atarionline.pl Tygrys Turbo (CA2001 i wolny XBIOS) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Pytanie jak w temacie.

    Mam stację CA2001 z wbudowanym Tygrys Turbo. Stacja działa ładnie i wczytuje oraz zapisuje dyskietki bez problemu. Turbo też się odpowiednio zgłasza i słychać, że transfer jest szybszy jak się z niego skorzysta.

    Ale mam zagadkę. Jeżli gra zapisana jest na dyskietce z xbiosem (jak np. niedawny Price of Persia, lub wcześniejszy Stunt Car Racer) to prędkość wczytywania jest koszmarna. Dla porównania mam też stację Atari 810, gdzie nie ma tego typu objawów i np. Prince of Persia zapisane na dyskietkach SD (dwie strony) wczytuje się normalnie.

    Czy ktoś wie może czy Tygrys Turbo może powodować takie spowolnienie. I jeżeli tak, to jak je skutecznie wyłączyć bez grzebania w samej stacji.
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    1. zwykle turbo się samo z siebie nie włącza, jeśli masz std OS. może poprzełączaj romy czy coś.
    2. przeplot panie przeplot. bardzo trudny do dobrania, bo xbios rozpakowuje dane podczas wczytu, przerwy się trochę zmieniają i nie ma możliwości trafić w dobry sektor. dypskiedga musi się obrócić na pusto. może być tak, że żadnego psieplotu nie da się dobrać, bo zgaduję, że czasem depak idzie szybciej, czasem wolniej, chociaż to pewnie nie ma znacza.

    Rozwiązanie - toms multi z buforowaniem szczieszki albo inne mechanizmy amechaniczne w rodzaju sio2sd czy cuś.
    • 3:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    prawdziwe rozwiązanie to by było, jakby ktoś bardziej otwarty na współpracę zrobił w open srource coś równie dobrego, jak xbios.... na razie jak pokazują kolejne prodki nic podobnego ni ma.
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    @pirx
    Ja mam CA-2001 TOMS Multi Drive i przed ładowaniem trzeba buforowanie wyłączyć, bo PoP się nie wczyta poprawnie ;-)
  2.  
    @pirx, dzięki za info. Próbowałem wszystkich możliwych opcji w ustawieniach U1MB, ale wydaje się to nie mieć wpływu. Poza tym XBIOSem stacja działa bardzo fajnie.

    Tę stację już kupiłem przerobioną. Zastanawiam się, czy nie wywalić tego Tygrysa.
    • 6:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    jakbyś go wywalał to ja go chętnie łyknę :-)
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    @Yolk (xmgatz)
    Wywalanie moim zdaniem nie ma sensu, to nie Tygrys jest przyczyną, że PoP Ci się wolno ładuje i stacja w normalu (bez turbo) wcale nie zrobi tego szybciej. Po prostu xBios tutaj wyłącza szybką transmisję, dodatkowo leci dekompresja w tle.
    Turbo z buforowaniem też nie pomoże, bo trzeba je wyłączyć by gra się załadowała ;-)
  3.  
    @Jacques, chyba nie do końca mnie rozumiesz.

    Jeżeli mam grę zapisaną z XBIOSem i wczytuję ją na tej stacji z Tygrysem to trwa to znacznie dłużej niż wczytywanie tej samej gry na stacji Atari 810 z 1978 roku bez przeróbek. Wolę mieć działające normalnie gry z XBIOSem niż turbo które wcale tak wiele mi nie daje.

    Wieczorem pomierzę ze stoperem czas wczytywania Stunt Car Racer z CA2001 z Tygrysem i z 810 bez turbo, to będzie widać jaka jest tam przepaść w czasie transmisji.
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    A to dziwne, jeśli tu i tu używasz tej samej gęstości (???). A jak uruchamiasz stację CA-2001 - z wyłączoną transmisją turbo może warto spróbować (o ile się da)?
  4.  
    Zrobiłem szybki test w przerwie na tzw. lunch. Test jest zrobiony na tej samej dyskietce w formacie SD. Mam na niej nagranego xbiosa i dwie gry: Zybex i Blinky's Scary School, zmodyfikowane przez ekpię z Atari Age w ten sposób że oba mają ładne obrazki podczas ładowania (w przypadku Blinky's jest to nawet animacja). Wczytywałem grę Blinky's Scary School.

    1. CA2001 z Tygrysem, U1M z wyłączonym PBI, bez aktywnego turbo: 1m 30s
    2. 810: 0m 27s

    Mamy więc trzykrotnie wolniejszy czas transmisji.

