atarionline.pl Rozszerzenie RAM na gnieździe cardridge - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime27 Oct 2021 zmieniony
     
    Pytanie techniczne, co stoi na przeszkodzie aby na podstawowym gnieździe cartridge zrobić rozszerzenie pamięci? Przecież jeżeli któryś z adresów $D5xx wybierałby bank podmieniany np. w adresie $8000-$9FFF to teoretycznie bez lutowania taki cartridge mógłby dostarczyć 500MB RAMu. Po prostu 65536 banków po 8kB. Tak?
    Edit: źle policzyłem... Dokładnie, biorę CY62167E (16Mbit czyli 2Mb). Dane na wprost w gniazdo cartridge, a jakiś $D5xx dokleja odpowiednie górne Ayy.
    • 2: CommentAuthorBarman
    • CommentTime27 Oct 2021
     
    w sumie to wszystko i nic

    rozszerzenie ram jest na porcie B i Axlon - standard

    Twoja propozycja oczywiście rozszerzy ram
    ale w sposób nie standardowy - żaden program dotychczas napisany tego nie wykorzysta - czyli rozszerzenie ram nie ma racji bytu.

    logicznym działaniem było by połączenie portB i Axlon

    programy rozpoznające Axlon wykorzystywały by Axlon, programy rozpoznające portB wykorzystywały by portB a nowo pisane programy rozpoznały by i portB i zarazem Axlon
    • 3:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime27 Oct 2021
     
    No właśnie tego nie kumam, trzymania się za wszelką cenę tego portB i stanie w rozkroku. No bo jak 30lat temu 64kb wystarczało, a potem za 30 lat ktoś robi program/grę i wymaga dodatkowego ramu, to żeby to spełnić to montuje się ram który trzeba przedrutować wzdłuż i w szerz w Atari. To jeszcze jest Atari czy już nie? Natomiast wpięcie "pudełeczka" w gniazdo jako rozszerzenie jest tym rozszerzeniem a tam i GB mogą być.
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    to z powodu standardu, czyli 130XE. wszystkie późniejsze rozszerzenia musiały być choć częściowo kompatydebilne ze 130...

    aleeeeeee jeśli robisz swoją grę na swoim karcie - to chyba nie widzę przeszkód, jak ślepy koń na wielkiej pardubickiej.
    • 5:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Ale czy RAM-Cart nie jest już taką rzeczą?
    Galtron sprzedawał nawet wersje 32 MB.
    • 6: CommentAuthorZenon
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Oczywiście że jest. Od lat czeka by programiści zabrali się do roboty.
    Jest jednak poważna przeszkoda. Ludziki tego nie mają i zazwyczaj pada odpowiedź... a kogo to interesuje, kto to będzie chciał, przecież jest standardowe rozszerzenie. Dla niewiedzących. Przed laty Jager napisał super oprogramowanie, ta rozszerzona pamięć o której mowa występuje w roli wirtualnej stacji dysków.
    • 7:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Jest przecież dostępne rozszerzenie od Zaxxona, które daje dodatkowe 512KB bez lutowania.
    • 8:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Shanti77: ale chyba wymaga tego ext złacza czy jak się to zwie.
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    ECI. Tak, wymaga.
    • 10:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Człowiek to całe, życie jednak głupi jest :) Faktycznie ramcarty to jest to o czym piszę. Czemu tego nie zauważyłem :/
    Targają mną dwie skrajności, z jednej strony chciałby swoją 65-tke zostawić dziewiczą jak najdłużej i lutownicy nie dotykać. Z drugiej strony zajmując się układami FPGA, aż korci powiesić tam jakiś akcelerator. No ale to przecież z czymś takim to by nawet Cyberpunka sportował.
    Bawiąc się "w innym temacie" rastaconverterem, w zasadzie FPGA mogłoby w czasie rzeczywistym układać DL i program CPU. ANTIC i procek może skoczyć w adres cardridge i pozamiatane.

    Rozumiem zgodność z 130XE no bo to jest w pełni akceptowalne.

