atarionline.pl Uni-Joy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Oct 2021 zmieniony
     
    Projektują całkiem nowy joystick do starych komputerków: https://uni-joy.com.
    Niestety nie widziałem tego na oczy, ale może ktoś zwróciłby uwagę przy okazji na jakimś party i powiedział coś więcej?
    Z info na stronie i z amigowego forum wynika że może to być całkiem udana rzecz. Gdyby jeszcze miało autofire, 3 przyciski i spełniało joy2b+ to już nie posiadałbym się z radości.

    Edit: A dodatkowo myślę, że warto przypomnieć też o projekcie naszego forumowego kolegi infarmotyka, który zaprojektował joystick arcade: ->link<- z wszelkimi możliwymi usprawnieniami.
    • 2:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime17 Oct 2021
     
    Próbowałem tym grać w Boulder Dash na ostatnim Pixelu.

    Beznadzieja!!!

    Ogromny luz, a co za tym idzie martwa strefa ruchu, do tego switche reagujące z lekkim opóźnieniem.
    Normalnym joyem pierwszą planszę przechodzę na pamięć :) (co sprawdziłem potem na innym stanowisku, bo zacząłem myśleć już, że sie zestarzałem :) ), a tym... każda zmiana kierunku to była katorga i nadzieja, że się trafi w punkt.... nie trafiało się :(
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    @ Pecus

    ...jak Boulder Dash ci nie podszedł to trzeba było spróbować z inną grą,nie każdy jest dobry w te klocki ;)

    ... a aaa bo joystick nie teges ;)

    "każda zmiana kierunku to była katorga i nadzieja, że się trafi w punkt.... nie trafiało się :("
    ...czyli nowe doznania w starej grze :D extra,takie hardwaerowe DLC ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    Obawiam się, że technologia joysticków została zapomniana, jak loty na księżyc przez NASA.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    @ jhusak
    ... joysticki nowe są dostępne,tyle tylko że nie nadają się do gier arcade,wychodzą przeważnie jako uniwersalne kontrolery do różnych symulatorów.Można za to kupić coś takiego
    i za pomocą przejściówki podłączyć pod Atari
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    @jhusak

    ;) Zgadzam się z Tobą :(
    • 7:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    Ze swej strony polecam te joye - są precyzyjne, dokładne, bardzo dobrze wykonane.
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    niebezpieczna strona,antywir mi to blokuje
    • 9: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    Bezpieczna, kupilem od nich joystick.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    U mnie też bezpieczna.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    @zbylu: No tak, ale czy one mają 2+ przycisków?
    • 12: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    @mono, na AtariAge jest opisany mod na 2+.
    • 13: CommentAuthortbxx
    • CommentTime24 Oct 2021
     
    Miałem wczoraj przyjemność sprawdzić joysticki Uni-Joy w akcji na krakowskich Retrospekcjach. Do testów wybrałem oczywiście "Boulder Dash". Widać, że chłopaki nadal są na etapie poszukiwania "złotego środka". Sprawdziłem trzy egzemplarze o numerach 9,10 i 19. Każdy inaczej chodził, najlepiej sprawdził się nr. 10 (jak dla mnie do ideału trochę brakowało), najsłabiej 19 (za duże luzy). Była też możliwość wypełnienia ankiety i wypisanie uwag odnośnie testowanych modeli.
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Oct 2021
     
    fajna sprawa z tą ankietą i możliwością zamieszczania uwag,szkoda że nie wysyłają do testów,trudno o dobrego gałkowca.
    • 15: CommentAuthormartinez
    • CommentTime25 Oct 2021
     
    Poczytałem trochę w internecie o tym nowym joysticku. Widziałem go też na żywo i poklikałem sobie.

    + drążek "lotniczy" zamiast arcadowej gały, fire pod palcem wskazującym. Dla mnie najbardziej intuicyjny sposób sterowania. Chwyt pewny, pasuje do dłoni, ogółem rewelacja
    + zapowiadana wysoka trwałość dzięki mechanice jakości "przemysłowej"
    + zapowiadana możliwość zamówienia joysticka ze switchami / twardością dobranymi do upodobań. Opcjonalne podświetlenie

    - odpychająco brzydki. Za PRL-u mówiło się "zrobiony z gumy kartoflanej". Opinia odnosi się do serii próbnej wydrukowanej 3D, docelowe obudowy z formy wtryskowej mogą zrobić lepsze wrażenie
    - brak przyssawek nawet w opcji. Stabilność ma zapewnić obciążona podstawa
    - niedostępna również wersja "na gumkach"
    - cena: minimum 50 EUR za podstawowy model bez autofire. Drożej niż ArcadeR, za tyle można też przebierać w gotowych arcade stickach. Jak ktoś nie wymaga drążka pilota koniecznie, to nie kupi

    Twórcom Unithora życzę powodzenia, nowe akcesoria do starych konsol są zawsze mile widziane. Jednak na razie mój wybór to sprawne Quickjoye i Quickshoty, póki wciąż da się je upolować w cenie porównywalnej.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2021 zmieniony
     
    Ja również miałem okazję (krótko) potestować joysticki od chłopaków. Co mi się podobało?
    - klasyczny joystick, który pasuje do mojej ręki;
    - ponoć będzie bardzo trwały (ale tego jeszcze się nie dało sprawdzić), na razie faktycznie sprawia wrażenie bardzo solidnego;
    - możliwość customizacji i zamówienia sobie takich ustawień i wyposażenia, jaki graczowi pasuje;
    - proces tworzenia produktu, że powstało tyle alternatywnych wersji, że gracze mogą przetestować w naturalnych warunkach na zlotach różne warianty, że są ankiety, etc. - generalnie dbałość o upodobania przyszłych klientów;
    - przyssawek nie żałuję, nawymieniałem się ich w Mattach, wystarczy :)

    Co uważam za jeszcze wymagające testów z mojej strony, żeby uznać to za zaletę:
    - przyczepność do powierzchni. Na Retrospekcjach testowałem dwie powierzchnie, ławę i parapet, na których te podstawki joya dawały sobie radę dość dobrze, ale nie rewelacyjnie. Musiałbym popróbować na bardziej różnorodnych powierzchniach, szczególnie moje biurko, a to było w sobotę z oczywistych względów niemożliwe. Może zwiększenie powierzchni przyczepnej upewniłoby mnie, że jest rewelacyjnie :)

    Co mi się nie podobało i od razu zgłosiłem, ale nie byłem pierwszy:
    - górny przycisk pod kciuka jest nieprawidłowo wyprofilowany (wysoka linia brzegu u góry), powoduje ucisk opuszka palca, a przez to szybkie zmęczenie kciuka. Wystający brzeg przycisku powinien trafiać co najwyżej w zgięcie kciuka, a nie w opuszek. Wystarczyłoby chyba obrócić przycisk o 180 stopni, żeby było właściwie. Obiecano to poprawić.
    - skomplikowany układ krawędzi na dolnej obudowie, co może męczyć dłonie niektórych graczy. Ja za krótko grałem, żeby to sprawdzić. Generalnie ergonomia powinna też być mocno wzięta pod uwagę.

    PS. Zapraszałem chłopaków na wizytę na zooma, żeby opowiedzieli trochę o projekcie i odpowiedzieli też na nurtujące pytania, mam nadzieję, że jakiś termin uda się ustalić.
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Oct 2021 zmieniony
     
    "- ponoć będzie bardzo trwały (ale tego jeszcze się nie dało sprawdzić), na razie faktycznie sprawia wrażenie bardzo solidnego; "
    Przecież mogłeś trzasnąć nim o ziemię albo odpalić Decathlona.


    "- przyssawek nie żałuję, nawymieniałem się ich w Mattach, wystarczy :)"
    Przyssawki to podstawa,ciężko się gra trzymając Joystick oburącz,no chyba że tak lekko chodzi,ale przy dłuższej rozgrywce i tak przeszkadza choć da się grać,natomiast w Matach był to mus,chyba że chciało się mieć stalowe nadgarstki jak mistrze Kung FU ;).
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2021
     
    Wyeksponuję jeszcze zdjęcia od Marcina Kiendry, bo widać na nim joye:
  1.  
    Mial ktos stycznosc z tym joystickiem?
    ->link<-
    Jak wypada w porownaniu ze starym competition na gniazdo DB-9?
    • 20: CommentAuthorkski
    • CommentTime30 Oct 2021
     
    Ja mam i nie używam bo dla mnie za ciężko chodzi.
    Używam drugiego podobnego który ktoś polecał na innym wątku.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    Zgodnie z moją obietnicą załatwienia chłopaków od konstrukcji tego joya, miło mi poinformować, że spotkanie z nimi będzie miało miejsce na zoomie we wtorek, 28 grudnia 2021 roku, godzina 20:00. Zapraszam do udziału i zadawania pytań.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2021
     
    Za około pół godziny zaczynamy spotkanie, link tradycyjny, niezmienny, nie wymagający hasła, wciąż ten sam, 24h:

    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2021
     
    Dobra wiadomość - chłopaki obiecali, że pojawią się na KWAS-ie ze swoimi joystickami. Będzie można na żywo potestować :)
    • 24: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime28 Dec 2021
     
    Będę testować, chociaż po dzisiejszym spotkaniu muszę napisać, że mi się ten joy podoba :)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2021
     
    Na dzisiejszym spotkaniu to oni już zebrali kilkadziesiąt zamówień! :D
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Już jutro wieczorem o 20:00 premiera nagrania ze spotkania:

