atarionline.pl Atari800 raspberry pi zero - bare metal - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoradi
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Cześć,

    Jestem szczęśliwym użytkownikiem pudełeczka z raspberry pi zero, plus wbudowany do środka hub USB. Zmieniając karty SD przemieniam to pudełeczko na sprzętowy C64, ZX Spectrum lub Acron Archimedes.
    Do pełni szczęścia brakuje mi tylko zamiany na na moje ulubione Atari 8 bit.
    Stąd mam do Was pytanie: czy słyszeliście gdzieś o wersji emulatora Atari800 skompilowanej na bare meteal dla Raspberry?
    Pojęcia "sprzętowy" użyłem nieco prowokacyjne, jednak z punktu widzenia użytkownika rozwiązanie znacząco różni się od innych emulatorów. Jako żywo przypomina fizyczne urządzenie. A nawet przerasta je. Głównie jakością video.
    • 2: CommentAuthorXuio
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Retropie? ->link<-
    • 3: CommentAuthoradi
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Retropie znam ale nie o to mi chodzi.
    Nie wiem czy używałeś kiedyś emulatorów skompilowanych w bare metal. Taki emulowany ZX Spectrum albo C64 startuje momentalnie. Zupełnie jak oryginalny sprzęt. Wrażenie jest niesamowite. Przy starcie nie widać żadnego innego systemu operacyjnego. Można wejść w opcje naciskając np.F1.
    • 4: CommentAuthorXuio
    • CommentTime7 Mar 2021
     
    Faktycznie. Ciekawa sprawa, szkoda ze nie dziala na pi4. O emu atari8 niczego w necie nie widze :(
    • 5: CommentAuthoradi
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    To nic nie szkodzi, że nie działa na pi4.
    W Botlandzie pi0 kosztuje 36zł :).
    Tylko jest status "Oczekiwanie na dostawę" :(
    • 6:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    Koledze chodzi o emulatory typu Vice, Fake86, itd. sportowane pod biblioteki Circle, ktore umozliwiaja uruchomienie emulatorow niejako na baremetalu (unikajac uruchamiania ociezalego w porownaniu z takim rozwiazaniem Linuxa - w takim przypadku biblioteki Circle posrednicza bezposrednio w komunikacji z hardwarem Raspberry Pi). Daje to dosc duze (i wymierne) korzysci jesli chodzi o input laga, gdzie np. wedlug testow robionych m.in. przez 8-bit Guya (polecam jego kanal na YT) mozna bylo w przypadku bare metal emulatora BMC64 (emulujacego rzecz jasna C64) zejsc ponizej opoznien emulacji TheC64 Maxi (zwlaszcza Mini) oraz jakichkolwiek rozwiazan bazujacych na Linuxie czyli np. Combian czy wlasnie wspomniane RetroPie (z ktorego co prawda korzystam sam ale jednak lag w niektorych "intensywnych" grach powoduje ze gra sie jednak trudniej ;)

    Przykladami takich bare metal emulatorow sa tutaj np.:
    BMC64 : ->link<- (wspomniany przeze mnie juz dla C64)
    Faux86 : ->link<- (dla IBM XT)
    ZX Baremulator : ->link<- (dla ZX Spectrum)

    Wydaje mi sie, ze byloby mozliwe przygotowanie czegos takiego w oparciu o emulator atari800 ale nie mam bladego pojecia ile to moze niesc za soba roboty.
    • 7: CommentAuthorXuio
    • CommentTime8 Mar 2021
     
    Tak, dzieki Wolfen, aw miedzy czasie doczytalem co to :) Co wiecej, nawet probowalem sie tym bawic na swojej drugiej malinie 3b. Moze robie cos zle ale na ZXBaremulator nie udalo mi sie uruchomic ostatniego Dizzy 8, innymi slowy jak to jest z kompatybilnoscia tych emulatorow?
    • 8:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 Mar 2021
     
    Kompatybilnosc jest taka jak emulatory z ktorych sie wywodza i taki np. BMC64 to port VICE (wiec spisuje sie znakomicie). Faux86 bazuje na Fake86 (ale nie korzystalem wiec trudno mi powiedziec). Natomiast emulator ZX'a nie wiem na czym bazuje - nie bawilem sie.