atarionline.pl Wgrywam grę Silent Service/F15 z płyty winylowej! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornowy80
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    Bardzo lubię stary sprzęt audio z lat 70/80-tych tak samo jak komputery 8/16 bitowe. Pojawiła się szansa po zakupie interfejsu audio do "małego" Atari aby połączyć te pasje. Użyłem gramofonu Technicsa z 1978 roku jako źródła dźwięku wraz z przedwzmacniaczem lampowym. Sztuka dla samej sztuki, ale Atari doskonale sobie radzi z zamianą dźwięku wytworzonego mechanicznie na kod programu. Samą grafikę płyty czy ścieżkę audio przygotowałem sam. Szczegóły macie dostępne w poniższym materiale wideo. Jeśli byłyby pytania, służę pomocą :)
    wersja polska:
    ->link<-
    wersja angielska:
    ->link<-
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    bardzo fajny materiał, dzięki!
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    @nowy80 fajny pomysł.
    napisz coś więcej o samym tłoczeniu płyty. gdzie robiłeś, jaki jest to koszt, no i czy potrzebny był jakiś mastering audio.
    • 4: CommentAuthornowy80
    • CommentTime11 Oct 2021 zmieniony
     
    Płyta jest wycinana nie tłoczona. Ta druga opcja jest opłacalna przy nakładach co najmniej kilkuset sztuk. Wycinane płyty podobną są mniej trwałe. Posiadam z muzyką takie płyty od lat i nie zauważyłem utraty jakości. Ważne aby dobrze było skalibrowane ramie gramofonu i igła w dobrym stanie. Przy złym wyważeniu ramienia i starej igle można bardzo szybko zniszczyć każdą płytę. Jeśli chodzi o koszty uzależnione są od wielu czynników. Gramatury płyty (w moim przypadku 180g), jakości poligrafii (u mnie gruby karton połysk + wkładka). Koszt przy jednej sztuce to około 350 zł. Są dostępne kolorowe winyle, przezroczyste a nawet z grafiką na powierzchni (te ostatnie to cena x2 względem czarnego krążka). Do wyboru do koloru. Powinien ukazać się prawdopodobnie w najbliższy wtorek dłuższy materiał o tym projekcie na RetroNaGazie.eu :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    Brawo Paweł. Pomysł nie nowy, ale najważniejsze, że zrealizowany! Bo były takie pomysły i nawet projekty, ale po drodze upadły. Jak choćby ten, kolegi z Czech, który przygotowywał swoją włąsną grę "Exhalo Titor Moralis":

    ->link<-
    • 6: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime11 Oct 2021 zmieniony
     
    O , dzięki za wspomnienie w filmie . Fajnie zobaczyć że ktoś ma pożytek z tego mojego dongla ;)

    Hmm,prosze, podaj namiary na firmę gdzie robiłeś płytę jeśli możesz ?

    Zrobie sobie NUMENA w turbo. Jedna strona blizzard, druga T2000 ;)Ciekawe czy da rade . Akurat fajnie sie zmieści w 16 minutach ;) Bo w normalu to już niestety ma prawie godzinę.
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    "Zmień płytę w gramofonie 1..." ;-)
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    A Pinokio wczytywał z magnetofonu szpulowego ;-)
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    @ nowy80
    dobry pomysł,można by zrobić listę TOP 10 według nas najlepsze gry i tak wydać- myślałeś o tym ? wiesz takie wersje specjal edition for psycho fans ;)obowiązkowo kolorowe,złote już były ale dla A8 czerwone,bądź biało czerwone by było patriotycznie;)-myślę że miało by to sens.

