (Port | A8) by Janusz Chabowski @shanti77 / Jarek "Odyn1ec" Wyszyński (Character Artwork)
    • 36: CommentAuthorAdam
    • CommentTime17 Feb 2023 zmieniony
     
    Kategoria "Atari 8-Bit/5200 Homebrew" - głosowanie odbywa się tutaj, analogicznie można zagłosować na jedną grę:
    ->link<-

    Nominowane tytuły:

    - Arcadia (Port | A8) by Krzysztof Piotrowski @amarok

    - Bubble Shooter (Port | A8) by Paweł Nowak @pajero_pn (Code) / Maciej 'Rocky' Hauke (Gfx), Michał Szpilowski @miker(Sfx)

    - Bunny Hop (A8) by František Houra @Fandal (Code) / Zdeněk Eisenhammer @pseudografx (Graphics/Music) / Vin Samuel @VinsCool (Audio Driver)

    - OnEscape (A8) by Vortador Games / František Houra @Fandal (Code) / Zdeněk Eisenhammer @pseudografx (Graphics) / Marek Pešout @Poison (Soundtrack & Story)

    - Rob 'n' Banks (Port | 5200) by Phaser Cat Games / Ryan Witmer @Ryan Witmer (Design and Programming) / Konstantinos Giamalidis @TIX (Character and Object Graphics) / Bobby Clark @Synthpopalooza (Sound Effects and Music) / Hrair Abdalian @Henry Lee (Cover Art) / Tony Morse (Manual Layout)

    - Scorch (Port | A8 & 5200) by Pawel Kalinowski @pirx & Tomasz Pecko @Pecus / emkay @emkay (Splash Screen Music) / Michał Szpilowski @miker (In Game Music) / Krzysztof Ziembik @Kaz atarionline.pl (Splash Screen Graphics) / Adam Wachowski @+Adam+ (Fonts, Graphics support)
    • 37: CommentAuthorAdam
    • CommentTime17 Feb 2023 zmieniony
     
    Głosowanie trwa do 9 rano w sobotę czasu polskiego - tak jak pisałem wyżej potrzebne jest konto na AtariAge.

    Gry można pobrać pod podanymi linkami (o ile oczywiście zostały udostępnione jakieś pliki, w przypadku Tony'ego zaprezentowano tylko filmiki).

    Jest godzina 23:00, w kategorii gier w produkcji zagłosowało 67 osób, a w "głównej" kategorii 103 osoby.
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime19 Feb 2023 zmieniony
     
    Wspomniany wyżej filmik z prezentacji:



    Przejście przez nominacje w kategorii gier ukończonych na A8/5200 zaczyna się mniej więcej od 20:30, a dla gier w produkcji od 51:20.

    Linki do głosowań podawane wyżej na razie nie działają, pewnie zostaną przywrócone po przyszłym weekendzie, kiedy to odbędzie się oficjalna prezentacja wyników.

    Możliwe, że w przyszłym roku będziemy mieli 4 kategorie w tym konkursie obejmujące małe Atari, bo jest propozycja, aby dodać podział na gry oryginalne i konwersje (podobnie jak to jest od lat robione dla Atari 2600).
    • 39: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    Ogłoszenie wyników głosowania rozpocznie się dziś o 21:00 czasu polskiego, stream będzie dostępny tutaj:

    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    Już się prawie zaczyna, jak na teraz jestem jedyny z Polski.
    • 41: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    A skąd wiesz? Może jakiś uczestnik - Polak ma ksywę niepolską? ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    Jest mapka flag. Teraz jest nas cztery osoby, druga pozycja :) Rozumiem, że jakoś sensownie to geotargetują.
    • 43: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    Na razie mamy małe opóźnienie.
    • 44: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    @JHusak: a, faktycznie, dopiero teraz zauważyłem
    • 45:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    A Ty Adam bierzesz w tym udział jako org?
    • 46: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Feb 2023 zmieniony
     
    Nie, nie organizuję. Jedynie brałem udział w nominowaniu gier i korespondowałem z Jamesem, zwracając mu uwagę np. na prawidłową wymowę nazwisk albo pisownię tytułu ;)
    • 47: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Feb 2023
     
    Podano taką kolejność w kategoriach dla 8-bitowego Atari i Atari 5200:

    Gry ukończone w 2022:

    1. Bubble Shooter
    2. onEscape
    3. Rob 'n' Banks

    Gry w produkcji:

    1. L'Abbaye des Morts
    2. Dark Keep/ Trax (ex aequo)
    3. Last Ninja 2
    • 48: CommentAuthorAdam
    • CommentTime26 Feb 2023
     
    Filmik z ogłoszenia wyników pojawił sie na YT.

    Kategoria WIP dla Atari 8-bit/ Atari 5200: od 44:10
    Gry ukończone: od 1:52:20

    • 49: CommentAuthorAdam
    • CommentTime26 Feb 2023
     
    Odblokowane zostały też wyniki głosowań.

    I tu ciekawostka, podczas ceremonii podano informację o remisie na drugim miejscu w kategorii WIP, tymczasem dostępne wyniki ankiety mówią, że remisu de facto nie było - chyba że różnica 1 głosu się nie liczy :)

    Kategoria WIP: ->link<-

    Łącznie oddano 74 głosy.

    1. L'Abbaye des Morts - 24 głosy (32,4%)
    2. Dark Keep - 14 głosów (18,9%)
    3. Trax - 13 głosów (17,6%)
    4. Last Ninja 2 - 11 głosów (14,9%)
    5. Tony - 8 głosów (10,8%)
    6. Kij Samobij - 4 głosy (5,4%)
    • 50: CommentAuthorAdam
    • CommentTime26 Feb 2023
     
    A tutaj wyniki dla dokończonych gier - w tym przypadku był duży ścisk na podium i różnica 1 punktu zdecydowała o wygranej... ->link<-

    Oddano 114 głosów:

    1. Bubble Shooter - 33 głosy (28,95%)
    2. OnEscape - 32 głosy (28,07%)
    3. Rob'n'Banks - 28 głosów (24,56%)
    4. Scorch - 10 głosów (8,77%)
    5. Arcadia - 6 głosów (5,26%)
    6. Bunny Hop - 5 głosów (4,39%)