atarionline.pl Gra "Robbo Lutry" - pomocy! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorm.czermak75
    • CommentTime8 Jun 2021 zmieniony
     
    wątek poświęcony pomocy w przechodzeniu poszczególnych plansz Robbo
  1.  
    jeżeli o mnie chodzi to potrzebuje pomocy w Robbo Lutry 3 plansza 5 i Robbo Lutry 5 plansza 70
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jun 2021
     
    Grasz na emulatorze czy prawdziwym Atari? Jeśli to pierwsze, to podrzuć plansze, które sprawiają problem, ułatwi to ewentualne dochodzenie, jak przejść :)
    • 4:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime9 Jun 2021
     
    W sensie zrzutu ekranu? To i w drugim przypadku może wysłać zdjęcie ekranu telefonem. Zakładam, że już w większości domów jest przynajmniej jeden telefon z aparatem.
  2.  
    save z poziomów na emulator AtaiWin800
  3.  
    i jeszcze z lutry 3
  4.  
    gram na emulatorze atariwin800
    • 8:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime9 Jun 2021
     
    Ach, a już chciałem rysować kreski na printscreenie ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime9 Jun 2021
     
    A która wersja emulatora, bo na moim pisze, że nie może załadować save'a?
  5.  
    Atari800Win PLus 4.1
  6.  
    udało się otworzyć te zapisy?
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jun 2021 zmieniony
     
    Mnie się nie udało, wyskakuje błąd. Nawet w wersji 4.1.

    Co do Robbo Lutry V, przypomniałem sobie, że przepiękną wybieraczkę robił Yosh, więc tam dostęp do planszy 70 jest od razu możliwy. I z czym masz tam kłopot na tej planecie?

    Co do Robbo Lutry III, żeby ułatwić sprawę, czy to chodzi o tę planszę? To planeta 5, wczytana do Robbo Kreatora. I ponownie pytanie - z czym tu masz problem?
    • 13: CommentAuthorernest_82
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Nie moge przejsc planszy 70 tragedia!! Czy ona jest do przejscia czy jest jakiś błąd ? Pomocy.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Wszystkie są do przejścia, bo były testowane. Upewnij nas - chodzi Ci o Robbo Lutry V? To ponawiam pytanie: z czym konkretnie masz problem?
    • 15: CommentAuthorernest_82
    • CommentTime4 Aug 2021
     
    robbo lutry 5 mam problem. Ostatnie 15 lat gram w robota i wszystkie planety z jakich kolwiek robbo przechodziłem prędzej czy później a na 70 zawiecha kilka tygodni. na koniec nie moge dostac sie do kapsuły bo magnes jest odsłoniety.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2021 zmieniony
     
    Przyjrzałem się planszy, rzeczywiście wygląda na wredną :D. Magnes jest odsłonięty - ale który dokładnie masz na myśli (górny czy dolny po prawej czy ten po lewej)? Pamiętasz oczywiście, że stworki można wykorzystać do przysłaniania magnesów, gdy się przechodzi na jego wysokości i z tym już wszystkie warianty sprawdziłeś?
    • 17:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime6 Aug 2021
     
    Też sobie zrobiłem kilka podejść, faktycznie wygląda na dość wredną. Mam też wrażenie, że jednego ze stworków trzeba trafić klockiem, żeby zatrzymał się nie przed samą ścianą...
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2021 zmieniony
     

    mav:

    Mam też wrażenie, że jednego ze stworków trzeba trafić klockiem, żeby zatrzymał się nie przed samą ścianą...


    Na tym poziomie raczej nie ma takiej potrzeby. Wszystkie manewry kratką magnetyczną można wykonać bez zabijania stworka. Problem jest na dole, gdzie są 3 magnesy, a z ogólnych zasad wynika, że brakuje elementów do ich zablokowania lub miejsca do obejścia.

    Rzeczywiście, układ może nie być nie do ukończenia. No bo tak:
    - magnes po prawej musi być zatkany kratką magnetyczną, bo inaczej nie weźmiemy jednej śrubki. Nie ma żadnego innego przedmiotu, którym można by zatkać magnes. Stworka nie da się do tego wykorzystać, bo nas zabije, gdy będzie na sąsiednim polu. Ale jeżeli tu zużyjemy kratkę, to nie otworzymy przejścia do kapsuły;
    - wejście do kapsuły można otworzyć na dwa sposoby - rozwalając bomby kratką albo rozwalając kratką samą ziemię. Ale w pierwszym przypadku rozwalimy też kratkę i nie będzie można jej potem wykorzystać do zatkania magnesu po lewej. W drugim przypadku nie będzie można kratki wyciągnąć do blokady magnesu, bo nie ma tam miejsca na manewr.

