atarionline.pl PALMAsoft, PALMApress - historia, programy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2021 zmieniony
     
    Kolejna sprawa, o której nie znajdzie się w necie prawie nic. We Wrocławiu na ulicy Kołłątaja, w księgarni Eureka, mieściła się firma PALMAsoft (a chyba część biznesu, ta wydawnicza, miała nazwę PALMApress - do szczegółowego ustalenia, jakie były związki między jednym i drugim biznesem). Jeżeli ktoś coś ma od nich albo coś wie, pamięta - proszę o info w tym wątku lub na priv. Z góry dziękuję!

    Byłem tam ze dwa razy w starych czasach, kupiłem książeczkę o Atari ST z 1991 roku (zdjęcie poniżej). W naszej Bibliotece Atarowca ->link<- są książki "BUG/65" i "MAC/65" zeskanowane przez pana Henryka Karpowicza oraz "Poznajemy komputer Atari XL/XE" zeskanowana przez Grzegorza "Bas" Dąbrowskiego. W tej ostatniej podany jest adres wydawnictwa: PALMApress - ul. Sudecka 95/97. Teraz mieści się tam Tauron. W mojej książeczce nie ma żadnych namiarów. Wszystkie książeczki, wedle okładki pochodzą z 1991 roku. Nawet te instrukcje do Amigi, które znalazłem na Allegro. I w jakichś ogłoszeniach cykl opisów gier C-64.

    Nie pamiętam dokładnie co sprzedawali oprócz książek komputerowych, ale zdaje się, że prowadzone też tam było zwykłe studio komputerowe z pirackim softem. Chociaż, gdy ja tam byłem w okolicach 1991 roku, to nie przypominam sobie, żeby ten soft był jeszcze sprzedawany. Ale pamiętam to jak przez mgłę, więc to tylko luźne wspomnienie. Za to wygląda na to, że opracowano tam programowe turbo (Speeder 1400), co widać na poniższym filmiku kolegi Habba Babba:



    W z tej reklamy w loaderze można wyczytać, że nie tylko sprzedawli soft, ale również wykonywali przeróbki sprzętowe. Z kolei w reklamie w książce o małym Atari jest mowa o sprzedaży pokrowców, nagranych dyskietek dl JIL i C= oraz propozycja reklamy w ich książkach.

    W archiwum użytków zidentyfikowałem plik nadesłany przez Pigułę pod nazwą "Turbo-Rapider 7500", sygnowany na rok 1990. Wygląda na jakiś kopier do turbo o dużej pojemności 58 kB. Ale sądząc po nazwie, to raczej było turbo sprzętowe.

    PS. Mamy jeszcze program "Speeder-1400", który ma autorów: K.Polak i AB-Soft oraz adres pod Kościuszki 27, Wrocław.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2021 zmieniony
     
    Widzę, że na forum Martinus kiedyś pisał, że ma dyskietki PALMAsoft i nawet wrzucił zestaw 18, który udało mu się skopiować.

    ->link<-

    Jak widać - ich wersje gier też były, jak i połowy Wrocławia, crackowane przez Radeksoft (Radek Popławski?)
    • 3: CommentAuthorMaciek_z
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    PALMASoft - nazwa wywodzi się od palmy pod którą stało stoisko w Eurece. Potem właściciele przekształcili się w agencję reklamowo-wydawniczą PalmaPress z siedzibą na pl. Hirszfelda - w budynku nad drogą, którego już nie ma. Został wyburzony po tym jak nie zmieściła się pod nim ciężarówka :)

    Dalszych losów PALMA... nie znam
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Oct 2021
     
    Dzięki Maćku za info. Kiedyś znowu musimy się spotkać na wywiad, bo widzę, że sporo wrocławskich drobiazgów pamiętasz :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2021 zmieniony
     
    Znalazłem kolejny użytek z PALMA Soft: Mutar-2. Autor: Krzysztof Wyszatycki (czyli Banfisoft - albo zrobił wersję dla PALMA Soft albo PALMA Soft sam sobie zmienił napisy w programie). Rok: 1990.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Dec 2021 zmieniony
     
    Skontaktowałem się z kolegą Martinus-em, o którym wspominałem wyżej, i podesłał on bardzo ciekawy zestaw obrazów dyskietek PALMAsoft:

    Martinus:

    Przesyłam pliki ATR obrazów dyskietek zestawów gier Palma soft z mojego domowego archiwum gier. (...) Skopiowałem większość swoich dyskietek (oprócz zabezpieczonych oryginałów) programem US SECTOR KOPIER 4 oraz urządzeniem SIO2SD. Mam kilka programów, których nie ma w bazie AOL, a chcę je tam dodać.


    Wielkie dzięki Marcinie! Na razie wrzucam tutaj screenshoty z numeracją PALMAsoftową niektórych dyskietek (tych, które mają swoją numeracją, gry całodyskowe, samoruchamiane oczywiście nic takiego nie mają), a potem wrzucę do archiwum również pliki.

    I dalej proszę o zgłaszanie się, jeżeli ktoś ma dalsze dyskietki z tego kompletu od PALMAsoft.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2022
     
    Znalazłem kolejny użytek z PALMA Soft: Mutar-2. Autor: Krzysztof Wyszatycki (czyli Banfisoft - albo zrobił wersję dla PALMA Soft albo PALMA Soft sam sobie zmienił napisy w programie).


    A tu drugi taki przypadek, że ten sam program przerabiał K. Polak i K. Wyszatycki (w wątku równoległym o tym drugim wkleiłem odpowiedni ekran).
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2022 zmieniony
     
    Z dyskietek Kamilosa: Plaza Copier - sądząc po napisach w programie to program, który Radosław Popławski napisał dla PALMA Soft (z księgarni Eureka).
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    Piracili... :)
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2023
     
    Okazuje się, że autor programów na Atari, Banfisoft, miał też książkę wydaną w Palma Press:
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2023 zmieniony
     
    A sporo też mieli o Amidze, w Tezeusz.pl można znaleźć kilkanaście pozycji o PC i Amidze:
    • 12:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime12 Apr 2024
     
    Kaz, możesz dodać do swojej bazy resztę tych zestawów PALMAsoft o których pisałeś w tym wątku? W Twojej bazie są tylko dwa zestawy
    PALMAsoft XVI A i PALMAsoft XVIII A
    • 13:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime12 Apr 2024
     
    Ich amigowe tytuły kiedyś zostały zeskanowane (na szybko sprawdziłem, że można je dzisiaj znaleźć m.in. w serwisie z chomikiem w nazwie - jeśli są też na AOL to sorry :)). Kojarzę je z pierwszej połowy lat 90. jako jedne z bardziej popularnych wydawnictw o tym komputerze, sprzedawanych w wielu sklepach komputerowych m.in. w mojej rodzinnej Gdyni.