    Sam raczej bym tak gier nie wczytywał,za to gdyby do czegoś takiego doszło to zamówił bym zaxonową "wczytywarkę"
    • 10: CommentAuthornowy80
    • CommentTime11 Oct 2021 zmieniony
     
    Zaxon twój sprzęt sprawuje się znakomicie, wysłałem Ci linka do tematu na AtariAge jest spore zainteresowanie Twoim interfejsem. Irata4 na stronę wchodzi maksymalnie 20 min, lepiej ograniczyć to do 16 min najlepszej jakości i dynamiki przy 33 1/3. Czyli dobre 2 gry na jedną płytę :) Jeśli byliby zainteresowani (co najmniej 10 osób), chętnie zrealizuje produkcje identycznych płyt jak moja. Dostałem już kilka pytań o tą kwestię. Trudno nie będę miał jedynej sztuki. Jeśli byliby chętni, proszę o wysłanie prywatnej wiadomości. Przy takiej ilości wyszłoby taniej niż moja pojedyncza sztuka :)
    • 11: CommentAuthornowy80
    • CommentTime12 Oct 2021
     
    Wklejam artykuł o tym projekcie z RetroNaGazie.eu ->link<-
    • 12: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime26 Jan 2022
     
    Praszczur ZX Spectrum, również wykorzystywał ten sposób dystrybucji, nic rewelacyjnego ... a można się nasłuchać, w sam raz dla megalomana (auć sorrry - melomana) :)

    "Real ZX81 and vinyl" -

    • 13: CommentAuthorVato
    • CommentTime26 Jan 2022
     
    Kosmos!
    Ciekawe czy z mojego gramofonu Unitra Fonica GS464 by się wczytało :D
    • 14: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    BTW - można nawet, jakby ktoś chciał wykonać na płycie efekt demoscenowy i to 3D, czyli pseudoholograficzny - zaadoptować podobny pomysł i połączyć transfer danych, wizualny i muzyczny.



    Winyle, jak każdy sprzęt z epoki, można ująć krótko - rewelacja.

    Pzdr

    P.S Jeżeli kogoś interesuje, w jaki sposób wykonuje się takie pseudohologramy, to mogę wrzucić inny materiał z YT... powiem tylko, że potrzebny jest do tego cyrkiel i linijka, tak najprościej rzecz ujmując :)
    • 15: CommentAuthordhor
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    !!!
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    @TMJ zapodaj ten film
    • 17: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    OK. Tego typu pseudohologramy noszą ogólnie nazwę ABRASION HOLOGRAPHY lub SCRATCH HOLOGRAMS a wykonuje się je w taki oto sposób:

    - precyzyjny cyrkiel z regulowanym położeniem ramion (śrubą regulacyjną), aby trzymał odmierzane odległości lub wspomnianą linijkę, jeżeli nie mamy takiego cyrkla (ze śrubą)
    - akryl lub materiał, który można łatwo zarysować jak polichlorek winylu lub inny tzw. „plastik”, musi on być w miarę miękki, aby można go było zarysowywać; plastik nie może być matowy ale wysoce refleksyjny w celu bezstratnego odbijania padającego na niego światła
    - graficzny wzór (rysunek) wykonany na jakiejś kartce papieru
    - wykonanie hologramu polegać będzie na przeniesieniu każdej wyznaczonej kropki (z obwiedni rysunku) na akryl, przy pomocy rozstawionego cyrkla (mierzącego odległość wyznaczonego punktu, do każdej z kropek) i zarysowaniu stałym rozstawem ramion cyrkla, krótkich łuków z dwóch precyzyjnie dobranych – tym razem dwóch - punktów na plastiku

    OK. OK. wiem wiem ciężko oddać ideę w słowach, ale filmik poniższy wyjaśni lepiej o co w tym biega. Miłego oglądania.





    Źródło: ->link<-
    • 18: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime27 Jan 2022
     
    W uzupełnieniu wcześniejszej odpowiedzi. Do tworzenia skomplikowanych wzorów przestrzennych, potrzebne będzie odpowiednie oprogramowanie:



    A tutaj krótka zajawka z artystą, który wykonał hologram limitowanej płyty Star Wars: