atarionline.pl Programy, które nadesłał Zbyněk Haase - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    Dostałem sympatyczny list od kolegi z Czech. A do tego - pokaźną paczkę zgranych plików. Jako, że jest ich dużo, będę przerabiał to krok po kroku i wrzucał do archiwum - większość do archiwum gier, ale są też i użytki. A nawet gra Zbynka, którą napisał jako nastolatek. Co ciekawsze pozycje pokażę tutaj, w tym wątku.

    Zbynek:

    Dobry dzień. Cieszę się, że znalazłem Twoją witrynę. Jestem z Czech. Nie mówię po polsku, używam tłumacza Google. Atari 800 XE to komputer mojego dzieciństwa. Mam go do dziś. Mam 25 kaset audio. Gry i narzędzia. Znalazłem na Twojej stronie wiele gier, których już nie mam. Mam kilka wersji gier xex, których możesz nie mieć. Mogę je do Ciebie wysłać. Są to różne wersje gier CS i programów użytkowych.


    Na dzisiaj dorzucam do archiwów:

    1. Grę "Archon" tłumaczoną na czeski (D. Tretak).
    2. Program użytkowy "Blekota II" - syntezator mowy (Petr Skoda).
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    3. Gra "Chlapecek" - musimy trafić z sikaniem w odpowiednie miejsce podając różne parametry. Po Resecie grę można wylistować, jest napisana w Atari Basic.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    4. Gra "Diblici", autor nieznany. Poruszamy się w labiryncie, na czas. Po resecie grę można wylistować, jest napisana w Atari Basic.
    • 4:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime19 Feb 2021
     
    Czyli Czesi też mają swojego magistra? :D :D
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    5. Kolejna zaginiona gra - "Fotbalovy Trener". W sieci są tylko wersje nazwane 2 (1990 rok) i 3 (1994 rok). Ta wygląda na oryginał z 1988 roku, autor: Fr(antisek?) Micek. O dziwo, dotyczy ligi szkockiej. Z kolei część 2 dotyczy włoskiej, a 3 czeskiej. Programy w Atari Basic, można wylistować.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    6. Gra "Milk Race" z czeskimi tekstami. Nie ma ich w grze wiele, ale zawsze coś. Ciekawe, dlaczego Czesi mieli zwyczaj tłumaczenia gier, robienia dubbingów filmów, a u nas nie było to tak powszechne.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    7. Ciekawa gra "Prevoz" z 1989 roku, autor: Vaclav Dvorak. Sterujemy podestami, aby wszystkie kule swobodnie przejechały z lewej do prawej.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    9. Program demonstracyjny "Samantha Kino" z 1988 roku, autorzy: Martin & Tomas Bunata. Cztery zdigitalizowane obrazki Samanthy Fox, pochodzące z komputera ZX Spectrum. Acha, to nie są takie obrazki, jakich niektórzy się spodziewają :). Są dwie wersje tego programu.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    10. Gra "Vyhnanstvi na Sibiri" to prosta zręcznościówka w Atari Basic, 1985 rok. Autor (chyba poprawek do oryginału z 1984 roku): Pavel Fischer.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    I kolejne perełki, których nie ma w necie. Gra "Dungeons of Xotha" autorstwa Michaela Schütza ukazała się ponoć w styczniowym magazynie "HC" z 1986 roku (i nie jest to "Happy Computer", bo sprawdziłem ten numer, może "Home Computers"?) jako listing w Atari Basic. Nic dziwnego, że ktoś przerobił grę robiąc własne poziomy. I tak powstało "Dungeons of Xotha II".
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    Ciekawostka, gra "Spy vs Spy III" przerobiona na system turbo przez Zdenka Polacha ze Starego Jicina (Czechosłowacja) w 1989 roku. Dwuczęściowa gra, najpierw loader, potem gra właściwa.
  1.  
    Well,

    "Vyhnanstvi na Sibiri" = originally "Lost in Antarctica" a type-in listing by Thomas Fischermann, released in HC - Mein Home-Computer 4/1985;

    "Dungeons of Xotha" by Michael Schütz, a type-in listing originally released in HC - Mein Home-Computer 1/1986

    The content of that german magazine can be found here:
    ->link<-

    1983: ->link<-

    1984: ->link<-

    1985: ->link<-

    1986: ->link<-

    At the end of 1986 this magazine was not published any longer. (There was another german magazine by Tronic Verlag, named "Homecomputer" which is often mixed up with HC - Mein Home-Computer by Vogel Verlag.)
    • 14: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime19 Feb 2021
     
    BLEKOTA z Arabelli ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    Andreas - thanks for all details, very helpful!