    Obserwacja: dioda pracy w CA2001 ("busy") przy normalnych dyskietkach świeci się cały czas, natomiast przy XBIOSowych często gaśnie na dłuższą chwilę

    Pytanie: czy takie objawy mogą wynikać np. z rozstrojenia prędkości obrotowej CA2001 i czy regulacja obrotów ma szansę pomóc? Dla jasności: zwykłe dyskietki SD wczytują się tak samo szybko na obu stacjach.
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    A na której stacji nagrywałeś tę składankę Zybex i Blinky na dyskietkę?
    Jeśli na 810, może spróbuj nagrać na CA-2001 (bez transmisji turbo) i jeszcze raz na niej wczytywać?
  5.  
    Prawie na 100% nagrywane na CA-2001 z QMEGiem. To robi różnicę?
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    QMEG raczej nie robi, byle się upewnić, że CA-2001 tak wolno czyta te nagrane przez siebie dyskietki.

    Dziś wieczorem mogę sprawdzić tę składankę gier Zeppelinów na CA-2001 TOMS Multi Drive.
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    o kurcze, dlaczego xbios nie działa z buforowaniem???? to nie ma sensu, przecież komputer w ogóle nie wie, czy jest jakieś buforowanie, czy nie! toż to trzeba by jakieś anti-bufor zabezpieczenie włożyć, czasy mierzyć czy coś. może mam za małą wyobraźnię, w końcu xxl jest geniuszem.
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    Nie wiem dlaczego i czy xBios ogólnie nie działa (może tylko PoP), natomiast z CA-2001 TMD musiałem wyłączyć buforowanie, w przeciwnym razie PoP po jakimś tam czasie wczytywania ostatecznie się wiesza. Wersja DD.
    • 16: CommentAuthorYolk (xmgatz)
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    @Jacques, tu masz wspomniany obraz dyskietki: ->link<- (załącznik do posta #95)
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    Dzięki, choć już go miałem w swoim archiwum :-)
    Ktoś na A.Age pisze, że PoP mu się ładuje na stacji Indus GT z buforowaniem (SRAM charger). Popróbuję jeszcze zatem na CA-2001 TMD tak dla spokoju sumienia ;-)
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    OK, nagrałem pod QMEGiem na CA-2001 TOMS Multi Drive na świeżo PoP oraz gry Zeppelinów w wydaniu xB.
    Finalny PoP się ładuje z włączonym buforowaniem, podobnie Blinky i w przypadku tego ostatniego nie trwa to tak długo jak u Yolka, a dioda busy nie gaśnie podczas ładowania, tylko zwyczajowo świeci lekko pulsując, jak to w CA-2001.
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    dobre i to. inaczej by było conajmniej dziwnie ;]]]]]
  6.  
    Udało mi się rozwiązać problem dzięki pomocy Strykera (z offu).

    Na dyskietce narzędziowej do Tygrys Turbo są różne programy konfiguracyjne, a wśród nich jeden nazwany "LDWEMUL.EXE" który programowo wyłącza wszelkie udoskonalenia stacji do czasu pełnego cyklu power-off-on lub innej rekonfiguracji programowej.

    Po wywołaniu tego programu gry w XBIOSie wczytują się poprawnie.
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    Ciekawe tylko które "udoskonalenie" Tygrysa sieje takie spustoszenie i dlaczego. W TOMSie Multi nic takiego nie ma miejsca.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    Dlatego dobrze, że do POP jest obraz carta, bo w dyskietkowej wersji z tym ładowaniem to tragedia jest, choć są też plusy - można wyjść na spacer z psem i wrócić :) Chłopaki się też tak zafiksowały, że car też jest pakowany ;)
  7.  
    Wersję cartową POPa też mam (na bardzo fajnym choć nieco powolnym w programowaniu The!Cart), więc nie chodziło mi w sumie o prędkość ładowania tej konkretnej gry. Chodziło mi o rozwiązanie zagadki z wolnym transferem.

    Muszę się teraz trochę pobawić w tego Tygrysa. Z tego co wyczytałem jest tam możliwość formatowania dyskietki ze ścieżkami przesuniętymi w fazie, żeby skok głowicy na początek danych kolejnej ścieżki trwał krócej (chyba niektóre dema na ST też korzystają z tego tricku). Porobię testy.
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    A ja właśnie się dowiedziałem, że PoP nie używa jednak kompresji (plus dostałem słuszną zjebę, że już było a nie przeczytałem). Także jestem już kompletnie "puzzled". Może kiedyś ktoś to zcrackuje i zrobi szybsze ładowanie.
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Oct 2021 zmieniony
     
    Z tego co widziałem, on Ci odpisał, że "nie używa kompresji xBIOSa" (bo zdaje się tak lub podobnie to sformułowałeś?)

    -On the tech side:

    Soundplayer: @dmsc's LZ4 SAPR player.
    Disk loading & zx5 unpacker Xbios by @xxl.
    Dev+ Testing: Altirra by @phaeron.
    Assembler: Beebasm(!) by Rich Talbot-Watkins.
    zx0 unpacker: @elmer
    zx packer: Einar Saukas



    W świetle powyższego, wydaje mi się, że odpowiadając, że nie używa, czepił się po prostu szczegółu i Twojego nieprecyzyjnego stwierdzenia. Jest to osoba dość trudna w obyciu, większość z tego, co nie jest komplementem traktuje jako narzekanie lub czepianie się a nie feedback.