    • 27: CommentAuthorUJP
    • CommentTime5 Jan 2022 zmieniony
     
    o tym że będą bezawaryjne świadczy chociażby fakt że już na etapie prototypów żaden z ostatnich nie poległ w ciągu trzech dni intensywnych testów na Pixel Heaven.
    Jedyne usterki jakie się pojawiły były już wcześniej zdiagnozowane i poprawione w nowszych wersjach, ale nie mieliśmy na tyle sztuk tych nowych, przez co wśród prezentowanych były też starsze
    w jednym pękła podpora switch-a od fajera, ale to była sztuka wykonana z kruchego materiału, a poza tym w późniejszych wersjach za switch-em jest ścianka o którą opiera się switch, co eliminuje takie zdarzenia.
    w drugim rozpięły się wsuwki przewodów, w późniejszych wersjach zrezygnowaliśmy z wsuwek na rzecz lutowania na stałe przewodów do switch-y w rączce.

    @Pecus opóźnienie w reakcji w Boulder Dash-u spowodowane jest lag-iem emulatora, najprawdopodobniej Grałeś na wersji USB podpiętej do C64Mini, a to emulator na prosty ARM, daje zauważalnego laga, dla tego obok stał prawdziwy C64 z tą samą grą żeby porównać czasy reakcji.
    Joystick jest czysto mechaniczny, w przypadku klasycznych komputerów pod DB9 od chwili załączenia switcha nie ma żadnego opóźnienia, to już tylko od gry zależy kiedy sobie odczyta stan na tym złączu.
    Jeśli chodzi o luzy, to w dużej mierze zależą one od nacisku głównej sprężyny mechanizmu i zastosowanych mikroprzełączników, w sztukach z twardszą sprężyną ( stawających większy opór ) praktycznie nie ma luzu.
    dopuszczalny luz, delikatność i precyzja pracy joysticka, opór jaki stawia to kwestia indywidualnych upodobań, nie dogodzi się każdemu jednym identycznym modelem, dla tego też planujemy dla wersji basic znaleźć "złoty środek", a dla bardziej wymagających chcemy zaoferować możliwość wyboru twardości sprężyny i typu przełączników co ma między innymi też wpływ na luz mechanizmu.

    @martinez jeśli chodzi o materiał z jakiego są wykonane prototypy, to jest on bardzo zbliżony do typowego tworzywa ABS z którego wykonana jest większość joysticków, jedyne co w prototypach może wystąpić to linie kolejnych warstw wydruku, ale w naszym przypadku jest to 0,05mm wiec są praktycznie nie widoczne. Odczucie "gumy kartoflanej" mogło dotyczyć sztuk z powłokami ( gumowa i welurowa ), niestety 3 z 4 powłok jakie testowaliśmy przy intensywnej eksploatacji zaczęły się ścierać, a pod wpływem prawdopodobnie potu jedna zaczęła mięknąć i się lepić, tylko z jednej jesteśmy zadowoleni, daje najsłabszy efekt gumowania, ale jest trwała i nie zaczyna się lepić, fajna w dotyku jest powłoka welurowa, ale zarysowania na niej są bardzo widoczne.
    W wersji produkcyjnej przede wszystkim będziemy oferować tworzywo kolorowane w masie, a nanoszone powłoki będą ograniczone do tylko najtrwalszych, nanoszonych przemysłowo ( bardziej agresywna chemia ).
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Jan 2022
     
    @UJP - i tak trzymać!

    Nie wiem, czy nie doczytałem, jaka będzie cena i kiedy będą dostępne masowo. Poproszę o link lub info :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jan 2022
     
    Nic nie zastąpi żywej rozmowy z twórcami konceptu i prototypu, więc mamy zapis z KWAS-a rozmowy z publicznością. Będzie w sobotę o 20:00 na YT:

    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2022
     
    Chłopaki wzięli sobie do serca jedną z propozycji, która padła na naszym spotkaniu i oto efekt:

    • 31:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Apr 2022
     
    Piękne :)
    • 32: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime2 Apr 2022 zmieniony
     
    Dobre.
    Jest nawet kot ..jak Garfield.
    Chociaż Garfield zdaje się, że wolał lazanie.
    • 33: CommentAuthorBercik
    • CommentTime2 Apr 2022
     
    Od kiedy będzie można je kupić?
    • 34:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime2 Apr 2022
     
    lipa:( sól i pieprz też powinien polecieć z joy'a, wszak są 2 przyciski fire :)
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jun 2022
     
    Kuba Husak, który dołączył do projektu jako programista sterownika joysticka, już tu wrzucał info, ale nie zaszkodzi drugie przypomnienie w niniejszym wątku.