    8-Bitz - tak, jednoznaczne skojarzenie. Miałem nawet na osiedlu kolegę, który miał taką ksywę :)

    I lecę dalej. Trochę gier od Zbynka jest właśnie kilkuczęściowych, mają loadery turbo, albo nawet loadery ładujące do ramdysku. Tak wyglądają gry "Kennedy Approach", "Koronis Rift", "Conan", "Basil", "Taxi". Wszystko ląduje w archiwum gier.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    A ktoś kojarzy nazwę tego programu? Zasada jak we "Frogger", ale nazwa nieznana. W listingu programu też nie ma nazwy.
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Feb 2021
     
    "coto" to dobra nazwa.
    • 18:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime20 Feb 2021 zmieniony
     
    Znalazłem! "Courting Crickets" autorstwa Stana Ockersa - opublikowany w Anticu 9/85, ale według artykułu dostępny wcześniej na BBS-ach. W Twojej wersji ktoś pousuwał komentarze i pozmieniał wszystkie napisy w grze.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Feb 2021
     
    Dzięki. Będę jeszcze miał dla Ciebie paczuszkę z wav-ami :)
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    I nadszedł czas na użytki.

    Gdy my mieliśmy, dzięki JBW z LK Avalon edytor tekstu "Panther", Czesi używali swojego programu, ze swoimi znakami diakrytyczymi, o tytule "Čapek" (oczywiście od nazwiska słynnego czeskiego pisarza). Choć wygląda to jak jakieś rozwinięcie edytora "SpeedScript", popularnego również u nas.

    W archiwum użytków mieliśmy dwie nowsze wersje (3.0, 3.1), ale dzięki Zbynkowi doszły kolejne.

    ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    "Vypocet Transformatoru S Jadrem EI" czyli program do obliczania parametrów transformatora z rdzeniem EI.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    Obliczanie całek metodą Simpsona zapewni nam program "Vypocet Hodnoty Integralu Simpsonovo Pravidlem".
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    Jest i polski program "Bank programów", emitowany w audycji "Radiokomputer", tutaj przerobiony na język czeski "Banka programu".
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    "Calante 250" czyli "Capek's Language Teacher".
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    To nie użytek, bardziej demko, słynny wodospad. Można wylistować, bo w Atari Basicu.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    "Typo II - LP" wygląda na weryfikator wierszy programu.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021 zmieniony
     
    Kolejna pchełka demonstracyjna, animacja biegnącego konia.
  2.  
    I do not know where or when this horse demo originated. But it was very popular. There was a demo from Atari itself that contained the horse demo, there is (afair) the demo "Discape" by Anthony Ramos that contains it, it was published as a type-in listing (Atari Basic) in the german HC - Mein Home-Computer magazine and surely several other sources. Would be interesting to know who was/is the original author of this horse demo and when it was released for the very first time...
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2021
     
    Yes, a lot of these programs only have changed texts and the other changes are small. But those were the times... :) We collect all versions as artifacts of the past.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Feb 2021 zmieniony
     

    Krótki:

    Znalazłem! "Courting Crickets" autorstwa Stana Ockersa - opublikowany w Anticu 9/85, ale według artykułu dostępny wcześniej na BBS-ach. W Twojej wersji ktoś pousuwał komentarze i pozmieniał wszystkie napisy w grze.


    Z kolei ja znalazłem tę grę pod nazwą "Jumper" na pierwszej stronie dyskietki towarzyszącej książce "Das Grosse Spiele-Buch fur Atari Teil 2", w której przedmowa C.Lorenza pochodzi z 1984 roku, więc sądzę, że jest to wcześniejsza wersja i nazwa.

    Załączam też plik LST.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2021 zmieniony
     
    Czas wrócić do programów nadesłanych przez Zbynka. Tak przypomnę, że osobny wątek dla programów do drukarki Tesla BT100, które mi dostarczył, są tu:
    ->link<-
    A tutaj jest światowa premiera jego stareńkiej gry "Uprchlý vekslák" (zrobiłem poprawioną polską wersję dawno temu, ale wciąż nie mam czasu jej opublikować):
    ->link<-
    Autor ma swoją stronkę tutaj:
    ->link<-



    No to wrzucam program z 8 sierpnia 1988 roku, autorstwa PeVo pod nazwą "Verify katalog II". Prawdopodobnie tworzy katalog nazw programów nagranych na kasecie. Jakby się komuś chciało zweryfikować to proszę o potwierdzenie.