    Miło za to, że z tego "narzekania", które uznawał pierwotnie za zupełnie bezzasadne, w wersji finalnej wyszły:

    - poprawione graficznie ekrany opowieści
    - pokolorowana komnata księżniczki
    - brak przerwy na ładowanie przed samym obrazkiem tytułowym
    - wg większości o wiele lepszy obrazek tytułowy
    • 26:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    @Yolk to o czym piszesz to przeplot, "skew" po anielsku - to standardowa funkcja wszystkich turb, również normalu. Sektory nie są ułożone jeden po drugim, bo po odczycie sektora trzeba go przesłać (z różną prędkością). dlatego w momencie próby odczytu nast. sektora głowica będzie już całkiem daleko od pierwszego sektora. jak daleko - to zależy od turba i przerw pomiędzy odczytami sektorów. dlatego magia w rodzaju rozpakowywania danych podczas odczytu powoduje, że odczyt może być spowolniony bardzo, bo po każdym sektorze stacja musi znaleźć następny, prawdopodobnie wykonując (prawie) pełny obrót.
    Przeplot robi się dość łatwo - podczas formatowania ustalasz, które sektory mają jaki numer i tyle. Większość stacji ma procki formatowania zaszyte w romie i niewiele się da z tym zrobić, ale np. Indus GT (LDW) i Toms Multi umożliwia wysłanie do stacji własnego programu do formatowania (jak w naszym Trup Format dla Tomsów).
    Wyobrażam sobie, że możnaby wielkim wysiłkiem zbadać, jaki przeplot by działał dobrze z POP, co by wyraźnie przyszybczyło odczyt...
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    "Przyszybczyć" - podoba mi się to słowo! Dzięki Pirx :)
    • 28:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    Jeszcze wracając do buforowania: dziś za nic PoP z nim się nie chce załadować: wiesza się podczas ładowania tego pierwszego intra z logo Atari. Jeżeli bootuję bez buforowania i włączam je po tym intrze, to potem już cała gra się bez problemu ładuje.
    • 29:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    U1MB, niekanoniczna stacja, może jeszcze coś grzebałeś przy pokieju? patokomputer, to nie działa.
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    hehe ;)
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Oct 2021 zmieniony
     
    1MB by Pasiu ;-)
    Coś jest z ładowaniem tego demka przed samą grą, że chyba losowo gryzie się z buforowaniem.
    • 32:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Oct 2021 zmieniony
     
    TYGRYSA ocalić! Nie wywalać!!!
    Sam mam i nie zamierzam sobie wymontowywać.
    Programy, które robiły problemy na tej stacji, mogłem sobie na palcach ręki policzyć.

    Pamiętam, że idealnie chodziło to pod starym Qmegiem w jednym z trybów turbo.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    Dla tych, co przy okazji tego wątku chcieliby coś więcej o tym rozszerzeniu poczytać, pisałem o Tygrys Turbo w 2009 roku (zebrane z materiałów Strykera, uzupełnień Dracona, Zenona i samego autora rozszerzenia):

    ->link<-

    Mamy też wywiad z autorem rozszerzenia, Markiem Bojarskim, który przeprowadziłem w 2011 roku:

    O rozszerzeniu stacji dysków Tygrys Turbo słyszało wielu Atarowców. Jedno z ciekawszych rozwiązań tamtych czasów, którego autorem był pan Marek Bojarski, który prowadził firmę Navitron, a potem od 1993 Mediacom. Opracował on rozszerzenie w dwóch wersjach: dla popularnej stacji Atari 1050 pod nazwą "Tygrys 1050" oraz dla stacji LDW2000 i CA2001 pod nazwą "Tygrys 2000"... Cały zapis mojej rozmowy z panem Bojarskim tutaj:


    ->link<-
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Nov 2022
     
    Kolega Żbiku skomentował informacje Gizmo z magazynu Crazy Zine II, prostując niektóre dane (to te screenshoty na początku mojego artka wspomnianego wyżej).

    Żbik:

    Jest kilka błędów. Na stronie 3 punkt 3: Happy Warp nie ma w ROM niczego, co się ładuje przy otwartej dźwigni stacji 1050. Na stronie 2 punkt 1: Happy Warp ma prędkość 52.000 bodów a nie 38400. Tyle ma Synchromesh. Prędkość Ultra Speed to 67.000 bodów a nie 52630. No i praca z zabezpieczeniami w Single Density dla mnie zbyt ubogie rozszerzenie, ale dla niektórych wystarczy. Lepsze to niż goła stacja.