    Chłopaki od Uni-Joya proszą o pomoc w zdobyciu na Kickstarterze 1000 obserwatorów, bo bez tego będzie trudno im zrealizować start zrzutki. Przypomnę, że to do niczego nie zobowiązuje, ale daje im możliwość rozpoczęcia kampanii:

    ->link<-

    Dear Retro-Gamers,
    All hands on deck! Our UNITHOR prelaunch page is already on Kickstarter and this is the moment we need to reach out to you - please help us bring UNITHOR to the market!

    Here's what we're asking you to do for now:
    1. Sign up on kickstarter.com (if you haven't already).
    2. Go to our project page (link).
    3. Click the green „Notify me on launch” button.

    This action doesn't imply any commitment on your part. However, it will:
    - give us feedback on the volume of interest, thus defining the moment we click Start Campaign Button (we need at least 1000 feedbacks),
    - keep you informed when we start the campaign (which matters due to the discounts offered within the first 24 hours).
    Yours faithfully,
    The UNI-joy team


    Rejestracja na Kickstarterze to chwila moment, a może się też Wam przydać do innych projektów.
    • 36: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Jul 2022
     
    A Komodorowcy wymyślili sobie ciekawy patent który dokłada im jeszcze dwa przyciski - START i SELECT: ->link<-
    Patent polega na tym, że START polega na zwarciu naraz kierunków UP+DOWN, a SELECT - LEFT_RIGHT.
    Sprytne i łatwe w implementacji.
    • 37:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Jul 2022
     
    @mono, tak samo są obsługiwane dodatkowe przyciski w Metal Slug dla Atari STE
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jul 2022 zmieniony
     
    A mogli jeszcze 5 przycisków dodać: LRU, LRD, UDL, UDR, UDLR.

    Ale patent fajny.

    A propos - właśnie kończy się kampania na KickStarterze!
    • 39:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime20 Jul 2022
     
    A Komodorowcy wymyślili sobie ciekawy patent który dokłada im jeszcze dwa przyciski - START i SELECT: ->link<-
    Patent polega na tym, że START polega na zwarciu naraz kierunków UP+DOWN, a SELECT - LEFT_RIGHT.
    Sprytne i łatwe w implementacji.
    w paru grach na małym atari , gdy się grało "na sprężynkach", zwarcie wszystkich kierunków dawało dodatkowe życia lub przeskok do kolejnego levelu - żebym tylko pamiętał, w jakich...
    • 40: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Jul 2022 zmieniony
     
    @jhusak: Wtedy pojawiły by się ghosty (jak w klawiaturze) przy wciśnięciu LRU i wychyleniu drążka w dół i nie dałoby się rozpoznać czy wciśnięto start i select czy tylko start.
    Oczywiście przy tym patencie nie da się wcisnąć select (LR) i kierunku w lewo lub prawo (i analogicznie ze startem).
    • 41: CommentAuthorDope
    • CommentTime20 Jul 2022 zmieniony
     
    @MaW: W "Syn Boga Wiatru" jeśli mnie pamięć nie myli.
    • 42:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime20 Jul 2022
     
    Nie tylko, mi się przypomniał "Lepper" czy coś w ten deseń.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2022
     
    Dodajmy, że zostało jeszcze parę godzin do końca, a założony pułap 64 000 euro już został dawno przebity i mają chłopaki uzbierane ponad 75 000 euro. Gratulacje!
    • 44:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime20 Jul 2022
     
    Cieszę się szczęściem twórców :) Joystick wygląda bardzo fajnie i pewnie fajnie się nim gra, ale strategia sprzedaży jest dla mnie nie do zaakceptowania. Zwykły goły joy - 59 Euro. Przyssawki czyli coś totalnie standardowego - 6 Euro. Autofire - 12 Euro :) A do tego wszystkiego jeszcze wysyłka - 5 Euro. Czterysta złotych za podstawowy joystick to w mojej opinii gruba przesada. Wolę jednak kupić QuickShota za jedną trzecią tej ceny :)
    • 45: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime21 Jul 2022
     
    Chyba po zakończeniu powinniśmy zrobić rozmowę z chłopakami z UniJoy, w tym oczywiście z Jakubem H :)
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2022
     
    Bardzo dobry pomysł. Ponieważ zamówiłeś Kuba aż dwa joysticki, warto, żebyś przeprowadził taką rozmowę, jako kompetentny użytkownik.
    • 47:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime21 Jul 2022
     
    Myślę, że dla członków AOL powinno być minimum 64% zniżki :)
    • 48: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Jul 2022
     
    Wariantowo 65, 130, 400, 800, 600 i 1200 procent zniżki.
    • 49: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Jul 2022
     
    Termin minął o północy, ostatecznie zebrano 82 544 euro
    • 50:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime22 Jul 2022
     
    Piękny wynik, gratulacje dla autorów!!