    Napisałem do autora planszy, może nam podpowie. W załączniku stan startowy na dole planszy i taki na dalszym etapie.
    • 19: CommentAuthorbolo
    • CommentTime9 Aug 2021
     
    Kaz moim zdaniem plansza jest nie do przejscia, a wynika to z tego ze plansza byla projektowana w Robbo Kreatorze. Robbo Konstruktor L.K Avalonu zawiera ciekawa opcje ktorej nie ma Robbo Kreator. Opcja ta to sprawdzenie zaprojektowanej przez nas planety pod katem jej przejscia. Co prawda trzeba czekac nawet 5 - 10 minut zanim program zanalizuje dana planete, ale dzieki temu wiemy ze planeta jest do przejscia.
    • 20:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime9 Aug 2021
     
    Nie pamiętam takiej opcji...? Znaczy się, że AI próbuje przejść planetę na wszystkie sposoby? :D
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2021
     

    bolo:

    Robbo Konstruktor L.K Avalonu zawiera ciekawa opcje ktorej nie ma Robbo Kreator. Opcja ta to sprawdzenie zaprojektowanej przez nas planety pod katem jej przejscia.


    Niestety, nie ma takiej opcji w "Robbo Konstruktorze". Program sprawdza jedynie proste rzecz, np. brak albo nadmiar koniecznych elementów, takich jak robocik czy kapsuła. Jest to pomocne, ale w podstawowym zakresie. Daleko temu do sprawdzania, czy planszę da się przejść. W każdej chwili można zaprojektować poziom, którego nie da się przejść i automatyczny test planety z "Robbo Konstruktora" tego nie wykryje. Można za to samemu przetestować ręcznie - taki test jest jak najbardziej skuteczny. Ale to tak samo można sprawdzić w "Robbo Kreatorze".

    Bolo:

    Kaz moim zdaniem plansza jest nie do przejscia, a wynika to z tego ze plansza byla projektowana w Robbo Kreatorze.


    Plansze kolegi Michała Mączyńskiego, wedle jego słów, były wykonane właśnie w "Robbo Konstruktorze", a nie "Robbo Kreatorze", więc ta teoria upada również z tego względu:

    MM:

    W ciągu kilku lat zrobiłem przy pomocy 'ROBBO KONSTRUKTORA' 260 planet.Każdą z nich,jako oddzielną grę,przeniosłem na PC/ASPEQT I kabelek SIO2PC/.Do gry stosuję emulator Atari800Win.Przesyłam moje planety.Jest w nich kilka pomysłów,ktorych nie spotkałem w dotychczas znanych mi grach 'ROBBO'.Jeśli będzie można je wykorzystać w takiej lub innej formie albo udostępnić innym graczom,to bardzo mnie to ucieszy.Z góry dziękuję za pomoc.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Aug 2021
     
    Dostałem odpowiedź od autora!

    MM:

    W "LUTRY ROBBO 5"-plansza 70 - jest błąd. Bezpośrednio nad sputnikiem powinna znajdować się zwykła kratka.


    Poprosiłem o podesłanie prawidłowej planszy, może uda się namówić Yosha na podmiankę i będziemy mieli poprawną grę.

    I jeszcze podpowiedź do wcześniejszego pytania:

    MM:

    W "LUTRY ROBBO 3" 1.W odpowiednim momencie wchodzimy w okienko i dotykamy muru/u góry/.
    2.W odpowiednim momencie /błyskawicznie/zabieramy obie śrubki i wskakujemy w okienko.
    3. Znowu /w odpowiednim momencie/zabieramy naboje i zabijamy stworka. Dalej jest łatwo... POWODZENIA...
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Aug 2021
     
    Pan Michał Mączyński zrobił poprawki do kilku planet i nam podesłał. Teraz wszystko w rękach Yosha, jeśli tylko będzie miał chęci i czas na podmiankę.

    MM:

    W planetach "Robbo Lutry" znalazłem 4 błędy:
    RL-3 PLANETA 19,
    RL-3 PLANETA 21,
    RL-5 PLANETA 70,
    RL-5 PLANETA 75.

