atarionline.pl Pytanie od początkującego (Atari ST) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorPaweł
    • CommentTime6 Mar 2021 zmieniony
     
    Cześć,

    To jest mój pierwszy post, z góry przepraszam speców za pytania proste. Od jakiegoś czasu bawię się swoim 65xe ale post tym razem nie dotyczy małego Atari ale 1040STFM, którego kupiłem parę tyg. temu na eBay chcąc cofnąć się do końca lat 80tych i przypomnieć sobie stare dobre czasy..

    Poszukuję kogoś sprawdzonego w Warszawie, kto podjął by się wykonania prostych przeróbek w tym 16 bitowcu - proste rzeczy, których ja sam boję się robić bo lutownicę miałem w ręku 30 lat temu... myślę o zamontowaniu switch'a do zmiany bootowania dysku z A: na B: (mam zewnętrzną stację) tak abym mógł bootowac z zewnętrznej stacji po zamontowaniu gotek'a który byłby w wewnątrz (mam sporo dyskietek i chciałbym mieć możliwość wgrywania softu tak jak to było kiedyś). A może jest jakiś soft, za pomocą, którego można to zrobić?

    Przy okazji do wymiany byłaby kość z niemieckim TOSem na jakąś angielską wersję - też bym prosił o radę jaka byłaby najlepsza 1.04? czy coś wyżej będzie chodzić bez problemu w 1040STFM? no i może dorzucić trochę RAMu?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i wszelkie sugestie od doświadczonych miłośników Atari ;)

    Paweł
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Cześć Pawle, witamy w naszych skromnych progach. Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, gdzie w Warszawie ktoś przerabia ST-ki, ale może ktoś się zgłosi.

    Jeżeli chodzi o TOS, to w swoim ST najpierw sprawdź, jaką masz wersję, bo może już masz najwyższą przeznaczoną dla ST czyli 1.04. A dodatkowy RAM do samych gier średnio przydatny, ale jeśli robisz coś więcej to jak najbardziej.
    • 3: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Co do wymiany wersji językowej TOSa, to sprawdź również, jaką masz klawiaturę. Różne wersje językowe na klawiszach i w ROMie potrafią dostarczyć niezapomnianych emocji.
    Lao ma taką kombinację i sprawia wrażenie umiarkowanie zadowolonego ;).
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Bober - rozwiązaniem jest nauka pisania na klawiaturze bez patrzenia na klawisze, wtedy nie ma konsternacji :)
    • 5: CommentAuthorPaweł
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Dziękuję za sugestie!

    Szukam na OLX magików od przeróbek do Atari w Warszawie, jak znajdę kogoś sprawdzonego to zarekomenduję.. z Amigą nie ma problemu z Atari ciężej :( ale mam nadzieję, że się uda.

    Jeżeli chodzi o TOSa to po sprawdzeniu SysInfo wychodzi, że mam wersję 1.02 z 87 r, więc chcę zmienić tak jak piszecie na 1.04 EN

    Plany są ambitne tzn. nie tylko granie ale jak będzie to czas pokaże. Na razie z czytam archiwum Atari online i wdrażam się na
    nowo. Portal super! Gratuluję!

    Paweł
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Z ciekawości - jaki typ działalności planujesz na ST (kod/grafika/muzyka/...)?
    • 7: CommentAuthorKroll
    • CommentTime7 Mar 2021 zmieniony
     
    @bob_er, tak ale jeśli komputer ma sluzyc do pracy czytaj praca w TOSie etc, to akurat rozna klawiatura nie stanowi problemu, sa programiki umieszczane w katalogu AUTO ze mozesz sobie np dopasowac (podmapować) angielskiego TOS do niemieckiej klawiatury lub niemieckiego TOS do klawiatury francuskiej etc :)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    Kroll - a podrzuciłbyś tu taki program albo link do takiego?
    • 9: CommentAuthorKroll
    • CommentTime8 Mar 2021 zmieniony
     
    Oczywiscie dla wszystkich:
    Jesli nie znacie to podrzucam, to jest taki kompletny kombajn, zawiera takze mouse acceleratora, mozna dopasowac dowolna klawiature (lub samemu podmapować), program o nazwie:
    CKBD (Composed Characters Keyboard Driver) v1.5

    do pobrania:

    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    Dzięki Krollu, widzę tam jeszcze kilka innych przydatnych programów!
    • 11: CommentAuthorPaweł
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    Hej, wracając do pytania bob_er'a - myślałem o muzycznym wykorzystaniu ST chciałem trochę podziałać z Cubase więc chyba trochę więcej RAMu potrzebuję. Chciałbym też wrócić do Calamus'a, zobaczymy na razie musze zrobić upgrade sprzętu, chyba znalazłem właściwą osobę. BTW sporo ciekawych rzeczy w linku powyżej ;)

    W kontakcie!
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    No to jak chciałbyś takie programy jak Cubase czy Calamus, to obowiązkowe jest rozszerzenie pamięci do 4MB.
    • 13: CommentAuthorKroll
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    Praca na 4MB i np. US staje sie o wiele przyjemniejsza :). Chociaz pamietam jak na poczatku lat 90. uzywalem Calamusa 1.09N na STFM z 1MB, monitorem mono i dyskietka jako jedyny nośnik :).
    • 14: CommentAuthorPaweł
    • CommentTime9 Mar 2021
     
    Panowie, jeszcze jedno pytanie - na allegro/ eBay udało mi się znaleźć dodatkowe kości RAMu ale zgodnie z tym co piszą to do STE, czy jest jakaś różnica? czy będą pasować do ST? Z tego co wyczytałem to w STE kości się po prostu wsadza do slotu a w ST trzeba lutować? ale jest kompatybilność? Poproszę o instrukcję co kupić żeby było dobrze.

    Dziękuję i miłego dnia!

    P.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Mar 2021 zmieniony
     
    Rozszerzenie pamięci w ST i STE to dwie różne sprawy. W tym drugim jest to banalne, tak jak wyczytałeś - kupujesz odpowiednie kości SIMM (znane również z komputerów PC) i wkładasz do slotów, zatrzaskujesz i gotowe. Trzeba wiedzieć, jakie kupić, ale nie trzeba elektronika do ich włożenia.

    Przy ST jest robota dla elektronika. Jeżeli znalazłeś właściwą osobę w Warszawie, bo tak napisałeś, to lepiej z nim to skonsultuj, zanim cokolwiek kupisz.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Mar 2021
     
    [ offtopic ]

    A tak przy okazji, rzuciłem okiem na allegro, po ile teraz chodzą kości SIMM 1MB i zauważyłem, że sprzedaje je m.in. jakiś sprzedawca o nazwie kaz_kaz, który oferuje różne retrosprzęty PC. Ma wyłącznie dobre opinie, co dobrze o nim świadczy, ale na wszelki wypadek wyjaśniam, że nie znam sprzedawcy, nie mam nic wspólnego z tym kontem, a od lat nic nie sprzedałem na allegro. W tym przypadku nie warto więc podejmować decyzji o zakupie u tej osoby kierując się ewentualnym zaufaniem do mnie albo odwrotnie - ewentualną niechęcią do mnie :)