    No nic, dzięki za wskazówkę, bede kopał nowy temat.
    • 11:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    @gienekp jeśli w swoim 65xe masz też złącze ECI to jak już wcześniej pisałem, masz dostępne rozszerzenie pamięci o 512KB w formie cartridge, bez lutowania.
    • 12:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    @shanti77

    Jak na złoś nie mam. Pamiętam, że kumpel miał 800XE (jakoś potem kupowaną za złotówki) i on to miał.

    Teraz czytam i już wiem o co chodzi...

    @Zenon

    czy ten soft działał tak, jak na Amidze RAMDYSK? W sensie, że nawet z dodatkowej pamięci można było zabootować. Czy jakaś podmianka OSa?
    • 13: CommentAuthorZenon
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Tak, z ramcarta można zbotować.
    Kopiujesz na niego pliki DOSowe, gry. Dogrywasz loader i gotowe.
    Po uruchomieniu loader wystawi na ekran MENU informujące co w ramcarcie i wybierasz który plik uruchomić.
    Programiści mają pole do popisu by robić to inaczej, ich sprawa jak.
    Można też do ramcarta załadować plik i wstawić tzw nagłówek, taki sam jak mają programy kardridżowe. Po włączeniu odpali jak normalny cart. Jest nawet do tego program który robi co trzeba. Napisał go Jager, nazywa się MOJCARTRIDGE.
    Wszystko to opisane jest i przygotowane. Gdzie... w SERIOUSACH.
    • 14:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime21 Nov 2021
     
    @Zenon
    Czy obraz RAMcarta można przerobić na ROM? Coś jakby cały RAMcart stał się ReadOnly i potem klon do pamięci flash. Kombinuję jakby tu przenieść plik ATR na cartridge, a to proste nie jest. Np. "Silent Service" w XEXach jest bez tego zarysu statku w widoku uszkodeń. Ma to tylko wersja dyskowa. Kombinuje jakby to tak na około ale jest opór materii.
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 Nov 2021
     
    XXL się kiedyś przechwalał, że ma wersję XBIOS, która jest tu pomocna. Przypadkiem PoP nie jest tak de facto zrobiony?
    • 16: CommentAuthorZenon
    • CommentTime22 Nov 2021
     
    Inne gry w podobny sposób uruchamiałem, jest do tego program MOJCARTRIDGE.
    Z ATRami nie eksperymentowałem, wspomnianej Silent Service też nie próbowałem uruchomić, więc nie mam doświadczenia.
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Nov 2021
     
    Ja umieszczam na kartridżach gry dosowe używając zmodyfikowanego pod moje potrzeby dosa Foxa z numena. Oryginału to już nie przypomina za bardzo :)
    Mogą być kompresowane lub nie. Z zapisem określonych plików, lub nie.
    • 18:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime22 Nov 2021
     
    Zaglądając do ATR z Silent Service to wychodzi, że nie ma plików. Musi to być jakoś bezpośrednio po sektorach czytane. Czyli jest trudniej niż się wydawało...
    Badam cały czas na jakim etapie jest generalnie atarowskie cartridge. Bo moje kasety już ulegają próbie czasu i wygląda, że tylko carty przetrwają "następne 30lat".
    Podsumowując:
    - cart jako dodatkowa pamięć RAM: możliwe ale słabo z kompatypilnością
    - cart jako RAMdysk: dobrze opanowane, mało chętnych; ja jeszcze nie testowałem....(można to gdzieś jeszcze kupić?)
    - cart jako dawne "cartridge XEGS" to 100% sukcesu; jestem na etapie robienia różnych cartów i super to działa
    - cart jako pojemnik na XEX też 100% bo to jest ten przełączany cart
    - cart jako emulator ATR: tylko wersja z ogonem do SIO, czyli słabo
    • 19: CommentAuthorZenon
    • CommentTime22 Nov 2021
     
    - Kompatybilność, nie ma i nigdy nie będzie, powód prosty, inne adresy, inne umiejscowienie banków pamięci, ale prawie tożsame w działaniu ze standardem.
    - W sprawie pisz do Galtrona
    - inne.... elektronika gotowa, programiści powinni pokazać pazur. Ale wielka technika poszła w bok i.... :(
    • 20: CommentAuthorpgru
    • CommentTime22 Nov 2021
     
    Albo napisać oprogramowanie-robota który podmienia adresy, w kodzie po deasemblacji. Ale łatwiej napisać niż zrobić :-(