atarionline.pl Atari CX2600 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Witam!
    Mam pytanie odnosnie Atari Cx2600 po podlaczeniu samej konsoli bez gry do telewizora (testowalem na dwoch jeden plazma drugi lcd) mam tylko jakies rozmazane pasy czyto jest normalne i konsola nie jest kompatybilna z nowymi telewizorami czy jest raczej uszkodzona?
    • 2: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Wrzuć zdjęcie jak możesz
    O ile dobrze pamiętam to Atari 2600 bez wpiętego carta ma czarny obraz
    Pasy mogą sugerować jakieś uszkodzenie
    Najlepiej wsadzić cart z grą i sprawdzić
    • 3: CommentAuthorpgru
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Najlepiej przetestować z grą moim skromnym zdaniem, poza tym z opisu tej konsoli wynika, że ma ona modulator. Kwestia jest taka, że jeśli podłączyłeś do telewizora to w zależności od jakości odbiornika on może różnie traktować sygnał z modulatora. Może go np. próbować poprawiać, albo nie wykrywać poprawnie. Poza tym modulator może być do remontu. Możesz także spróbować poszukać w opcjach plazmy/lcd czy można wyłączyć "poprawianie jakości obrazu".
    • 4: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    dodaje zdjecie z widocznym obrazem na telewizorze
    • 5: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    no i widzialem na youtube ze po rozkreceniu konsoli jest dostep do modulatora w ktorym jest potencjometr i gosciu cos nim krecil zeby ustawic - poprawic obraz moze tak trzeba?
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime6 Mar 2021 zmieniony
     
    Konsola 2600 bez katridża nie wyświetla prawidłowego obrazu, w zależności od losowych czynników może wyświetlać pionowe pasy lub jednolite tło. Nie ma sensu niczego regulować póki nie wsadzisz kartridża, i to w wersji pasującej do konsoli (tj. PAL lub NTSC).
    • 7: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Mar 2021 zmieniony
     
    Tak jak koledzy piszą, bez cartridge nic nie sprawdzisz ani nie ustawisz obrazu bo nie ma na czym
    • 8: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime6 Mar 2021
     
    Dziekuje za odpowiedzi jak tylko dostane cartridge sprawdze i mam nadzieje, ze bedzie ok.
    • 9: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Daj znać i jak coś to chętnie pomożemy
    • 10: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    ok dam znac napewno dziekuje jeszcze raz!
    • 11: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime18 Mar 2021
     
    Witam dzisiaj odebralem cartridge, po wsadzeniu do konsoli wszstko gra tylko co jakis czas zanika obraz tzn. rozmazuje sie pozniej robia sie kropki - tak jakby nie byla ustawiona czestotliwosc pod konsole i po krotkim czasie znowu lapie obraz i tak w kolko, mam pytanie czy to dlatego ze nowoczesny telewizor jest nie kompatybilny z tak stara konsola czy to moze byc wina konsoli, ze cos jest zepsute.
    • 12: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime18 Mar 2021
     
    sprawdź na początek na telewizorze kineskopowym
    • 13: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime18 Mar 2021 zmieniony
     
    Jaki masz TV?
    Niektóre nowsze telewizory mają funkcję poprawiania sygnału, spróbuj znaleźć taką opcję w TV i ją wyłącz
    Jeśli nie masz takiej opcji w TV to dobrze byłoby podłączyć Atari do innego telewizora
    Konsola też może być uszkodzona tracąc synchronizację ale póki co obstawiam winę po stronie TV
    • 14:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     

    Belzebub:

    Jaki masz TV?

    Jakiś Panasonic Viera, przecież dał zdjęcie.

    Atari 2600 produkuje obraz nie całkiem zgodny z obowiązującą specyfikacją, i nowoczesny chiński szmelc radzi sobie z tym gorzej niż starodawny chiński szmelc. Samarexus dobrze radzi, podmiana telewizora to jedyny pewny sposób aby sprawdzić, czy problem jest po stronie TV czy konsoli. Niekoniecznie na kineskopowy, niektóre nowoczesne modele wciąż dają radę.

    Poza tym, podstawowe pytania:
    - Czy konsola jest NTSC, PAL, czy SECAM?
    - Czy kartridż jest NTSC czy PAL?
    - Czy TV obsługuje standard NTSC? (Bo PAL to na pewno)
    - Czy oprócz obrazu uzyskujesz także dźwięk?
    • 15: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    @Krótki nie zauważyłem, faktycznie i też mu poradziłem sprawdzić na innym TV
    System PAL czy NTSC nie będzie miał tu raczej znaczenia, gry na Atari 2600 lub klonach w przypadku innego systemu różnią się tylko kolorami na ekranie
    Z powodu innego systemu nie będzie występował efekt który opisuje
    • 16:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    Nie tylko kolorami na ekranie, ale też częstotliwością odświeżania się różnią. Wsadzasz kartridż NTSC do konsoli PAL i dostajesz "na wyjściu" obraz w 60 kl/s ale z PAL-owską podnośną koloru. Nie mam pojęcia czy współczesne telewizory bez zająknięcia przełykają takie anomalie.
    • 17: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     
    Nie wiem czy wszystkie ale ja gdy testowałem taką sytuację to były tylko inne kolory
    Cóż nie ma co główkować, niech sprawdźi jeszcze z innym TV i zobaczymy