    Przesyłam moje oryginalne planety /ATR/-bez błędów.
    Dla RL-3: PL-19 zastąpić ROB83, PL-21 zastąpić ROB85.
    Dla RL-5:PL-70 zastąpić ROB250, PL-75 zastąpić ROB255.

    Jeśli to możliwe, to bardzo proszę o wniesienie tych poprawek, bo ja już wiele nie mogę zrobić. Mam już 80 lat... Wierzę Wam i ufam i serdecznie POZDRAWIAM
    • 24:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime22 Aug 2021
     
    Cały toolchain jest "GDZIEŚ". Miałem kiedyś chęci jego uporządkowania... ale nie znalazłem.

    Z drugiej strony, reverse engineering nie powinien być aż tak trudny.

    W tygodniu coś zerknę, ale nie obiecuję :)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Jun 2022 zmieniony
     
    I udało się, Yosh dostarczył zaktualizowane pliczki, dzięki Yosh!

    Przypomnę też, że pisaliśmy o tej grze w 2010 roku, gdy pan Michał Mączyński, obecnie 81-letni emerytowany nauczyciel, podesłał swoje plansze:

    ->link<-

    Do tego nowinka z opisem drobnych zmian, wprowadzonych przez Yosha:

    ->link<-

    Pierwsze, co zapewne rzuci się w oczy to nowa wybieraczka poziomów - teraz także w formie graficznej! Wystarczy na ekranie tytułowym nacisnąć klawisz SELECT lub poruszyć joystickiem w lewo lub prawo, a pojawi się nam wybór plansz przedstawionych w pomniejszeniu, gdzie każdy element gry reprezentowany jest przez piksel w trybie GR.7. Pomysł Yosha bardzo mi się podoba, ponieważ każdy wzrokowiec łatwiej zapamiętuje kształty niż liczby :). O ileż łatwiej wrócić do pożądanej planszy...

    Kaz:

    Paweł "Yosh" Różański też mocno przyczynił się do zmiany wyglądu i zachowania tej gry. W "Robbo Forever" dodana była muzyka, ekran tytułowy, a wszystkie poziomy były spakowane. Gwoździem programu była wybieraczka poziomów, dzięki której można było do upadłego testować wybraną planetę. (...)

    Ale to nie koniec zmian. Klawisz Break przerywa natychmiast grę i wychodzimy z aktualnej planszy (Yosh wykonał to w podzięce dla Poklika, który odkrył, że tak naprawdę to ten klawisz był w programie obsługiwany, ale został zablokowany - wystarczyło go więc odblokować). Również przytrzymanie klawisza Shift lub równoważnego mu przycisku joysticka fire - podczas "śmierci" robocika - też przerywa grę i wracamy do menu.

    Paweł dodaje: "czyli Shift + Esc działa, można "nie podchodząc" do Atari zabić się o stworka, trzymać fire i to wyjdzie do menu (o dziwo, na prawdziwym Atari jest to wygodne), nikt normalnie nie trzyma fire jak ginie, fire musi być wciśnięty w momencie końca wybuchu planszy po utracie życia - ciężko jest "przez przypadek" wyjść do menu (jak nas coś zabije, a my mamy wciśnięte fire to mamy długą chwilę na puszczenie przycisku)".

    Trzecia istotna zmiana to to poprawka w sterowaniu robocikiem. Wiele osób narzekało, że gra ma tendencję do "przycinania się", gdy próbujemy wykonać ruch. Oryginalny program rzadko odczytuje stan joysticka, co powoduje, że "pyknięcie" go w danym kierunku nie zawsze powoduje przejście. Teraz, po poprawkach odczuwa się "wygładzenie" działania joysticka, co powinno pomóc w grze na padzie lub na prawdziwym joyu. Jest on czytany częściej - można to zauważyć przez "pyknięcie" na joyu kierunku - joy wróci do pozycji, a robocik przeskoczy "za chwilkę". Zachowana jest więc mechanika gry. Nie da się szybciej przejść robocikiem - mimo, że joy czytany cześciej. Gra poprostu pamięta, że ktoś "pyknął" w dany kierunek. Puszczanie joya jest nadal czułe tak jak w oryginale - nie ma ryzyka, że przytrzymując joystick posuniemy się robocikiem jeszcze o krok. Sterowanie klawiaturą jest bez "wygładzania", tak jak w oryginale.
    • 26:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime17 Jun 2022
     
    W nowince są marudzenia mono które pamiętam do dziś :) bo to konstruktywna krytyka - więc kiedyś jeszcze wrócę do tematu.